Monster Tulpar T5 V19.1 Videolu İncelemesi!

Bu konuyu okuyanlar

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134

Herkese merhaba. Ben Utku Cabir.

Bugün bir Notebook'u inceleyeceğim. İnceleyeceğim Notebook yaklaşık 4 aydır kullanmakta olduğum Monster'ın Tulpar T5 V19.1 modeli.

İçerisinde İntel'in 9. Nesil İ7 işlemcisini ve yeni nesil Turing Mimarisine sahip Nvidia ekran kartı barındırıyor.

Detaylara geçmeden önce belirtmek istediğim ufak bir husus var. Cihaz yük halinde iken işlemcisi fazlası ile ısınıyor. Bu tamamen cihazın soğutma tasarımının suçu değil. Elbette cihazın inceliğinin de payı var lakin işlemcinin bu kadar yüksek ısılara çıkmasının temel nedeni 8750H işlemcisinin birnevi ısıtılıp önümüze konması. Temel ve Boost frekansları değiştirilen işlemci belli ki buna biraz hazırlıksız yakalanmış. Ama asıl önemli olan işlemcinin bu yüksek ısılarda stabil peroformans verebilmesi ki bunu gayet iyi başarıyor.

Cihaz 15.6 inç standardında ince çerçevelere yer verilmiş bir yapıya sahip. Bu çerçevelerin arasında 1080P çözünürlüklü IPS bir panel var. Bu panelin ortalama gecikme değeri 20ms, tazeleme değeri ise 60Hz. 20ms gözünüze biraz fazla gelebilir. Ama unutmayın ki bu bir notebook ve IPS panele sahip bir notebook. Özellikle IPS panellerde TN ekranlara göre gecikme süresi biraz daha fazla oluyor. Üstüne ürün bir notebook olunca haliyle gecikme süresi de bariz bir şekilde artıyor. Elbette tercihimiz daha düşük olmasından yana olurdu, ama bu sefer ya TN panel kullanacaklardı ya da ürünün fiyatında artışa gidilecekti. 2. seçenek Monster markasına biraz ters düştüğü için tercih edilmemiş. İlk seçeneği Abra A7 cihazların panellerinde zaten görüyoruz. A5 T5 ve T7 modellerinde ise IPS tercih edilmiş.

Ekranın hemen altında Caps Lock, Pil ve Güç ışıkları bulunuyor. Kapak kapansa bile görünecek şekilde yerleştirilmişler. Cihazın boyutları 36x25x3 cm şeklinde. Ağırlığı ise sadece 2.1 Kilogram. Bu denli güçlü bir bilgisayarın bu ağırlıkta olmasının temel nedeni tamamen plastik bir kasaya sahip olması. Plastik olması gözünüzü korkutmasın. Sağlam bir yapıya sahip diyeblirim. Ama sert darbelere ne kadar dayanır orası muamma.

Cihazın içinde videonun başında belirttiğim üzere İntelin Cofee Lake 9. Nesil 6 çekirdek 12 thread bulunduran güncellenmiş işlemcisi 9750H bulunuyor. Ürünün temel frekansı 8750H modelinde 2.20 GHz idi. Bu değer 2.6 seviyesine çıkarılmış. Turbo frekansı da 4.10 GHz seviyesinden 4.60 GHz seviyesine çıkarılmış. İçerisinde ayrıca İntelin UHD Graphics birimini barındıran işlemcinin TDP değeri ise 45W.

Ekran Kartı olarak Ray Tracing üniteleri olmayan Turing mimarili 192Bit bant genişliğine sahip GTX 1660Ti’ın 6GB GDDR6 modeline yer verilmiş. Kartın içinde 1536 Cuda çekirdeği bulunmakta. Kartın Temel frekansı 1335, Boost frekansı se 1590 MHz. Mobil kısımda GTX 1070 ile aynı perfomansı gösterdiğini söylersek yanlış olmaz.

Cihazın klavyesi Numerik ve 4 bölgeli RGB diyebileceğimiz bir aydınlatmaya sahip. Monster Konstrol Merkezi üzerinden bu ayarları kontrol edebiliyorsunuz. Bu videoda Monster kontrol merkezini sizlere göstermeyip bir sonraki videoya saklayacağım. Bir sonraki videoda T5 19.1 modeli için gelen Kontrol merkezini detaylıca inceleyeceğiz.

Klavyenin hemen üstünde Güç tuşu ve modlar arasında geçiş yapabileceğimiz tuşlar bulunuyor. Bu modlar ofis, oyun ve turbo modları.

Klavyenin hemen altında ise 15.6 inç bir notebook için gayet yeterli bir büyüklükte olan Trackpadimiz var. Bu TrackPad windows ile gelen kaydırma vb. özellikleri desteklemekte.

Cihazın sağ tarafında iki adet tip A USB 3.1 Gen 1 ve bir adette USB 2.0 arabirimine bağlı olan kart okuyucumuz mevcut.

Cihazın sol tarafında 1 adet Tip A USB 2.0, Gigabit Ethernet portu ve ayrı ayrı konumlandırılmış kulaklık ve mikrofon girişleri mevcut. Cihazın arkasında 1 adet HDMI, 2 adet mini DP, Bir adet TİP C USB 3.1 Gen1 ve güç girişimiz bulunuyor. Burada eleştirmek istediğim tek nokta yetersiz gelebilecek TİP A usb girişi sayısı. Bir adet daha TİP-A USB portu olabilirmiş.

Hazır yukarda güç girişini söyledik, adaptörü söylemeden olmaz. 180W lık FSP marka bir adaptörümüz bulunmakta.

