Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

izzetpasa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
105
Nasıl özelleştirdiğinizi söyleyebilir misiniz? Çok güzel olmuş.
@eronis Linux Mint 18.1 Xfce'yi bunun gibi özelleştirebilir miyim? Nasıl özelleştirebilirim?
linux özelleştirme konusunda esnektir ama bu görünümü kazanmak için kde masaüstünü kullanmanız daha kolay bir yol olacaktır

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
linux özelleştirme konusunda esnektir ama bu görünümü kazanmak için kde masaüstünü kullanmanız daha kolay bir yol olacaktır
Peki KDE masaüstü ortamına sahip bir Linux dağıtımı yüklersem sizin gibi nasıl özelleştirebilirim?

izzetpasa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
105
Nasıl özelleştirdiniz?
eğer kde masaüstü ortamını kullanıyorsanız ayarlar menüsünden kolaylıkla yapılabilir. kullandığım tema ve masaüstü gadgetlar zaten kde masaüstü ortamında bulunmakta. olmayanları ayarlar menusunden tema ile ilgili bölümlerde sağ alt tarafta bulunan get new looks butonuna basarak ulaşabilirsiniz.
--- Gönderi Güncellendi ---
Peki KDE masaüstü ortamına sahip bir Linux dağıtımı yüklersem sizin gibi nasıl özelleştirebilirim?
eğer kde masaüstü ortamını kullanıyorsanız ayarlar menüsünden kolaylıkla yapılabilir. kullandığım tema ve masaüstü gadgetlar zaten kde masaüstü ortamında bulunmakta. olmayanları ayarlar menusunden tema ile ilgili bölümlerde sağ alt tarafta bulunan get new looks butonuna basarak ulaşabilirsiniz.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Önceden forumda Conky denen şeyle özelleştirildiğini okumuştum. Acaba bu Conky sadece belli bir masaüstü ortamına sahip Linux dağıtımında mı bulunuyor yoksa her Linux dağıtımına yüklenebiliyor mu? @eronis

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
1.png

@eronis Nasıl olmuş?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Conky yerine bir KDE ya da Cinnamon'un Widget'larını tercih ederdim ben. Kurulabilir evet. Linux için üretilen her yazılım herhangi bir dağıtıma kurulabilir.
Güzel :)
Screenshot from 2017-03-16 21-04-15.png

Kullanımı daha kolay olduğu ve programları çalıştırmak daha az uğraş istediği için masaüstüme 16.04 yükledim :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
İşletim sistemi senden bir şey, bir tarz taşımalı. Masaüstün senin hayat tarzını yansıtmalı :)
Linux dağıtımlarının görünümlerini özelleştirmek bence çok güzel. Bir de kendi istediğimiz gibi özelleştirdiysek daha da güzel. :)

izzetpasa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
105
Önceden forumda Conky denen şeyle özelleştirildiğini okumuştum. Acaba bu Conky sadece belli bir masaüstü ortamına sahip Linux dağıtımında mı bulunuyor yoksa her Linux dağıtımına yüklenebiliyor mu? @eronis
istediğiniz her türlü masaüstü ortamına conky yüklenebiliyor

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kod:
sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
"conky manager"

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Kendi fotoğrafım ile Ubuntu mate 16.04.2 devam.
Screenshot_at_2017_03_17_22_00_42.png

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Şöyle bir tazeliyelim bakalım bundan sonraki tazeleme openbox üzerine olacak
1LVynB.png
R

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
LinuxMint 18.1 Cinnamon
Bir süre (uzun bir süre olabilir) buralarda olacağız gibi.
Ekran_G_r_nt_s_-_2017-03-24_18-42-21.png

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
LinuxMint 18.1 Cinnamon
Bir süre (uzun bir süre olabilir) buralarda olacağız gibi.
Sizin resminizi görünce acaba MATE'e fazla mı ön yargılıyım deyip Slackware'e MATE yükledim, ama ön yargılı değilmişim rahatladım şu an kaldırıyorum :).
Birazdan da cinnamon kurup deneyeceğim ön yargılarımdan kurtulmam lazım.

Screenshot at 2017-03-24 23-30-13.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sizin resminizi görünce acaba MATE'e fazla mı ön yargılıyım deyip Slackware'e MATE yükledim, ama ön yargılı değilmişim rahatladım şu an kaldırıyorum :).
Birazdan da cinnamon kurup deneyeceğim ön yargılarımdan kurtulmam lazım.

