Linux Sildim ama pc açılmıyor

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Linuxu windowstan silipolduğu klasörü biçimlendirdikten sonra pcye reset attım ama pc açılmadı.
pc açılırken direk şu hata çıkıyor,
Kod:
error:no such partition
grub rescue>

Bana windows 7 ya da live cd ve ya usb takın demeyin :) Denedim olmuyor. Pc cd ve ya usbyiokuyunca yine bu ekrana geliyorhemen.
Çözümü varmıdır? Ben harddiski çalışan pcye bağlayıp tamamen ntfs olarak biçimlendirmeyi düşündüm fakat garantisi olduğu için vidalarını açmadım pcnin.
Vidaları açılmadan garantiye götürücem tabi ancak okul bitince. Onun haricinde çözüm bilen varmı?

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
N'aptın sen öyle biçimlendirerek mi silinir Linux ? :D
Bende ilk kuruşumda öyle kaldırmışdım.:p
Windows'u yeniden yükle düzelir. :)

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Windows başlangıc onarma yapmalısın nasıl yapıldığını bilmiyorum ama bekla bilen biri cevap versin yada söylediğimi internette araştır bulursun mutlaka çözümünü

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Çok bilmiş sen akılediyonda ben akıl edemiyommu onu :p Durum daha vahim. PC bu ekrandan başka yere gitmiyor :) DVD usb bozuk demeyin 6 dvd ile denedim :) 2si windows7, 2 si 8, 1 ubuntu live, 1 linux live bu ekrandan öteye geçirebilen yok. Bir yabancı forumda gördüm belki xp işe yarayabilir diyorlar. O da İzmir'e gidince deneyebileceğim seçenekler arasında.
O da olmassa vercem garantiye . [MENTION=250890]aquess1999[/MENTION]

Windows başlangıc onarma yapmalısın nasıl yapıldığını bilmiyorum ama bekla bilen biri cevap versin yada söylediğimi internette araştır bulursun mutlaka çözümünü
Hocam biliyorum onu ama bu ekrandan ileri gitmiyor.:(

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Çok bilmiş sen akılediyonda ben akıl edemiyommu onu :p Durum daha vahim. PC bu ekrandan başka yere gitmiyor :) DVD usb bozuk demeyin 6 dvd ile denedim :) 2si windows7, 2 si 8, 1 ubuntu live, 1 linux live bu ekrandan öteye geçirebilen yok. Bir yabancı forumda gördüm belki xp işe yarayabilir diyorlar. O da İzmir'e gidince deneyebileceğim seçenekler arasında.
O da olmassa vercem garantiye . @aquess1999

Dvd'lerin bozuk. :p
Şaka bir yana bende de olmuştu.Ben yeniden Windows'u kurdum ve normale döndüm. :D
Bilen arkadaşlar yardımcı olur. :)

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
O da olmassa vercem garantiye . @aquess1999

Hocam biliyorum onu ama bu ekrandan ileri gitmiyor.:(
Windows cdsi ile değil başka programlarla yapanlar var şöyle bir şey yapabilirisn yeniden Linux kur windows'u aç EasyBCD diye bir program varmış galiba onunla Windowsun başlangıç yöneticisinden açılmasını sağla çünkü Linux Grub ile açılış yönetimi yapıyor Windowsa aldıktan sonra açılış yönetimini Linux'u bu sefer biçimlendirerek silebilirsin :D

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Dvd'lerin bozuk. :p
Şaka bir yana bende de olmuştu.Ben yeniden Windows'u kurdum ve normale döndüm. :D
Bilen arkadaşlar yardımcı olur. :)
Yapcak bişi yoksa bizde 1 hafta böyle takılırız mecbur:) Bir dahada bana linuxu savunanın .... :p Yüklemiştim optimus teknolojisini desteklemediği için sileyim demiştim.

Windows cdsi ile değil başka programlarla yapanlar var şöyle bir şey yapabilirisn yeniden Linux kur windows'u aç EasyBCD diye bir program varmış galiba onunla Windowsun başlangıç yöneticisinden açılmasını sağla çünkü Linux Grub ile açılış yönetimi yapıyor Windowsa aldıktan sonra açılış yönetimini Linux'u bu sefer biçimlendirerek silebilirsin :D
Linux cd sinde de sonuç aynı.CD okuyor okuduktan sonra direk bu hata geliyor. Yabancı forumlarda "set" komutu ile başlayan birşeyler demişler ama onlarıda pek anlamadım.

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Yapcak bişi yoksa bizde 1 hafta böyle takılırız mecbur:) Bir dahada bana linuxu savunanın .... :p Yüklemiştim optimus teknolojisini desteklemediği için sileyim demiştim.

