Linux vs Windows tartışma bölümü

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Gelmeyecek mi CD?

Hayır maalesef. Önceden 9.04'ü istemiştim sadece. Sırf o yüzden göndermiyorlar. :(

Allahtan ben 2 tane CD istemiştim 4 tane çıkartma gelecek :biggrin:
3-4 gün önce bende o yazıyı görünce şoke oldum ama onlarıda anlamak lâzım parayla bastırıp bedava dağıtıyorlar üstüne kargoyuda ödüyorlar e hâliyle asgarî sayıda basmak isteyecekler. Sipariş sayfası bu hafta içinde açılmaz

Ya ben ön sipariş olarak istemiştim. Sen de o sayfayı gördüysen nasıl gelecek diyorsun? :confused1:

Başka üyelik mi açtın?

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ön sipariş verdim bir kaç hafta önce. O zaman sipariş kâbul ediliyordu. Galiba RC'nin çıkmasından bir ya da iki gün sonra başladı ön sipariş

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Tamam işte sorun nedir? Ha Jaunty ha Karmic. Sonuçta müzelik değil mi o cdler.

Kurmak için lazımsa sana göndereyim. Ya da Wiki'den bak. Bulunduğun yerdeki gönüllü cd dağıtıcısı sana verir.

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
sonuç1: Eğer oyun delisiysen linux bi işe yaramaz zaten .exe dosyalarını bile yamalarla çalıştırabiliyor

şu var ki:
bi notebook um falan olsaydı ona windows kurmazdım linux daha hızlıdır notebook ta oyun oynamazsın dimi.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
.exe olayı Linux'un bir kusuru değil. EXE'ler Windows'a has

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Hüseyin123, bence oyun delisi olmamak lazım. Zaten oyun delisinin bu konuda işi de olmamalı.

Bence, ama tamamen bence onlar boşu boşuna yaşıyor. Bu bir Linux meselesi değil zaman ve yapılan iş.

Kaliteli insan, günde biraz kitap okumalı, sosyal olmalı, yani sanal ortam dışında arkadaşları olmalı vs...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Ön sipariş verdim bir kaç hafta önce. O zaman sipariş kâbul ediliyordu. Galiba RC'nin çıkmasından bir ya da iki gün sonra başladı ön sipariş

Ben de onu diyorum. Ben de ön sipariş verdim, o zaman böyle bir sayfa yoktu. Sen ilk defa istiyorsun sanırım. :( Ben hakkımı doldurmuşum.

Tamam işte sorun nedir? Ha Jaunty ha Karmic. Sonuçta müzelik değil mi o cdler.

Kurmak için lazımsa sana göndereyim. Ya da Wiki'den bak. Bulunduğun yerdeki gönüllü cd dağıtıcısı sana verir.

Kurmak için değil. Öyle olsa internetten indiririm. Ben o CD'yi 4 hafta beklediğimi bilirim. O zaman sırf adadaydım diye, bedava gelecek olan CD'yi 20 TL kargo parasına razı olarak yanıma aldıracaktım. Aşk işte, bekleyemedim. :wub:

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
daha önce ben de 9.04'ü istemiştim. 9.10 için 2CD'lik ön siparişimi verdim. Daha sonradan çıktı bu sayfa. şimdi ben de isteyemiyorum

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ne yapacaksınız ki Cdyi? Ben hiç düşünmedim. İnanın aklımdan bile geçmedi.

Ama ne zamandandır bir ubunu tişörtü almak istiyorum.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
daha önce ben de 9.04'ü istemiştim. 9.10 için 2CD'lik ön siparişimi verdim. Daha sonradan çıktı bu sayfa. şimdi ben de isteyemiyorum

"Ohh, canıma değsin." dersem çok mu pislik yapmış olurum? :D

Bu arada Windows'çular ortada yok. Zevki çıkmıyor. Yarın bakarım artık buraya sanırım. Bir de ben okuldayken bensiz tartışmayın, olur mu? :( :flowers:

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
yusufsan21, CD'yi alıp hem saklayacağız hem de kurulum yapacağız eşe dosta "bak tee Amerikalardan bedava geldi, hem de orijinal!" diyip onları da Ubuntu'ya geçireceğiz. :)

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Request accepted. Please note that requests usually take from 4 to 6 weeks to deliver, depending on the country of shipping.
arkadaşlar ne diyo yani ?

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ne tartışacağız? Kim Windowsu savunur ki?

Çok afedersiniz cahilin biri gelir "ille de Win7" der gider. Biz de onu adam yerine koyup tartışacak mıyız? Yok daha neler.

