Soru Linux grub menüden UEFI yazılım ayarlarına girmek

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
43
Linux kullanıyorum Pardus 21.4 Gnome grub customizer yazılımını biliyorum normalde Linux'u UEFI olarak kurarsak grub menüden UEFI yazılım ayarlarına girebiliyoruz ama ben Pardus'u UEFİ yüklemiş olmama rağmen bende grub menüde UEFI yazılım ayarlarına gitme seçeneği yok ne yapcan eklicem mmi? bir şekilde nasıl eklicem.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Linux kullanıyorum Pardus 21.4 Gnome grub customizer yazılımını biliyorum normalde Linux'u UEFI olarak kurarsak grub menüden UEFI yazılım ayarlarına girebiliyoruz ama ben Pardus'u UEFİ yüklemiş olmama rağmen bende grub menüde UEFI yazılım ayarlarına gitme seçeneği yok ne yapcan eklicem mmi? bir şekilde nasıl eklicem.
PC'nizin özellikleri nedir?

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Model: HP ProBook 6460b
Ram: 4gb
CPU: İntel Core i5 2. nesil 4 çekirdek işlemci
Depolama birimi 320gb'lik HDD
Windows 7 ile gelen çoğu Sandy Bridge notebookta UEFI 2.3.1C'den daha eski bir UEFI (genelde 2.0 olur) bulunur. rEFInd Boot Manager'ı .deb olarak indirin ve kurun. Boot sorununuzda inşaAllah çözülmüş olacak.

• Beğen
Reactions: bud
Reaksiyon puanı
43
Windows 7 ile gelen çoğu Sandy Bridge notebookta UEFI 2.3.1C'den daha eski bir UEFI (genelde 2.0 olur) bulunur. rEFInd Boot Manager'ı .deb olarak indirin ve kurun. Boot sorununuzda inşaAllah çözülmüş olacak.
Dediğinizden çok bir şey anlamadım ama dediğiniz gibi rEFInd Boot Manager'ı indirdiğimde hiç bir şey olmadı sadece kök dizine renied diyebir dizin oluştu içinde efi dosyası var o efi dosyasını önyükleyince de işletim sistemi seçme arayüzü çıkıyor bu sorunumu çözmedi

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Dediğinizden çok bir şey anlamadım ama dediğiniz gibi rEFInd Boot Manager'ı indirdiğimde hiç bir şey olmadı sadece kök dizine renied diyebir dizin oluştu içinde efi dosyası var o efi dosyasını önyükleyince de işletim sistemi seçme arayüzü çıkıyor bu sorunumu çözmedi
Anlaşılan zarar almış BIOS. Böyle ilginç sorunlar yaşanabilmekte ve genelde BIOS'u üzerine kurmak çözmektedir.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930
Reaksiyon puanı
43
BIOS güncellemesi ya da BIOS'unuzun yedeği mevcut ise kurun yani aynı sürümü ya da daha güncelini üzerine yazın.
Güncelleyicinin sadece exe hali var iso'su falan yok nasıl yapim Linux'un yanına Windows kursam ondan yüklesem Linux'un yanına kurulu olduğu için fark eder mi?

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,930