Linux ve Windows Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Artık linux windows kıyaslaması yerine windows - ubuntu, windows - pardus kıyaslamaları yapmak daha yerinde olacak sanırım. Linux çok ucu açık bir işletim sistemi. Temeli aynı olmakla beraber bir hayli farklılıklar gösteriyorlar. Linux kullanan arkadaşlar hangisini kullandıklarını söyleyebilirler mi? Suse? Redhat? Ubuntu? Pardus?

Mantık aynı, taban aynı gibi lakırdıları bırakalım lütfen. Mantık aynı ise geliştirmeyi hep beraber yapsınlar. 10 kişi toplanıp işletim sistemi çıkarıyor. Bir araya gelsinler tek isim tek işletim sistemi altında çalışsınlar. O amatör gördüğünüz kullanıcılar ise tercih yapma şansı bulsun. Asıl sorulan soru linux ne? linux yenir mi? değil.

Linux kurmak istiyorum diyor bir kullanıcı?

Hangisini?

Yüksek mesaj sayısı ve 4 sayfa mesaj ile uzman olunmuyor.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
tolgasal, kaşınıyorsun bu aralar...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
bu taş kime acaba banamı?

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
a ooo ortalık gerilmeyemi başladı ne ?

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Çok alma taraftarı değilim zaten.

Kendine bir sfc/scannow yapma zamanın gelmiş sanırım. Kahramanlık yapmana gerek yok.

Kahramanlık? Merve uzun zamandır görünmüyor olsaydı "Beynin görünüyor " derdi...

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kahramanlık? Merve uzun zamandır görünmüyor olsaydı "Beynin görünüyor " derdi...

Benim kişilerle işim olmaz. Ya da kişilerin özlü ! sözleri ile. Konu bir işletim sistemi kıyaslaması.

Kaşınıyorsun gibi ilköğretim seviyesi cümlelerle tartışma olmaz. Sırada ne var benim babam senin babanı döver mi?

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
arkadaşlar lütfen konuyu kişiselleştirmeyelim

bu forum herkese yeter

sevgi saygı hoşgörü ve edeb çerçevesinde konuyu irdelemek en doğru ve yerinde bir davranıştır

sersev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ramboberk, amatör bir kullanıcı olarak Linux kullanmak isterim.Ama bunu ayrıntılı olarak anlatmalısın.Yani bir ders verir gibi.Bunu sdn'demi,yoksa başka bir forumda mı anlatırsın onu bilemem.Karar verdiğin zaman haber ver.

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
arkadaşlar lütfen konuyu kişiselleştirmeyelim

bu forum herkese yeter

sevgi saygı hoşgörü ve edeb çerçevesinde konuyu irdelemek en doğru ve yerinde bir davranıştır

Sana bu konuda katılıyorum. İşletim sistemi falan hikaye. İnsanlar konuştukları zaman ilk önce terbiye sınırlarını belirlemeli.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
nedir bu

bi önerimi yoksa testmi?

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Benim kişilerle işim olmaz. Ya da kişilerin özlü ! sözleri ile. Konu bir işletim sistemi kıyaslaması.

Kaşınıyorsun gibi ilköğretim seviyesi cümlelerle tartışma olmaz. Sırada ne var benim babam senin babanı döver mi?
Kaç yaşında olduğunuda öğrenmiş olduk....

Hangisini?

Yüksek mesaj sayısı ve 4 sayfa mesaj ile uzman olunmuyor.
Hiç kimsenin yüksek mesaj sayısı ile uzman olduğunu iddaa ettiği yok en azından bu forumda yok...

Kaşınmak=Uçmayı öğrenmek

Umarım anlamışsındır.Bu aralar bana benzemeye başladın :)

---------- saat 16:35 eklendi ---------- önceki mesaj saat 16:33 eklenmişti ----------

Sana bu konuda katılıyorum. İşletim sistemi falan hikaye. İnsanlar konuştukları zaman ilk önce terbiye sınırlarını belirlemeli.

İkimizde siyasetle uğraşmıyoruz tartışırken bir şeye dikkat etmemize gerek yok...

Birde bana terbiye ne demek açıklar mısın?

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kaç yaşında olduğunuda öğrenmiş olduk....

