İlk kopya koyunumuz doğdu

Ahmethz

Rektör
Emektar


2005 yılından beri uğraşılıyordu. Nihayet dün İstanbul'da doğdu.


İstanbul Üniversitesi'nin 2005 yılından itibaren çalışmalarını sürdürdüğü klonlama yönteminin ilk meyvesi Oyalı dünyaya geldi

Dünya üzerinde ilk kez İskoçlar tarafından uygulanan ve etik tartışmaları da beraberinde getiren klonlama Türkiye'de başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye'nin ilk klon projesi olarak bilim tarihine geçen 'Kopya Koyun Projesi'nin meyvesi, dün İstanbul'da dünyaya geldi.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde uzman bir ekip tarafından 3 yıldır sürdürülen çalışma sonucu dünyaya gelen Türkiye'nin ilk kopya koyununa "Oyalı" adı verildi.

İÜ Basın-Halkla İlişkiler ve Tanıtım Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, İÜ bünyesinde 2005 yılından itibaren başlanan klonlama çalışmalarının, hayvancılık ve insan sağlığını ilgilendiren birçok konuda çığır açabileceğine dikkat çekildi.

Prof. Sema Birler yönetimindeki uzman ekibin, 69 klon embriyoyu 8 koyuna transfer etmesiyle başlayan süreçte iki koyun hamile kaldı. Koyunlardan biri dün sezaryenle doğum yaptı.

Türkiye'nin ilk kopya koyunu olan Oyalı'nın sağlık durumunun çok iyi olduğu belirtildi. Bilimsel çalışmaya ilişkin bugün İÜ Veteriner Fakültesi'nde basın toplantısı düzenlenecek.

kaynak
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
Acaba akibeti Doly gibi olmayacak mı? Acaba "bir de biz deneyelim bakalım ne olacak" mantığıyla mı yola çıkıldı, yoksa yeni bir şey keşfettiler de onu mu deniyorlar? Sonra sağlık durumu gerçekten denildiği gibi "iyi" ise, neden sezaryenle doğum yaptırıldı? Siz hiç sezaryenle doğan başka bir kuzu gördünüz mü, duydunuz mu?
 

eXen

Asistan
Kopyalamakmış ölümsüzlükmüş bunlar kolay şeyler. Materyaller zaten var hazır. Mühim Olan yoktan var etmek. o_O
 

Ahmethz

Rektör
Emektar
Bizim de kopya koyunumuz oldu. OYALI'nın doğum esnası ve sonrası böyle FOTOĞRAFLANDI...

Dünyada ilk kez 11 yıl önce İskoçlar tarafından uygulanan ve etik tartışmaları da beraberinde getiren klonlama, Türkiye'de de gerçekleştirildi. Önceki gün sezaryenle dünyaya gelen kopya koyun Oyalı, dün basına gösterildi. Sağlığı iyi olan 'Oyalı' taşıyıcı annesinin yanından bir an olsun ayrılmadı.

Bir klonlama işleminin 250 bin YTL'ye mal olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sema Birler, "Oyalı ile klonlanan ilk hayvan Dolly karşılaştırıldığından çeşitli gelişmeler olduğu gözleniyor.

Teknikler değişti. Klonlanan hayvanların erken yaşlandığı belirtiliyor. Biz de bu konuda çalışmalar yapacağız" şeklinde konuştu.Kaynak:
 
Üst