Soru UEFI Linux açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
43
Linux kullanıyorum Pardus 21.4 Gnome normalde MBR iken sorunsuz çalışıyordu UEFI yüklemeye çalıştığımda şey oldu başarıyla yüklendi ama işletim sistemin ibulamıyordu bilgisayar ama benim boot mneümde efi dosyasını seçerek önyükleme seçeneği vardı Pardus'un içindeki efi dosyasını seçince Pardus sorunsuz açıldı ama seçmeden direk harddiski başlatısam olmuyor kurulumuda normal yaptım kendi disk düzeninde değişiklik yapmadı direk kur dedim kurmadan takas alanını sordu 10gb yaptım.
buda disk düzenim:
Ekran Görüntüsü - 2023-01-31 16-33-55.png

Hiç bir sorun gözükmüyor acaba Biosayarlarıyla ilgili bir sorun mu? var lütfen yardım edin.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,816
Boot sıralamasında pardus grubunu ilk sıraya yerleştirip denermisiniz?

Reaksiyon puanı
43
efibootmgr ile boot girdisi ekleyebilirsin.
Nasıll yani boot girdisi derken o efi dosyasının kısayolu mu? demek istedin nasıl yapıcaz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

NVRAM'ine boot girdisi eklemiş oluyorsunuz. Boot girdisi silebiliyorsunuz da. Evet, boot sıralamasına eklemek oluyor. Windows üzerinden mesela BOOTICE programı ile yapılabiliyor. İnternetten araştırabilirsiniz efibootmgr'yi.
Linxu'un yanına Windows kurcam zaten onu kurduktan sonnra onu eklerim ama bir şey sorcm bu sorunu çözmek için bios ayarlarından bir ayar değiştirsem olur mu bunla ilgili bir ayar var mı bence bios menüsüyle ilgili bir sorun bende normalde UEFI Boot BIOS da varsayılan olarak kapalıydı ben açtım.

Son düzenleme: