Meslek lisesi çıktı ama ben anadolu okumak istiyorum.

Bu konuyu okuyanlar

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Nasıl oluyor ki biraz detay ?!
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilmiyorum :) okulu ismini vereyim mi ?
Okullar açıldıktan sonra ilk 4 hafta her pazartesi nakil işlemleri olur eğer ilk nakil yapanlardansan kontejyan varsa gidersin pazartesi işlem yapılır cuma gidip gitmediğin belli olur.

Hakantoris

Profesör
Reaksiyon puanı
1,242
Selam arkadaşlar ben lgs puanım kötü olduğu için yerel yerleştirme yaptım fakat bana meslek lisesi çıktı .
Ama ben anadolu liselerinde okumak istiyorum . Yarın gidip 1. Nakil tercihleri yapacağım . Ama sizce meslek lisesi nasıldır ? Anadolu ve meslek lisesi farkı ne ? Bunları çok merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Not: Eğer bana hiç anadolu çıkmasa okulu bırakmayı düşünüyorum .
Hocam LGS sistemine geçildikten sonra düz liselerin adını değiştirdiler. Sınavsız yerleştiren Anadolu lisesi adı değiştirilmiş düz lisedir. ''Eğer bana hiç anadolu çıkmasa okulu bırakmayı düşünüyorum .'' Bu çok saçma bir düşünce. Meslek lisesi o kadar kötü bir okul türü değil.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Bir öğretmen olarak diyorum ki anadolu olmazsa okumam mantığı ile hareket edip okumayı bırakma. Meslek liseleri kadar anadolu liselerinde de benzer bir durum var. Tamam anadolu liseleri bir adım daha ileride duruyor gibi ama okulun bulunduğu muhite göre değişiyor. Gidipte Kadıköydeki anadolu lisesi ile Güngörendekini bir tutamazsın. Aslında meslek liselerinde problem yok eğitim sistemindeki yerleştirme ve rehberlik işini bilmeyen öğretmenlerde problem var. Kaliteli öğrencileri yerleştir bakalım meslek liselerine de bak o zaman yok meslek lisesi kötüdür işe yaramaz diyen kalıyor mu?

gamercat

Finest Сasual Dating - Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
282
Meslek liseleri toplum tarafından "başarısız öğrencilerin okulu" olarak adlandırıldığı için herkes Anadolu liselerinden kötü sanıyor, alakası yok.
İlk sene çok iyi bir şekilde derslerine konsantre olursun ve sene sonu iyi bir bölümü seçersin.
Okulu bitirdikten sonra anında iş hayatına da atılabilirsin ya da 2 yıllık bir bölüm okuyup kendini geliştirirsin. Baktın 2 yıl az geldi 2 yıl daha uzanırsın imkan bol artık sen yeter ki okuyacağım de. Ayrıca işe girmek için deneyim arıyorlar e sen işi bilen adam olduğun için çok rahat da iş bulabilirsin. Bu gün bir tesisat bike okusan çok iyi paralar kazanabilirsin.
O yüzden hiç kötü düşünme şu günün Türkiye'sinde meslek lisesinde okumak bir nimettir.
Aklım olsa ben de zamanında okurdum emin ol.

Buradan ne anlam çıkartalım sen söyle o zaman ;)
en azindan bir meslek ile cikiyorsun demeye calistim

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
589
Okullar açıldıktan sonra ilk 4 hafta her pazartesi nakil işlemleri olur eğer ilk nakil yapanlardansan kontejyan varsa gidersin pazartesi işlem yapılır cuma gidip gitmediğin belli olur.
Çook saol yani okul açıldıktan sonra demi ?
Birde ben 1. Ve 2.nakil tercihlerimi yapayım mı ?

Sizlere çook teşekkur ederim beni bilgilendirdiğiniz için 1. ve 2. Nakil var sizce şansımı deneyim mi ?

