İşlemci hakkındaki terslik (?)

Xychan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
​Merhabalar öncelikle foruma yeni üye oldum inşallah hayırlısı olur.

Son 3 haftadır uğraştığım fakat düzeltemediğim bir problemim var.

MSI marke GE60 model bir Gamebookum var geçen sene aldım. Özellikleri şu şekilde:

x8zRvV.png

Her hangi bir oyuna girip o oyunu yaklaşık 30 dakika kadar oynadıktan sonra işlemcide bir gariplik oluyor. Oyun sesleri cızırdıyor hemen arkasından oyun 1 saniyeliğine donuyor ve League of Legends için sabit 60 olan FPS 5-10a kadar düşüyor.
Bu olaylar olurken görev yöneticisine baktığımda şu görüntüyle karşılaştım.

xJDbME.png

Görüldüğü üzere aşağıda açık olan League of Legends ve Skype var. Bilgisayarı formatladım sadece League of Legends ve Heartstone yüklü. Arkada çalışan programlar ise yalnızca Nvidia GeForce Experience ve Windows Defender bunlar dışında. Aşağıda ise oyundan çıkıp oyunu kapattığımdaki işlemci durumu:

e2azl0.png

Gördüğünüz gibi yine aynı durum sadece oyun kapalı hali. Normalde oyunda gereken hız bu fakat oyunu açtığımda bilgisayar sanki hiçbir şey çalışmıyormuş gibi davranıyor. Bilgisayarım formatlıdır ve tüm driverlar eksiksiz günceldir. Yalnızca Windows 8'i 8.1'e güncellemedim bunun sebebi ise yeniden format gerekebilir diyedir.

Lütfen yardımcı olun. Dediğim gibi forumda yeniyim bir kural ihlal ettiysem affola. :laugh:

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Fazla güç tüketmemek için boş olduğunda düşürebildiği kadar düşürür işlemci hızını otomatik olarak... Alt + tab yapınca (simge durumunda) düşmesi normal. Bazen arkada çalışan başka programlar da sen oyun açmasan bile kısa süreliğine işlemci hızında yükselmeye neden olur. Mesela orada Skype var. O bile kısa süreliğine neden olabilir. İlla ki deli sistem isteyen bir şey açmana gerek yok.

Xychan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunları ben de biliyorum fakat alt tab yapmanın işlemcinin hızını 0.20 GHz'e düşürüceğini düşünmüyorum ha diyelim düşürse bile bir daha düzelmemesi konusu var. Oyun bu anı yaşadıktan sonra düzelmiyor. Ayrıca League of Legends gibi bir oyunu en yüksek ayarda oynarken bilgisayar boş değil ki... Boştayken 2 GHz'in altına inmeyen işlemci oyunda neden böyle oluyor bunu anlayamıyorum. Yardımın için sağol yine de.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
İşlemcinin ısındığını ve kendini korumak için frekansını düşürdüğünü düşündürüyor. Bilgisayar ile gelen DVD'de bunu ölçen tool'lar olması lazım. Onları kurup, işlemci sıcaklığını oyun oynarken kaydedebilir misin....

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Ben de oyunları simge durumuna getirdiğimde işlemci hızını düşürüyor hatta bilgisayarın sesinin kesildiği bile oluyor... Eğer standart Windows güç planlarını kullanıyorsan değerlerinde hiçbir gariplik yok.

Xychan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yarın eve geldiğimde ilk işim değerleri kaydetmek olacak. Yardımlarınız için sağolun.

Xychan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tekrardan merhabalar. DVD içinde sadece yazılım güncellemeleri var dediğiniz gibi programlar yok başka bir program varsa bu iş için söyleyin onu kullanıyım.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
O bilgisayarda Cooler Boost özelliği yok mu,ısınma sorunu olacağını sanmam,aygıt yöneticisinden işlemci sürücüsüne bakabilir misiniz,formatı bilgisayarla gelen cdlerle atmışsanız doğru kurulmuştur,kendiniz yaptıysanız birşeyler eksik olabilir belki.

Xychan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
KDYV5y.png

8 tanesinin 8'i de en güncel gözüküyor. Tam olarak format atmadım. Windows 8'in Fabrika Ayarlarına Dön seçeneği var oradan yaptım.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Xp de işlemci durumu yanlış görüntülenebiliyordu,win 8 hiç kullanmadım bilmiyorum o yüzden,sistem durumunu görüntüleyen programlar var,onlarla izleyin bir de sistemin durumunu,kurtarma bölümünden yapmışsınız herhalde,kurtarma bölümüne dokunmadıysanız doğru yapılandırılmış olması gerekiyor öyleyse,ilginç bir olaymış.

Xychan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Programları bilsem yapıp buradan paylaşabilirdim. Bilgisayar ayarlarını değiştir diye bir bölüm var. Her şeyi kaldırın ve Windows'u yeniden kurun diye bir seçenek var. 5 saat boyunca yüklendi 5 saatin sonunda ilk geldiği gibiydi işte. Programları yazarsanız kullanıp buradan paylaşırım daha çok yardımcı olursunuz.