Meslek lisesi çıktı ama ben anadolu okumak istiyorum.

Bu konuyu okuyanlar

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Kardeşim 2 sene meslek lisesinde öğretmenlik yaptı. Yaşadıklarını anlatayım.
Sürekli kavga oluyordu 1 tanesi okul dışında ölümle sonuçlandı.
Tarih, coğrafya, fizik gibi derslerin hocaları çoğunlukla ücretli öğretmen. Yani ya kadro/sözleşme bulana kadar çalışan öğretmenler yada formasyon almış mühendisler. Tabi başka mesleklerde formasyon alıp ücretli öğretmenlik yapabilmekte.
Meslek lisesinde öğretmenlerin öğretme isteği benim eskiden okuduğum anadolu lisesine kıyasla yok denilecek düzeyde.
Eğer üniversite istiyorsan arkadaşlarına ayak uydurmayacaksın. Okulda gördüğün ders bile olsa üniversiteye girmek için aşırı yetersiz olduğunun farkında olacaksın. Ortaokula kadar olan temel eksikliği dahil olmak üzere 4 yıl boyunca kendini eğiteceksin.
Anadoluya giden arkadaşların gibi son 1 2 sene çalışmakla kolay kolay onlarla aynı bölüme veya üniversiteye gidemezsin. Çünkü onlar dersleri geçmek için çalışınca üniversite sınavı içinde çalışmış oluyor. Kolay kolay puanları havadan vermiyorlar orada. Meslek lisesinde en kolay sorulardan %90 öğrenci 0 10 puan arası alırken öğretmenleri iteleye iteleye dersten geçirmeye çalışıyor. Kaç kez şahit oldum kardeşim dahil olmak üzere öğretmen arkadaşlarının da bir kaçı hariç aynı durumdalar.
Ayrıca anadolu lisesi öğrencilerinin de eksikliği çok olsada meslek lisesi öğrencilerine göre bazı noktalarda temeli daha sağlam. İstesede istemesede mezun olmak için yol katediyorlar.
Bunları bilerek azimli bir şekilde yeterli çalışırsan bir çok bölüm veya üniversite hayal olmaktan çıkar.

Sen o anadoluya gidip dalga geçen cahil cüheyla arkadaşlarına aldırmadan moralini bozmadan tam gaz devam edeceksin. Son gülen iyi güler mantığıyla yaşacaksın.

Gerçekler can yakar. Bu şekilde söylemek istemezdim ama hayallerine giden yoldaki engelleri bilmelisin ve önlemini anlamalısın.

Umarım anadoluya geçiş yapabilirsin.

NOT: Meslek lisesi öğrencileri biraz haylazda olsa bir çoğunu hayat o noktaya itmiş. Akla sığmayacak derecede olaylar yaşandı o lisede. Yaşadıkları ailevi ortama rağmen kafayı yememeleri imkansız. Kötü şeyler yaşayan sayısı da azımsanacak düzeyde değil. Haylazlıkla kendilerini rahatlatıyorlar hayatta bir statü veya meşgale elde ediyorlar. Bu sebeple yazdıklarımdan meslek lisesi öğrencilerini kötülediğimi zannetmeyin. Ben onların bir çoğuna hak bile vermeye başladım.

Son düzenleme:

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
589
Bugün gittim 2 tane anadolu seçtim. Müdür dediki: kontejanlar dolu çıkmama ihtimali var dedi . Ama ben üniversite gittmek , ders ağırlıklı olmak yani anadolu istiyorum. Bu seferde çıkmaz ise 2.nakil var o çıkmaz ise ne yapacağımı bilemiyorum.
Ama çook üzgünüm keşke anadolu liselerine gidebilsem . Ortalamam 70 ama neden hak etmiyorum ki anadolu lisesini ?
Benim gittiğim meslek lisesinde 55 60 ila ortalamayla insanlar alıyorlar ama ben öyle insanların okuluna gitmek istemiyorum. Ama malesef ki mecburum eğer 1.ve 2. Nakil çıkmaz ise

ThorJ

veritas
Emektar
Reaksiyon puanı
9,944
Şimdi şöyle düşün,
Meslek liselerinde iş garantisi olduğunu duydum, eğer Meslek lisesi okursan hemen işe başlama imkanın olur okulu bitirdikte sonra, fakat Anadolu lisesi okursan çalışıp daha iyi yerlere gelebilirsin.