Bir de "En büyük Pardus" deyip, Pardus'a program kurmasını bilmeyen cahiller var :)

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
stajer, Tamam CD isteğin onaylanmış 4-6 hafta arasında gelir.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3

Çok afedersiniz cahilin biri gelir "ille de Win7" der gider. Biz de onu adam yerine koyup tartışacak mıyız? Yok daha neler.

Bir de "En büyük Pardus" deyip, Pardus'a program kurmasını bilmeyen cahiller var :)
HapS ve ALMİ bugün yok yarın gelir böyle bir konu olduğunu görünce tartışma çıkarmaya başlarlar. :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
:D

Konuya girince gülümsemeyi hatırladım be.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. :flowers:

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bırak çalıştırmayı Linux kurulu bölümü görmüyor bile.
Ben şu konuda bile Windows'a gıcık olup tartışmaya girerim.
Ne demek kocaman sürücü parçasını görememek.
500$ para ver göremesin.
Çok pis gıcık olmaktayım winzortuma o yüzden..:hammer:

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Hüseyin123, bence oyun delisi olmamak lazım. Zaten oyun delisinin bu konuda işi de olmamalı.

Bence, ama tamamen bence onlar boşu boşuna yaşıyor. Bu bir Linux meselesi değil zaman ve yapılan iş.

Kaliteli insan, günde biraz kitap okumalı, sosyal olmalı, yani sanal ortam dışında arkadaşları olmalı vs...

haklısınız zaten ben az oynarım demek istediğim farklı, bunu kişiliğime MÂLETMEK gibi bişey sözkonusu olmasın:closedeyes: :)

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36

Bu konu başlığını görünce ilk aklıma gelen sevgili dostum Tutku Dalmaz (Aragorn) oldu. Onun sayesinde adını hiç duymadığım Linux'u duymuştum. Açık kaynağın ne manaya geldiğinide ondan öğrendim. Linux için izmirden Ankara'ya çok kez gittiğini bilirim. Şu sıralar ne yapıyor bilmiyorum ama tanışıklığımız süre zarfında başka bir forumda Linux konusunda bir çok arkadaşa yardımcı olmuş ve yardım ederkende hiçbir kimseye sen şunu, yok bunu bilmiyorsun, ne anlamaz adammışsın gibi laf etmeden birşeyler vermeye çalışırdı. Linux kullanmak nasip olmasada Tutkudan dolayı (ve emek harcayan bir çok kişi olmasından dolayı) hâla Linux'a karşı ilgim, sevgim ve saygım ve aklımın bir köşesinde hâla bilgisayara kurma sevdası var.

Sevgili yusufsan yukarıda da belirttiğim bu yaklaşımını hiç hoş bulmadım. bu tür yaklaşım Linux'a katkı değil zarar verir. Pardus kurmayı illa herkes bilmek zorunda mı, ona bakarsanız windows kullanlar çoğunluk olmasına rağmen onu kurmayı bilmeyen kişilerde oldukça fazla. Bırak bir işletim sitemini, Firefox'ın nasıl kurulduğunu bilmeyenler var ama bu onları cahil olarak görmemizi, söylememizi gerektirmez.

İllede Win7 dediğimiz için adam yerine koymamayı pek anlaymadım. İllede Win7 diyenleri eleştirirken onların yaptığının aynısını sende yapıyorsun. Anlatmak yerine kestirip atmak. Biri gelir der, ama sizin yaklaşımınız daha yapıcı, Linux'u anlatıcı bir havada olmalı.

Bu cevabı yazarken windowsu savunmak, Linux'u germek amaçlı yapmadım sonuçta kullanmadığım bir şey için tartışmaya girmem, o iyi, bu kötü demem pek doğru olmaz. tabi sizin bu yaklaşımınızda doğru değil. Daha yapıcı yaklaşımlar Linux'un tanıtımı açısından daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Saygılar.

tarakbumba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows= Elma
Linux= Armut
MacOSX= Şeftali
Windows+Linux+MacOSX= Meyve
Horoz dövüşü mü yaptırıyorsunuz arkadaşlar?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Windows= Elma
Linux= Armut
MacOSX= Şeftali
Windows+Linux+MacOSX= Meyve
Horoz dövüşü mü yaptırıyorsunuz arkadaşlar?

Lafı üstüme alınmadım ama lafın gittiği kişiler için yazayım sana.

Hepsi birbirinden farklı elbet.

Ama hepsinin de adı "işletim sistemi". Hepsi bir "meyve" ve meyveler birbiri arasında "Şu daha yararlı, bu da kötü." gibi yorumlarla karşılaştırılabilir.

