İslamda küçük yaşta evlilikler

Bu konuyu okuyanlar

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
HZ.RUKİYE(Hz.Muhammedin Kızı, Hz.Osmanın eşi) | Doğum: 602 | Ölüm: 624 | Evlenme yaşı: 13 yaşından daha önce

Hz.Rukiye Hz.Muhammedin kızıdır Habeşistan göçü sırasında (615) Hz.Osman ile evliydi. 602 Doğumlu olan Rukiye bu sırada en fazla 13 yaşındaydı. Yani 13 yaşından daha önce Osman ile evlendirildi.

Kaynak: İslam Ansiklopedisi, Hz.Osman

HZ.ZEYNEP(Hz.Muhammedin Kızı) | Doğum: 599 | Ölüm: 629 | Evlenme yaşı: 14 veya 15 yaşında

Hz.Zeynep Hz.Muhammedin kızıdır. İslamiyetin ilk yıllarında evlendiği bilinir. İslamın 3. yılında (613) evlendiğini düşünürsek 14-15 yaşlarında evlenmiştir.

Kaynak: İslam Ansiklopedisi,

HZ.FATIMA(Hz.Muhammedin kızı, Hz.Ali'nin eşi) | Doğum: 609 | Ölüm: 632 | Evlenme yaşı: 15 yaşında

Hz.Muhammedin kızıdır. Kendisiyle hem Hz.Ömer hem Hz.Ebu Bekir evlenmek istemiştir ama 624 yılında Hz.Ali ile evlendirilmiştir. 15 yaşında evlenen Fatıma evliliğinden bir yıl sonra Hasanı, evliliğinden iki yıl sonra Hüseyini doğurmuştur.

HZ.AİŞE(Hz.EbuBekirin kızı, Hz.Muhammed'in eşi) | Doğum: 614| Ölüm: 678 | Evlenme yaşı: 10

Hz.Ebubekirin kızıdır 624 yılında Hz.Muhammed ile evlenmiştir. Aişe ile evlendiği sırada H.zMuhammed 53 yaşındadır.

Evlilik yaşları İslam Ansiklopedisi sitesinde alimlerin kaynaklarında yazan yıllara göre alınmıştır.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Şimdi evlensinlerde görelim. Aslında bazı müslüman ülkelerinde bu gelenekler daha yaşıyor da onlara diyecek söz bulamayız.

Arabistanda vesaire devam ediyor normal karşılanıyor. İslamda bir yasağı olmadığı için sahabelerin, ehli beytin yaptığı bir şey olduğu için normal karşılanıyor.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Şimdi evlensinlerde görelim. Aslında bazı müslüman ülkelerinde bu gelenekler daha yaşıyor da onlara diyecek söz bulamayız sözün bittiği yerdir.
Bence devam etmeliydi. Gerici ve yobaz denilebilir bana ama ben yaşlar yakın ise erken evliliğe karşı değilim. 24 yaşında şehvetten patlayan aklı fikri oralarda olan birisi ile ergenlikte evlenmiş birisi aynı rahatlığa sahip olamıyor. Bir çok günah kavramından uzakta durmuş oluyor. Sanki modern dünya insanın doğasına karşı gibi. Şehirleşme ve doğanın katledilmesinden bahsediyoruz ama modern dünya bütün bunlara sebep olurken insanı da baskılayarak doğasına aykırı yaşamasına neden oluyor

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Arabistanda vesaire devam ediyor normal karşılanıyor. İslamda bir yasağı olmadığı için sahabelerin, ehli beytin yaptığı bir şey olduğu için normal karşılanıyor.
Adamların kafaları ne güzel. Kızı Veren mutlu, alan mutlu.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Kuranı Kerim dışındakileri hurafe olarak görüyorum,bu yüzden inanmıyorum.
Sünnet e tabi olmalısın yapnız. Kitaba inanmak lazım zaten ama sünnet kitabın uygulanışıdır. Yoksa abdest sonra nasıl namaz kılınacağı filan kitabımızda yazmıyor

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bence devam etmeliydi. Gerici ve yobaz denilebilir bana ama ben yaşlar yakın ise erken evliliğe karşı değilim. 24 yaşında şehvetten patlayan aklı fikri oralarda olan birisi ile ergenlikte evlenmiş birisi aynı rahatlığa sahip olamıyor. Bir çok günah kavramından uzakta durmuş oluyor. Sanki modern dünya insanın doğasına karşı gibi. Şehirleşme ve doğanın katledilmesinden bahsediyoruz ama modern dünya bütün bunlara sebep olurken insanı da baskılayarak doğasına aykırı yaşamasına neden oluyor

10-15 yaş fazla küçük hadi diyelim 17 falan olsun tamam ama 16'dan önce olmamalı.