Cihazın pili 46.74 Watt saat. Benim genel kullanımımda 2 buçuk saat kadar dayanabiliyor. Tabii oyun oynamıyorum bu sürede.

Cihazın içinde intelin Bluetooth 5.0’ıda beraberinde getiren en yüksek modellerinden biri olan Wireless AC 9560 mevcut.

Depolama kısmında Samsung’un NVMe PM981 modelinin 256GB’lık sürümü tercih edilmiş. Test ettiğimde 3300 MB/s okuma ve 1500 MB/s ardışık yazma hızlarına ulaştım. 2. Porta ek olarak 970 Evo modelini taktım. O da aynı performansı göstermeyi başardı. Bu iki SSD’den yola çıkarak cihazın sahip olduğu 2 M.2 slotunun da NVMe desteklediğini söyleyebiliriz. Ancak bir tanesi sadece NVMe destekliyor. Sata desteklemiyor. Buna dikkat etmekte fayda var. Cihaza ek olarak bir de 2.5 inç sürücü takabiliyoruz. Ek depolama isteyenler için güzel olmuş.

Cihazda 2 Adet Adatanın XPG 8GB 2666MHz hızındaki bellekleri kullanılmış. Yani toplamda 16GB kapasiteye sahibiz.

Soğutma kısmında … adet ısı borulu ve 2 fanlı bir soğutma kullanılmakta. Bunların çıkış kısmı 2 adet olmak üzere arka kısımda konumlandırılmş.

Her şeyden bahsettiğimize göre artık oyun testerimize geçebilir.

İlk test ettiğim oyun GTA 5 oldu. 1080P önerilen grafik ayarlarında Turbo Modunda Minimum 65, ortalama 105 ve maksimum 142 FPS değerlerini aldım. Bu sırada Ekran kartı sıcaklığı maksimum 80 derece, sıkı durun işlemci sıcaklığı ise 97 dereceye kadar ulaştı. Merak ettim bir de ofis modunda test ettim. Minimum 52, ortalama 94 ve maksimum 100 FPS değerlerini elde ettim. İşlemci sıcaklığı tekrar sıkı durun maksimum 86 dereceye ulaştı. Ekran kartı ise 80 derecede kaldı. Bu iki mod arasındaki bariz fark Turbo modun işlemciyi olabildiğince turba frekansında çalıştırması, ofis modunun ise işlemciyi olabildiğince serin tutmaya çalışması ve frekansları frenlemesi. Benim tavsiyem bu cihazda FPS sorunu olmayan oyunlarda V-SYNC ve ofis modu ile oynamanız yönünde. Bu sayede 9750H’nin sıcaklıklarını düşük seviyelerde tutabilirsiniz.

İkinci oyun testimiz belki de gelmiş geçmiş en kötü optimizasyona sahip olan oyun, GTA4.

Turbo modda 1080P ultra ayarlarda Minimum 50, ortalama 62 ve maksimum 67 FPS değerlerine ulaştım. Bu sırada işlemci maksimum 96 ekran kartı ise maksimum 63 dereceye ulaştı.

Üçüncü oyun testimizde Minecraft oynadım.

Turbo modda, 1080P 32 Chunk grafik ayarında minimum 62, ortalama 86 ve maksimum 125 FPS değerini gördüm. Bu sırada işlemci maksimum 98 ve ekran kartı maksimum 61 dereceye ulaştı. Ofis modunda işlemci sıcaklığı maksimum 72 derece oldu.

Son oyun testimiz ise LOL.

1080P Ultra grafik ayarlarında minimum 112, ortalama 212 ve maksimum 284 FPS değerini gördüm. İşlemci sıcaklığı maksimum 87 ekran kartı ise maksimum 64 dereceleri gördü.

Sonuç olarak Tulpar T5 V19.1, hayatının büyük bir bölümü oyun oynamakla geçen ve IPS paneli sayesinde çizim yapacak olanlar için biçilmiş kaftan diyebilirim. Sıcaklık değerleri işlemci sebebiyle her ne kadar yüksek olsa da bu değerlere rağmen stabilitesini bozmaması ayrıca beğenimi kazandı. Ek bir Laptop soğutucu ile Turbo modlarda en yüksek FPS değerlerinin tadını çıkarabileceğinizi unutmayın. Şu anki 7600 TL’lik satış fiyatı ile değerlendirebileceğiniz güzel bir cihaz olan T5 V19.1 incelemesinin sonuna geldik.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Süper inceleme. Kazasız belasız kullanırsın umarım. 10. nesil işlemcilerde 14nm+ mimarisi ile gelecekmiş :(

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Süper inceleme. Kazasız belasız kullanırsın umarım. 10. nesil işlemcilerde 14nm+ mimarisi ile gelecekmiş :(
Teşekkür ettim :).
Gelsin gelsin. Midemiz bozulacak artık ısıt ısıt ısıt bir yere kadar.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
İşlemci çok ısınmış. Verimi düşer cut-off yapar.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Monster hemen her acidan (servis haric diyelim) eski kalitesinde degil

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Asıl eski rezil kasa kalitesinden eser kalmadı. Bence daha iyi şuan.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
SDN youtube editörleri keşke bu videoyu inceleyip ders çıkarsaymışlar. Faruk abi tadında bir inceleme olmuş. Sanıyorum ki sözlerin tamamını not aldın sonradan seslendirdin. Tek eksiğin sanıyorum kamera, ışık gibi teçhizat :)

Bunun v19.2 olanı hakkında ne düşünürsün? Tamam cihazda 2060 var ama gönlüm yılların lenovosu, ibm'in 5 modeline kaçıyor. 1660ti de güzel bir kart yeterince.