Laptopun şarjı çok ısınıyor

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Yurtta kalıyorum okul nedeniyle ve burda laptop şarjım çok ısınıyor ve bir süre sonra kapanıyor ama evde böyle problemim yok 1 sene kadar önce aldım laptopu hiç fişten çıkarmadım sadece akşamları yatarken. Bu neden olabilri sorun nerde ?

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
evet kontrol ettim şimdi topraklı

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
sarjı ve pili aynı anda takılıysa pil dolunca doğal olarak bilgisayar otomotikmen sarj dan gelen akımı kesiyor bu da sarjın boş yere calışımasına ve ısınmasına yol acıyor

2 pilin takılıysa ve ölmüş bitmiş bir pil ile sarj etmeye calışıyorsa ısınmaya yol acar pil yoksa bilgisayarında sadece sarj ile calışıyorsa buda ısınmaya yol acar

3 ve en önemlisi

Önce en basit hatadan başlayayım. Laptop şarj aletiniz bozulduğunda yeni bir şarj aleti alırken voltaj ve amper değerlerine uygun adoptör seçilmemesinden dolayı şarj aletleri çok ısınmaktadır. Örneğin sizin laptop 4.7 amper e ihtiyaç duyuyor ve siz 3.42 amperlerlik bir adaptör alıyorsanız bu durumda bilgisayarınız adaptöre aşırı yüklenecek buda adaptörün aşırı ısınmasına ve arızalanmasına yol açacaktır.

laptop ve sarj aletin amper değerlerini kontrol et priz toprak ilgisiyoktur yanlış bilgi vermeyin arkadaşlar

ingilizanahtari

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sarjı ve pili aynı anda takılıysa pil dolunca doğal olarak bilgisayar otomotikmen sarj dan gelen akımı kesiyor bu da sarjın boş yere calışımasına ve ısınmasına yol acıyor

2 pilin takılıysa ve ölmüş bitmiş bir pil ile sarj etmeye calışıyorsa ısınmaya yol acar pil yoksa bilgisayarında sadece sarj ile calışıyorsa buda ısınmaya yol acar

3 ve en önemlisi

Önce en basit hatadan başlayayım. Laptop şarj aletiniz bozulduğunda yeni bir şarj aleti alırken voltaj ve amper değerlerine uygun adoptör seçilmemesinden dolayı şarj aletleri çok ısınmaktadır. Örneğin sizin laptop 4.7 amper e ihtiyaç duyuyor ve siz 3.42 amperlerlik bir adaptör alıyorsanız bu durumda bilgisayarınız adaptöre aşırı yüklenecek buda adaptörün aşırı ısınmasına ve arızalanmasına yol açacaktır.

laptop ve sarj aletin amper değerlerini kontrol et priz toprak ilgisiyoktur yanlış bilgi vermeyin arkadaşlar

bilgisayarın kapanmasının da adaptör ısınması ile alakası yoktur bilginize :)

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41

3 ve en önemlisi

ya bi senelik laptop böyle olmaması lazım evde bir yere kadar ısınıyor ama saatlerce oyun oynamama rağmen bişey olmuyor
bu arada laptop değil o şarjı çok ısınıyor ve kapanıyor laptop maaşallah taş gibi :D

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
ya bi senelik laptop böyle olmaması lazım evde bir yere kadar ısınıyor ama saatlerce oyun oynamama rağmen bişey olmuyor
bu arada laptop değil o şarjı çok ısınıyor ve kapanıyor laptop maaşallah taş gibi :D

ben de sana sarj dan bahseediyorum laptop bahsetmiyorum

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bilgisayarın kapanmasının da adaptör ısınması ile alakası yoktur bilginize :)

bilgim iyi bilgisayar adaptör den dolayı kapınıyor diye bir ibarem yoktur

bakın arkadaşlar adaptörün ısınması laptopla da ilgili olur buda o laptop un donanınmanıda bağlı yani bir laptop yüksek donanıma sahipse işlemci ekran kart gibi buda örnek: i5 ve i7 ekran kartı atıyorum bunlarla beraber gtx280 buda 120 volt değerşerinde bir enerji tüketir buda ısınması normaldır ha patlarmı dersin evet cok fazla zorlanınca ısının ca adaptör patlar

sana tavsiyem nootbook altında senin amper değerlerin var ona uygun başka adaptörle deneme yap bir kaç gün ısınma olcakmı laptop özeliklerin ne

