Soru Macbook M2 Air mi , Acer Nitro 5 mi

Bu konuyu okuyanlar

CharlessX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yeni bir laptopa ihtiyacım var fakat karar veremiyorum. Apple ekosistemi içerisindeyim, telefonum ve okulda not almak için kullandığım tabletim apple. Mac ler hem daha uzun ömürlü , hem taşınması kolay hemde batarya süresi oldukça iyi buna rağmen güçü çok iyi seviyelerde. Mac'teki tek çekindiğim nokta ilerleyen öğrencilik ve iş hayatımda mühendislik programlarının mac desteğinin olmaması, bir kaç yerde okuduğuma göre bizim mühendislik için Dialux,autocad,matlab gibi programları desteklediği. Aramızda bir elektrik elektronik mühendisi varsa hangi programları ne sıklıkla kullandığı yazarsa çok iyi olur.

Acer Nitro 5 AN517-42 Ryzen 7 6800H 16GB RAM 512GB SSD RTX3070ti (çok güçlü bir laptop benim işime göre fazla gelmesini istemiyorum )
Macbook M2 Air 16GB Ram 256GB SSD
ikisinin de fiyatı 35.000 (apple öğrenci indirimi) lira tercihimi hangisinden yana kullanmam gerek :D

Reaksiyon puanı
8,023
Autocad uyumlu ve destekli ancak tasarımı Windowstan çok farklı biraz alışma süreci olacak. Solidworks ise hiç yok. Matlab ise destekli diye biliyorum hiç kullanmadım lakin sitesinde desteğinin olduğu yazıyor. Dialux malaesef uyumsuz.

Ben Endüstri Mühendisliğindeyim çok teknik dersimiz yok biliyorsunuzdur buna rağmen tam verimli kullanamıyorum Macbook cihazımı.

Windows bence en iyisi mühendislik için ancak attığınız model işinize göre çok çok güçlü. RTX3050 , 3050 Ti gibi giriş seviye sayılabilecek ekran kartı sizin için yeterli olur. Rami 16GB olsun işlemcisi de mümkünse güncel i7 , ryzen 7 olsun işinizi rahatlıkla her şekilde görür.

Son düzenleme:

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Merhaba 256GB oldukça yetersiz kalacaktır. Tavsiyem 512GB'lık bir Mac Air M2 alınması yönünde olacaktır.

Bununla birlikte parallels uygulamasını ekstra olarak satın alarak Windows işletim sistemini sanal işletim sistemi olarak kullanabilir ve tüm mühendislik uygulamalarını çalıştırabilirsin.