Japonlardan Süper Tren Projesi

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Daha yeni felaket atlattılar dursunlar biraz. Onlarda olup bizde olmayan ne var da böyleler?
1) Çalışma azmi
2) Kendilerine olan güven ve inanç (ulus olarak hep bütün halde hareket ediyorlar bizdeki gibi gereksiz iktidar/güç kavgalarına girmiyorlar)
3) Kendilerini bizim millet gibi garantiye alalım sırtımızı garanti bir yere dayayalım anlayışı yok. Öyle olmasa o kadar nükleer santral o adada hiç kimse yaşamazdı.

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
japonlar örf ve adetlerinede çok bağlı ve birbirlerinin hakkına riyayet eden bir halk diye biliyorum bilmem yanlışmı biliyorum

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
japonlar örf ve adetlerinede çok bağlı ve birbirlerinin hakkına riyayet eden bir halk diye biliyorum bilmem yanlışmı biliyorum

japonyada ailelerin isteği üzere erkeklerle aynı sınıfta okumamak için 20 ye yakın kız üniversiteleri kurulmuş. karma düzenin sakıncaları günümüzde amerika dahil bir çok ileri ülkede kabul görmüştür. ama bizde sözü bile edilemez.

bir bilmece; bizde hiç olmadığı halde japonlarda fazlasıyla olan şey nedir? cevap; saygı :)

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Aynen saygı !!! Ve çalışma azmi , şöyle bir şey Türkler mi zeki japonlar mı derseniz Türkler diyebilirim ama gördüğüm japonların hepsi çok azimli ve çalışkandılar . Çoğunun bir hayali vardı . Yani bir hedefleri var . Ama bizde o azim yok !! Japon kızları da ikiye ayrılıyor (benim gözlemlediğim) Makyaj , moda , avrupa , amerika diye ölenler . Diğerleride kendi halinde iyi bir koca arayan ve kendisi de iş bulmak için ( genelde restaurant , kuaför ) çalışıp ailesinin ekonomisine yardım etmek isteyen .

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Proje neymiş anlamadım. Haber boyunca projenin yapılacağından ve sürenin kısalacağından bahsetmiş de nasıl?

Duraklarda yolcuların vagona bineceği ve tren altından geçerken yeni vagonu alıp üzerindeki inecek yolcuların olduğu vagonu durağa bırakacağı söyleniyordu. Yeni aldığı vagondaki yolcular trenin içine inecek, trenden inecek olanlar ise üstteki vagona çıkarak bir sonraki durakta bırakılacaktı. O proje olabilir mi acaba?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
duraklar aynı. sadece tren çok çok daha hızlı olacak. o senin dediğin belki 3000 yılında yapılır :)

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Bizim ülkede olsa raydan çıkardı ve nedeni ihmalkarlık olurdu.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
bizim ülkede olsa beleşe gitmek icin asılanlar olurdu:) araçsız ses hızını gecen ilk insan Türk olarak tarihi geçelerdi en azından denerlerdi:)

Türk milleti zekidir, Türk milleti çalıskandır, cesurdur!!!

corleone26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
daha bizde japonların şu anda kullandığı treni kullanmamız için baya bir zamanımız var.daha onlardaki teknoloji bizde yok.hele bu treni biz çok zor görürüz

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
duraklar aynı. sadece tren çok çok daha hızlı olacak. o senin dediğin belki 3000 yılında yapılır :)

Duraklar aynı olmayabilir. Haberde;
Maliyetin bu kadar yüksek olmasının sebepleri arasında, tren yolu için birçok tünel açılacak olması da gösteriliyor.
diyor.
Sanırım şu anki sistemde dağları delip tünel yapmadıklarından tren yolu kavisli ve bu da hızı saatte ortalama 200 km'ye indiriyor. Benim bildiğim tren saatte 460 km hız yapabiliyordu. Tren kavislerde ve dönemeçlerde yavaşlamak zorunda olduğundan ortalama hız 200 km'ye düşüyor. Açılacak olan tünellerle tren yolunu düzeltecekler o kadar. 112 milyar dolar dağ delme maliyeti.

Son mesajlar