Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
her paketin ubuntu desteği değil de, buna biz debian desteği diyelim. çünkü ubuntu debianın desteğini kullanıyor sadece, onun nimetlerinden faydalanıyor. asıl paket desteği debiana. bir programın linux paketi yapılırsa bu ya deb yada rpm uzantılı oluyor. ubuntu da bu nimetten faydalanıyor. gnome kullanacaksam debianı tek geçerim. ama benim asıl linuxum pardusdur. bu gerçeği hiçbir dağıtım değiştiremez.

Ubuntu paket konusunda Debian'dan daha başarılı şu an. Deb paketlerini kullanıyor olması Debian'dan yararlandığı anlamına gelmez. :) Deb paketleri hazırlanır ama geliştiren Ubuntu olursa Ubuntu kazanır. Şu anda da durum böyle. :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
yani debian her deb paketini kullanamazmi oluyor

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
olabilir niye olmasin her rpm suse ,fedora,mandriva calistirmadigi gibi belkide buda belkid öyledir,ozaman söyle yapabilimiyiz.debiani kurduktan sonra kubuntu kaynak dosyasini paket yöneticisine verdigimiz zaman kde 4.4 calisir

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
olabilir niye olmasin her rpm suse ,fedora,mandriva calistirmadigi gibi belkide buda belkid öyledir,ozaman söyle yapabilimiyiz.debiani kurduktan sonra kubuntu kaynak dosyasini paket yöneticisine verdigimiz zaman kde 4.4 calisir

Sanmıyorum çalışacağını, zaten çalışacak olsa aynı sistem olmuş olurlar. :wink:

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

Çok saçma bir şey söylüyorsun. Deb paketini OpenSuSE çalıştıramaz ama Debian neden çalıştıramasın ya? :)

(Debian için yazılmış her deb paketi Debian'da çalışır. Sen farklı bir şeyi düşünüyorsun şu an.)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Çok saçma bir şey söylüyorsun. Deb paketini OpenSuSE çalıştıramaz ama Debian neden çalıştıramasın ya? :)

(Debian için yazılmış her deb paketi Debian'da çalışır. Sen farklı bir şeyi düşünüyorsun şu an.)

Shakal diyor ki, ubuntu için derlenmiş her deb paketi debian'da çalışır mı? Genel geçer olarak çalışan paketler olduğu gibi çalışmayanlarda çıkacaktır. :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
türk gibi düsünemiyorsun da ondandir :) birde dikkatini cekmiyorsa yada bilmiyorsan söyleyim rpm paketleri redhat icin yazilmistir, suse mandriva fedora bunlarin tabani redhat dir yani sizin ubuntu veyahut kubuntu dolaysi yollarla mint ,lapis de debian tabanlidir ,simdi sana örnek olrak suraya bak hem ubuntu paketi hem debian paketleri sergilenmis ,http://www.amsn-project.net/linux-downloads.php

ayni sekilde birde burayi incele http://www.skype.com/intl/tr/download/skype/linux/choose/ simdi anlatabildim mi daha acik naisl olunur onuda ben bilmiyorum :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
türk gibi düsünemiyorsun da ondandir :) birde dikkatini cekmiyorsa yada bilmiyorsan söyleyim rpm paketleri redhat icin yazilmistir, suse mandriva fedora bunlarin tabani redhat dir yani sizin ubuntu veyahut kubuntu dolaysi yollarla mint ,lapis de debian tabanlidir ,simdi sana örnek olrak suraya bak hem ubuntu paketi hem debian paketleri sergilenmis ,http://www.amsn-project.net/linux-downloads.php

ayni sekilde birde burayi incele http://www.skype.com/intl/tr/download/skype/linux/choose/ simdi anlatabildim mi daha acik naisl olunur onuda ben bilmiyorum :)

Türk gibi düşünmekle alakası ne ya? :D

Sen Türk gibi konuşabilsen anlarım belki ha, ne dersin? :wink:

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
@shakal

Peki o zaman distrowatch.com'da neden Redhat'ın sayfasında fedora tabanlıdır yazdığını açıklayabilir misin? :)