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Sünnet e tabi olmalısın yapnız. Kitaba inanmak lazım zaten ama sünnet kitabın uygulanışıdır. Yoksa abdest sonra nasıl namaz kılınacağı filan kitabımızda yazmıyor
Abdest yazıyor,namazda var ama namaz nedir nasıl yapılır orasını tam çözemedim.Sadece namazla iş biter mi bilmiyorum.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Abdest yazıyor,namazda var ama namaz nedir nasıl yapılır orasını tam çözemedim.Sadece namazla iş biter mi bilmiyorum.
Namazınızı kılın yazıyor. Nasıl kılacağın tarif edilmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

10-15 yaş fazla küçük hadi diyelim 17 falan olsun tamam ama 16'dan önce olmamalı.
Çocuklar hangi yaşta sevgililik kavramı ile yaşamaya başlıyorsa o yaş bence

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Şimdi evlensinlerde görelim. Aslında bazı müslüman ülkelerinde bu gelenekler daha yaşıyor da onlara diyecek söz bulamayız sözün bittiği yerdir.
Hocam şunu belirtmek istiyorum bir insanın düşünce biçimine veya mensup bulunduğu topluma göre evliliğini değerlendirmek yanlış olduğunu düşünüyorum. İslamda yaş sınırı az olabilir ama üzülerek söylüyorum düşük yaşta evlenebilir olarak aktarılan bilgiyi bazı müslüman kesimlerin sanki düşük yaşta evlenin emri gelmiş gibi hunharca evlilik yaptırmaları( Bir şeyin yapılabilir kılınması yapılacağı anlamına gelmez.)

Düşüncemi kanıtlayacak bilgi ise şudur;
Şu anda İtalya, Hollanda, Norveç, Slovenya, Lüksembrg, Beyaz Rusya, Avusturya, Avustralya ve daha nicesi.. Bu ülkelerde evlilik yasal sınırı 14-15'lere kadar düşüyor ama neden kimse bahsetmiyor ?
Bunun cevabı çünkü o yaşta evlenmiyorlar. Yasal sınırın 18 olduğu bazı ülkelerde ise 14 yaşında evlenen binlercesi var...
Sizce hata kurallarda mı yoksa kafa yapımızda mı ?

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Kız çocuklarını diri diri gömen, gömmeyenleri dışlayan cahil bir milletin kızların yaşını doğduğu andan itibaren tuttuklarını ya da kayda geçtiklerini mi sanıyorsunuz? En az 9-10 yaş ekleyin ordaki yaşlara.

Hz Aişe özelinde bir çok kaynak Hz Aişe ile ablası Esme arasında 10 yaş fark olduğunu söyler. Esme hicret esnasında 27-28 yaşlarında olduğuna göre Aişe de 17-18 yaşlarındadır.

Ama senin derdin başka...

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Çocuklar hangi yaşta sevgililik kavramı ile yaşamaya başlıyorsa o yaş bence

Küçük yaşta cinsellik çok yanlış bir şey. Ergenlerin sevgili muhabbetleri muhabetten öteye gitmemeli 20'li yaşlara kadar.

Şu anda İtalya, Hollanda, Norveç, Slovenya, Lüksembrg, Beyaz Rusya, Avusturya, Avustralya ve daha nicesi.. Bu ülkelerde evlilik yasal sınırı 14-15'lere kadar düşüyor ama neden kimse bahsetmiyor ?
Bunun cevabı çünkü o yaşta evlenmiyorlar. Yasal sınırın 18 olduğu bazı ülkelerde ise 14 yaşında evlenen binlercesi var...

Avrupa ne yapıyorsa doğrudur mu diyelim. 18 yaşından önce evlenilmesi ki bence 20 olmalı problemli bir konu.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Kız çocuklarını diri diri gömen, gömmeyenleri dışlayan cahil bir milletin kızların yaşını doğduğu andan itibaren tuttuklarını ya da kayda geçtiklerini mi sanıyorsunuz? En az 9-10 yaş ekleyin ordaki yaşlara.

Hz Aişe özelinde bir çok kaynak Hz Aişe ile ablası Esme arasında 10 yaş fark olduğunu söyler. Esme hicret esnasında 27-28 yaşlarında olduğuna göre Aişe de 17-18 yaşlarındadır.

İslam kaynakları yanlışsa ne yapabiliriz o zaman o kaynaklardaki hiç birşeye inanmayın.

İslam kaynaklarındaki bilgiler bir biri ile çelişiyorsa o kaynakları inanca dahil etmek saçma olur ben kaynaklarda ne verilmişse onu yazdım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Hocam şunu belirtmek istiyorum bir insanın düşünce biçimine veya mensup bulunduğu topluma göre evliliğini değerlendirmek yanlış olduğunu düşünüyorum. İslamda yaş sınırı az olabilir ama üzülerek söylüyorum düşük yaşta evlenebilir olarak aktarılan bilgiyi bazı müslüman kesimlerin sanki düşük yaşta evlenin emri gelmiş gibi hunharca evlilik yaptırmaları( Bir şeyin yapılabilir kılınması yapılacağı anlamına gelmez.)

Diyelim Kız evladınız var. Okula gidiyor 14 yaşında daha. Onu evlendirebilir misiniz 30 yada 20-25 yaşında bir erkekle?

