Matemetik sorusu?

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar iyi forumlar

Bu soruya tam anlamıyla yardım edebilecek kimse var mı?

3y-4=ax+5 doğrusuyla dik kesişen ve (-6,10) noktasından geçen doğrunun denklemini elde ederek her iki doğrunun kesişim noktasını bulunuz.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
(x+9/a).-6 + (y-3).10 = 0
gibisinden bişiler buldum ama yanlış olabilir.hatta yanlış diyebilirim.emin değilim.
doğru cevap nedir ? :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu bilgi sorunun çözümü için yetersiz gibi duruyor. Denklemi verilmeyen ikinci doğru 3x + ay = 10a - 18; fakat buradan hareketler varılabilecek her şey, a sayısına bağımlı.

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bu bilgi sorunun çözümü için yetersiz gibi duruyor. Denklemi verilmeyen ikinci doğru 3x + ay = 10a - 18; fakat buradan hareketler varılabilecek her şey, a sayısına bağımlı.

Katılıyorum.. Bir şeyler eksik olabilir mi? Eğim de doğru üzerindeki diğer noktaları bulabilmek de a'ya bağlı. :S

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Genel doğru denklemine uyduramamıştım bende.
2 bilinmeyen çıkıyor. y=mx + n derseniz 2. denklem için hem a hem de n bilinmez oluyor.
Soru eksik...

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Bende yukarıdaki denklemde a'yı bilmediğimden direk a diye yazdım.bulamadım çünkü.
y'ye 0 verip x'i bulmayı,x'e 0 verip y'yi bulmayı denemek gibi bişi geçti aklımdan ama x'in katsayısı a.
soru eksik gibi geldi.ilk cevabı yazarken de öle düşünmüştüm :)

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Çok kişi bu soru için uğraştı ama çözemedi öğrenirsem cevabını sizlerle paylaşacağım.Herkes 'a' değişkeninde takıldı.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
soruda iki doğrunun kesişme noktasını istiyo. bu noktanın a'ya bağşı olmama ihtimali var mı?
(soruyla uğraşmadım daha müsait bi zamanda bakmayı düşünüyorum)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Eses, sen a'ya kendin mi değer verdin? Çünkü 10a'yı 18'e nasıl eşitlediğini yazmamışsın.

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Sanırım eğimi -3/a olan herhangi bi doğru aldı..

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
10a'nın 18'e eşit olabilmesi için doğrunun kesin olarak orijinden geçtiğinin bilinmesi gerekir; halbuki soruda böyle bir bilgi verilmemiş. Yani eğimi -3/a olabilecek sonsuz sayıda doğru var; hangisini seçersen, bulduğun sonuç ona göre değişir, o yüzden rastgele bir doğru alınmaz. Çünkü her aldığın doğrunun kesiştiği nokta farklı olacak.

ESES35

Asistan
Reaksiyon puanı
1
elmacık kardeşşin sorusuna cevap -6,10 noktası ay=-3x dogrusu üzerinde imiş denklemi saglar yani x e-6 y ye 10 verebilirsin

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
ay=-3x doğrusunu nasıl bulduğunu bilmiyoruz; eğimden buldun sanırım ama eğimi -3/a olup (-6, 10) noktasından geçen doğrunun denklemi ay = -3x olmaz.

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
ax+by+c= doğrusunun eğimi -a/b dir. Birinci denklem düzenlenip eğimi "a"ya bağlı bir değer bulunur. Önemli olan ikinci kısım. İkinci doğru 3y-4=ax+5 doğrusu ile dik kesişiyor ve (-6,10) noktası bu ikinci doğru üzeinde bu noktalar kullanılarak x/a+y/b=1 formülü kullanılıp ikinci doğrunun denklemi çok rahat bulunur. İki doğru bir birine dik ise eğimleri çarpımı -1'e eşit olur. Geçen çözümü yaptım ama net gitti gönderirken. Şimdi işlemlerden siz bulun:):):)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Alptekin46 ikinci doğru üzerinde "bu noktaları kullanarak" demişsin fakat üzerinde tek nokta verilmiş, dolayısıyla ikinci doğrunun eğimi a'ya bağımlı olduğu için çıkan sonuç da a'ya bağımlı olur. Gerisini işlemlerden siz bulun demişsin ama zaten çözümünü bilmeyen arkadaşlar buraya "eksik bilgi var" diye yorum yapmazlar. :)

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
ilk denklemi düzenlediğimiz zaman ax-3y+9=0 olur bunun eğimi m1=a/3 olur. Formül yukarıda...:) İkinvi denklemi yazalım. x/-6+y/10=1 den 5x-3y+30=0 olur ikici doğru. Bu doğrunun eğimi m2=5/3 olur_? Şimdi dik olarak kesişen iki doğru ve bu iki doğrunun eğimlerini biliyoruz bu eğimlerin çarpımı m1*m2=-1 olmalıdır. Buradan (a/3)*(5/3)=-1 den a=-9/5 olması lazım gelir:) yanlış yapmadıysam.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
İkinci denklemi nasıl x/-6+y/10 = 1 şeklinde yaptın işte tam olarak o kısmını söylemişsin. :) İkinci doğrunun denklemini yazabilmen için eğimini, yani -3/a 'yı kullanman gerekir, sen kullanmamışsın, sadece bir noktayı kullanarak denklem yazmışsın. Oysa tek bir noktası bilinen doğrunun denklemi olmaz; çünkü tek bir noktadan sonsuz sayıda doğru geçer; sen bu doğrulardan bir tanesini rastgele seçmişsin.

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Seni hayal kırıklığına uğrattığımız için üzgünüz...
Soruyu soran arkadaşda ortalıkta gözükmüyor ne hikmetse...

Ben buradayım merak etme sorunun çözümünü yazacaktım üniversiteden dönerken kağıdı kaybettim sınıfların birinde unutmuşum araya tatil girdi herhalde ama tekrar öğreneceğim

Hatırladığım kadarını yazayım

Kod:
soru: 3y-4=ax+5    (-6,10)

y=mx+c

3y/3 = ax+9/3      y=a+3    m=a/3

m1.m2=-1

a/3.m2=-1 ise m2=3/a

buradan gerisinde bir formül olması lazım tam hatırlamıyorum ondan dolayı yanlış olmasın devamını yazacağım

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Oraya kadarını herkes bulmuştu zaten. Ama sen m2 yi yanlış yazmışsın -3/a olacak.