Microsoft açık kaynak kodu yapabilir mi

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Microsoft'un çiçeği burnunda açık kaynak kodu şefi Sam Ramji açıkladı: Microsoft 2015 yılında "açık kaynak kodu" işinde tüm gücüyle "olacak"

Geçtiğimiz günlerde Microsoft'un Linux ve açık kaynak kodu takımının başına getirilen Sam Ramji, şirketin 2015 yılında açık kaynak kodu ile ilgili güçlü bir stratejiye sahip olacağını umduklarını açıkladı.

İnsanların Microsoft'un hangi projelere katkı sağladığını ve hangi uygulamaların kod kaynaklarını kullanıma açacağını anlatmak için efor sarfettiklerini belirten Sam Ramji, sanırız bu kriptolu sözleriyle hem Microsoft'un içinde, hem de Microsoft'un dışındaki insanların şirketin ne yaptığı konusunda fikir sahibi olmalarını istediklerini anlatmaya çalışıyor.

Şirketin açık kaynak kodla geliştirdiği ürünlerin kullanılması ile ilgili sert kurallar konulmayacağını belirten Sam Ramji, şirketin "hadi bunu da yaptık" mantığıyla değil, gerçekten açık kaynak kodunun sahip olduğu tüm avantajları hem geliştiricilere hem de kullanıcılara fayda sağlayacak şekilde kullanmaları için geliştireceğini açıkladı.

Bakalım Microsoft, gerçekten bu konuda başarıya ulaşacak mı, yoksa olay uzaya ulaşamadan atmosferde parçalanacak mı.

Kaynak

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Bana olay uzaya ulaşamadan atmosferde parçalanacakmış gibi geliyor. :)

maxxdump

Dekan
Reaksiyon puanı
6
microsoft bedavaya günahını bile vermez :) dolsun yeşil dolarcıklar bill amcanın cebine hahaha...

bertan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
nedne
maxxdump dedi ki:
microsoft bedavaya günahını bile vermez :) dolsun yeşil dolarcıklar bill amcanın cebine hahaha...
neden bedava vercemiş onu anlamadım.... google da reklamlardan para almasın, bu site de almasın, sende maaş alma iş yerinden, bakkalda ekmeğe para almasın.. ne bu Ms düşmalığı sizde anlamıyorum.. sanki silah zoruyla kullandırıyolar..

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Bu iş biraz zor. Bunlarınki açık kaynak kodlu ama ver parayı demek gibi oluyor. Microsofttan gerçekten reklamsız veya %100 bedava birşey beklememek lazım. Microsoft'un işletim sistemleri için en azından bu geçerli.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
açık kaynak olması bedava olacağı anlamına gelmez :)

Beowulf

Profesör
Reaksiyon puanı
10
bigbigbird dedi ki:
açık kaynak olması bedava olacağı anlamına gelmez :)

Benim Bildiğim Kadarıyla Açık Kaynak Kodlu Tüm Programlar Ücretsiz Oluyor!
Yanlışmı Biliyorum?

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Çoğu öyle ama bazıları ticari yazılımlar olabiliyor. Satın alıyorsun ve aynı zamanda kaynak kodlarınıda veriyorlar.

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
kapalı olanından ne fayda gördük ki , açık olanından fayda görelim ..ş.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
mysql en güzel örnek kişisel kullanım için ve hosting firmaları için ücretsiz fakat ticari bir projede kullanacaksan ücret ödemen gerekiyor bu basit bir ticari model.

ecipse geliştirme ortamı ücretsiz ve açık kaynak kodludur fakat özel amaçlar için geliştirilmiş eklentileri ücretlidir

sun solaris de açık kaynak kod furyasına katıldı isteyen ücretsiz edinebiliyor ve kaynak koduna erişebiliyor hatta solaris in kaynak kodundan geliştirilmiş işletim sistemleri mevcut ama profesyonel destek için yine ücret ödemeniz gerekir

yani kaynak kodunun açık olması bir yazılım için felaket değil kanısındayım çünkü açık kaynak kod içinde birsürü lisans mevcut en meşhurları GPL BSD tabiki microsoft bu lisanslardan hiçbirini kullanmayacaktır kendi açık kaynak kod lisans ını oluşturacaktır eminim içinde şunlar geçer

yeniden derlenip dağıtılamaz :D
yazılımların kaynak koduna 5 dolar ödeyen ulaşır

tabiki mücrosoft un özel müridleri 5 dolar ödemeden de ulaşır onlar ayrı :D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Wolker dedi ki:
kapalı olanından ne fayda gördük ki , açık olanından fayda görelim ..ş.

yazılımlar senden ne fayda gördüki sen göresin kaç defa hata bildirdin kaç defa beta testlerine katıldın kaç defa unstable bi işletim sistemini bütün geliştirme sürecinde kullanıp saç baş yoldun uykusuz kaldın :)