Karar burada senin.

sberkbayram

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Bugün gittim 2 tane anadolu seçtim. Müdür dediki: kontejanlar dolu çıkmama ihtimali var dedi . Ama ben üniversite gittmek , ders ağırlıklı olmak yani anadolu istiyorum. Bu seferde çıkmaz ise 2.nakil var o çıkmaz ise ne yapacağımı bilemiyorum.
Ama çook üzgünüm keşke anadolu liselerine gidebilsem . Ortalamam 70 ama neden hak etmiyorum ki anadolu lisesini ?
Benim gittiğim meslek lisesinde 55 60 ila ortalamayla insanlar alıyorlar ama ben öyle insanların okuluna gitmek istemiyorum. Ama malesef ki mecburum eğer 1.ve 2. Nakil çıkmaz ise
anadolu lisesini hak etmemenin nedeni zamanında yeterince çalışmaman başka birşey değil, aynı şeyi bende yaptım fakat ''ben öyle insanların okuluna gitmek istemiyorum'' gibi bir tabir kullanman çok yanlış, kaba

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
589
anadolu lisesini hak etmemenin nedeni zamanında yeterince çalışmaman başka birşey değil, aynı şeyi bende yaptım fakat ''ben öyle insanların okuluna gitmek istemiyorum'' gibi bir tabir kullanman çok yanlış, kaba
Hergün kavga , bilmemem cinayet falan oluyor. Haberin varmı ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şimdi şöyle düşün,
Meslek liselerinde iş garantisi olduğunu duydum, eğer Meslek lisesi okursan hemen işe başlama imkanın olur okulu bitirdikte sonra, fakat Anadolu lisesi okursan çalışıp daha iyi yerlere gelebilirsin.

Karar burada senin.
Tabi ki Anadolu derim ama inşallah çıkar ?

sberkbayram

Asistan
Reaksiyon puanı
109

meslek lisesi mezunuyum xd, emin ol senden daha çok şey biliyorum ve hergün kavga olmuyor, cinayet olmuyor yaşın küçük olduğu için gördüğün, duyduğun herşeye inanıyorsun büyük ihtimalle ki bu yanlış birşey, bir konu hakkında birşey diyeceksen az biraz araştırma yapmanı öneririm ya da birileriyle konuşmanı böyle boş boş şeyler yazmanın mânâsı yok

Neyse kardeşim senin için hayırlısı neyse o olsun, iyi günler ✋

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
589
meslek lisesi mezunuyum xd, emin ol senden daha çok şey biliyorum ve hergün kavga olmuyor, cinayet olmuyor yaşın küçük olduğu için gördüğün, duyduğun herşeye inanıyorsun büyük ihtimalle ki bu yanlış birşey, bir konu hakkında birşey diyeceksen az biraz araştırma yapmanı öneririm ya da birileriyle konuşmanı böyle boş boş şeyler yazmanın mânâsı yok

Neyse kardeşim senin için hayırlısı neyse o olsun, iyi günler ✋
Sanırım biraz abartım :)
Özür kardeş gerçekten ben üniversite falan okumayı düşünuyorum . Ama meslekte olsam üniversite falan okuyabilirmiyim ?

sberkbayram

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Ben okuyacağım, sözel 97bin ea405 bin geldi meslek lisesi mezunuyum bu yıl çalıştım, lisede çalışmamıştım o eksiklerimi kapattım istediğim yere gidiyorum, lise de salmayıp çalışırsan çok rahat girersin

KovboyBey

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,013

güldürme beni dostum ne cinayeti

gec yazıldım 16 yasıma gırıcem ve lıseye gecıcem ve lıse cıkmadı bende sanslısın Okumuyucam

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
589
Ben okuyacağım, sözel 97bin ea405 bin geldi meslek lisesi mezunuyum bu yıl çalıştım, lisede çalışmamıştım o eksiklerimi kapattım istediğim yere gidiyorum, lise de salmayıp çalışırsan çok rahat girersin
Üniversite' ye mi gidicen ?

Ya ben anadolu istiyorum her yolu arayacağım. Anadolu lisesine gitmek için .
1. Ve 2. Nakil de çıkabilirmi sizce ?
Birde diyelim 1.ve 2. Nakilde çikmadı
Başka nasıl seçeneklerim var ?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
güldürme beni dostum ne cinayeti

gec yazıldım 16 yasıma gırıcem ve lıseye gecıcem ve lıse cıkmadı bende sanslısın Okumuyucam
2. Ve 3. Tercihlerini yapabilirsin açıkta kaldıysan

KovboyBey

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,013
Yazık edersin kendine, en azından liseyi bitir, şimdi çoğu iş yeri en az lise mezunu istiyor. En azından liseyi olsun bitir
boyacılık yapıorum ısımı ogrenmısım ? nie okuyim bosa masraf okumam daha iyi

dekorosyon benek boya falan hep bılıorum

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Çok saçma düşünüyorsun, ben de meslek lisesindeyim okuduğum lise 72 puanla öğrenci aldığı için en iyi meslek liselerinden biri. Kullandığımız ekipmanların hepsi Apple öyle diyeyim sana. Hangi okul çıktı?
Hangi lise reis ora yaz hemen gidecem:D

