Kalp atışını hisseden var mı?

Bu konuyu okuyanlar

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Yok abi gitmediğim doktor kalmadı. Bu sorunu 1 senedir çekiyorum neredeyse. :( Psikolojiye gittim ilaç vermedi, kardiyolojiye, kalp cerrahlarına gittim sağlam dediler bir şey vermediler. Yok mudur çözümü?

Heyecanlanıyorum boş yere kalp hızlı atıyor sonra hızlı atıyor diyip korku yapınca daha da hızlanıyor. :D Bu kısımdakontrol edemiyorum kendimi. :((

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Bende bazen şah damarımı hissediyorum 2-3 dk sonra geçiyor

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
2 dakika koşun damarlarınınız haritasını bile çıkartırsınız :D

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Öyle bir şey ki korkutuyor insanı. :D Sanki kalp krizi geçiriyosun. İşin garip kısmı kendini kalp krizi geçirmediğine inandıramamak.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
bende yatarken tınn diye bir ses geliyor sanki kalbim duruyor yataktan fırlıyorum neden oluyor acaba?

Halkulvad

Profesör
Reaksiyon puanı
53
Ben sadece koştuğumda korktuğunda hwyecanlandığım da kısacası normal durumlarda duyuyorum.

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Ritim bozukluğu olabilir kalbinde bi doktora görün derim

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yok abi gitmediğim doktor kalmadı. Bu sorunu 1 senedir çekiyorum neredeyse. :( Psikolojiye gittim ilaç vermedi, kardiyolojiye, kalp cerrahlarına gittim sağlam dediler bir şey vermediler. Yok mudur çözümü?

Heyecanlanıyorum boş yere kalp hızlı atıyor sonra hızlı atıyor diyip korku yapınca daha da hızlanıyor. :D Bu kısımdakontrol edemiyorum kendimi. :((

Aynı sorun bendede vardı çok zayıftım bir dönem kalp atışımı hissedebiliyrdum.
Kilo aldığımda daha olmamıştı

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Her insanın kalp hızı farklıdır. Beden hareketleri (koşma, yürüme), duygusal durumumuz (üzüntü, endişe, mutluluk), karnımızın aç tok olması veya havadaki sıcaklık gibi pek çok faktör kalp hızımızı etkiler. Kalp hızınızı bulmak için 10 dakikalık bir istirahatin arkasından nabzınızı sayabilirsiniz.Dakikada 60-100 arasında atıyorsa kalbinizin hızı normal demektir. Uzun yıllar spor yapan kişilerde normal kalb atış hızı 50, hatta 40a kadar inebilir. Bunun sebebi spor yapmaya bağlı olarak kalp kaslarının güçlenmesi ve her seferinde daha fazla kan pompalayabilmesidir. (Ünlü bisiklet yarışçısı Lance Armstrong’un kalbi istrihat esnasında dakikada 32 atıyor.) Eğer kalbinizin dakikada atım sayısı düşükse (ve hiç bir şikâyetiniz yoksa) üzerinde durmayın. Birlikte halsizlik, başdönmesi, bayılma gibi şikâyetler varsa mutlaka doktora görünün.
Kalp hızının 60-100 arasında normal olduğunu söylesem de şunu da ilave etmek zorundayım: “kalp hızınız ne kadar düşükse o kadar iyidir.” Aynı düşük tansiyonu sevmemiz gibi kalp hızının düşük olması da hoşumuza gider. Örneğin; kalp hızı dakikada 70 atanların sağlık açısından kalp hızı dakikada 80 atanlardan daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Normal sınırlar içinde bile olsa (60-100 arasında) kalbin hızlı atmasının kalp krizi, felç ve ölüm riskini artırdığı gösterilmiştir. Norweç kaynaklı bir çalışmada istrihat nabzındaki her 10 atımlık artışın kalp krizi riskini kadınlarda % 18, erkeklerde % 10 artırdığı gösterilmiştir. Bu bilgilerin ışığında şunu söyleyebilirim: kalbiniz 50-70 arasında atıyorsa çok iyi, 70-85 arasında atıyorsa orta, 85 üzerinde atıyorsa yüksek nabız olduğundan bahsedebiliriz. Geçici bir telaş, stres, üzüntü, gerginlik böyle bir artışa neden olduysa mesele yok, bir süre sonra nabzınız tekrar eski hızına inecektir. Nabız devamlı yüksek seyrediyorsa nedenini bulmak ve düzeltebilir bir sebep varsa ortadan kaldırmakta büyük fayda var. Bu konuda doktorunuz size yardımcı olacaktır ama hemen aklıma gelen sık görülen iki nedeni hemen söyleyeyim: SİGARA VE ANEMİ (kansızlık) nabızı yükseltir. Eğer uzun zamandır sigara içiyorsanız zahmet edip araştırmaya girmeden önce sigarayı bırakıp altı ay kadar bekleyin. Bu arada spor da yaparsanız nabzısınız gittiçe aşağıya indiğini göreceksiniz. Eğer kalp hızınız devamlı olarak 90 üzerindeyse hemen bir doktora görünmenizde fayda var.
(Bakınız:nabız sayımı nasıl yapılır?)

Deutsch

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende de aynı şey var zayıfım ben belki ondandır bilmirem.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Uyarıcı içeceklerden uzak durup çay kahve kola vb ve uykunuza dikkat ederseniz sakinlesecektir diye düşünüyorum.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Normalde insanın kalp atışlarını hissetmemesi lazım. Hissediyorsan eğer buna çarpıntı deniyor. Internetten bir araştır. Geçmiş olsun....

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Kurtulamadım şu çarpıntı denen kavramdan. :p

Reaksiyon puanı
16,118
70-140 arasi normal asus saat yapti ritmi kontrol eden ondan al...

Bendeki polosmart adim sayari salliyor tansiyonu,nabzi doğru gosteriyor cahilin teki tansiyon ölçemez derse sallama onu.