İslamda küçük yaşta evlilikler

Bu konuyu okuyanlar

_Zaur_

Dekan
Hocam şunu belirtmek istiyorum bir insanın düşünce biçimine veya mensup bulunduğu topluma göre evliliğini değerlendirmek yanlış olduğunu düşünüyorum. İslamda yaş sınırı az olabilir ama üzülerek söylüyorum düşük yaşta evlenebilir olarak aktarılan bilgiyi bazı müslüman kesimlerin sanki düşük yaşta evlenin emri gelmiş gibi hunharca evlilik yaptırmaları( Bir şeyin yapılabilir kılınması yapılacağı anlamına gelmez.)

Düşüncemi kanıtlayacak bilgi ise şudur;
Şu anda İtalya, Hollanda, Norveç, Slovenya, Lüksembrg, Beyaz Rusya, Avusturya, Avustralya ve daha nicesi.. Bu ülkelerde evlilik yasal sınırı 14-15'lere kadar düşüyor ama neden kimse bahsetmiyor ?
Bunun cevabı çünkü o yaşta evlenmiyorlar. Yasal sınırın 18 olduğu bazı ülkelerde ise 14 yaşında evlenen binlercesi var...
Sizce hata kurallarda mı yoksa kafa yapımızda mı ?
Diyelim Kız evladınız var. Okula gidiyor 14 yaşında daha. Onu evlendirebilir misiniz 30 yada 20-25 yaşında bir erkekle?

kürşatbeyy

Öğrenci
Avrupa ne yapıyorsa doğrudur mu diyelim. 18 yaşından önce evlenilmesi ki bence 20 olmalı problemli bir konu.
Avrupa ne yaparsa yapsın bana ne ben size örnek gösteriyorum. Bundan 10 sene öncesine kadar yanlış bilmiyorsan İtalyada 13 sınırı vardı :D
Modern dünyadan bahsediyorsak avrupayı örnek göstermeden edemeyiz. Evlilik yaşı tartışılabilir bir konudur sınıra göre gerici olmaz ülkeler ondan bahsediyorum.
Ayrıca kendi kişisel düşünceniz 20 olması.. Her insan farklıdır ve farklı zamanda olgunlaşır o yüzden dediğin kural bir yerde geçerliliğini yitirir.
Ayrıca şöyle de bir durum var bir insan 19 yaşında evlenemez hooop 20 oldu artık evlenebilir 1 günde mi olgunlaşıyor bu insan ? Evlilik yaşı tüm dünyanın sorunudur az olsa bir dert çok olsa bir dert.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Diyelim Kız evladınız var. Okula gidiyor 14 yaşında daha. Onu evlendirebilir misiniz 30 yada 20-25 yaşında bir erkekle.
Hocam ben de ondan bahsediyorum ya işte esas almamız gereken kurallar değil insanların bilinci ve inisiyatifidir.
Ben kendi çocuğumu asla o şekilde evlendirmem 18 yeterli bir yaş ve yasal kendisi çok isterse 18de evlenebilir ama benim şahsi düşüncemi önemserse ben 22sine kadar falan evlenmesini istemem en azından okulunu bitirmeli diye düşünüyorum.

Avrupa ne yaparsa yapsın bana ne ben size örnek gösteriyorum. Bundan 10 sene öncesine kadar yanlış bilmiyorsan İtalyada 13 sınırı vardı :D
Modern dünyadan bahsediyorsak avrupayı örnek göstermeden edemeyiz. Evlilik yaşı tartışılabilir bir konudur sınıra göre gerici olmaz ülkeler ondan bahsediyorum.
Ayrıca kendi kişisel düşünceniz 20 olması.. Her insan farklıdır ve farklı zamanda olgunlaşır o yüzden dediğin kural bir yerde geçerliliğini yitirir.
Ayrıca şöyle de bir durum var bir insan 19 yaşında evlenemez hooop 20 oldu artık evlenebilir 1 günde mi olgunlaşıyor bu insan ? Evlilik yaşı tüm dünyanın sorunudur az olsa bir dert çok olsa bir dert.
Hyr ama 18 yaş hemen hemen herkesin olgunlaştığı yaştır yoksa akıl yaşta değil baştadır

damzchevk

Asistan

bir günde olgunlaşmıyor tabi insan. 20 olması daha makuldur çünkü her insan aynı yaşta olgunlaşmaz 16 yaşındaki bir kızla başka bir 16 yaşındaki kız aynı değildir ha 20 yaşta öyledir ama bir sınır olması gerektiği için 20 dedim. İnsanların olgulaşmasını ölçüp herkese ayrı sınır mı belirleyelim. :D

xDalterx

Asistan
Ben bu durumun açıklamasını o yaştaki kızları gerçekten ilişkiye girmek için alanlar olduğunu ve peygamber efendimiz ile sahabelerinin o kızları korumak için kendi himayesine aldığını okumuştum yani sadece resmi olarak evli gözüküyorlar başka hiç bir şey değil ayrıca peygamber efendimiz böyle yaptığından dolayı 13 tane karısı var diye biliyorum.