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
589

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Selam arkadaşlar ben lgs puanım kötü olduğu için yerel yerleştirme yaptım fakat bana meslek lisesi çıktı .
Ama ben anadolu liselerinde okumak istiyorum . Yarın gidip 1. Nakil tercihleri yapacağım . Ama sizce meslek lisesi nasıldır ? Anadolu ve meslek lisesi farkı ne ? Bunları çok merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Not: Eğer bana hiç anadolu çıkmasa okulu bırakmayı düşünüyorum .
Merhaba, ben meslek lisesinde okuyorum. Meslek liselerinde Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programı olma üzere 2 Program var. Anadolu Meslek Programı: Bu program, 10.sınıftan sonra 3 gün staj, 2 gün okul şeklinde gidiyor. Ve okul günlerinde ağırlıklı olarak meslek dersleri görülüyor.Anadolu Teknik Programı: Bu programda ise normal liseler gibi.Sadece haftada 1.5 gün meslek dersi ve 11. sınıfın yaz tatilinde staj yapıyorsun.Ve bu Program Üniversiteye gitmek isteyenler için. Her iki programdan çıkan kişiler Meslek lisesi çıkışlı oluyor. Eğer güzel bir meslek lisesi ise bence kal. Ama Anadolu Teknik Programına git. Eğer kötü bir lise ise bence Anadolu lisesine kaydını aldırabilirsin :) . İyi günler dilerim. (Baya geç yazdım helal et :) )

sberkbayram

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Mesleki Teknik Anadolu Lisesi mezunuyum bizde, 12. sınıfta 2 gün okul 3 gün staj yapılıyordu. 12. sınıflar Pazartesi, Salı Çarşamba staja gidip Perşembe ve Cuma okula gidenler ile Pazartesi ve Salı okula gidip diğer günler staja gidenler olmak üzere iki gruba ayrılıyordu. Yaz tatilinde staj yapma işini ilk kez burada gördüm açıkçası, 10. sınıfta stajı başlayanlar genelde makine ve o tarz bölümler oluyor yanlış bilmiyorsam ve ayrıyetten meslek lisesinde okurken hangi meslek lisesinde okuduğuna bakılmaksızın 10. sınıfta sigorta yapılıyor şahsen benim 2016 yılında yapılmıştı, eczaneden ilaç alırken öğrenmiştim sigortamın olduğunu xd.
Merhaba, ben meslek lisesinde okuyorum. Meslek liselerinde Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programı olma üzere 2 Program var. Anadolu Meslek Programı: Bu program, 10.sınıftan sonra 3 gün staj, 2 gün okul şeklinde gidiyor. Ve okul günlerinde ağırlıklı olarak meslek dersleri görülüyor.Anadolu Teknik Programı: Bu programda ise normal liseler gibi.Sadece haftada 1.5 gün meslek dersi ve 11. sınıfın yaz tatilinde staj yapıyorsun.Ve bu Program Üniversiteye gitmek isteyenler için. Her iki programdan çıkan kişiler Meslek lisesi çıkışlı oluyor. Eğer güzel bir meslek lisesi ise bence kal. Ama Anadolu Teknik Programına git. Eğer kötü bir lise ise bence Anadolu lisesine kaydını aldırabilirsin :) . İyi günler dilerim. (Baya geç yazdım helal et :) )

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Bence meslekten devam et, üniversitede başka bölüm geçebilirsin. Üniversite mezunu işsiz olmak yerine en azından meslek çıkışından bir iş yaparsın.

Hatta ben yerinde olsam %25 makine(müh), %75 otomasyon(müh) konusuna yönelir ve ilerlerdim. Otomasyonun yanına da programlama koyardım, web veya masaüstü.

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
589
Sıkıntı yok. Ya gittim okullar açıldı ya ben gittim 1 hafta baktım okula falan okul efsane asansörü falan hep yeni. Fakat hocaları tuhaf çok değişik. Onun için ben bu sene çalışacam OBP' mi yüksek tutmam lazım. Eğer bu dönemde OBP yüksek olursa ANADOLU' ya geçecem.

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Sıkıntı yok. Ya gittim okullar açıldı ya ben gittim 1 hafta baktım okula falan okul efsane asansörü falan hep yeni. Fakat hocaları tuhaf çok değişik. Onun için ben bu sene çalışacam OBP' mi yüksek tutmam lazım. Eğer bu dönemde OBP yüksek olursa ANADOLU' ya geçecem.
Şuan da hangi programdasın peki? Eğer ATP(Anadolu Teknik Programı)'nda isen yanında 9/A ATP yazar.Direk normal 9/A yazarsa AMP (Anadolu Meslek Programı) oluyorsun :)