Matematik Ödevi?

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Sana yemin ediyorum, bırak yardım etmeyi, soruları görünce sayfayı kapattım :D

Ama 2. soru çok çok basit. X yerine 4 yazacaksın :) Gerisini halledersin sanırım.

Ömer Han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sana yemin ediyorum, bırak yardım etmeyi, soruları görünce sayfayı kapattım
:D

Ama 2. soru çok çok basit. X yerine 4 yazacaksın :) Gerisini halledersin sanırım.
:D eyvallah sağolasın. herkes bi soru cevaplasa biter. 1 i gitti 4ü kaldı

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
2. sorunun cevabı 3/8. Paydaları eşitle ve çarpanlarına ayır sadeleştir. 4ü yerine yaz.

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Yanlış hatırlıyor olabilirim ama, x yerine 4 koymayacak mı? 4 koyunca da 21 çıkıyor sonuç.

x-4 =0 x2-16 =0 olur ve sayı bölü sıfır ?

--- Mesaj Güncellendi ---

4. soru türev sorusu, ifadenin türevini alıp x yerine 2 koy.

Ömer Han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
x-4 =0 x2-16 =0 olur ve sayı bölü sıfır ?

--- Mesaj Güncellendi ---

4. soru türev sorusu, ifadenin türevini alıp x yerine 2 koy.
Şu an türevi araştırıyorum :D.
----
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum.
cevapları daha açıklamalı paylaşabilme ihtimaliniz varsa rica ediyorum. zira pek anlamıyorum mattan.
yardımcı olan herkese minnttarım.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ilk soruda matrisin küpünü alırken önce karesini al. kendisiyle çarp. sonra tekrar kendisiyle çarp. I dediği de birim matris zaten.
ikinci soruda paydaları eşitle sonra altın ve üstün ayrı ayrı türevini al. sonra x yerine 4 yaz.
3.soruda f fonksiyonu sürekli ise o üç değerinde aynı sonucu vermesi gerekiyor x= -2 iken.
4.soruda ifadenin türevini al ve x yerine 2 koy.
5.soru da türev sorusu. denklemin türevini al x yerine 45 koy.

Ömer Han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu matematiği bi ben öğrenemedim :D Bi de mühendis olucam :mrgreen:
:D
ilk soruda matrisin küpünü alırken önce karesini al. kendisiyle çarp. sonra tekrar kendisiyle çarp. I dediği de birim matris zaten.
ikinci soruda paydaları eşitle sonra altın ve üstün ayrı ayrı türevini al. sonra x yerine 4 yaz.
3.soruda f fonksiyonu sürekli ise o üç değerinde aynı sonucu vermesi gerekiyor x= -2 iken.
4.soruda ifadenin türevini al ve x yerine 2 koy.
5.soru da türev sorusu. denklemin türevini al x yerine 45 koy.
teşekkür ederim.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
pdicz.png

5.sorunun cevabı yanlış yazmadıysam şu şekil olacak.

x yerine pi/4 koy secx = 1 / cosx

(tanx)' = sec[SUP]2[/SUP]x ilk önce 3x in türevini alacaksın 3 diye sonra devamı gelecek.

Ahmed Han

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Al bakalım, bu seferlik ben yapayım. Ama bi dahakine kendin yap, yoksa öğrenemezsin bu işi!
dscf4180m.jpg

Ahmed Han

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Konu dün açılmış. Acaba geç mi cevap verdim yaw?

Ömer Han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konu dün açılmış. Acaba geç mi cevap verdim yaw?
Yok abi tam zamanında. 2 dakika kala teslim ettim şimdi. çok sağolasın.
-----
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum.
yalnız söylendiği gibi; öğrenmem lazım bu matematiği bana internetten en beğendiğiniz kaynağı önerebilirmisiniz acaba ya danerden daha iyi öğrenirim.

Ahmed Han

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bu matematiği bana internetten en beğendiğiniz kaynağı önerebilirmisiniz acaba ya danerden daha iyi öğrenirim.
Benim en beğendiğim kaynak Wikipedia. Her türlü yöntemi ve teoremi, bazen örnekleriyle beraber, iyice açıklıyor. Orada bulamadığın şeyleri Google'da aratabilirsin; arama sonuçlarından çok güzel şeyler çıkıyor. Youtube'da da ders anlatım videoları var.

"Bana şu soruyu çözün." şeklinde hazırcı soruları değil de, "Ben şu soruyu çözerken şu adımdan şu adıma geçemiyorum, ne yapmalıyım?" şeklindeki soruları Stack Exchange sitesindeki Matematik soru-cevap domainine sorabilirsin.

Ama, tabi, bunların hepsi İngilizce bilmeyi gerektiriyor.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Benim yaptığım yanlış kardeş kusura bakma dün farkettim türevi yanlış aldığımı. :D

Ömer Han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim en beğendiğim kaynak Wikipedia. Her türlü yöntemi ve teoremi, bazen örnekleriyle beraber, iyice açıklıyor. Orada bulamadığın şeyleri Google'da aratabilirsin; arama sonuçlarından çok güzel şeyler çıkıyor. Youtube'da da ders anlatım videoları var.

"Bana şu soruyu çözün." şeklinde hazırcı soruları değil de, "Ben şu soruyu çözerken şu adımdan şu adıma geçemiyorum, ne yapmalıyım?" şeklindeki soruları Stack Exchange sitesindeki Matematik soru-cevap domainine sorabilirsin.

Ama, tabi, bunların hepsi İngilizce bilmeyi gerektiriyor.
Teşekkür ederim paylaşımın için

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Kardeşim yanlış anlamada ödevi kendin yapman daha doğru olur. ödevin amacı bilgilerini pekiştirmek geliştirmek. Başkaları yardım ederse ileride daha sıkıntı çekersin.

Ömer Han

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim yanlış anlamada ödevi kendin yapman daha doğru olur. ödevin amacı bilgilerini pekiştirmek geliştirmek. Başkaları yardım ederse ileride daha sıkıntı çekersin.
doğru diyorsun. zaten o yüzden kaynak istedim. 6 sene matematik yüzü görmeyince... artık en başlardan bi yerden kaptırıcam. sağol yorumun için.

GaMeRR119

Profesör
Reaksiyon puanı
1
matematiki sewmem anlamam da :D :D ama anlayana vede yapana kolay gelsin diyecemde neresi kolay la :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
günde 4 saat der calışan bir çocuk bunun yarısına matematik kalan zamanın yarısında sosyal geri kalanınada türkçe çalışıyorsa bu çoçuk bir haftada toplam kaç saat matamatik sostal ve türkçe çalışır