İyi insan kimdir kötü insan kimdir?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

yolcu35

Doçent
Belki bu ayrımı yapmaya çocukluğumuzda başladık. Oyuncağımıza zarar veren kötü vermeyen iyi. Büyüdük. Aşık olduğumuz kişi bize aşıksa iyi değilse kötü. İşe başladık bizden daha hırslı ve yükselme isteği çok olan birisi görünce kötü hırslı olmayan birisi iyi. Arkadaşlarımız bizi kullanarak hesap kitlerken iyi, habersiz cüzdandan para alırsa kötü. Bir insanın iyi olup olmamasını nasıl sınıflandırırız? Karşımızda ki insan çıkarlarını bizden daha çok savunması onu kötü mü yapar? Yoksa pısırıp oturan kişi iyi midir gerçekten? Birde 100 kişiyi öldürmüş birisine sorsanız kendisini iyi görüyor. Arabayla köpeğe çarpmış birisi ise kötü... Saksıları çalıştırın. İyi insan ve kötü insan sınıflandırılması nasıl yapılır?
 

epsilon06

Profesör
İyi insan kendi çıkarı için çevresine zarar vermeyendir.Bunu nasıl düşünürseniz uygun olur yani hırslı olabilir kişi ama birilerini ezerek üste çıkmaya çalışmak kötülüktür.Aşık olduğumuz kişi konusunda bizi sevmemesi onu kötü yapmaz gibi.Yani temelinde çevreye maddi manevi bir zarar verme durumu varsa kötülük yapılmıştır bence.Ha bu durum istemeyerek oluyosa o kişiyi kötü insan yapmaz mesela kaza yapıp birini öldürenle evine girdiği adamı bıçaklayan bir değildir.
 
İyilik - kötülük, günah - sevap işleri göreceli kavramlardır, o yüzdendir ki dinimiz İslam kişiden kişiye göre bu tür değişken değerlendirmelerden çok en kökten çözümü sunar : ALLAH cc ne diyorsa odur... Yani Kuran ve Peygamberimiz üzerinden bize hiç bir konu eksik kalmayacak şekilde açıklamalar yapılmıştır, sadece okuyup anlamak ve amel etmek yeterli gelir huzur ve mutluluğumuz için.

Bu konu çok ayrıntı ister ama işin özü böyledir...
 

Mehmedxr

Asistan
Yasaklı
Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın prensibine uymayanlar genellikle iyi oluyor benim gözümde ne yazıkki bu prensibe uyan kişi sayısı gitgide artıyor
 
İyi insan seni seven çirkin kızı sever onu üzmez. İyi insan arkadaşını yarı yolda bırakmaz. İyi insan cinayet işlemez. İyi insan en büyüğün Allah olduğunu ve ondan korkulacağını bilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kötü insan bunların zıttını yapar :D
 

Fettah ylcn

Üyecik
İyi insan mantıkla en fazla insan nasıl kurtarılır veya insanın ömnemlilik dercesine göre kim kurtarılır. Kötü insan ise belirli kriter beirler ve ona göre hareket edendşir.
 

Son mesajlar

Üst