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
bilgim iyi bilgisayar adaptör den dolayı kapınıyor diye bir ibarem yoktur

bakın arkadaşlar adaptörün ısınması laptopla da ilgili olur buda o laptop un donanınmanıda bağlı yani bir laptop yüksek donanıma sahipse işlemci ekran kart gibi buda örnek: i5 ve i7 ekran kartı atıyorum bunlarla beraber gtx280 buda 120 volt değerşerinde bir enerji tüketir buda ısınması normaldır ha patlarmı dersin evet cok fazla zorlanınca ısının ca adaptör patlar

sana tavsiyem nootbook altında senin amper değerlerin var ona uygun başka adaptörle deneme yap bir kaç gün ısınma olcakmı laptop özeliklerin ne

laptop asus n53sn sz007v kendi şarjını kullanıyorum başka değil 1-2 saat oyun oynayım o şarj yanıyor böyle elleyemiyoruım bile

özellikleri de şu
İŞLEMCİ
Intel Core i5-2410M 2.30 GHz. (Turbo Boost Teknoloji 2.90 GHz.) 3 MB Cache Bellek İşlemci

İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i5

RAM
4 GB DDR3 1333 Mhz.(Max.6 GB) Ram

SABİT DİSK
500 GB SATA (5400 Rpm) HDD

OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer

İŞLETİM SİSTEMİ
Microsoft Windows 7 Home Premium Tr-İng (64 Bit)

EKRAN KARTI
NVIDIA GeForce GT 550M Max. 2613 MB Ekran Kartı

EKRAN BOYUTU
15.6" Full HD LED Ekran (1920 X 1080)

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
1920 X 1080

SES ÇIKIŞI
Stereo

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
laptop özellikleri güzel bu özellikler sahip bir laptop güç ister buda 120 volt dan aşağı değil adaptörün ısınması normal ama normalın üzerinde bir ısınma varsa iyi değil tapi

sen bana senin laptop altında bulunan amper değerlerini ve adaptörün üzerindekilerle birklikde buraya yazabilirmisin örnek: şöyle yazar 3.42v ve ya 4,74v gibi

ama benim %90 şüpelendiğim ısınma ile ilgili kondansatör dür ısınma ile ilgili ve sarj etmeme ilgili cok kondansatör değiştirdim adaptörlerde sarj adaptörün laptop takılan ucuna iyi bir bak kararma varmı

kondansatör dediğim böyle birşey adaptörün icindedir

kon2t.jpg

1 yıl laptop diyorsun adaptörün bozulması normal bozulmuyacak diye birşey yok garantisi var sanırım servise götür baksınlar dediğim gibi kondansatörü değiştirirler tapi adaptörün amper ve laptop amper ile uyuşmazlık yok ise

büyük ihtimale senin amper değerlerin bunlarıdır ama sen yine de bir bak
Giriş Gerilimi:100-240V ~ 50/60 Hz
Nominal Güç:90W
Çıkış Gerilimi:19V
Çıkış Akımı:4.74A
Uç Tipi:5.5mm x 2.5mm

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
adaptörde yazan bu ama laptopta nerde ?
input:100-240v 1.5A 50-60hz
output:19v 4,74A

Bir kez daha belirtmekte fayda görüyorum; bunu sadece kaldığım yurtta yapıyor, evde böyle bir problemim yok.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Orijinal şarj aletiyle 3 yıldır kullandığım Vaio'nun şarj aleti ilk günden beri, eğer hem şarj edip hem de aktif kullanıyorsam deli gibi ısınıyor. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar laptopumun sarkı 19 v a 3.4 amper bozukldu ve bilgisayarcı bana 19 v 4.2 amper verdi bilgisayarıma bir sıkıntı olur mu patlar mı ?? bana birşey olmaz dedi ama bilmiyorum yardım lutfen :(((