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Selam arkadaşlar ben lgs puanım kötü olduğu için yerel yerleştirme yaptım fakat bana meslek lisesi çıktı .
Ama ben anadolu liselerinde okumak istiyorum . Yarın gidip 1. Nakil tercihleri yapacağım . Ama sizce meslek lisesi nasıldır ? Anadolu ve meslek lisesi farkı ne ? Bunları çok merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Meslek lisesini seçtiğine pişman olma en iyisi meslek lisesidir çünkü anadolu lisesini bitirip kendi işini kurmaya çalışamazsın direk üniversite sınavına girersin bölümünü bitirirsin bir bakmışsın işsizsin ama meslek lisesini bitirdiğinde elinde güzel bir meslek olacak üniversite sınavına girmek istemedin veya düşük puan aldın direkt kendi dükkanını açıp yoluna bakarsın işsizlik sorunu da olmaz ben anadolu lisesi mezunuyum keşke meslek okusaydım dediğim zamanlar çok oldu o yüzden iyi ki meslek lisesini seçmişsin hiç pişman olmayacağını düşünüyorum.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Eğerki nakil şanslarını tercih ettiğinde çıkmadığı takdirde meslek lisesine kaydını yapabiliyorsan şansını dene.Ama bahsettiğin meslek lisesini öğrenci ve öğretmen kalitesini araştırıp ona göre nakil şansını dene.

KovboyBey

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001
237 aldım calısmadım pc oynadım okul umrumda deil alınmadım bir yere sen gene iyisin oku orada

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
ATP’de Sadece biyoloji ve coğrafya dersi yok. Bilmiyorsanız yanlış yönlendirmeyin.
Atpyi söylemedim ben zaten, normal mesleği söyledim, normal meslekte fizik kimya biyoloji gibi dersleri görmezsiniz.

Çook saol yani okul açıldıktan sonra demi ?
Birde ben 1. Ve 2.nakil tercihlerimi yapayım mı ?

Sizlere çook teşekkur ederim beni bilgilendirdiğiniz için 1. ve 2. Nakil var sizce şansımı deneyim mi ?
Dene şansını, belki orda tutar olmazsa okul açıldığında yaparsın.

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
589
a
Atpyi söylemedim ben zaten, normal mesleği söyledim, normal meslekte fizik kimya biyoloji gibi dersleri görmezsiniz.

Ya olmazsa okul açıldığında bir anadolu okuluna gidip kayıt yapıp alırlar mı ?

Okul açıldığında siz bana yardımcı olurmusunuz ? Pek fazla bilgim yok da ?

Meslek lisesini seçtiğine pişman olma en iyisi meslek lisesidir çünkü anadolu lisesini bitirip kendi işini kurmaya çalışamazsın direk üniversite sınavına girersin bölümünü bitirirsin bir bakmışsın işsizsin ama meslek lisesini bitirdiğinde elinde güzel bir meslek olacak üniversite sınavına girmek istemedin veya düşük puan aldın direkt kendi dükkanını açıp yoluna bakarsın işsizlik sorunu da olmaz ben anadolu lisesi mezunuyum keşke meslek okusaydım dediğim zamanlar çok oldu o yüzden iyi ki meslek lisesini seçmişsin hiç pişman olmayacağını düşünüyorum.
Ya ama anadolu ve meslek liselerinde okuyan insanlar ders farkı var mı ?

Reaksiyon puanı
8,024

ATP Meslek lisesinin bir programı zaten ayrı bir şey değil. Meslek lisesine gidip derslerine çalışır ATP ortalamasına girebilirse ATP okur hem üniversiteye hazırlanır hem de mezun olduğunda elinde meslek olur. Yok çalışmayıp meslek öğrenmek istiyorum derse AMP programına gidip meslek ağırlıklı dersler alır.