Linux cd sinde de sonuç aynı.CD okuyor okuduktan sonra direk bu hata geliyor. Yabancı forumlarda "set" komutu ile başlayan birşeyler demişler ama onlarıda pek anlamadım.

Bende bugün,yarın Linux yüklemeyi düşünüyordum beni de soğuttun. :p

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Windows DVD'siyle boot ettikten sonra, komut satırını açıp :

diskpart
list disk
select disk 0 (0 ya da yerine windows'un yüklü olduğu hard disk numarası)
list part

Bu dördünü yazdıktan sonra, sana seçmiş olduğun hard diskin bölümlerini listeleyecek.
Windows'un yüklü olduğu kısmı seçmen lazım (boyutundan anlarsın heralde)
Her neyse diyelim numara 2 windows'un yüklü olduğu kısım ise (genelde numara 2 olur) :

select part 2
active

yazıp restart at.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Aynı sey bende de olmustu.Windows kurdum düzeldi.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252

Linux cd'si ile ne yapıyorun tam olarak hiç bir şey anlamadım ben linux'u yeniden KUR diyorum canlı cd ilede bu hatayı almazsın zaten

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Neyseçözüm yok gibi genelde herkes cd ile boot et diyor ama diyorumki boot olmuyor.:)

Satırından sonra kod yazarak düzeltilebilir belki onun içinde linux kodları lazım ama diğer sitelerdeki kodları denedimve işe yaramadı. @Cloakengaged

Linux cd'si ile ne yapıyorun tam olarak hiç bir şey anlamadım ben linux'u yeniden KUR diyorum canlı cd ilede bu hatayı almazsın zaten

Diyorum ki linux cdsini takıp pcyi açtığımda pc cdyi okuyorş. Ama hiç birşey açılmadan error ekranı geliyor.
Hatta supergrub disk varmış onu indirip yazdırdım cdye o da etki etmedi.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Neyseçözüm yok gibi genelde herkes cd ile boot et diyor ama diyorumki boot olmuyor.:)

Satırından sonra kod yazarak düzeltilebilir belki onun içinde linux kodları lazım ama diğer sitelerdeki kodları denedimve işe yaramadı. @Cloakengaged
Sana bu saatten sonra Linux değil MS kodları lazım bunu çok net söyleyebilirim

Diyorum ki linux cdsini takıp pcyi açtığımda pc cdyi okuyorş. Ama hiç birşey açılmadan error ekranı geliyor.
Hatta supergrub disk varmış onu indirip yazdırdım cdye o da etki etmedi.
Yolla makineyi bana :D Bakıyım neymiş derdi :D

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Sana bu saatten sonra Linux değil MS kodları lazım bunu çok net söyleyebilirim
Anlatmakla olmuyor hocam yaşamanız lazım ki hiç istemem böyle bir duruma girmenizi :)
dvd ile boot etmeye kalksam yine bu ekran açılıyor. Bios ayarlarına dahi giremiyorum. Hep bu ekran geliyor. Boot edebilsem zaten direk format atıcam.

Bu arada İzmir'e gidince garantiye vericem garantisi varken. Benim finaller zaten 1 hafta pcsiz yaşıycaz. :)

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Boot olmadan komut satırına gidiyosa sana lazım olan komutları anca linux sitelerinde bulabilirsin.
Garanti'de ücretsiz yapmayabilir. Donanım hatası yok çünkü.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Aynısını 2-3 defa yaşadım o yüzden senin makinenin boot etmemesine şardım Benim makine aynı hatayı verdi ama hiç cd'den boot etmemezlik etmedi.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Pek şanslı değilimdir [MENTION=139982]karizmaxi[/MENTION]

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
bios ayarlarından boot seçeneklerine gel.. Diskleri felan hepsini kaldır.. (2. yada 3. seçenek verme direk disable yap) 1. ve tek seçenek dvd sürücün olsun.. DVD çalıştığı sürece onu boot etmek zorunda kalacak.. sonra normal sekilde windowsu kur

Reaksiyon puanı
2,146
Super Grub2 Disk denedim demişsin. Detect Any Os seçeneğinden birşey çıkmadı mı yani?

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
supergrub2'de de direk hata ekranı geldi. Neyse benim finaller var zaten. Pc 1 hafta yatar sonra garantiye gider.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Donanımsalmı yazılımsal mı? Diye sorucam ama usb den de bot olmadığı için yazılımsal herhalde.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Aynı sey bende de olmustu.Windows kurdum düzeldi.
Sakın Windows kurayım deme!