S

SDN Okuru

SDN Okuru
pılınızle ılgılı bır sorun oldugundan bılgısayarınız beklenmeyen bır sekılde anıden kapanabılır yazıor we kapanıor ayrıca laptp cok ısınıyor ne yapmam gerek

S

SDN Okuru

SDN Okuru
vay anasını sayın seyirciler.
şarj etmeyen adaptör ısınırmış. komediye bakın.
trafolu adaptörler bile çalışmayınca kendni kapatırken nasıl böyle bir sonuca geldin?
bir kere yük altındaki mal ısınır. ürettiği potansiyeli kullanınca ısınır adaptör. o yüzden masaüstülerde yüksek watta güç kaynağı kullanmak sorun değildir. ama düşük güç kaynağı kullanmayın zorlanır deriz hep. neden diye bir sormamışsın.
elektriği kesince batarya adaptor hala ısınıyorsa kısa devre vardır. sıvı vardır.
ama sadece yurtta yapıyorsa bunu o zaman yurdun elektrik tesisatında sorun vardır. ayrıca yurtların tesisatları genelde eski olur. bizim eski yurdun lamlaları patlayıp duruyordu mesela.
çok çok ısınıyorsa adaptörü az amperi yüksek adaptörle dene. ama sakın voltajı yükseltme. amper yükselince bataryan daha çabuk dolar. ama voltaj yükselirse kondansatörleri yakarsın.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba,

benim laptopda yazan bilgiler su sekilde.

DC input

19 v 3.42 a 65 W
18,5 v 3.5 a 65 W

Ancak yeni aldığım adaptör

19 v 4.74 a 90 W

Bu adaptoru kullanırsam laptapo bir zarar vermiş olur muyum. lütfen acil yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar.
Ayrıca laptopda batarya kullanmıyorum .

saygılar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim de adaptörümü görmemiştim öyle kullanıyordum ayağımı gecenin yarısı yorgana attım lan Bİ YANDI AYAM bi baktım adaptör şıkardım bi baktım OHA dışı erimiş adeta TUTULMUYOR bile farkında olmasam patlayıp ev yanacak :) ama hala çalışıyor kullansam bir zararı olurmu onuda bilemiyorum

mikail13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Adaptörün veya herhangi bir pc bileşenini aşırı ısınması normal değildir.

Benim linksys wag354g modemim vardı 2 adet. Birinin adaptöründe ısınma farkedilmezken diğeri ateş gibiydi. elinizi dokunduramıyordunuz.

ısınan modemin hem de adaptörün içini açtım ve tüm kondansatörler balon gibiydi.. hepsini değiştim ve sorun çözüldü. artık o derece asla ısınmıyor..bu biiiirrrr.

Şu an kullanmakta olduğum acer travelmate 3260 ın da adaptörü aşırı ısınıyordu. 5 dk çalışsa elinizi yakacak derecede. bu adaptör aslında toshiba satellite L50 nin adaptörü..

yerine başka adaptör taktım ve o derece ısınma olmadığını gördüm. 2 adaptörün de değerleri aynı.

içini açtım kırık bıcağa çekiçle vurarak. ama hiç bir kapasitör şişmiş değildi. ölçtüm.. hepsi de normal değerlerde idi. şaşırdım doğrusu.. tam kapatacaktım ki dörtgen kondansatörün (100 mF) bir bacağının lehiminin temas etmediğini, sallandığını gördüm. lehimledim. şu an sıcaklık çok düşük.
insan sıcaklığında ..36 C civarında..

Yani anlayacağınız adaptör ısınıyorsa sistem tehlikede demektir.arkadaşı uyarmıştım ama dinlemedi. anakartı arıza yaptı ve adaptör de bozuldu. Gerçi tamir ettik ama pc nin ömrünü kısaltır bozuk adaptör...

Adaptörün aşırı ısınması arıza habercisidir.