Hiç kimsenin yüksek mesaj sayısı ile uzman olduğunu iddaa ettiği yok en azından bu forumda yok...

Kaşınmak=Uçmayı öğrenmek

Umarım anlamışsındır.Bu aralar bana benzemeye başladın :)

Umarım anlamışsındır diye bir hitap şekli zaten ukalalığın ilk adımıdır. Ben 4 yaşındaki kızıma bile "Umarım Anlatabilmişimdir" demeyi öğretirken yetişkinliğe ulaşmış birine bu dersi verme taraftarı değilim.

Kaşınmak=Uçmayı öğrenmek diyorsan doğru cümleyi ilk etapta kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Yaşım zaten açık bir şekilde yazıyor. Eğer yaş ile kafa aynı değildir tezini öne sürersen 4 yaşındaki bir kız çocuğu ile ilgili mesaj sanırım yeterlidir.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Umarım anlamışsındır diye bir hitap şekli zaten ukalalığın ilk adımıdır. Ben 4 yaşındaki kızıma bile "Umarım Anlatabilmişimdir" demeyi öğretirken yetişkinliğe ulaşmış birine bu dersi verme taraftarı değilim.

Kaşınmak=Uçmayı öğrenmek diyorsan doğru cümleyi ilk etapta kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Yaşım zaten açık bir şekilde yazıyor. Eğer yaş ile kafa aynı değildir tezini öne sürersen 4 yaşındaki bir kız çocuğu ile ilgili mesaj sanırım yeterlidir.

Bırak onu terbiyeyi açıkla sen?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bana biri Linux'da profesiyonel video düzenleme (Edius, Pinnacle, Sony Vegas gibi) programı gösterebilir mi ? Pitivi mi, Kino mu, Avidemux mu, Cinelerra yoksa Vivia mı ?

Linux'da, Edius, Pinnacle, Sony Vegas gibi profesiyonel bir yazılım varsa vallahi billahi Windows 7 DVD'sini yakacam. :D Valla acımam yakarım...

Bir video düzenleme yazılımı yüzünden sistem değiştirilmez kardeşim, eğer senin daha çok işine yarıyorsa tabi ki Windows kullanırsın, o yüzden fanatizme gerek yok bu konuda.

Linux için video düzenleme yazılımlarını bilmiyorum, fakat şunu biliyorum, animasyon ve sinema sektöründe Linux ve türevleri yazılıım kullanım oranı %95'tir, yani profesyonel video sektöründe (son kullanıcı demiyorum, profesyonel sektör diyorum) Windows'un oranı sıfıra yakındır.

Sen son kullanıcı olarak video düzenleme konusunda Windows için yapılmış yazılımları kullanabilirsin bu gayet doğaldır. Bu durum aslında Windows'un gelişiminin aslında daha ticari anlaşmalarda yattığını,, gerçekte sistemin iyi oluşuyla alakası olmadığını gösteriyor. Çünkü video düzenleme yazılımı kullanmak istediğini ve en iyilerinin Windows için yazıldığını söylüyorsun, öyleyse sırf video düzenlemek için o yazılımları satın alman gerektiği gibi en az 150 dolar civarında da Windows'a vermen gerekecek. Peki o video yazılımının Windows ile doğrudan bir alakası var mı? Yok; öyleyse sanki bu yazılım Windows'un bir artısıymış gibi düşünmek çok yanlış, bu tamamen yazılımcının daha çok para kaygısıyla hareket etmesinden kaynaklanır, Windows ile alakası bile yoktur.

Kısaca şöyle diyelim, atıyorum Sony, o yazılımın Windows versiyonunu kaldırıp yerine Linux versiyonu geliştirseydi "aa demek ki Linux daha iyiymiş" diyecek miydiniz? Hayır demeyecektiniz. Öyleyse "Sony bu yazılımı Windowsa yapmış öyleyse Windows daha iyi" diye de söylememek gerekir.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Google üzerinden uzmanlık yapan sensin. Elinin altında internet var anlamını bulman zor olmasa gerek.

Seviyeni belli ediyorsun.Google üzerinden uzmanlık yapmak :D :D senin neler yaptığın birer birer açığa çıkıyor...

O zaman sana süre veriyim terbiyeyi açıkla 1 dakikada ...