Yazdığınız yorumun bir anlamı yok bana göre. Fazlasıyla mantık dışı olmuş böyle bir konuda.

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windows = sorun
Linux = çözüm ..

Tabi hangi konuda ? Performans, güvenlik vs.. vs..
fakat işin içinde oyun, basitlik, üşengeçlik varsa windows !!!

Server sayılarına bakarsanız linux fazladır..Serverlarda sayısal olarak linux > windows.Süper bilgisayarlar zaten unix kullanıyordu daha sonra linux çıktı işleri daha kolay oldu.İstedikleri gibi editliyorlar..

File:Operating systems used on top 500 supercomputers.svg
Daha açığı için : http://en.wikipedia.org/wiki/File:Operating_systems_used_on_top_500_supercomputers.svg

Öte yandan ;

-> linux ile tamamen özgürleşirsiniz, bilgisayarınızı kişiselleştirebilrisiniz.Sadece 3-5 ikon + yazı tipi + renk değil komple masaüstünüzü değiştirebilirsiniz, eklentiler vs.. kurabilrisiniz.Kde, gnome, lxde, xfce, fluxbox, e11 ....İşte bunlar farklı alanlarda uzman masaüstüleri...

-> serverlarda ve süper bilgisayarlarda linuxun uzmanlığını söylemiştik.Peki ya düşük özellikli bilgisayarlar ??? 50 mblik dman small, puppy linux var.xp ve vistaya göre oldukça güzel performans verirler.

Yok o kadarda değil diyorsanız xubuntu var xfce masaüstülü ubuntu sadece 300 mb ...

-> Tabi görüntü mü istiyorsunuz ??
http://www.youtube.com/watch?v=9eMGbDJmgv0

youtube a => compiz, beryl yazdığınızda güzellikler sizi bekliyor.

-> Bitmedi !! opengl ile yazılan oyunlar linuxta daha performanslı.windowsta şansı yok.Fakat directx ile yazılan oyunlar , directx microsoftun ürünü olduğundan daha az performans gösterecektir.

-> Bilinen yanlış !!! linux fazla kullanılmıyor o yüzden kimse virüs yazmıyor !!

Böyle birşey yok.Google, facebook, youtube, süper bilgisayarlar, serverlar, bir çok alt yapı, banka sistemleri vs.. gibi yerlerde linux kullanılıyor..Bir google, banka, facebook 'a yapılan saldırılar son kullanıcıların ufak, gereksiz bilgisayarlarına yapılan saldırılardan çok daha fazla ve şiddetli...

İki linux dağıtımında bile çalıştırılabilen paket çalıştırılmıyor.Ne gibi ? Debian tabanlı .deb paketini siz kalkıp pardusta, red-hat, fedorada çalıştıramazsınız.Aynı şekilde .pisi, .rpm paketleride debianda çalışmaz.Bu paketlerin hiç biri windowsta çalışmaz(!)

Linux dağıtımlarında çalışmamasının nedeni her ne kadar linux olsada mimarileri farklıdır.Bu yüzden kaynak koddan (genelde .tar.gz ile sıkıştırılmış dosyadır) derlemek gerekir.

windows ve linux ayrı işletim sistemi mimarileridir.linux paketleri windowsta çalışmaz.Hiç biri.Fakat windows exe si sağlam linux coderları tarafından emulatörler ile çalıştırılabiliyor (wine vs.. )

Düşünün linux böyle birşey, virüs yazacak olsanız .exe yazıp her türlü windowsu kontrol mü etmek istersiniz yoksa oturup farklı linux dağıtımları için uğraşmak mı ? Daha bitti mi ? Hayır !!! Linuxta sistem dosyaları, önemli dosyalar normal kullanıcılar tarafından silinemez, değiştirilemez, eklenemez....Bunun için superuser (su) yani yetkili kullanıcı olmak zorundasınız.Konsolda su (gnome da sudo su) yazarak root şifresi ile sonraki işlemleri yapabilirsiniz.

Buda demek oluyor ki ya linuxta oturup 18 senelik tecrübeyi delmek için root yönteminin açığını bulacaksınız ( ki hiç kolay değil ) yada yalnızca kullanıcının dosyalarını sileceksiniz ki bu ego tatmininden başka birşeye yaramaz.

Dahasıda var !! Kullanıcılar her yerden tar.gz, şu bu indirmez.Önemli sitelerde güvenilir linkler verilir.Öyle uyduruk herkesin yaptığı programlar kullanılmaz.Bu yüzden linuxta virüs bulaşmazı windowsa göre çok çok çok zor oluyor..