ATP Programında her ne kadar kültür dersi görsen de maalesef yetersiz. Ben Meslek lisesi Anadolu Teknik programı mezunuyum keşke zamanında Anadolu lisesine nakil aldırsaydım diyorum. Üstte arkadaş meslek lisesi hakkında eksik tanım yaptığı için düzeltmek gereğinde bulundum bence Anadoluya gidip derslerine düzgünce çalışmalısın. Ama unutma Anadoluya gittim üniversite işi rahat olur diye düşünme nereye gidersen git 9. sınıftan itibaren düzenli çalışmalısın.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
a

Ya olmazsa okul açıldığında bir anadolu okuluna gidip kayıt yapıp alırlar mı ?

Okul açıldığında siz bana yardımcı olurmusunuz ? Pek fazla bilgim yok da ?

Ya ama anadolu ve meslek liselerinde okuyan insanlar ders farkı var mı ?
İnternet üzerinden tercih yapıyorsun çıkarsa gidiyorsun işlem yapmadan çıkmazsa gidemiyorsun, eğer amp gidersen fizik kimya biyoloji gibi dersler yok meslek ağırlıklı dersler.

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
589
İnternet üzerinden tercih yapıyorsun çıkarsa gidiyorsun işlem yapmadan çıkmazsa gidemiyorsun, eğer amp gidersen fizik kimya biyoloji gibi dersler yok meslek ağırlıklı dersler.
Ya ben ders ağırlıklı istiyorum , Peki meslekte bölüm falan seçiliyormu ??

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Ya ben ders ağırlıklı istiyorum , Peki meslekte bölüm falan seçiliyormu ??
Evet, her okulun kendi bölümleri var. Ders ağırlıklı istiyorsan anadolu ya geçmen lazım, okullar açılınca sürekli nakil denersin illaki çıkar.

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
589
Evet, her okulun kendi bölümleri var. Ders ağırlıklı istiyorsan anadolu ya geçmen lazım, okullar açılınca sürekli nakil denersin illaki çıkar.
Y peki nasıl olacak ben fazla bilmiyorum da ?? Yardımcı olursanız sevinirim

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Y peki nasıl olacak ben fazla bilmiyorum da ?? Yardımcı olursanız sevinirim
Okullar açıldığı zaman her hafta nakil işlemleri oluyor ilk bir ay e okul üzerinden nakil denemesi yapıyorsun çıkarsa kaydın otomatik olarak gidiyor.

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
589
Okullar açıldığı zaman her hafta nakil işlemleri oluyor ilk bir ay e okul üzerinden nakil denemesi yapıyorsun çıkarsa kaydın otomatik olarak gidiyor.
Vallahimi e okuldan mı ? Gerçektenmi 4 bafta içerisinde deil mi ? Ya çook teşekkürler.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Senin için önemli olan şey derslere iyi çalışmak aslında. Eğer çok alıştırma yapıp, ders yaparsan Allah'ın izniyle daha kolay geçersin sınavları. Ben Açık Lise'de okuyorum, eğer her gün 2 saat ders çalışsaydım belki de büyük ihtimalle daha iyi notlar da alabilirdim (en iyisini Allah bilir). Bir örnek vermiş bulunmaktayım.

