Kendimi zeka oyunlarında nasıl eğitebilirim?

Reaksiyon puanı
33
nolur bi dakikanızı ayırın.
Ya artık gerçekten bıktım. Okul notlarım, bir sürü öğrencinin kıskandıracak kadar iyi, ya 99,4429 oratalamam var. müzik yeteneğim, keman çalışım da herkesi kıskandırıyor. hava atmıyorum ama su şırıltısını bile nota olarak duyabilen bir insanım. kelimeleri kolayca tersine çevirebilirim hatta sureleri bile. Bu harika bir şey ama zeka oyunlarında tam bir umutsuz vakayım. Mangala oynayamıyorum, satrançta felaketim. Sudokuda fena değilim ama kötüyüm. Seçmeli zeka oyunları seçiyorum iki senedir, hocanın verdiği hemen hiçbirşeyi yapamadım. Kelimeleri tersine çevirebliyorum ama kimse bunu zeka olarak görmüyor ki Bi de beni gerizekalı olarak gören bir teknoloji tasarım hocası var tabii.zeka oyunları dersine giriyor. Satrançta derece alan arkadaşlarımıysa deha olarak görüyor. Dile getirmese de beni aptal olarak gördüğünü biliyorum, davranışlarından tavırlarından anlıyoırum bunu. Herhalde o adama kelimeleri tersine çevirdiğimi söylesem, bana gülerdi heralde, hatta bana disleksi oldğuumu bile sylerdi.. Bu sene konuşmam biraz hızlıydı, heyecenlandığımda korktıuğumda kızdığmda biraz hızlı ve anlaşılmaz konuşuyordum. bir gün o hoca sınıfa geldi, satrançta derecee alan arkadaşlarıma bişey anltıyodu. o sırada ben de en yakın arkadaşıma bişey söyledim hocanın lafı bitince (o arkadaşım da satrançta mükemmel) biraz heyecenalndım tabii, hızlı konuştum. hoca resmen benle dalga geçti. ağzında tuhaf bir ses yaptı, çok hızlı bi şekildeydi bu ses, omzumu tutup susturdu beni. kendimi çok rencide olmuş hissettim.tenefüstü, sınıfın çoğu oradaydı ve beni neredeyse bütün sınıfın önünde rezil etti beni. en yakın arkadaşıma her şeui anlattım o da inanmış görünmeye çalıştı ama inanmadı, biliyorum. arkadaşım o hocaya hayran çünkü, biliyorum. galiba bu bir şekilde o hocanın kulagına gitti. bir hafta falan sonra beni yanına çağırdı. zeka oyunları oynatacağı ufak bir grup kuracaktı, o kişiler de zeka oyunlarında derece alanlar tabii. keman çalarım ben, o hpca da bunu biliyor. bana önce dedi ki: keman çalıyo musun hala? işte havadan sudan falan konuştu. sonra: zeka oyunuları kursu kurucam, senin gibi zeki, yetenekli bir öğrenciyi de almak istedim. katılmak ister misin? o bunu söyleyince, heralde ben ön yargılı davrandım diye düşündüm.

