Lenovo Laptop’umun Şarj Aleti Yandı!

Bu konuyu okuyanlar

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Arkadaşlar merhaba, benim belgelerimi sakladığım ve ders için kullandığım eski Lenovo ideapad Z510 model bir Laptopum var. 1 ay önce şarj aleti prizdeyken tam prizden güç kaynağına gelen adaptörün bağlantı noktasına su döktüm ve gerçekten korktum, korkudan kablonun ve adaptörün bağlantı noktalarını kuruladım ve kurumasını 1 2 gün bekledim, kuruduktan sonra da şöyle bir sorun oldu. Bu yine fişden adaptöre gelen kablo 1 2 gün sonra temassızlık yapmaya başladı, ittire kaktıra laptopu zor şarj etti ama sıkıntısız bir şekilde ediyordu ite kaka. Ama dün çok kötü bir olay yaşadım... Yine bu şarjı ite kaka takıp kullanıyorken, laptopun şarjı dolsun diye uyku moduna alıp şarja bıraktım, laptop yatağın üstünde, adaptör de, bende yatıyorum. Gözüm açık kalmasa belki de bir facia olacaktı. Gözüm açık iken tam güç fişinin adaptöre bağlı olduğu kısımda duman gördüm ve aniden kalktım öncelikle prizi, sonra da bilgisayardan şarjı çıkartıp hemen odayı boşalttım ve 2 3 dk bekledim ve şarj cihazından tepkime olmadığını görünce hemen şarj aletinin güç fişini çıkarttım ve şarj aletini balkona koydum. Hatta yatağımda yanık izi bile vardı o derece. Şimdi bilgisayarımı kullanmam lazım ama maalesef şarjı %3. Eski adaptörümü fişe taktım ama takar takmaz şartel attı. Zaten bu güç fişi ben bu yanma olayını yaşarken bundan 2 3 dakika önce dız dız diye elektrik sesleri geliyordu yine bu güç fişinden. Sizce bu fişi değiştirsem bir sorun olur mu çünkü bataryada bir şey göremedim yanık kokusu güç fişinden geliyordu.Neyseki anakartım yanmadı. Şimdi yeni alsam bu laptopa kaç Volt amper uygun bilmiyorum çünkü bu bilgiler etiketinde yazıyordu ancak etiketi sökmüştüm. Sizce, güç kablosu mu değişmeli yoksa şarj aleti mi almalıyım; alsam bile BU LAPTOPA UYGUN KAÇ VOLTAJ OLMALI bilenler yazarsa sevinirim.

Son düzenleme:

Realhas the Great

Donald Trump
Reaksiyon puanı
7,974
Yanan şarj aletini'nin üstünde kaç volt olduğu yazar ona bakabilirsin.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Ne güzel sakat işler yapıyorsunuz. İmrendim.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
İnternet'ten Lenovo'bub sayfasından aksesualar gibi modelin ile uygun olan cihazları öğren. Ali'ni, Deli'nin aklı ile iş yapılmaz.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Yan sanayi ürünlerde bir problem yaşamazsınız. Ben yıllardır laptoplarımda şarj aleti bozulunca bahsettiğim ürünlerden aldım. Tabi dayanıklılık konusunda aynı değiller. Ayrıca orijinallerinde ancak yan sanayilerini bulabilirsiniz.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Reaksiyon puanı
7,999
Yine de ben yine birkaç bilgi ve fikir alayımda, zaten ben laptopun yanmasında değilim içindeki bilgiler önemli benim için.
Hocam 50 kişi sana 90W diyor hala güvenmiyorsan daha ne bekliyorsun forumda?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek olarak güvenir inanır mısın bilmem de , elektronik bölümü mezunu olarak sana asla sahte şarj adaptörü önermem. Kullandığı komponentler çok dandik oluyor ve stabil bir güç veremiyor zamanla. Bu da laptopa zarar veriyor. En ufak şebeke kaynaklı sorunda adaptör, hatta bağlıysa pc büyük zararlar görüyor.

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Hocam 50 kişi sana 90W diyor hala güvenmiyorsan daha ne bekliyorsun forumda?
Bana ilk konu açtığımda tek kişi 90W olduğunu, bende önce bir araştırmam ve daha da bilgi almam gerektiğini söyledim. Sonra da bir arkadaş daha ‘90W, buradaki forumdan da bakabilirsin dedi sonra iyice baktım ve 90W olduğunu anladım. Tekrar başa dönüp uzun yazımdan sona kadar okursanız sevinirim. Allah Allah boş yere polemik polemik. Yeter arkadaş çözümümüz bulunsun diye girdik boş boş yorumlar yapıyorsunuz. Konu dışına çıkmayalım dedim.

Reaksiyon puanı
7,999
Bana ilk konu açtığımda tek kişi 90W olduğunu, bende önce bir araştırmam ve daha da bilgi almam gerektiğini söyledim. Sonra da bir arkadaş daha ‘90W, buradaki forumdan da bakabilirsin dedi sonra iyice baktım ve 90W olduğunu anladım. Tekrar başa dönüp uzun yazımdan sona kadar okursanız sevinirim. Allah Allah boş yere polemik polemik. Yeter arkadaş çözümümüz bulunsun diye girdik boş boş yorumlar yapıyorsunuz. Konu dışına çıkmayalım dedim.
Arkadaş matematiksel hesabını söyleyerek atmış yok daha fazla bilgi istiyorum , konu linki atmış yok daha fazla bilgi istiyorum demişsiniz bu da o kişiyi ciddiye almadığınız anlamına geliyor ve sinir bozucu bir durum. Üstte başkası da bu tavrınıza sinirlenip sitesinden bakın demiş (ki haklı da bize güvenmiyorsunuz siteye bakın kesin sonuç) ona da polemiğe girme deyip ciddiye almamışsınız.

Forumda konu hakkında bilgi sahibi değilse bir kişi , o konuya girmez girse de yorum yapmaz okur çıkar. Arkadaşın bilgisi var demek ki size 2 şekilde de atmış ciddiye almamışsınız. Başka bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişi varsa bu tavrınız yüzünden emin olun ki yardımcı olmayacaktır bilginiz olsun.