Kaybetmeden kaybetmiş gibi yaşamak

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Yanlış.

Yanlışı yapan da biziz.

Bizler hak-hukuk gibi kavramların ne olduğunu bilmiyoruz, bilmek de istemiyoruz.

Merak bile etmiyoruz.

Sağolsun birileri vermiş zamanında haklarımızı.

Oh, ne rahat!

Biz durumu idare ediyoruz.

Valla bence de çok rahat.

Ucu bize dokunmuyorsa hele... Kim takar ne varmış ne yokmuş, ne verilmiş ne alınmış, ne gelip ne gitmiş diye.

Böylesi mi işimize geliyor, anlamıyorum ki.

Öğrenmek istediğimizi de düşünmüyorum işin kötüsü.

Haklarını bilmiyorsun ki, ona göre yaşayasın be kadın!

Bilen de savunmuyor.

Oh maşallah!

Bazısı da, hakkını aramayı ayıp sanıyor. Ona yakışmaz yani... Hesap gelir, yemediği patatesin parasını da öder icabında. Tenezzül etmez hakkını aramaya.

Sonra, gelen sömürüp giden sömürünce: “E ayıp etti ama!” olur.

Neden ayıp etmiş olsun ki?

Meydanı boş bırakıp “Ay nolurrr sömür beni!” diyen kim?

Sinir oluyorum bu halimize.

İki gün önceki “Rakı, kadın ve şömine” yazımı tartışırken aklıma geldi bunlar.

Benim tek başıma bir kadın olarak, gidip akşam yemeği eşliğinde rakı içmemin neresi acayip?

“Dikkat dikkat! Kadınlar akşam yemeğinde tek başlarına takılamazlar.” diyen bir kanun mu var da haberimiz yok?

Olay mahali köy kasaba da değil, şehir. Dikkatinizi çekerim.

Bahsettiğim kadın profili de eğitimli, çalışan kadın, altını çizerim.

Bakın, bunun yazılı olmayan ahlak kurallarıyla da hiç alakası yok. Lütfen patateslerle soğanları karıştırmayalım.

Bu, insanın kendi kendine başkaları adına kafasında yarattığı “mahalle baskısının” bir türü.

Hatta ortada mahalle olmasa da, baskısı bizim kafamızda.

Kabullenmişiz.

Atamıyoruz, kurtulamıyoruz.

Denemiyoruz!

Olay, yapmama kararını verip kendi özgürlüklerimizi kısıtlamamızdır.

“Akşam yemeği” hakkın var.

Ha kadın olmuşsun, ha erkek. Anlamsız detay!

Ben, bir insan olarak, doğal hakkımı kullandım.

Kaybetmediğim hakkımı yok saymadım. Elimde imkan vardı, hakkıma sahip çıktım!

Bir kadın olarak, tek başıma sahip çıktım.

Sonuna kadar da sahip çıkacağım.

Sizi de beklerim.

Eğer biz,

Daha kaybetmediğimiz haklarımızı yok sayarsak, hapı yutmuşuz hanımlar.

Haklarımızdan kendiligimizden vaz geçersek,

Haklarımızın elimizden alınmasına hiç gerek kalmaz, biz zaten “Buyrun alın!” demiş oluruz.

Biz,

Hak, hukuk ve özgürlüklerimizi kendimiz kaybediyoruz.

Suçu başkasına atıp rahatlıyoruz.

Peki...

Hanımlar,

Biz kendimiz için ne yapıyoruz?

Pardon...

Ne yapmayı planlıyoruz?

Yonca TOKBAŞ

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Biri (kocası veya erkek arkadaşı olabilir) bu kadını fena halde kızdırmış olmalı...

too_late

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bulmeh dedi ki:
Biri (kocası veya erkek arkadaşı olabilir) bu kadını fena halde kızdırmış olmalı...

+1

Sadece kızdığımızda tepki göstermek gibi bir eksikliğimiz var maelsef toplum olarak... Kuyruğuna basılmadan ses çıkarmayan kediler gibi :)

Feminist bir yazı (terimin içeriğini abartmalarına tepkili iken üstelik )...

Haklı olduğu noktalar cinsiyet ayırımı gözetmeksizin haklarımızın anenevi kurallar dahilinde öğretilmesi. Bu belki öğrendiklerimizinde öğretildiklerinin gelenekleri ile şekillenmesinden olsa gerek...

Doğru olanı eğitimin ( kağıt üzerindekilerin ezberlenmesi değildir bu! ) gerekli olduğu.

Hakları düşünmek hakgetire...

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar..

too_late çok güzel söylemişsin kuyruğumuza basılmadan ses çıkarmıyoruz toplum olarak...!

Elimizdekilerin kıymetini bilmek bir yana dursun nelere sahip olduğumuzdan bile bir haber yaşıyoruz...!
Nedense nasıl bir bencillikse sadece kendi başımıza geldiğinde ses çıkartıyoruz.(Çıkarabilirsek tabi.)

Cinsiyet ayrımı yapmadan insan olarak yargılamak gerekir herkesi...!

Şunu da anlamıyorum Kadın Hakları deniyor ya bence yanlış sadece ve sadece insan hakları olmalı...! Kadın hakları derken bile bir ayrıma gidilmiş oluyor...!

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Paylaşımınız için de biz teşekkür ederiz.
too_late'in de dediği gibi feminizm kokan bir yazı olsa da bize bazı gerçekleri hatırlatmıyor değil.
Ve gerçekten Kadın Hakları 'nı ilk duyduğumdan beri 'Neden sadece bu Kadın Hakları var? Neden Erkek Hakları yok ya da ben mi duymadım?' diye hep aklıma gelir.
Haklar gruplaşmadan adaletli bir şekilde dağıtılmalı. ('Ne zaman?' diye sormayın sakın :))

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Sayın moderatörüm alıntı çok güzel ama
Ülkemizde kadının değeri nedense hesaplanmamıştır genelde cinsel meta dır.Kimse itiraz etmesin gerçek bu.
Kadın tarihin en iğrenç mesleğinde çalışır,parasının bir kısmını dostu yer bir kısmını devlet vergi diye alır kendi ancak karnını doyurur.Ailesini beslemesse namus cinayeti olur.Vergisini vermesse...... ben bu tabiri bir hanıma yakıştıramam.
Lastik reklamında akü reklamında kadın bacağının veya yazamayacağım açık bir yerinin bağlantısı nedir veya bir ilacın veya bir malın.maksat erkeğin cinsel dürtüsünü uyandırmak ve rant sağlamak.
Hiç kızmayın hele dini etiketlerde yapıştırmayın.
kadın anadır
kadın kardeştir
kadın toplumun ana direğidir.
Dinimizde çok değer verilen bir varlıktır.
Diyorumki kadınlara gereken değer verilsin Cinsel meta olarak kullanılmaktan vaz geçilsin