Linux Sildim ama pc açılmıyor

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
açılma yolu yok gibi ama dediği programda iş görmez gibi. Çünkü dvdleri okuduktan sonra hemen bu ekran geliyor. Ne bios ne de dvd ler açılıyor.

Benim aklımdaki çalışan pc me harddiski takıp tamamen ntfs olarak biçimlendircem. Tabi garanti yapmaz ise.
Pc de bir izlediğim dizi arşivi var, onu da daha sonra okulda indiririm kısa sürede :)

Reaksiyon puanı
2,146
Sen harddiskten başka birşeyi boot etmeyi halledersen zaten olay bitiyor. Formata gerek kalmaz.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Evet ama sorun orda bootta edilmiyor bios ayarlarıda açılmıyor.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
lenovo z570 laptop anakartını bilmiyorum bakmadım hiç

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Sistem açılırken yani ilk siyah ekranda F2 F11 F12 dener misin. Boot menüsü çıkması gerekiyor.
Linux veya Windows boot gelmeden evvel boot ekranının açılması gerekiyor.
Dediğim tuşlarla 3 kez pc yi restart edip tuşları dener misin
Tuşlara power düğmesine bastıktan sonra bir kez değil arka arkaya bas, aksilik olmasın.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
o yöntemleri çoktan denedim ne yazıkki olmadı neyse ya nasıl sorunsa artık :) şans eseri garantiye vermeden önce çözülürse yazarım buraya

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
internetten Acronis disk director bootable cd sini indir. Cd den başlat, harddisk partitionları sil ve ntfs olarak format at.
Daha sonra windows cd sini tak işletim sistemini yeniden kur.

Cidden tehlikeli tavsiler vermeyin, belki adamın önemli verileri var? sadece BIOS'tan ayarlayarak boot ettiremiyor sorun bu. Boot ettirdiğinde de yapılabilecek onlarca çözüm var, hatta birisi linux kurarak grub ı düzeltmek bile olabilir, niye format atsın?

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Cidden tehlikeli tavsiler vermeyin, belki adamın önemli verileri var? sadece BIOS'tan ayarlayarak boot ettiremiyor sorun bu. Boot ettirdiğinde de yapılabilecek onlarca çözüm var, hatta birisi linux kurarak grub ı düzeltmek bile olabilir, niye format atsın?
Bende aynı şeyi söyledim ama kimse dinlemiyor Konu sahibi arkadaş bile, herkes format diye sabitlenmiş.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Bende aynı şeyi söyledim ama kimse dinlemiyor Konu sahibi arkadaş bile, herkes format diye sabitlenmiş.

Arkadaşım gerçekten uğraştım ama olmuyor gerçekten . Önemli bilgide olmadığı için eve dönünce garantiye veririm dedim. Format olsa keşke ona bile razıyım. Ama olmuyor işte bios ayarına dahi girmiyor pc

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Arkadaşlar windows kurulu bi sisteme ikinci işletim sistemi olarak Linux kurduğunuzda şunu yaparsanız kaldırmada pek sorun yaşayacağınızı sanmıyorum...

Pardus önyükleme sistemi (Grub) açılış diskinin başına değil Pardus'un bulunduğu disk bölümünün başına kurulmuş olmalıdır. Kurulum veya kurtarma sırasındaki gelişmiş seçeneklerden bunu seçebilirsiniz.

• EasyBCD Yazılımını kurun ve çalıştırın.
  • "Add new entry" Düğmesi ile yeni bir açılış seçeneği ekleme diyaloğuna geçin.
  • "Operating systems" bölümünden "Linux/BSD" seçin ve aşağıdaki değerleri girin.
    • Type: Grub
    • Name: Pardus
    • Device: Pardus'un veya Pardus /boot bölümünün bulunduğu disk bölümünü seçin
    • Grub isn't installed... Bu seçeneği boş bırakın
  • "Add Entry" Düğmesi ile açılış seçeneği olarak ekleyin.
"Edit Boot Menu" Bölümünden menünün bekleme süresini ve seçeneklerin sıralarını değiştirebilirsiniz.
Sistem açılışındaki "Pardus" seçeneği ile Pardus önyükleme menüsü açılmalıdır. Bu yöntemle kurulum sırasında önyükleme sistemi kendi disk bölümünün başına kurulmuş olan diğer Linux dağıtımlarını da menüye ekleyebilirsiniz.

Yanii açılışta önyükleyici olarak windows varsayılan olmalı..

A%C3%A7%C4%B1l%C4%B1%C5%9Fwin1.jpg

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
[MENTION=48671]muratflash[/MENTION] sen bunu ayrı konu olarak aç birdee linuxu sorunsuz kaldırmayı da ayrıntılı yazarsan arkadaşlara baya bir yardımı olur.

Reaksiyon puanı
188
Sanırım cihazın standart BIOS değil UEFI kullanıyor. Bu sorunu başkaları da yaşamış. Sen en iyisi lenovo'ya bir göster cihazını...