Demek ki boynuz kulağı geçebiliyormuş. :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
keyloger bu suna benziyor yumurtami tavuktan cikar ,tavukmu yumurtadan ;)

jea anlayan nasil anliyor :) sen takil kafana göre ;)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
keyloger bu suna benziyor yumurtami tavuktan cikar ,tavukmu yumurtadan ;)

jea anlayan nasil anliyor :) sen takil kafana göre ;)

Yorumlayana göre değişebilecek bir konu değil ama bu. Geliştirici firma olan Redhat Inc., ana geliştirilen dağıtım Fedora diyor. Tartışmanın bir manası yok. :) Redhat onun kararlı hali, yerine göre eklenen çıkarılan dağıtımlara sahip şekli.

Ama yazman konusunda malesef jea'ye katılmak zorundayım. :) Daha önceden de demiştim bazen anlamakta zorlanıyorum. :)

tanerim

Asistan
Reaksiyon puanı
1
XP bana windows tan nefret getirmişdi. pardus kullandım ama kısa bir süre. ısınamadım. sonra vista ile windows a olan olumsuz düşencem değişti. sistemimi yenilediğim için vistada hız konusunda sıkıntı yaşamadım. ama windows 7 ile microsoft un gerçekten çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. son derece hızlı ,güvenli, ve görsel bence. sadece meraktan ubuntu kurdum ama sadece 2 hafta kullanabildim. ubuntuda program kurma sorunlarını aşabilmek 1 haftamı aldı forumların yardımıyla ama aynı programları tekrar kur deseniz bana yine o forumlara bakmak zorunda kalırım. hele en basitinden amsn ye tema yüklemeyi bile başarabilmek için ne kadar çok uğraştım. yani hiç kullanıcı dostu gelmedi bana... yapmak istediğim her değişiklikte bana şifre sormasından gına geldi daha ilk haftasında... tarayıcıda açılan sitelerdeki o tuhaf yazı fontunu yoketmeyi başaramadım. yani sitenin kendi doğal yazı fontlarını görmek mümkün olmadı benim için... flimlerde kodek sorunu ayrı bir dertti... hd flimlerimi takılmadan oynatmayı başaramadım bir türlü. bir arkadaşım bana linuxun kodekler konusunda iyi olamadıgını söyledi vazgeç dedi vazgeçmedim ama pes ettirdi beni ubuntu... görselliği hiçi hoşuma gitmedi compiz e rağmen kde sini yani kubuntuyu kurdum o daha sorunlu çıktı. oyun oynamak istedim.wine ile bir şekilde call of duty modern warfare yi çalıştırmayı başardım ama performans iyi değildi. ve bir gün bir baktım msn e giremiyorum. amsn, hesabımın başka bir bilgisayarda açık oldugunu yazıyordu. şaşırdım ama bir türlü giremedim msn e, 2 haftasonra tekrar windows 7 yi açtım tekrar denedim msn i, olmuyor bir türlü. şifremin linux altında çalındığını düşündüm. hemen şifremi sıfırladım. yeni şifreyle anında girdim msn e... güvenli linux söylemi koca bir soru işareti bıraktı kafamda tekrar döndüm windows 7 me... ve linuxçuların neden fanatik olduklarını hala anlayamadım... sorunlarla uğraşmak hoşunuzamı gidiyor... benim hiç hoşuma gitmedi...

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Yorumlayana göre değişebilecek bir konu değil ama bu. Geliştirici firma olan Redhat Inc., ana geliştirilen dağıtım Fedora diyor. Tartışmanın bir manası yok. :) Redhat onun kararlı hali, yerine göre eklenen çıkarılan dağıtımlara sahip şekli.