annem de bizim okulda çalışıyordu, ona soracağımı söyledim. sordum kabul etti. form verdi bi tane, onu doldurdum. birkaç gün sonra başladı kurs, ben de gittim. bir arkadaşım var, kendisi çok deli doludur sesi güzeldir satrançta da çok iyi, oturdu hocanın koltuğuna, hoca da diğerlerinin zeka küpünü yapmasınayardım edior. küstüüüüm diye türkü söyledi arkadaşım, sonra kurstaki kişiler listesine baktı. satranççıların hepsinin adı yazıyordu ama ben kendi ismimi görmedim. bir hafta sonra yine kurs vardı, rahatsızlanmıştım birtaz, gidemedim. hiç sormadı, neden gelmedin diye. sonraki hafta tamamen aklmdan çıkmış kurs, o hafta da sormadı. sonra bütün bunları birleştirdim ve taşlar iyice yerine oturdu. anlaşılan o ki, arkadaşımla konuşmalarımızı biri duymuş ve ona söylemiş. ya da hoca kendisi duydu. koridorda konuşuyoduk zaten, illa ki biri kulak misafiri olmuştur. bunu duydu ve annemin kulağına gitmemesi için beni bu düşüncedn döndürmeye çalıştı. ama salak değilim, onun oyununu anladım. anneme zaten önceden söylemiştim böyle böyle diye, kursa alınınca annem sen alınganlık etmişsin dedi, ben de öyle düşünüyodum. konuşmamla dalga geçme olayı da zaten kursa gitmemeye başladıktan çok sonra oldu. biliyo musunuz eğer satranççılardan biri gelmeseydi kursa, kesinlikle niye gelmedin diye sorardı. ama bana gelince, ilgilenmedi bile.
bunları yaşadım ve o hocadan nefret ettim, onu gördükçe hatırladıkça depresyona girecek gibi oldum. kendimi uzun bi süre gerizekalı olarak gördüm, okul kapanınca aştım bu durumu. geçen sene başka bi hoca girdi zeka oyunllrına ama o da biraz salak görüyordu heralde beni, görmese de onun dersinde de berbattım ve üzülüyodum. kelimeleri tersten söyleyebildiğim için zeka oyunları sınıfında bir itibarım vardı, hoca da şaşırıyordu ama derste kötüydüm, tersten konuşmak zeka oyunlarında geçmiyor maalesef. yine de zeka oyunları sınavlarında kötü değildim. seneye dersimize girecekti muhtemelen, heralde notlarımı kırıp satranççılarınkini yükseltirdi.
seneye başka bir okula geçiyoruz, yine o en yakın arkadaşımla birlikte. bi de sınıftaki bir çocuk daha geliyor. ve ben, o okulda da aynı duruma düşmek istemiyorum. yine o arkadaşımın okulun gözdesi olup da, salak olarak görülen kişi durumuna düşmek istemiyorum. napabilirim, zeka oyunları konusunda kendimi naıl geliştiririm?
uzun yazı için kusura bakmayın ama içimi dökmek ve tavsiye almak istedim.
satranç oynayanlara lafım yok kesinlikle, satranç zeka gerektirir ama gerizekalı değilim ben , satranç oynamayan gerizakalı olmaz ki

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
O kadar uzundu ki okumaya üşendim biraz özetlesen.

hanes

Asistan
Reaksiyon puanı
12
gardaş suç ve ceza bu kadar uzun değil la

Reaksiyon puanı
33
gardaş suç ve ceza bu kadar uzun değil la
galiba hiç kitap okumuyorsun. okulda yazdığım beş altı sayfalık kompozisyonlarla da herkesi şaşırtırdım. ya niye forumlarda herkes bu kadar üşengeç? iyi ki tavsiye istedim, herkes çok uzun deyip bırakıyor.

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
Zeka oyunalrında sadece pratik yaparak gelişebilirsin internette bir çok zeka oyunu bulabilirsin futoshiki falan tarzı onları cöz.

hanes

Asistan
Reaksiyon puanı
12
galiba hiç kitap okumuyorsun. okulda yazdığım beş altı sayfalık kompozisyonlarla da herkesi şaşırtırdım. ya niye forumlarda herkes bu kadar üşengeç? iyi ki tavsiye istedim, herkes çok uzun deyip bırakıyor.
tebrikler kardeşim 5 6 sayfa kompozisyon yazmak zor iş he bir de ben düzenli olarak kitap okurum forumdaki tabiri caizse kol gibi yazıyı okumaya üşendim işte niye atar yaptın ki şimdi iyi forumlar dilerim

Reaksiyon puanı
33
tebrikler kardeşim 5 6 sayfa kompozisyon yazmak zor iş he bir de ben düzenli olarak kitap okurum forumdaki tabiri caizse kol gibi yazıyı okumaya üşendim işte niye atar yaptın ki şimdi iyi forumlar dilerim
Atar yapmıyorum kardeşim. Evet forumlarda niye bilmiyorum ama bir paragrafı geçen yazılardan hoşlanmıyorlar.