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Avrupa ne yapıyorsa doğrudur mu diyelim. 18 yaşından önce evlenilmesi ki bence 20 olmalı problemli bir konu.
Avrupa ne yaparsa yapsın bana ne ben size örnek gösteriyorum. Bundan 10 sene öncesine kadar yanlış bilmiyorsan İtalyada 13 sınırı vardı :D
Modern dünyadan bahsediyorsak avrupayı örnek göstermeden edemeyiz. Evlilik yaşı tartışılabilir bir konudur sınıra göre gerici olmaz ülkeler ondan bahsediyorum.
Ayrıca kendi kişisel düşünceniz 20 olması.. Her insan farklıdır ve farklı zamanda olgunlaşır o yüzden dediğin kural bir yerde geçerliliğini yitirir.
Ayrıca şöyle de bir durum var bir insan 19 yaşında evlenemez hooop 20 oldu artık evlenebilir 1 günde mi olgunlaşıyor bu insan ? Evlilik yaşı tüm dünyanın sorunudur az olsa bir dert çok olsa bir dert.

Diyelim Kız evladınız var. Okula gidiyor 14 yaşında daha. Onu evlendirebilir misiniz 30 yada 20-25 yaşında bir erkekle.
Hocam ben de ondan bahsediyorum ya işte esas almamız gereken kurallar değil insanların bilinci ve inisiyatifidir.
Ben kendi çocuğumu asla o şekilde evlendirmem 18 yeterli bir yaş ve yasal kendisi çok isterse 18de evlenebilir ama benim şahsi düşüncemi önemserse ben 22sine kadar falan evlenmesini istemem en azından okulunu bitirmeli diye düşünüyorum.

S

SND Anonim 5

SDN Okuru
Avrupa ne yaparsa yapsın bana ne ben size örnek gösteriyorum. Bundan 10 sene öncesine kadar yanlış bilmiyorsan İtalyada 13 sınırı vardı :D
Modern dünyadan bahsediyorsak avrupayı örnek göstermeden edemeyiz. Evlilik yaşı tartışılabilir bir konudur sınıra göre gerici olmaz ülkeler ondan bahsediyorum.
Ayrıca kendi kişisel düşünceniz 20 olması.. Her insan farklıdır ve farklı zamanda olgunlaşır o yüzden dediğin kural bir yerde geçerliliğini yitirir.
Ayrıca şöyle de bir durum var bir insan 19 yaşında evlenemez hooop 20 oldu artık evlenebilir 1 günde mi olgunlaşıyor bu insan ? Evlilik yaşı tüm dünyanın sorunudur az olsa bir dert çok olsa bir dert.
Hyr ama 18 yaş hemen hemen herkesin olgunlaştığı yaştır yoksa akıl yaşta değil baştadır

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

bir günde olgunlaşmıyor tabi insan. 20 olması daha makuldur çünkü her insan aynı yaşta olgunlaşmaz 16 yaşındaki bir kızla başka bir 16 yaşındaki kız aynı değildir ha 20 yaşta öyledir ama bir sınır olması gerektiği için 20 dedim. İnsanların olgulaşmasını ölçüp herkese ayrı sınır mı belirleyelim. :D

xDalterx

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Ben bu durumun açıklamasını o yaştaki kızları gerçekten ilişkiye girmek için alanlar olduğunu ve peygamber efendimiz ile sahabelerinin o kızları korumak için kendi himayesine aldığını okumuştum yani sadece resmi olarak evli gözüküyorlar başka hiç bir şey değil ayrıca peygamber efendimiz böyle yaptığından dolayı 13 tane karısı var diye biliyorum.

Okuduğum kaynağı bulursam linkini paylaşırım.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Hyr ama 18 yaş hemen hemen herkesin olgunlaştığı yaştır yoksa akıl yaşta değil baştadır
bir günde olgunlaşmıyor tabi insan. 20 olması daha makuldur çünkü her insan aynı yaşta olgunlaşmaz 16 yaşındaki bir kızla başka bir 16 yaşındaki kız aynı değildir ha 20 yaşta öyledir ama bir sınır olması gerektiği için 20 dedim. İnsanların olgulaşmasını ölçüp herkese ayrı sınır mı belirleyelim. :D
İşte belirleyemeyiz ve şu doğrudur demenizin yanlışlığını göstermek istedim ben de :D
Şöyle de bir deyim var insan 40'ına gelince olgunlaşırmış ben de çıkıp diyeyim o zaman 40'tan önce evlenmek yasak ?
18 de olsa 16 da olsa 20 de olsa bunların doğruluğunu yanlışlığını savunamayız çok değişkenlik gösterir ve bilimsel olarak bir kanıtı yoktur :)

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
En az 20, en çok 40. Olay bitmiştir

KağanEfe_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
64
youtube.com/watch?v=_4Kf-m4Kg-8&ab_channel=DiniCevaplar

Böyle bir video buldum sizi aydınlatacağını düşünüyorum iyi günler.