İşlemciyi yaktım

Bu konuyu okuyanlar

mostrafael

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet bi halt yedim ve yeni aldığım işlemciyi fanını takmadan çalıştırdım. Ekrana görüntü alamadığım için bi kaç kez resetledim pc yi. Anakart Asus tuf b-450 pro muhtemelen işlemci sıcaklık koruması olan bir Anakart fakat sorunun başka bi parçada olduğunu düşündüğüm için Anakart sistemi kapatmasına rağmen 4 5 kez sistemi tekrar açmaya çalıştım bunun işlemci için bu kadar tehlikeli olduğunu sonradan öğrendim ve işlemciye baktığımda oldukça sıcaktı. Hemen güç kablosunun elektriğini kestim. Şimdi sorum şu işlemci ryzen 5 3600x. İşlemcinin kenarlarında silikon gibi bi şey oluştu sanki erimiş gibi. Orijinal hali de böyle mi kenarların elinde bu işlemci olan biri yardımcı olabilir mi? İşlemcinin fotoğrafı :

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sistemde ekran kartı var mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İşlemcinin fanını takmadan çalıştırmandaki mantığın ardında ne yatıyor bilmiyorum ancak güncel sistemlerde işlemciyi yakmak o kadar kolay değil. Sorun farklı bir şeyde olmalı. Özellikle de ilk denemende görüntü alamamanın nedeni işlemci yanması olamaz.

mostrafael

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İşlemcinin fanını takmadan çalıştırmandaki mantığın ardında ne yatıyor bilmiyorum ancak güncel sistemlerde işlemciyi yakmak o kadar kolay değil. Sorun farklı bir şeyde olmalı. Özellikle de ilk denemende görüntü alamamanın nedeni işlemci yanması olamaz.
İşlemci yanmadıysa da hasar aldı mı onu merak ediyorum sadece o resimde gözüken işlemcinin alt tarafındaki erimiş silikon gibi şey normal mi yoksa sıcaklık yüzünden mi eriyip o hale geldi. Elinde bu işlemci veya benzer işlemciler olan biri yardımcı olabilir ancak.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İşlemci yanmadıysa da hasar aldı mı onu merak ediyorum sadece o resimde gözüken işlemcinin alt tarafındaki erimiş silikon gibi şey normal mi yoksa sıcaklık yüzünden mi eriyip o hale geldi. Elinde bu işlemci veya benzer işlemciler olan biri yardımcı olabilir ancak.
Orası eriyen bir şey değil. İşlemcinin üstündeki metal tabaka ile çekirdeğin yapışmasını ve ısının iletilmesini sağlıyor. Herhangi bir inceleme resmine bakabilirsin. Aşağıdaki resimde gördüğün gibi.

AMD-Ryzen-5-3600X.jpg

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Bu kadar restart a işlemci yanacaksa zaten o işlemci çöptür. İçiniz rahat olsun. Bir problem yok. Biraz soğutun işlemciyi termal macun sürüp fanı takın. Hasar alıp almadığını pcyi açmadan anlamazsın. Eses problem neden görüntü alamıyorsunuz ?

mostrafael

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Orası eriyen bir şey değil. İşlemcinin üstündeki metal tabaka ile çekirdeğin yapışmasını ve ısının iletilmesini sağlıyor. Herhangi bir inceleme resmine bakabilirsin. Aşağıdaki resimde gördüğün gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 117036
Aradığım buydu bulamamıştım böyle bi resim çok teşekkürler. O psikolojiyle eridi sandım ki öyle düşünmeye de oldukça müsait. Fan takmamamın sebebi tornavida olmadığı için fan montaj vidalarını sökememiş olmam. Aslında asıl problem o fanın bu kadar önemli olduğunu bilmiyor olmam. Amacım sadece Windows kurmaktı sisteme ama saniyeler içinde bu kadar ısınacağını tahmin bile edemezdim. Görüntü alma noktasında neden alamadım ben de bilmiyorum ama şuan ilk iş bi tornavida almak fanı güzelce taktıktan sonra tekrar bakıcam. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu kadar restart a işlemci yanacaksa zaten o işlemci çöptür. İçiniz rahat olsun. Bir problem yok. Biraz soğutun işlemciyi termal macun sürüp fanı takın. Hasar alıp almadığını pcyi açmadan anlamazsın. Eses problem neden görüntü alamıyorsunuz ?
Teşekkürler içime su serpildi. Yeni aldığım işlemciyi yaksaydım çok üzülürdüm. Fanı taktıktan sonra bakıcam. Umarım bi sorun olmamıştır.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Umarım bir problem olmamıştır. Geçmiş olsun, bir dahakine fan montajını yapmanız gerek. Bırakın harcayacağınız 5-10 dakika olsun işlemciye bir şey olmasın.

mostrafael

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Umarım bir problem olmamıştır. Geçmiş olsun, bir dahakine fan montajını yapmanız gerek. Bırakın harcayacağınız 5-10 dakika olsun işlemciye bir şey olmasın.
İnsan düşününce şaşırıyor. 5 6 saniyede nasıl o kadar ısınır bi işlemci. Ve o fan işlemciyi nasıl bu kadar etkili soğutabilir.
Neyse ders olsun bana.

alsh

Asistan
Reaksiyon puanı
97
İnsan düşününce şaşırıyor. 5 6 saniyede nasıl o kadar ısınır bi işlemci. Ve o fan işlemciyi nasıl bu kadar etkili soğutabilir.
Neyse ders olsun bana.
PC ilk açılmada işlemciye o kadar yük bindirir ki fanı taktıktan sonra o an en yüksek seviyede döndüğünü sesten anlıyacaksın. Sonucu bizimle paylaşman dileğimizle.

mostrafael

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Şuan fanı taktım ve bir sorun yok gibi görünüyor. İlgilenen herkese teşekkürler.

Son mesajlar