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
ben gene kendi adıma konuşayım ama lütfen alınmayalım;
iyi güzel tartışıyoruz da LEGAL bir sistem kullanıyorum,dünyanın her yerinde yasal...
bu konularda tartışma sırasında gayet mantıklı-doğru-güzel-ispatlı şeyler öne sürsem de tartışma uçuyor başka alanlara...çünkü tartıştığım konuştuğum insanların bir kısmı izlenimlerime göre İLLEGAL sistem kullanıyor,ki dünyanın her yerinde suç,çalıntı yani ve fanatikçe davranışlar sergiliyor,tanısa beni zaten çalıyor arabamıda çizer,maaşım az ondan pachli kullanıyorum diyen sokakta ben az kazanıyorum diyip beni döver...ve hal böyle olunca arada rahatça mantık çerçevesinde tartışıp konuşabileceğim arkadaşların fikirleri görüşleri kaynıyor...ve gene izlenimlerime göre İLLEGAL sistem kullananlar aşırı hareketler sergilemede yüzde olarak büyük paya sahipler...

o yüzden önerim şu dur ki;herkes imzasına ne kullandığını ve yanında LEGAL/İLLEGAL diye belirtsin...ki bende cevap vereyim yada susayım aman aman hırkız var kaçim moduna gireyim:)))bu sayede LEGAL arkadaşlarla güzel güzel konuşabileyim...onlar linux şöyle desin bende windows böyle diyeyim...haklı olduğumu düşünüyorum...

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ben gene kendi adıma konuşayım ama lütfen alınmayalım;
iyi güzel tartışıyoruz da LEGAL bir sistem kullanıyorum,dünyanın her yerinde yasal...
bu konularda tartışma sırasında gayet mantıklı-doğru-güzel-ispatlı şeyler öne sürsem de tartışma uçuyor başka alanlara...çünkü tartıştığım konuştuğum insanların bir kısmı izlenimlerime göre İLLEGAL sistem kullanıyor,ki dünyanın her yerinde suç,çalıntı yani ve fanatikçe davranışlar sergiliyor,tanısa beni zaten çalıyor arabamıda çizer,maaşım az ondan pachli kullanıyorum diyen sokakta ben az kazanıyorum diyip beni döver...ve hal böyle olunca arada rahatça mantık çerçevesinde tartışıp konuşabileceğim arkadaşların fikirleri görüşleri kaynıyor...ve gene izlenimlerime göre İLLEGAL sistem kullananlar aşırı hareketler sergilemede yüzde olarak büyük paya sahipler...

o yüzden önerim şu dur ki;herkes imzasına ne kullandığını ve yanında LEGAL/İLLEGAL diye belirtsin...ki bende cevap vereyim yada susayım aman aman hırkız var kaçim moduna gireyim:)))bu sayede LEGAL arkadaşlarla güzel güzel konuşabileyim...onlar linux şöyle desin bende windows böyle diyeyim...haklı olduğumu düşünüyorum...

Konumuz paralı olup olmaması değildi. Legal ya da illegal kullanılması iyi olup olmaması ile ilgili olamaz.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
windows işletim sistemleri (geçmişte paralıydı,halde paralıdır,ebediyyende paralı olarak kalacaktır)

linux işletim sistemleri (geçmişte beleşti,halde beleştir,ebediyyende beleş olarak kalacaktır)

tamamen duygusal

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Konumuz paralı olup olmaması değildi. Legal ya da illegal kullanılması iyi olup olmaması ile ilgili olamaz.

Bu cümleden bir şey anlayan var mı? :D

---------- saat 17:03 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:02 eklenmişti ----------

windows işletim sistemleri (geçmişte paralıydı,halde paralıdır,ebediyyende paralı olarak kalacaktır)

linux işletim sistemleri (geçmişte beleşti,halde beleştir,ebediyyende beleş olarak kalacaktır)

tamamen duygusal

Linux'un ebediyen beleş olacağına dair bir garanti yok...

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bu cümleden bir şey anlayan var mı? :D

---------- saat 17:03 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:02 eklenmişti ----------

Linux'un ebediyen beleş olacağına dair bir garanti yok...

Konumuz paralı olup olmaması değildi. Legal ya da illegal kullanılması, iyi olup olmaması ile ilgili olamaz.