Okuduğum kaynağı bulursam linkini paylaşırım.

kürşatbeyy

Öğrenci
Hyr ama 18 yaş hemen hemen herkesin olgunlaştığı yaştır yoksa akıl yaşta değil baştadır
bir günde olgunlaşmıyor tabi insan. 20 olması daha makuldur çünkü her insan aynı yaşta olgunlaşmaz 16 yaşındaki bir kızla başka bir 16 yaşındaki kız aynı değildir ha 20 yaşta öyledir ama bir sınır olması gerektiği için 20 dedim. İnsanların olgulaşmasını ölçüp herkese ayrı sınır mı belirleyelim. :D
İşte belirleyemeyiz ve şu doğrudur demenizin yanlışlığını göstermek istedim ben de :D
Şöyle de bir deyim var insan 40'ına gelince olgunlaşırmış ben de çıkıp diyeyim o zaman 40'tan önce evlenmek yasak ?
18 de olsa 16 da olsa 20 de olsa bunların doğruluğunu yanlışlığını savunamayız çok değişkenlik gösterir ve bilimsel olarak bir kanıtı yoktur :)

wpa_supplicant

Profesör
En az 20, en çok 40. Olay bitmiştir

damzchevk

Asistan
İşte belirleyemeyiz ve şu doğrudur demenizin yanlışlığını göstermek istedim ben de :D
Şöyle de bir deyim var insan 40'ına gelince olgunlaşırmış ben de çıkıp diyeyim o zaman 40'tan önce evlenmek yasak ?
18 de olsa 16 da olsa 20 de olsa bunların doğruluğunu yanlışlığını savunamayız çok değişkenlik gösterir ve bilimsel olarak bir kanıtı yoktur :)

Dediklerine katılıyorum. ama 13 yaşındaki bir kız çocuğunun evlilik için olgunlaşmış olması mümkün değildir.

damzchevk

Asistan
Bir diğer konuda birbirlerinin hem damadı hem kayınpederi oluyorlar sürekli kendi kızlarını kendilerine veriyorlar. :D Peygamberin kızı Ümmü külsümle evli olan Hz.Osman, Ümmü külsümün ölümünden sonra ölen eşinin kardeşi Rukkiye'yi nikahlıyor falan. Bize çok ters şeyler.

kürşatbeyy

Öğrenci
Dediklerine katılıyorum. ama 13 yaşındaki bir kız çocuğunun evlilik için olgunlaşmış olması mümkün değildir.
Bence de değildir.
16 18 de yeterli değildir ama olabilitesi var bir tık.
Bence bir ülkede üniversite veya lise bitirme yaşı ne ise o da evlilik sınırı olmalıdır. Şu an lise olması Türkiye için daha uygun çünkü Üniversite okusan da bir şey değişmiyor :D

damzchevk

Asistan
Bence de değildir.
Bence bir ülkede üniversite veya lise bitirme yaşı ne ise o da evlilik sınırı olmalıdır. Şu an lise olması Türkiye için daha uygun çünkü Üniversite okusan da bir şey değişmiyor :D
16-18 de yeterli olabilir ama kolay kolay hiçbir babanın içine sinmez bu yaşta kızını evlendirmek.

kürşatbeyy

Öğrenci
Bence de değildir.
Ayrıca ben Avrupada yaşasam ben de üniversite okurken kız arkadaşımla evlenebilirdim çünkü hayatımızı idame edebilirdik. Şimdi ise üniversite bittikten sonra olarak düşünüyoruz :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

16-18 de yeterli olabilir ama kolay kolay hiçbir babanın içine sinmez bu yaşta kızını evlendirmek.
O çok ayrı bir konu ya 30'una da gelse baba için kız vermek çok zordur :D

yolcu35

Profesör
Cezalı
Lise 1 veya lise 2 ye giden gençler. 14 ve 15 yaştan bahsediyorum. Şehvetin ve bilinmezliğin ortasındadır. Çevremde bu yaşlarda hamile kalan bir sürü kız var. Sonuç mu aile travmaları kürtaj gençlere yapılan bir sürü baskı ortada kalan çocuklar ve geleceği ne olacağı belli olmayan bir bebek. Eskiden gençler sevglileri ile yakınlaşırken şimdi kanka dedikleri kişiler ile yapmakta. Sıkıldığı anda terk etmekte. Eskiden 20 yaşını geçen kızlara 25 yaşını geçen erkeklere evde kalmış derlerdi şimdi 35 yaşında kız veya erkek olsun böyle bir tabir kullanılmıyor. 39 yaş bir kadının uyarı verdiği biyolojik saattir. Eskiden de insanlar günümüz kadar uzun yaşamıyormuş. Şimdi 20 yaşını geçip bakir olan erkekler ayıplanıyor. 24 yaşını geçip bakire olan kızlar ayıplanıyor. Ahlaksızlıklar normal gösteriliyor.

kürşatbeyy

Öğrenci
Lise 1 veya lise 2 ye giden gençler. 14 ve 15 yaştan bahsediyorum. Şehvetin ve bilinmezliğin ortasındadır. Çevremde bu yaşlarda hamile kalan bir sürü kız var. Sonuç mu aile travmaları kürtaj gençlere yapılan bir sürü baskı ortada kalan çocuklar ve geleceği ne olacağı belli olmayan bir bebek. Eskiden gençler sevglileri ile yakınlaşırken şimdi kanka dedikleri kişiler ile yapmakta. Sıkıldığı anda terk etmekte. Eskiden 20 yaşını geçen kızlara 25 yaşını geçen erkeklere evde kalmış derlerdi şimdi 35 yaşında kız veya erkek olsun böyle bir tabir kullanılmıyor. 39 yaş bir kadının uyarı verdiği biyolojik saattir. Eskiden de insanlar günümüz kadar uzun yaşamıyormuş. Şimdi 20 yaşını geçip bakir olan erkekler ayıplanıyor. 24 yaşını geçip bakire olan kızlar ayıplanıyor. Ahlaksızlıklar normal gösteriliyor.
Ahlaksızlıkların yaşa bağlı tutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Cinsel ilişkiye 13-14 yaşındaki çocuklar giriyor kabul ediyorum ama gençleri yermeyi bitiremeyen eski nesli de çok gördük
Yeni nesli yerden yere vuran dayılar internette "yeni nesil" sevgili arıyor.

SDN Son Haberler

Son mesajlar