OnePlus için Hızlı Şarj Cihazı Önerisi (QC Quick Charge 3.0 vs PD Quick Charge 2.0)

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
İyi günler. OnePlus 7T Pro Mclaren Edition telefon kullanıcısıyım. Kendi orijinal şarjının dışında iş için başka bir şarj cihazı daha almak istedim. Çünkü iş yerinde başka marka telefonlar da olduğu için çoğunu hızlı şarj edebilecek ortak bir şarj cihazı istiyorum. Aklımda Spigen ve Anker marka model 2 cihaz var lakin bu 2 cihaz özellikle benim telefonumu (çünkü öncelik kendi telefonum) hızlı şarj edebilir mi yoksa hızlı şarjı desteklemez mi, bilmediğim için sormadan almak istemedim. OnePlus 7T Pronun Epey'deki açıklamalar kısmında Warp Charge 30T ve Quick Charge ibaresi yer alıyor. Ama almayı düşündüğüm 2 şarj cihazının birinde QC, diğerinde PD yazıyor. Şimdi bu QC ile PD şarj teknolojilerini biraz araştırınca şu sonuca vardım:

QC (Quick Charge) - Qualcomm işlemciler için genellikle Android telefonlarda kullanılıyor. USB Type-A girişli.
PD (Power Delivery) ise daha çeşitli işlemciler kullanan telefon ve notebook gibi cihazlarda daha yüksek Watt üretmek için kullanılıyor. USB Type-C girişli.

Tam bu noktada:
Anker 45W olan, PD (Power Delivery)'i destekliyor, QC (Quick Charge) desteği yok yani.
Spigen ise hem 30W PD (Power Delivery)'i hem de 18W QC (Quick Charge)'ı destekliyor.

Şimdi benim telefonum Qualcomm Snapdragon 855+ işlemci kullandığına göre hızlı şarjın aktif olabilmesi için şarj cihazının QC (Quick Charge) desteklemesi mi gerekiyor? Çünkü eğer öyle olursa bir tek Spigen'in 18W çıkışını kullanmam gerekecek çünkü o QC çıkışı ama telefonum 30W'a kadar hızlı şarjı desteklediği için onun hızı düşük kalacak, belki hızlı şarj devreye girmeyecek bile.

Anker 45W alsam bu sefer de PD (Power Delivery) çıkışı olduğu için hızlı şarjı hiç desteklemeyecek, yani 100W şarj cihazı da alsam PD olduğu sürece telefonumu hızlı şarj edemeyecek.

Yoksa telefonumu hızlı şarj edebilmek için sadece OnePlus'ın Warp Charge cihazlarını mı almam gerekiyor? Çünkü öyle ise QC veya PD teknoloji kullanan 100W'lık şarj cihazı da alsam hızlı şarj devreye girmeyecektir.

Bu araştırmalarım sonucu yaptığım çıkarımlar doğru mudur tam emin değilim tabi.

Özetle OnePlus 7T Pro telefonun, kendi orijinal Warp Charge teknolojili şarj cihazı gibi aynı şekilde hızlı şarj edebileceğim başka hangi marka model şarj aletini önerirsiniz? Tabi Warp Charge dışında kalan diğer teknolojiler (QC, PD) telefonumu hızlı şarj etmeyecek ise almanın bir anlamı yok. Öğrenmek istediğim nokta da tam bu kısım.

Quick Charge.jpg

Son mesajlar