Kopya Koyunlarımız!

Bu konuyu okuyanlar

Kriptograf

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Türkiye'nin ilk kopya koyunları kasımda dünyaya gelecek. Klon embriyonların transfer edildiği iki koyun üç aylık hamile. Yaklaşık yedi hafta sonra ilk yerli klonlanmış yavrular doğacak.

1950'lerde başlayan hayvan klonlama çalışmalarına Türk bilimadamları da katıldı.

1996'da ilk kopya koyun Dolly'nin doğmasından sonra Türkiye'de ilk kez koyun klonlandı.

Proje, İstanbul Üniversitesi Veteriner Sakültesi Suni Tohumlama ve Dölleme Bölümü'nde 4 yıldır yürütülüyor. Geçen Haziran ayında 8 taşıyıcı koyuna 69 klon embriyon transfer edildi. Bunlardan ikisi klonlanmış embriyolara hamile.

Klonlama çalışmalarında ilk hedef organ donörleri sağlamak.

Koyunların tercih edilmesinin nedeni ise koyunun hamilelik süresinin sadece beş ay olması. Koyunlarla laboratuar ortamında çalışmak da daha kolay.

Hayvan kopyalama denemeleri 1950'lerde kurbağalarla başladı. İlk kopya koyun Dolly 1996'da İskoçya'da doğdu. Dolly, bir yetişkinden alınan gövde hücresi ile klonlanan ilk memeli olarak tıp tarihine geçti.

Çeşitli ülkelerde klonlama teknolojileri daha ileri taşınmaya çalışılıyor.

Türkiye'de ise TÜBİTAK'ta bir başka ekip sığırlar üzerinde çalışıyor. Koyuna yakın ırklarla, keçi ve manda gibi hayvanlarla ilgili çalışmalar da ilerisi için planlanıyor.

[size=8pt]Cnntürk.com...[/size]

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Yqapılsın yapılsın. Sonuna kadar destek veriyorum.

İnsanların klonlanmasına da karşı değilim ama bir yere kadar. MEsela organ nakilleri için klon insanlar yapılıp kullanılabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca bu klonlaştırmanın gelişmesini ve sevdiğimiz hayvanların klonlanmasına kadar gitmesini isitorum.

Güzel bir gelişme türkiyeye de gelmesi.

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Büyük bi adım,Başarılarının devamını dilerim