KDE 4.7 Kullanıma Hazır

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Üstadlar bu arayüzü kullanan dağıtım hangisi / varmıdır ? Eğer varsa link mevcutsa yazarsanız çok iyi olur. Çünkü resimden gördüğüm kadarıyla çok görsel bişeye benziyor :) Benim gibi görselliği sevenlere baya bi hitap edicek gibi :)

KDE kullanan bütün linux bazlı işletim sistemlerinde mevcut. Rahat kurulum için bir Ubuntu türevi olan Kubuntu iyidir. KDE ile benim şu ana kadar kullandığım/kullanmaya devam ettiğim en iyi sistem ise Arch'tır ve kurulumunu yapabilmek için orta/orta üstü seviye linux bilgisi gerekir.

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
KDE kullanan bütün linux bazlı işletim sistemlerinde mevcut. Rahat kurulum için bir Ubuntu türevi olan Kubuntu iyidir. KDE ile benim şu ana kadar kullandığım/kullanmaya devam ettiğim en iyi sistem ise Arch'tır ve kurulumunu yapabilmek için orta/orta üstü seviye linux bilgisi gerekir.

Teşekkürler açıklama için. Kubuntu indirip kurdum (wubi tabanlı) . Arayüz falan çok güzel gerçekten . Ama çok ağır ve sürekli donuyor sistem. Ki şuanki donanımım kötü bir donanım değil. Arch'a gelince; Kubuntuyu wubi tabanlı kurduğumdan sanırım Arch için böyle bir seçenek yok. Olmadığından kuramıyorum. Kubuntu çok kasıyor ve çok donuyor. Onun dışında arayüz olarak güzel sistem..Donmasa Windowsu kaldırır onu kullanırdım..

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
[MENTION=74155]muratveb[/MENTION] Arch'ı wubi ile kuramazsınız dediğiniz gibi. Ayrıca kurması zordur Yeni başlayanlar için tavsiye etmem. Kubuntuyu kurduktan sonra da bir iki işlem yapmak lazım. Öncelikle tam bir sistem güncellemesi yapın. Sistem güncel olduktan sonra da ekran kartınıza uygun sürücüyü kurun. Ubuntu-tr forumundan yararlanabilirsiniz. Orada anlatımlar mevcut. Kasma sebebi de büyük ihtimalle ekran kartı sürücüsü olmadığı içindir.

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
@muratveb Arch'ı wubi ile kuramazsınız dediğiniz gibi. Ayrıca kurması zordur Yeni başlayanlar için tavsiye etmem. Kubuntuyu kurduktan sonra da bir iki işlem yapmak lazım. Öncelikle tam bir sistem güncellemesi yapın. Sistem güncel olduktan sonra da ekran kartınıza uygun sürücüyü kurun. Ubuntu-tr forumundan yararlanabilirsiniz. Orada anlatımlar mevcut. Kasma sebebi de büyük ihtimalle ekran kartı sürücüsü olmadığı içindir.

Yanıt için teşekkürler black. Yalnız aynen bende anlattıgınız gibi yaptım. Ekran kartım laptopta nvidia 8400M GS normal masaüstünde ise GT220 . Masaüstüne kurdugumda ki masaüstü bilgisayarımın konfigürasyonu laptopa göre daha iyi onda hepten donmalar falan oluyor.. Sanırım kde kullanmak bize nasip değilmiş :(

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
size bosa pardus demiyoruz ,birde ben grub2 yi begenmiyorum kde entegresi yok cözdülerse baska yani yeniden acilis secenekleri yok,ve ekran karti secimi gibi system özelligide yok ,yani tek kelime tek islem pardus pardus pardus, kde gelistiriceileri bosa en iyi kde dagitimi pardus demiyor

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
size bosa pardus demiyoruz ,birde ben grub2 yi begenmiyorum kde entegresi yok cözdülerse baska yani yeniden acilis secenekleri yok,ve ekran karti secimi gibi system özelligide yok ,yani tek kelime tek islem pardus pardus pardus, kde gelistiriceileri bosa en iyi kde dagitimi pardus demiyor

evet yaa pardusun ahı tuttu :) Hem sıkıldığım için hem de depodaki paketlerin azlığından diğerlerine geçiş yaptım ama heçç biri pardus kadar kararlı değil:glare: pardus kasıyordu masuyordu ama heçç olmasından en ufak ayarda da çökmüyordu.
bbd3a13a.gif

Şimdi de arch denicem bakalım o nasılmış.

---------- Post added at 11:44 ---------- Previous post was at 11:35 ----------

Sanırsam arch orta düzey ve üstü kullanıcılar için. Açıkçası korktum uğraşamıycam şimdi :)

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Ve arkadaşlar zor bir kararın ardından bu defada pardus kurdum ama tabiki wubi muhabbeti olmadığı için kıydım windowsa ve sıfırdan sisteme kurdum :) Ve kubuntuya göre inanılmaz derecede bir hız farkı var . Çokta güzel oldu.

Şimdi iki tane sorum var. Ben bu sisteme idm yada jdownloader tarzı bir program nerden bulabilirim ve KDE 4.7'yi nasıl kurabilirim. Şimdiden teşekkürler :)) Bu arada sistemimden bir ss :)

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Jdownloaderi sitesinden kurabilirsin :D ya da alman deposunu bulursan orda mevcut.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Ve arkadaşlar zor bir kararın ardından bu defada pardus kurdum ama tabiki wubi muhabbeti olmadığı için kıydım windowsa ve sıfırdan sisteme kurdum :) Ve kubuntuya göre inanılmaz derecede bir hız farkı var . Çokta güzel oldu.