Reaksiyon puanı
33
Zeka oyunalrında sadece pratik yaparak gelişebilirsin internette bir çok zeka oyunu bulabilirsin futoshiki falan tarzı onları cöz.
Derslerim bir iki istisna dışında hep iyiydi, zeka oyunlarınaysa hiç yeteneğim olmadı. Ama sınıfın en tembelleri satrançta derece aldı ve okulun dahisi olarak görüldü ve ben aptal olarak görülmekten BEZDİM! Müzikle alakalı ya da tersten konuşmayla alakalı turnuva yapmıyorlar ki o zeka oyunları hocası dahil herkes ne olduğumu görsün. :D Öyle bir yarışma olsa mum gibi kalır o satranççılar. Teşekkür ederim cevabınıza, umarım kendimi geliştiririm. Çok üzüyor bu durum beni. Umarım bu okulda da aynı şeyi yaşamam. :(

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
Derslerim bir iki istisna dışında hep iyiydi, zeka oyunlarınaysa hiç yeteneğim olmadı. Ama sınıfın en tembelleri satrançta derece aldı ve okulun dahisi olarak görüldü ve ben aptal olarak görülmekten BEZDİM! Müzikle alakalı ya da tersten konuşmayla alakalı turnuva yapmıyorlar ki o zeka oyunları hocası dahil herkes ne olduğumu görsün. :D Öyle bir yarışma olsa mum gibi kalır o satranççılar. Teşekkür ederim cevabınıza, umarım kendimi geliştiririm. Çok üzüyor bu durum beni. Umarım bu okulda da aynı şeyi yaşamam. :(
Umarım yaşamazsın.

exc4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir." Albert Einstein
Ve de bu zeka işini abartma . Zeka doğru amaca adanmadıktan sonra pekte önemli bişey değil

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir." Albert Einstein
Ve de bu zeka işini abartma . Zeka doğru amaca adanmadıktan sonra pekte önemli bişey değil
Çok doğru.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Satranç konusu için bende şunu diyim sana ben ilk turnuvada çoban matı oldum.O gün çok sinirim bozuldu bizim sınıftan biri öğrenmiş çoban matı bilmeyenleri eliyordu direk öyle tabi biraz iyi biri gelince oda yeniliyordu.Ben pes etmedim çok iyi oynayan arkadaşım vardı hep onunla oynardık hep yenerdi beni ama taktikte verirdi bu durumlarda şöyle yapsan daha iyi falan.Ben her daim yenildiğim halde oynamaktan hiç vazgeçmedim.Üniye gittiğim zaman ise yurtta bir çocuk vardı kimse yenemiyordu onu sonra baktı olmuyor sıkıldı hadi yardımlı oynayın falan diye yardımlı oynadı birkaç kişi yine yenildiler en son ben ufak birkaç yardım alarak çocuğu yendim ve orda yenen ilk ve tek ben oldum.Yani satrançta gelişmenin kuralı daima kendinden iyi biriyle oynamaktır.Yeniliyorum diye kendini rencide etmek gurur yapmak yerine bişeyler öğrenmeye çalışırsan her maç sana bişeyler katar ve gittikçe daha iyi oynamaya başlarsın.Zihinsel şeyler genelde böyledir hep mesela matematik ne zaman uzun süre çalışmasam basit işlemlerde bile hata yaptığım olur mesela 5+6 = 30 yazarım toplama yerine şaşırıp çarpma yapmış olurum ama soru çözdükçe zihin kullandıkça eski haline gelir ve bu tür hatalar azalır ayrıca senden matematikte iyi biri varsa ondan değişik çözüm yolları öğrenirsin ve böylece gelişirsin.Ancak senin yeteneklerin gerçek yetenektir kimisi ne yaparsa yapsın çalamaz mesela hayko cepkinin çok istediği halde gitar çalamadığını biliyor musun mesela :)
Dediğim gibi herkese kulak asma saatten anlamayan insana seiko bile götürsen sonuçta saat ederi en fazla 30 lira der sana :D