Kaçak yazılım kullananların dikkatine!

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
eğer crack lenmiş bir mic yazılımı olsaydı mahkemeye verilicektik ve para cezası alıcaktık, önce başka bir dükkana gitmişler oradan bizi aradılar bizde önlemlerimizi aldık

---------- Post added at 03:06 ---------- Previous post was at 03:04 ----------

şaka yapmıyorum gerçektende geldiler

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
bu konu hakkında arkadaş doğru söylüyor,bizim dükkanıda bastılar bsa ve microsoft yetkilileri geldi,pc de microsofta ait ne varsa incelediler,çalıştığım yer bir pc markasının şubelerinden biri,kendilerine ait program var onunla tarama yapıyorlar bilgisayarda ve flash larına kayıt ediyorlar,eğer bir şey çıkarsa 450 bin tl gibi ücret ve hapis cezası var

Kardeşim ücretimi yanlış yazdın 450 bin TL :D

Ben Adobe kullanmıyorum heeç bişey olmaz ;) şaka bir yana ev kullanıcıların büyük bir çoğunluğu oluşturduğu bu kaçak kullanımda tabii ki şirketlere saldıracaklar.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
BSA Açık Kaynak yazılıma bile korsan diyor :D Ama anlattığın olay harbi KOMEDİ :D:D

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
bizim ödümüz koptu ama biliyormusunuz geldiklerinde

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
450 bin lira ceza? Şahsen firmanın anahtarını ceza yazana teslim eder ceketimi alır çıkardım. Hatta ceketide üstüne atardım... Sanki sayısal loto çekiliyor :)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
450 bin değildir o ya siz heycandan 450 anlamışınız en fazla 150 bin tl ye kadar ceza
- 4 yıla kadar paraya çevrilmeksizin hapis;
- 3 seneye kadar meslek veya ticaretten men;
- Korsan yazılım yüklü bilgisayarlara el konulmas

Yasal yaptırım güçleri bu kadar :D eğer diyorsanız evimi satarım öderim ya yada babalar gibi 4 yıla kadar yatar çıkarım iş yerinde kullanabilirsiniz :D

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
ilk msjı arkadaşınnnnn dikkat

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
maalesef türkiyede fos değil bunlar. microsoft bir hukuk bürosuyla anlaşmış, elemanlar kapı kapı dolaşıp, uyarı dağıtıyorlar. hele adobe bu konuda dahada ketum. çalışdığım eğitim kurumunun sitesinde adobe simgesi olduğu için yurtdışından uyarı almıştık. cezayı hemen kesmeyip önce uyarıyorlar. lisansı almak için zaman tanıyorlar.

shft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Forumlarda kesilen cezadan nasıl kurtulabiliriz diye arama yaparken konuyu gördüm, ve "güldürme beni, öyle saçmalık mı olur, burası Türkiye, burada asla öyle şeyler olmaz" diyenleri gördüğüm ve sırf onlara cevap verebilmek için üye oldum. aman dikkat ben de YENİ ÜYEYİM!! bu da ilk mesajım..
Çok şey bildiğini sanan arkadaşlar, Salı günü (03.04.2012) ellerinde mahkeme kararıyla birlikte 2 polis,1 avukat ve 1 BSA yetkilisi ofisimizi bastı, içerideki tüm bilgisayarları kontrol ettiler ve bazı arkadaşların kişisel kullanım için yükledikleri Adobe programları yüzünden şirkete bugün 50.000 TL ceza kesildi!!! şirket avukatlarımız bundan hiç bir şekilde kurtuluş yok, bu ceza ödenecek dedi..

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Korsan film,müzik,program vs. indirmek öyle sanıldığı gibi zararlı değil aksine firmalar için yararlı olduğu sonucuna varılmış yapılan araştırmalarda. Çünkü ürünü korsan olarak indiren kişiler ayrıca para da verip almaya eğilimli kişiler arasından çıkıyor. Siz gerçekten isteselerdi korsanın önüne geçemezlerdi mi sanıyorsunuz ? Güldürmeyin adamı bunlar bilinen ve planlanan şeyler onların yapmak istedikleri şey sadece bu işin aşırı olmasının önüne geçmek böylece firmalar satışlardan da kar yapsın yoksa tamamen durdurmak istemiyorlar.

shft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlerine geliyor olabilir korsan yazılım kullanımı, o kısmı tartışmaya açık ve benim hayır öyle bir şey asla olamaz dediğim bir şey değil ama beni ilgilendirmeyen bir durum.
Kim kullanır,kim kullanmaz umurumda olmaz ancak bir gerçek var ki şu an çalıştığım şirketin yediği 50.000 TL ceza..
yukarıdaki yazıyı "aman biz yandık başkaları yanmasın" mantığıyla da yazmadım, böyle bir şeyin Türkiye'de olabileceğine inanmayan ve gülen kişiler için yazdım.

Cedriic

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Bizim Şirketi De AradıLar Valla. Yakında Gelirler :D Ayvayı Yedik :D

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Keşke Yazılım ücretleri biraz daha makul seviyelerde olsada herkes orjinal yazılım kullansa. windows 7 fiyatları nispeten karşılanabilir seviyede. fakat adobe programları, windows sunucu sürümü gibi ürünlerde fiyatlar çok yüksek

Şehzade~

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Keşke Yazılım ücretleri biraz daha makul seviyelerde olsada herkes orjinal yazılım kullansa. windows 7 fiyatları nispeten karşılanabilir seviyede. fakat adobe programları, windows sunucu sürümü gibi ürünlerde fiyatlar çok yüksek

Bir de office programları

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bizim eve geldiklerini görsem ilk işim pcyi atomlarına ayırmak olacak o zaman :mrgreen: O kadar para yerene kadar yepyeni 10 tane pc alırım :p Tabi bu adamlar eve gelirmi o ayrı mesele :D

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Evindeki PC Thepiratebay sunucusu olsun bir şey olmaz. (Savcılıktan özel arama izni çıkmadıktan sonra) :)

Ama şirkette ufacık yazılımın kaçak kullanıldığını tespit etseler dünya kadar ceza yazıyorlar. Aman diyeyim ofis, şirket sahibi kişilerin dikkatine.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Bir de office programları
office programlarının alternatifleri var. google docs ve liber office, office programlarının yerini tutabilir. ama gimp photoshop'un yerini tutamıyor. flash'ın zaten rakibi bile yok. 3dMax'e karşı blender yeterli fakat internetteki dersler, kitaplar ağırlıklı olarak 3dMax üzerine.

Aslında temel sorun bu yazılımların kırılabiliyor olması. eğer kırılamaz olsalardı zaten herkes ya orjinal yada ücretsiz alternatifleri kullanıyor olacaktı

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
İllegal yazılım kullanmayalım arkadaşlar :)

Son mesajlar