16 yaşında sivilceli ergen c# ile windows için virüs yazabillir.Fakat bu kişinin aynı virüsü bütün linuxlarda işletmesi çok çok çok zordur.. ;)

-> Bitti mi ya ? Hayır !!! Linuxun açık kaynak desteği vardır.En basitinden windowsu kaç kişi geliştiriyor ? Örnek vermek gerekirse explorer ı kaç kişi geliştirir ? Kodlarını kaç kişi görebilir ?? 10-yüz- bin ?? Fazlası olmaz..Peki ya linuxu ? Çoğu açık kaynaklıdır.Firefoxtan tutun linux dağıtımlarına kadar bir çoğunu indirip kodlarını inceleyebilirsiniz.Dünya üstünde ne kadar kullanıcı varsa o kadarı bakabilir.Dahası o kadarı geliştirebilir.

Şimdi binlerce kişinin geliştirdiğimi daha iyi olur ? Yoksa dünyada 30 milyondan fazla linux kullanıcısı olduğu varsayılıyor buda demektir ki programlama bilen, sağlam en az 3 milyon olur...Bu adamların gözünden mi fazla şey kaçacak yoksa bir kaç bin kişinin geliştirdiği windowsta mı ??

-> Windowsta açıklar bir ayda bazen bir kaç ayda ancak kapatılıyor.Fakat ben linuxta önemli açıkların bir kaç gün içinde hatta bir kaç saat içinde yamasının yayınlandığını biliyorum.Nedeni yukardakidir, geliştiricilerdir, elbirliğidir.
-----

Daha uzatılabilir aslında fakat gerek yok...Windowsun iyi yanları yok mu ? Var

--Windowsun iyi yanları---
-> her türlü oyun + program desteğini alırsın
-> basittir, kullanıcı dostudur

bunlarla iligli vs.. vs..Windows ve linux başta zevk sonra sistemin sağlamlığı ile alakalıdır.Normal bir konu olsa zevk der geçerdim fakat burada kesinlikle tartışıyoruz !!

Bir çoğu kendi bilgi ve deneyimlerime dayanılmıştır, bazı yerlerde okuduğum, yayınlanan yazılara dayalı bilgiler vardır..

edit: ha deyince win-lin tartıması çıkmıyor biraz arayı kızıştırayım dedim :D baksanıza ilk sayfalarda geyik bile yapılmış

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ekstradan bir iki şey eklemek istiyorum ;

http://www.ozgurlukicin.com/haber/isvicrede-hava-acik/
http://www.ozgurlukicin.com/haber/brezilya-ozgurlesiyor/
http://www.ozgurlukicin.com/haber/ibm-microsoft-officei-birakti/
http://www.ozgurlukicin.com/haber/deniz-trafigi-de-ozgurlesiyor/
http://www.ozgurlukicin.com/haber/htcden-yeni-android/
http://www.ozgurlukicin.com/haber/avustralya-linux-ile-ucuyor/
http://www.ozgurlukicin.com/haber/hastaneler-de-ozgurlesiyor/
http://www.ozgurlukicin.com/haber/robotlara-ozgurluk/

Bu haberlerden anlayabileceğimiz gibi bir çok kurum, kuruluş linux ve açık kaynak dünyasına adım atıyor.

Bu adamlar neden bunu yapıyor ? Çok mu fakirler, yada bedava ve kötüyse çok mu aptallar ? Değiller..(larry page ,google kurucusu, dünyanın en zenginlerinden biri ve hala linux server kullanıyor !!)

Hastahane, havaalanları, bir çok ülke, linuxa geçiş yapıyor.Ellerince binlerce beyin gücü var.Profesörler, okumuş adamlar, sistem mühendisleri vs.. ve arkalarında milyonlarca dolar var.Bu adamlar linuxu seçmişse bir bildikleir vardır değil mi ??

Bu demek değil ki bütün kullanıcılar linuxa geçsin.Bu zevk meselesidir.Fakat bizim esas tartıştığımız konu windows mu daha performanslı, güvenli ve mantıklı yoksa linux mu ?

Bunların üstünde tartışıyorsak gördüğünüz gibi linux !

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Tartışmıyoruz ki zaten. :) Windows'u tercih edenlerin bunlara yazacak tutarlı bir cevapları yok henüz.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
İçimden hiç tartışma gelmiyor sanki zorla tartışma gibi bir konu olmuş düşünce güzel de böyle bir konuda adamın tartışası gelmiyor:D
Konuya gelince bazı arkadaşlar Windows Linux programlarını çalıştıramazsınız ancak Linux ta Windows programlarının %90 ını çalıştırabilirsiniz demiş.
Linux için bir artı(+)
Ama Windows için bir eksi(-) değil:D