Soru Karma panel mevusu nedir?

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,615
Türkiye'de yüzlerce model televizyon satılmakta, bazı marka ve modellerde çok sık rastlanıyor, Mesela 65 İnç x marka bir TV almak istiyorum, 3 ayrı markanın paneli kullanılmış, Biri IPS, İkisi VA Panel, Kofları farklı, e şansına hangisi denk gelirse mantığı, soruyorum biz deneme tahtası mıyız? Kötü panel gelen adamın suçu ne?

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,314
İyi panel İPS mi oluyor? Bnece VA led panel daha işıklı ve renkli gösteriyor görüntüleri. Telefonda da öyle

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,615
İyi panel İPS mi oluyor? Bnece VA led panel daha işıklı ve renkli gösteriyor görüntüleri. Telefonda da öyle
Yok hocam sadece IPS, VA değil özellikle kof konusu televizyonun ömrü için önemli, bazı modellerde 4 kof bile gördüm. Kötü yani.

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,615
Hocam tam karşıdan izleyecek kişiler için VA panel daha iyiyken, Televizyon'a hafif sağ açıdan sol açıdan bakacak kişiler varsa, Onlar için İPS daha iyi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eeee şimdi hangisi iyi? Kafamı karıştırdın darmaduman oldum 😂
☺️

VA panelin artıları genelde siyahları tam olarak vermesi ve renklerin biraz daha canlı olması. Eksisi ise görüş alanı IPS e göre zayıftır. Birde ghosting olma ihtimali vardır.

IPS panelin artıları ise yüksek görüş alanı (nerden bakarsanız renkler aynı), ghosting çok azdır veya hiç yoktur ve daha kaliteli bir hissiyat. Eksisi ise IPS glow olma olasılığı var.

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23,314
Hocam tam karşıdan izleyecek kişiler için VA panel daha iyiyken, Televizyon'a hafif sağ açıdan sol açıdan bakacak kişiler varsa, Onlar için İPS daha iyi.

☺️

VA panelin artıları genelde siyahları tam olarak vermesi ve renklerin biraz daha canlı olması. Eksisi ise görüş alanı IPS e göre zayıftır. Birde ghosting olma ihtimali vardır.

IPS panelin artıları ise yüksek görüş alanı (nerden bakarsanız renkler aynı), ghosting çok azdır veya hiç yoktur ve daha kaliteli bir hissiyat. Eksisi ise IPS glow olma olasılığı var.
Peki glov nedir yanlış anlama da bilmiyom hakkatten

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,615
Peki glov nedir yanlış anlama da bilmiyom hakkatten
Işık sızması ile karıştırılan bir şey.
IPS ekranlar tamamen karanlık ortamda, siyah görüntülerde “IPS Glow” adı verilen bir ışıldamaya sahip. Bu bağlamda panelin yine kenarlarında aydınlık kısımlar gözükebilir.

YouTube'da çokça video var bu konu hakkında.