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Sanırım cihazın standart BIOS değil UEFI kullanıyor. Bu sorunu başkaları da yaşamış. Sen en iyisi lenovo'ya bir göster cihazını...
Ben vatan computer den aldım pcyi İzmir'e gidince bi onlara vereyim garantisi varken.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
İzmirin neresindesin bende izmirdeyim yakınsak yardımcı olabilirim

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Linux desteklemiyor mu UEFI'yi. Destekliyodur ya öyle saçmalık mı olur...
UEFI windows'un tekelini geliştirmek için bulunan bir şey zaten, arkadaşa bilgisayar topladık uefı olmasın dedim. Verdiler bi anakart uefı varmış Linux cd'si takıyoruz siyah bir ekran ya dedim ne oluyor bu böyle kutuyu okudum paketin kenarında bir yerde yazıyormuş UEFI farketmemişiz götürdük değiştirdik .

Reaksiyon puanı
188
UEFI windows'un tekelini geliştirmek için bulunan bir şey zaten, arkadaşa bilgisayar topladık uefı olmasın dedim. Verdiler bi anakart uefı varmış Linux cd'si takıyoruz siyah bir ekran ya dedim ne oluyor bu böyle kutuyu okudum paketin kenarında bir yerde yazıyormuş UEFI farketmemişiz götürdük değiştirdik .

Sadece Windows'un tekeli ile alakası olması imkansız. Apple yıllardır cihazlarında UEFI kullanır. Kaldı ki maclere linux kurulabiliyor. UEFI'nin bir diğer güzel yanı ise daha fazla kaynağı adresleyebilmesi. Daha büyük HDD ve bellek kullanımına olanak sağlaması. Yüklemeye çalıştığınız linux kerneli UEFI'ye göre yapılandırılmadıysa eğer kurulmaması doğal...

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Benim Bios'um da UEFI ve çok rahat Ubuntu kullanıyorum.

Ayrıca re13el İzmirde görüşelim. Bir yardımım dokunabilir..

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Bu BIOS'a girmeyip de ekrana grub yazıyorsa arıza yok BIOS'a giremiyorsun demektir. Bazı makinelerde BIOS'a girmek için tuşa basma süresi çok kısa olabiliyor. BIOS'a girme tuşu neyse çok ama çok sık bas çek, makineli gibi tuşu öldürünceye kadar...

008taki

Asistan
Reaksiyon puanı
1
boot etmiyorsa bios update veya biosu tekrar flashlaman gerekebilir.

ahmedce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linuxu windowstan silipolduğu klasörü biçimlendirdikten sonra pcye reset attım ama pc açılmadı.
pc açılırken direk şu hata çıkıyor,
Kod:
error:no such partition
grub rescue>

Bana windows 7 ya da live cd ve ya usb takın demeyin :) Denedim olmuyor. Pc cd ve ya usbyiokuyunca yine bu ekrana geliyorhemen.
Çözümü varmıdır? Ben harddiski çalışan pcye bağlayıp tamamen ntfs olarak biçimlendirmeyi düşündüm fakat garantisi olduğu için vidalarını açmadım pcnin.
Vidaları açılmadan garantiye götürücem tabi ancak okul bitince. Onun haricinde çözüm bilen varmı?

Arkadaşım pardusu tak biçimlendir hatta yükle sonra win 7 yi yükle.O zaman düzelir.Pardus disk biçimi EXT3 tür.Benim pc format yemiyordu pardusla yaptım sonra windowsu yeniden yükledim..

İnallah yardımcı olmuşumdur.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşım pardusu tak biçimlendir hatta yükle sonra win 7 yi yükle.O zaman düzelir.Pardus disk biçimi EXT3 tür.Benim pc format yemiyordu pardusla yaptım sonra windowsu yeniden yükledim..

İnallah yardımcı olmuşumdur.

Adam harddisk harici kaynağı boot ettiremiyor ki Pardus kursun... :S Yazılanları düzgünce okuyalım...

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
ah bi boot olsa her türlü kendim hallederdim zaten yabancı forumlarda ls ile başlayan kodlarla bir şeyler oluyor sanki ama verdikleri kodlar tam olarak benim pcye göre değil zaten fazlada anlamıyorum onları. :)
Lütfen onu ve ya bunu yükle demeyin.Dvd yi okuyor ama yine bu hata geliyor

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Kasayı açıp HDD'yi çıkaramıyorsun, CD/DVD veya USB'den boot edemiyorsun sistemi, işin zor. Grub rescue kısmında hiçbirşey yapamazsın çünkü boot dosyalarını uçurmuşsun geri dönüşü yok. Ne yapıp edip BIOS ayarlarına girebilmen lazım...

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
e-sata giriş olan bir laptopa hard diskini bağlayıp hard diske format atma şansın var mı?
formattan sonra o diske her hangi bir işletim sistemi yüklersin, en azından boot sorunun düzelir gibime geliyor. veya başka bir hata alırsın o da kendi pc inde takılıyken formatlayarak çözülür. hard diski de sökmemiş olursun

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
e-sata giriş olan bir laptopa hard diskini bağlayıp hard diske format atma şansın var mı?
formattan sonra o diske her hangi bir işletim sistemi yüklersin, en azından boot sorunun düzelir gibime geliyor. veya başka bir hata alırsın o da kendi pc inde takılıyken formatlayarak çözülür. hard diski de sökmemiş olursun
Hocam teşekkürler bu yöntem ilk aklıma gelendi zaten :)
Fakat garantisi bozulmasın diye laptopun içini açmak istemedim. Zaten eve dönünce garantiye vericem onlar halletsinler . Paraysa parasını da veririm yapsınlar :D
Zaten finallerim hala devam ediyor pc olmamasının eksikliği şu an için yok. :)