Ekli dosyayı görüntüle 19992
Bütün masaüstü ortamları aşağı yukarı aynılar, neyle rahatsan kullan gitsin işte :p Çift çekirdek işlemcisi olan ve 6 yıldan eski olmayan bir bilgisayarın varsa masaüstü ortamı çok farketmiyor :)

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Bu da cinnamon mate'e göre görsellik açısından daha iyi applet ve desklet özelliği var. Tabii bu özellikler KDE'nin widgetlarının yanında çok çok komik duruyor.
Deskletleri ayarlarken 2-3 kez ekran kilitlendi (derlemeden de kaynaklanabilir tabii bu nedenle Cinnamon'u suçlamıyorum). Özellikle desklet sayısı çok çok az şeffaflık özelliği de yok sanırım göremedim. Bunu da silip KDE ye dönmek en iyisi attan inip eşşeğe binmenin alemi yok...
565.png

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Masaüstümü eklenti ve klasörlerle doldurmayı hiç sevmedim bu zamana kadar. Temiz ve sadece arkaplan görüntüsünden oluşan, herşeyein panelde olduğu bir masaüstünü tercih ederim. Benim için sorunsuz ve kararlı bir dağıtım olması daha önemli. Sade, kullanışlı, kullanıcı dostu, kararlı ve şık olduğu için ilk tercihim hep unity li ubuntu olmuştur. Ama cinnamonlu linuxmint'te onu aratmayacak kadar şık ve kararlı benim bilgisayarımda. KDE ise hep aklımın bir köşesindedir ve zaman zaman bu dürtüye yenik düşerek kurarım, bir sürü sorun yaşarım ve yine unityli ubuntu yada cinnamonlu linuxmint'e dönerim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Masaüstümü eklenti ve klasörlerle doldurmayı hiç sevmedim bu zamana kadar. Temiz ve sadece arkaplan görüntüsünden oluşan, herşeyein panelde olduğu bir masaüstünü tercih ederim. Benim için sorunsuz ve kararlı bir dağıtım olması daha önemli. Sade, kullanışlı, kullanıcı dostu, kararlı ve şık olduğu için ilk tercihim hep unity li ubuntu olmuştur. Ama cinnamonlu linuxmint'te onu aratmayacak kadar şık ve kararlı benim bilgisayarımda. KDE ise hep aklımın bir köşesindedir ve zaman zaman bu dürtüye yenik düşerek kurarım, bir sürü sorun yaşarım ve yine unityli ubuntu yada cinnamonlu linuxmint'e dönerim.
Dediklerine bakarak senin işini herhangi bir masaüstü görecek. Lxde ya da Xfce de işini görecek, sen sadece işini üstünde görebileceğin bir grafik arayüz istiyorsun bu durumda. Kullandığını bozma yeter :)

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Dediklerine bakarak senin işini herhangi bir masaüstü görecek. Lxde ya da Xfce de işini görecek, sen sadece işini üstünde görebileceğin bir grafik arayüz istiyorsun bu durumda. Kullandığını bozma yeter :)
O kadar da değil eronis.
O masaüstleri de işlevseldir tabi ama biraz modernlik de lazım. artı olarak sistem özelliklerim o kadar eski değil.
Hangi masaüstü yöneticisini kullanırsam kullanayım ekran görüntüm birbirine çok benzer. Örneğin:
Ekran_G_r_nt_s_-_2017-03-24_20-03-35.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O masaüstleri de işlevseldir tabi ama biraz modernlik de lazım. artı olarak sistem özelliklerim o kadar eski değil.
Lxde'yi i3 ile kullananlar tanıyorum :p Lxde oldukça şık ve modern bir masaüstü :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bende i7 de openbox kullaniyorum [emoji3] bence openbox da cok şık ,sade ve islevsel
Kişisel tercih bunlar misal ben bir Celeron bilgisayarda ve eski bir notebook'ta GNOME 3 kullanan bir manyağım :D Oldukça akıcı ama genelde bu yaptığım çoğu kullanıcı tarafından tercih edilmiyor :D

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Daha onceleri 2000 lerde felan fluxbox hastasiydim simdi yine iyiyiz openbox ile

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Üstad Mint KDE sürümünü denemenizi tavsiye ediyorum yada KDE Neon'u da deneyebilirsiniz. Yalnız KDE'nin tadını alan kolay kolay başka Masaüstü kullanamıyor baştan uyarayım :).