Şimdi iki tane sorum var. Ben bu sisteme idm yada jdownloader tarzı bir program nerden bulabilirim ve KDE 4.7'yi nasıl kurabilirim. Şimdiden teşekkürler :)) Bu arada sistemimden bir ss :)

DownThemAll ve DownloadHelper eklentilerini kurmak işini fazlasıyla görecektir :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Görselliğin çok ön planda olduğu KDE masaüstü yöneticisi artık sadeliğe ve işlevselliğe önem vermelidir. Yoksa insanların çoğu benim gibi Gnome 2.32 ile yoluna devam edecek. Yeni gnome 3 'de aynı hatada olduğunu not olarak düşmek isterim.

Unutumadan Linux kullanıcısı olan editör arkadaşımıza Linux haberlerini yaptığı için teşekkür ederim. Alkışlar ona.:clap:

KDE sade olursa bir masaüstü daha ölür. Sadelik yeni kullanıcılara lazım bir şey. :)

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Arkadaşlar jdownloaderi alman deposunu ekleyerek kurdum. Şimdi kaldı kde 4.7 . Nasıl kurabilirim bunu pardus sisteme arkadaşlar ?

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
sabredeceksin :) depoya girene kadar,arkadaslar pardus da camsi görünümü sagalaya bilen daha dogrusu camsi görünüsü tam anlamiyla elde etmek isteyen varmi,yani dolphin olsun amarok olsun ivir zivir :)

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
KDE sade olursa bir masaüstü daha ölür. Sadelik yeni kullanıcılara lazım bir şey. :)

Ben görselliğe karşı değilim, ama abartılısıda gereksizdir (bkz. Gnome3 zırvalığı, KDE 4 sürümleri); hele işlevsiz olanı ise yarardan çok gereksiz sistem tüketimdir. Yani kararında yapılmış görsellikli bir sistem (bkz. Windows XP 2002 ) 9 senedir küçük düzeltmelerle vazgeçilmez olmakta. Eğer Ubuntu ile başlayan son kullanıcıyı tavlama girişimi kararında görsellik+işlevselllk yönünde gitmezse son kullanıcının Linux'a göçü büyük ölçüde gecikecektir. Linux görsellik konusunda kendisini aştı. Ama daha nereye kadar gitmeyi planlıyorlar ! Eski sistem kullanıcılarını yok saymaları ise kabul edilemez.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben görselliğe karşı değilim, ama abartılısıda gereksizdir (bkz. Gnome3 zırvalığı, KDE 4 sürümleri); hele işlevsiz olanı ise yarardan çok gereksiz sistem tüketimdir. Yani kararında yapılmış görsellikli bir sistem (bkz. Windows XP 2002 ) 9 senedir küçük düzeltmelerle vazgeçilmez olmakta. Eğer Ubuntu ile başlayan son kullanıcıyı tavlama girişimi kararında görsellik+işlevselllk yönünde gitmezse son kullanıcının Linux'a göçü büyük ölçüde gecikecektir. Linux görsellik konusunda kendisini aştı. Ama daha nereye kadar gitmeyi planlıyorlar ! Eski sistem kullanıcılarını yok saymaları ise kabul edilemez.
KDE hakkında işlevsel olmadığını mı düşünüyorsunuz? :)

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
KDE hakkında işlevsel olmadığını mı düşünüyorsunuz? :)

Sadece KDE değil Gnome2 ve 3'de aynı. Bazı şeyleri hala kolaylamıyor oluşları hayret verici. Daha fazla görsellik yerine (ki görsellikte win sistemleri ezep geçiyor Linux sistemler) daha fazla işlevsellik (işlerimizi biraz daha kolay yapmamızı sağlayacak özellikler) bizim önceliğimiz olmalı şu durumda. En basiti kısayol oluşturmadır. Ben onu komut istemi veya dosya yöneticisini root olarak açarak hallederim fakat yeni kullanıcı kıvranır. Sonra bulunduğumuz yerden takılı usb diske sağ tuş ile dosya gönderme, Pardus bunu halleti diye biliyorum fakat bunun tüm kde sürümlerde kullanılması gerekli vb.... Gnomede ise göndermek için en az bir menün çalışması lazım ordan usb diskin seçilmesi lazım da... Sorun bunun tümleşik olarak masaüstütü yöneticisi ile kolay birşekilde gelmesi ve kullanıcının işini kolaylaması yani işlevsellik dediğim şeyin olması. Umarım anlatabilmişimdir. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sadece KDE değil Gnome2 ve 3'de aynı. Bazı şeyleri hala kolaylamıyor oluşları hayret verici. Daha fazla görsellik yerine (ki görsellikte win sistemleri ezep geçiyor Linux sistemler) daha fazla işlevsellik (işlerimizi biraz daha kolay yapmamızı sağlayacak özellikler) bizim önceliğimiz olmalı şu durumda. En basiti kısayol oluşturmadır. Ben onu komut istemi veya dosya yöneticisini root olarak açarak hallederim fakat yeni kullanıcı kıvranır. Sonra bulunduğumuz yerden takılı usb diske sağ tuş ile dosya gönderme, Pardus bunu halleti diye biliyorum fakat bunun tüm kde sürümlerde kullanılması gerekli vb.... Gnomede ise göndermek için en az bir menün çalışması lazım ordan usb diskin seçilmesi lazım da... Sorun bunun tümleşik olarak masaüstütü yöneticisi ile kolay birşekilde gelmesi ve kullanıcının işini kolaylaması yani işlevsellik dediğim şeyin olması. Umarım anlatabilmişimdir. :)
Anladım. Fakat ben KDE 4 ve 3te var diye biliyorum.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
KDE 4 yenilikler geliştirmeler ve iyileştirmeler sunuyor. Son sürümde Dolphin'e indexli arama yeteneği kazandırılmış mesela. Tümleşik mesajlaşma sistemi vs...