sberkbayram

Asistan
Reaksiyon puanı
109
meslek lisesi mezunu olarak (bilgisayarlı muhasebe) şunu söyleyebilirim ki son yıl staj yapacağın için boş vaktin olmuyor, tabii staj yaptığın yere göre değişir ben otokoç'ta yaptığım için sabah 7'de kalkıyordum 8.30-18.00 çalışıyordum akşam 7 de evde oluyordum birde stajyer olduğum için hem muhasebe işini yapıyordum (günde 1000 den fazla kağıt elimden geçiyordu, dosyalıyordum, sıralıyordum vs vs) ve ben TYP'de çalıştığım için bir nevi amelelikte yapıyordum yani kısacası bayağı yoruyordu ama insana hem yeni şeyler, tecrübe katıyor hem insanları tanıyorsun, iş hayatını tanıyorsun ki bu çok güzel birşey, eğer paranın değerini bilmeyen biriysen har vurup harman savuran biriysen paranın değerini anlıyorsun, ne kadar zor kazanıldığını anlıyorsun herneyse staj faslı bir yana meslek lisesinden mezun olunca bölümüne göre sana ünvan ve bende olduğu için iş yeri açma belgesi verilebiliyor, şuan üniversite sonucumu bekliyorum geçen yıl staj yüzünden hiç çalışamamıştım bu yıl çalıştım elimden geldiğince fakat lise de çok temel edinemediğim için çok birşey yapamadım, meslek lisesine gidersen okulda öğrendiğinin üstüne koyman lazım şahsen ben yapmadım o yüzden derslerim kötüydü, temelim yetersizdi ama bunun bilincinde olup çalışırsan anadolu dan bir farkı olmaz ayrıyetten sana artısı olur, iş öğreniyorsun ki bu ileride sana artı olarak dönecek birşey anadoludan mezun olup iş tecrübesi olmayan birindense iş tecrübesi olan seni tercih etmeleri daha olası. (biraz saçmalamış olabilirim kusura bakma)

sormak istediğin birşey varsa kendi tecrübelerime dayanarak, aklımda kalanıyla yardımcı olmaya çalışırım

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
589
meslek lisesi mezunu olarak (bilgisayarlı muhasebe) şunu söyleyebilirim ki son yıl staj yapacağın için boş vaktin olmuyor, tabii staj yaptığın yere göre değişir ben otokoç'ta yaptığım için sabah 7'de kalkıyordum 8.30-18.00 çalışıyordum akşam 7 de evde oluyordum birde stajyer olduğum için hem muhasebe işini yapıyordum (günde 1000 den fazla kağıt elimden geçiyordu, dosyalıyordum, sıralıyordum vs vs) ve ben TYP'de çalıştığım için bir nevi amelelikte yapıyordum yani kısacası bayağı yoruyordu ama insana hem yeni şeyler, tecrübe katıyor hem insanları tanıyorsun, iş hayatını tanıyorsun ki bu çok güzel birşey, eğer paranın değerini bilmeyen biriysen har vurup harman savuran biriysen paranın değerini anlıyorsun, ne kadar zor kazanıldığını anlıyorsun herneyse staj faslı bir yana meslek lisesinden mezun olunca bölümüne göre sana ünvan ve bende olduğu için iş yeri açma belgesi verilebiliyor, şuan üniversite sonucumu bekliyorum geçen yıl staj yüzünden hiç çalışamamıştım bu yıl çalıştım elimden geldiğince fakat lise de çok temel edinemediğim için çok birşey yapamadım, meslek lisesine gidersen okulda öğrendiğinin üstüne koyman lazım şahsen ben yapmadım o yüzden derslerim kötüydü, temelim yetersizdi ama bunun bilincinde olup çalışırsan anadolu dan bir farkı olmaz ayrıyetten sana artısı olur, iş öğreniyorsun ki bu ileride sana artı olarak dönecek birşey anadoludan mezun olup iş tecrübesi olmayan birindense iş tecrübesi olan seni tercih etmeleri daha olası. (biraz saçmalamış olabilirim kusura bakma)

sormak istediğin birşey varsa kendi tecrübelerime dayanarak, aklımda kalanıyla yardımcı olmaya çalışırım
Meslek lisesinde sözel , sayısal gibi bölümler var mı ?

¹ ChamPoinT ¹

Profesör
Reaksiyon puanı
589
Arkadaşlar okula gidip tercih yaptım 2 okul seçtim 2 side anadolu baktım 72 75 ortalamayla almışlar . Bana çıkılan meslek lisesi 50 55 ortalmayla çocuklar almışlar .
Dua edin bana inşalllah anadoluya giderim. Şimdiden teşekkürler.

Benim ortalama 70 kusüratlı birşey.