Haklısın virgül koymayı unutmuşum ikinci cümlenin ortasında. Beynini biraz zorla şimdi anlarsın.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
(Linux'un ebediyen beleş olacağına dair bir garanti yok...)

yapılan tüm linux dağıtımları (gnu gpl lisansını kabul şartları altında piyasaya sürülür)

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10

evet haklısın da İLLEGAL windows'lar gerçekten sorunlu,içinde gömülü dünyakadar şey(açık-niyeti bozuk yazılım vs) geliyor...bu bi kere M.S.'un açıklaması...haliyle bende arkadaşlarla bu konularda kıyaslama yaparken konuşurken karşımda orjinal LEGAL windows isterim...çünkü rapidden indirilip birleştirilip pachlenene göre orj. windows7 çok güzel ve sorunsuz...ha bu vasıflarda birikim sahibi biri gelip linux sistemler kötü derse bende gönül rahatlığıyla "evet kötü HL2 oynayamadım bi türlü..." derim:)
bu şey gibi sanki...nasıl desem...Dr'la köySünnetçisinin tartışması gb...sünnetçi Dr'u döver çünkü daha iyidir kendince ve dövecek cahice cesareti vardır...o yüzden Dr'la Dr'u kapıştırmak gerek:)
bu benim kanaatim...
hem bu da bu tartışmalarda ki linux-unix-bsd cephesinin elindeki başka bir kart:)yoksa ben kötü demiyorum yeni laptop alınca üstündeki 7 ile sadece oyuna-steam'e dalacağım...:)

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18

yapılan tüm linux dağıtımları (gnu gpl lisansını kabul şartları altında piyasaya sürülür)

Doğruya doğru...

---------- saat 17:15 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:12 eklenmişti ----------

evet haklısın da İLLEGAL windows'lar gerçekten sorunlu,içinde gömülü dünyakadar şey(açık-niyeti bozuk yazılım vs) geliyor...bu bi kere M.S.'un açıklaması...haliyle bende arkadaşlarla bu konularda kıyaslama yaparken konuşurken karşımda orjinal LEGAL windows isterim...çünkü rapidden indirilip birleştirilip pachlenene göre orj. windows7 çok güzel ve sorunsuz...ha bu vasıflarda birikim sahibi biri gelip linux sistemler kötü derse bende gönül rahatlığıyla "evet kötü HL2 oynayamadım bi türlü..." derim:)
bu şey gibi sanki...nasıl desem...Dr'la köySünnetçisinin tartışması gb...sünnetçi Dr'u döver çünkü daha iyidir kendince ve dövecek cahice cesareti vardır...o yüzden Dr'la Dr'u kapıştırmak gerek:)
bu benim kanaatim...
hem bu da bu tartışmalarda ki linux-unix-bsd cephesinin elindeki başka bir kart:)yoksa ben kötü demiyorum yeni laptop alınca üstündeki 7 ile sadece oyuna-steam'e dalacağım...:)

Senin dediğin modifiye edilmiş windows versiyonları arkadaşım. Loader'lar düzgün kullanıldığı zaman hata verdirmezler. Ama Microsoft tarafından yayınlanan WAT bir çeşit virüs mantığı ile çalışır. Ve senin isteğin dışında yüklenemez.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10

yooo yanlışın var kardeş...
Linux çekirdeğine katkısı olan IBM,novell,redhat,Linus Bey,vb. ki bu katkılar çok yüksek oranda ücretli-profesyonel yazılımcılarla yapılmakta,bunlardan diğerlerinin satırlarını satın alırsa lisans haklarını değiştirip istediği gb satabilir...
ki çekirdeğe gömülmüş olan para-mühendislik saati vs hesapedilince ortaya muazzam bir mebla çıkmakta...redhat bunun2009da hesabını yapmıştı,isteyen araştırsın:)
e linux çekirdeği oldu paralı napcaz:)
bsd-opensolaris vb çekirdekler zaten ortada gırla:)onlarda aynı kde-gnome-DE,uygulamaları kullanıyor...onlara geçecez LEGAL LEGAL:)

bu da demek ki kardeş;opensolaris indirip deneyebilirsin...görebileceğin en sağlam sistemdir:)tabi ön tanımlı kullanıcı adı ve şifresini bulman gerek:)))
ben biliyom söylemem:dirol:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...