Soru MacBook Air 13.3 inc M1 8CPU 7GPU 8GB 256GB

fletwoodmacim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese selam , bu yıl üniversiteye başlıyorum (kimya mühendisiği) ve yeni bir laptop almak hasıl oldu . Bilgisayar konusunda temel parçalar dışından detaylı bir bilgim yok .
M1 mac air (8gb ram) almayı düşünüyorum ancak sırf ısırık elma için bu kararı vermediğimden emin olmak için siz değerli forum üyelerine bu konuyu açmış bulunmaktayım , umarım benim durumumdaki kişiler için faydalı bir diyalog olur . Kendimden bahsedecek olursam ;
Uzun yıllar windows kullandım ilk defa macOS kullanmayı düşünüyorum ve
çok nadir arada bir girdiğim lol dışında (onu da oynamıyorum artık) rafine bir oyun merakım ve oyun oynayacağım yok .
Bilgisayarda zamanımın çoğunu ;
müzik yazılımları , gitar ve klavye pluginlerinde,
python, C sharp , matlab gibi yazılımlarda,
tarayıcıda bol bol açılan google aramaları , youtubeda
ve günlük word,excel, mail gibi uygulamalarda geçireceğim . Alacağım laptop da bunları ısınmadan , kasmadan halledebilsin istiyorum.
Sizce bu işler için macbook benim için uygun mudur yoksa aynı fiyat bandında windows daha mı iyi olur . Dediğim gibi sırf apple olsun diye almış bulunmak istemiyorum .
Bir de aklıma takılan şey 6k tl fark için 16GB ram almamak çok mu kötü olur , 8GB ram beni yarı yolda bırakır mı ?
Yorumlarınızı bekliyorum , extradan bulunacağınız tavsiyelere açığım , iyi günler .

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
Öncelikle selam,
İhtiyaçlarınızı ısınmadan, kasmadan ve uzun saatler götürebilecek seçeneklerin başında macbook gelir.
Ancak burada iyi araştırma yapmakta fayda var. Ücretisiz office programları olsun, kullanacağınız programlar olsun hepsinin desteklerini araştırmada fayda var. Daha az bir bütçe ile Huawei matebook serisine de yönelebilirsiniz.

fletwoodmacim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yorumunuz için teşekkürler , tasarımsal mühendislik uygulamalarında macbook uyumlu değil diye genel geçer bir laf duymuştum ancak son araştırmalarıma göre mühendislikte benim kullanacağım uygulamaların çoğunlukla matlab , autocad ve chemcad olduğunu öğrendim bunlardan sadece chemcad m1 maclerde uyumlu olmadığını öğrendim ancak bunu okulumdaki bilgisayarları kullanarak çözebilirim diye düşünüyorum . Huawei matebooklara bakmıştım fiyatına göre ram ve ssd kapasiteleri çok iyi ancak şarjsız kullanım süresi , işlemci gücü ve ısınma problemi benim için çok önemli olduğu için m çipli maclerden başkasına bakmamaya çalışıyorum , umarım herhangi bir nedenden dolayı başka model bakmak zorunda kalmam.