Ama yazman konusunda malesef jea'ye katılmak zorundayım. :) Daha önceden de demiştim bazen anlamakta zorlanıyorum. :)

dogrudur sonucta türkiyede yasamiyorum :) ama yukaridaki yazida zorlanacak birsey varsa oda su demek demekki yazilar tam ifade edilemiyor ,yada türkiyede yasayanlarin aldigi oksijen icerde onlara ne yapiyorsa :),bu arada cok karisik bu red had olayi, paket adi dahi red had dan cikma ve ben bir yerde bir grafik görmüstüm red hattan türüyordu bu fedora olsun suse olsun ne istir anlamadim

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
dogrudur sonucta türkiyede yasamiyorum :) ama yukaridaki yazida zorlanacak birsey varsa oda su demek demekki yazilar tam ifade edilemiyor ,yada türkiyede yasayanlarin aldigi oksijen icerde onlara ne yapiyorsa :),bu arada cok karisik bu red had olayi, paket adi dahi red had dan cikma ve ben bir yerde bir grafik görmüstüm red hattan türüyordu bu fedora olsun suse olsun ne istir anlamadim

İlk çıkan Redhat'tır, bu sistemlerin hepsinin de babasıdır. Ancak Redhat sunucu sistemleri için kullanılıp, kararlı olması gerektiğinden, Redhat Inc. denemelerini redhat üstünde yapmaktan vazgeçmiş, ve Fedora'yı geliştirilen sürüm haline getirmiştir. :wink:

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
xp yi fethettim win7 yi de edicem win7 nin üstüne birde linux kurucam nihahahha :D yaşasın çoklu sistem :D(sanırım kullanmadığım işletim sistemi olarak bi Me birde 2000 kalmış olcak onlarıda kurmam zaten sevmiyorum :D:D)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Neden? Benim yanlış bildiğim kanısına nasıl vardın? :D

Elbette yanlış birşeyler biliyor olabilirim de benim açıklamalarımla, ben nasıl yanlış biliyorum. :D
sende yanlis bilmiyorsun ikimizde dogruyu söylüyoruz :) bence bu fedora yada red hat yanlsi söylüyor :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
fyo0w3.jpg

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@penguin, o şahane masa üstünü hangi dağıtımda hangi araçlarla yaptın?

Siyah, siyah ve siyah... :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Aslında biraz uğraşarak bütün dağıtımlarda benzer görüntü oluşturulabilir. Sanıyorum en büyük zorluğu, çalışan programlar üzerinde fazlaca uyarlama (modifiye) yapılmış olması. Renkler, temalar, saydamlık ayarları vs... Masaüstü XFCE olduğundan kullanılan program ayarları genellikle conf dosyaları üzerinden el yordamıyla yapıldı ve bir kaç ay boyunca ara ara yapılan değişikliklerin son hali. Terminal-bazlı irc istemcisi (weechat), dosya yöneticisi (midnight commander), editör (emacs) ve masaüstü notları gibi şeyler var. Özellikle uzun süre monitör başında kalanların gözlerini yormaması için düşünülüp tasarlanmış bir masaüstü çıktı ortaya. :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Aslında biraz uğraşarak bütün dağıtımlarda benzer görüntü oluşturulabilir. Sanıyorum en büyük zorluğu, çalışan programlar üzerinde fazlaca uyarlama (modifiye) yapılmış olması. Renkler, temalar, saydamlık ayarları vs... Masaüstü XFCE olduğundan kullanılan program ayarları genellikle conf dosyaları üzerinden el yordamıyla yapıldı ve bir kaç ay boyunca ara ara yapılan değişikliklerin son hali. Terminal-bazlı irc istemcisi (weechat), dosya yöneticisi (midnight commander), editör (emacs) ve masaüstü notları gibi şeyler var. Özellikle uzun süre monitör başında kalanların gözlerini yormaması için düşünülüp tasarlanmış bir masaüstü çıktı ortaya. :)

Bunu bir ara anlatabilir misin kısa kısa? :rolleyes:

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
openSuSE 11.2nin o güçlü ve çok yakan motorunun üstüne KDE4x ile ehlileştirilmiş fluxbox:tt1:

30vchty.jpg

2vb9e6c.jpg

tabi en aşağıya bi dock,masaüstünede bi kaç kısayol vs atsam ve hepsinden önemlisi conky'mi istediğim gb yapılandırabilsem çok güzel olacak...ama cumartesi ancak...