Makine harddiski boot ediyor. BIOS'tan boot sırasında dvd sürücüyü listede öne al, BIOS'un markasını menüsünü bilemediğim için bir şey diyemiyorum.

Windows DVD si ile açabilirsen yükleme ekranlarından birisinde kurtarma konsolunu aç.
siyah ekrana

win 7 için:

Kod:
bootrec /fixmbr

öncekiler için
windows kurulumunu seç: 1'e basıp enter a basmak gerekir, admin şifresi vermediysen doğrudan enter'a bas şifre sorduğunda sonra aşağıdaki komut:
Kod:
fixmbr
enter dedikten sonra yeniden başlat.

sen ne yaparsan yap ekrana grub> geliyorsa BIOS ayarlarından boot sırasını düzenlemen gerekiyor demektir...

BIOS'u ayarlayamıyorsan grub> gelince

Kod:
[COLOR=#333333]grub> [B]insmod ntfs[/B][/COLOR][B]
[COLOR=#333333]set root='(hd0,2)'[/COLOR]
[COLOR=#333333]search --no-floppy --fs-uuid --set XXXXXXXXXXXXXX[/COLOR]
[COLOR=#333333]chainloader +1[/COLOR][/B]
yazarak dene, emin değilim ama dene derim, geçici olarak windows u açabilir.

olmaz ise set root='(hd0,2) satırındaki 0 ile 2 yi değiştir. 0 kaçıncı disk olduğunu 2 ise diskin kaçıncı bölümü olduğunu belirtiyor. Senin harddisk bölümleri nasıl bilemem ama dene bakalım.
bir de search satırını da silerek deneyebilirsin. Yazdıktan sonra enter a basıp b ye basman mı öyle bir şey gerekebilir. Grub menüsünde aşağıda yazan açıklamalara göre denersin ;)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Ben böyle hatalarla çok karşılaştım ve win7 dvdsi ile düzelttim. :p Boot Bcd filan çözelbilirsin. Paso kod girecen :p

Reaksiyon puanı
2,146
Hata nedir bilmiyorum, sen o cd/dvd'leri başka bilgisayarda denediğinde boot edilebiliyor mu?

O hatanın harddiskten boot edildiği zaman çıkması lazım. O kadar CD DVD USB denemişsin yine hata çıkmış, yani yine harddiskten boot edilmiş. Ya denediklerinin hepsi hatalı, ya da 1st boot device ayarlanamamış.

Yanlış mı söylüyorum acaba?

----------------------------------------

Böyle bir durum başıma gelse Super Grub2 Disk kullanırım kesinlikle direk açar Windows 7'yi, sonrasını oradan hallederiz :)

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
[MENTION=16260]__kadıköyRAP__[/MENTION] pc bu hale gelmeden önce sıralama önce dvd sonra usb en sonda harddiskti. Elimdeki imkanlarda kısıtlı şimdi tekrar supergrubdisk indirsemde tekrar yazdıramam çünkü oda arkadaşım ayrıldı . Usbye nasıl yüklerim supergrubu?

Reaksiyon puanı
2,146
Ben XBOOT ile atıyorum ama diğer programlar da işe yarayabilir. (----Add using Grub4dos iso emulation seçeneği ile)

Unetbootin programının listesinde var ama ben onunla attığımda açılmıyor. Sen istersen dene.

WinSetup-1-0-beta7 programı ile attığımda da çalışıyor. Programda 3. seçeneği seçmelisin.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Tamam bir ara cafeye gidip usbye atarım tekrar. Yardım etmeye çalışanlara teşekkürler. Olmazsa da sorun değil final haftası zaten :)

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Linuxu windowstan silipolduğu klasörü biçimlendirdikten sonra pcye reset attım ama pc açılmadı.
pc açılırken direk şu hata çıkıyor,
Kod:
error:no such partition
grub rescue>

Bana windows 7 ya da live cd ve ya usb takın demeyin :) Denedim olmuyor. Pc cd ve ya usbyiokuyunca yine bu ekrana geliyorhemen.
Çözümü varmıdır? Ben harddiski çalışan pcye bağlayıp tamamen ntfs olarak biçimlendirmeyi düşündüm fakat garantisi olduğu için vidalarını açmadım pcnin.
Vidaları açılmadan garantiye götürücem tabi ancak okul bitince. Onun haricinde çözüm bilen varmı?

internetten Acronis disk director bootable cd sini indir. Cd den başlat, harddisk partitionları sil ve ntfs olarak format at.
Daha sonra windows cd sini tak işletim sistemini yeniden kur.

Reaksiyon puanı
2,146
Format niye atsın adam kurulu sistemi var açılma yolları da var, birsürü ayarının silinmesine ne gerek var.