İslamda küçük yaşta evlilikler

Bu konuyu okuyanlar

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
İşte belirleyemeyiz ve şu doğrudur demenizin yanlışlığını göstermek istedim ben de :D
Şöyle de bir deyim var insan 40'ına gelince olgunlaşırmış ben de çıkıp diyeyim o zaman 40'tan önce evlenmek yasak ?
18 de olsa 16 da olsa 20 de olsa bunların doğruluğunu yanlışlığını savunamayız çok değişkenlik gösterir ve bilimsel olarak bir kanıtı yoktur :)

Dediklerine katılıyorum. ama 13 yaşındaki bir kız çocuğunun evlilik için olgunlaşmış olması mümkün değildir.

NESDelisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,295
Ben bunlara deli oluyorum, bu tip şeylere karşıyım arkadaş. İnsan kendi ayaklarının üzerine durmadıkça everilmemelidir.

Mikail_Ebrinç

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,700
Ben kız bulamam diye evlenmiyorum onlar buldgu gibi çat nikah

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bir diğer konuda birbirlerinin hem damadı hem kayınpederi oluyorlar sürekli kendi kızlarını kendilerine veriyorlar. :D Peygamberin kızı Ümmü külsümle evli olan Hz.Osman, Ümmü külsümün ölümünden sonra ölen eşinin kardeşi Rukkiye'yi nikahlıyor falan. Bize çok ters şeyler.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Dediklerine katılıyorum. ama 13 yaşındaki bir kız çocuğunun evlilik için olgunlaşmış olması mümkün değildir.
Bence de değildir.
16 18 de yeterli değildir ama olabilitesi var bir tık.
Bence bir ülkede üniversite veya lise bitirme yaşı ne ise o da evlilik sınırı olmalıdır. Şu an lise olması Türkiye için daha uygun çünkü Üniversite okusan da bir şey değişmiyor :D

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bence de değildir.
Bence bir ülkede üniversite veya lise bitirme yaşı ne ise o da evlilik sınırı olmalıdır. Şu an lise olması Türkiye için daha uygun çünkü Üniversite okusan da bir şey değişmiyor :D
16-18 de yeterli olabilir ama kolay kolay hiçbir babanın içine sinmez bu yaşta kızını evlendirmek.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Bence de değildir.
Ayrıca ben Avrupada yaşasam ben de üniversite okurken kız arkadaşımla evlenebilirdim çünkü hayatımızı idame edebilirdik. Şimdi ise üniversite bittikten sonra olarak düşünüyoruz :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

16-18 de yeterli olabilir ama kolay kolay hiçbir babanın içine sinmez bu yaşta kızını evlendirmek.
O çok ayrı bir konu ya 30'una da gelse baba için kız vermek çok zordur :D

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Lise 1 veya lise 2 ye giden gençler. 14 ve 15 yaştan bahsediyorum. Şehvetin ve bilinmezliğin ortasındadır. Çevremde bu yaşlarda hamile kalan bir sürü kız var. Sonuç mu aile travmaları kürtaj gençlere yapılan bir sürü baskı ortada kalan çocuklar ve geleceği ne olacağı belli olmayan bir bebek. Eskiden gençler sevglileri ile yakınlaşırken şimdi kanka dedikleri kişiler ile yapmakta. Sıkıldığı anda terk etmekte. Eskiden 20 yaşını geçen kızlara 25 yaşını geçen erkeklere evde kalmış derlerdi şimdi 35 yaşında kız veya erkek olsun böyle bir tabir kullanılmıyor. 39 yaş bir kadının uyarı verdiği biyolojik saattir. Eskiden de insanlar günümüz kadar uzun yaşamıyormuş. Şimdi 20 yaşını geçip bakir olan erkekler ayıplanıyor. 24 yaşını geçip bakire olan kızlar ayıplanıyor. Ahlaksızlıklar normal gösteriliyor.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Lise 1 veya lise 2 ye giden gençler. 14 ve 15 yaştan bahsediyorum. Şehvetin ve bilinmezliğin ortasındadır. Çevremde bu yaşlarda hamile kalan bir sürü kız var. Sonuç mu aile travmaları kürtaj gençlere yapılan bir sürü baskı ortada kalan çocuklar ve geleceği ne olacağı belli olmayan bir bebek. Eskiden gençler sevglileri ile yakınlaşırken şimdi kanka dedikleri kişiler ile yapmakta. Sıkıldığı anda terk etmekte. Eskiden 20 yaşını geçen kızlara 25 yaşını geçen erkeklere evde kalmış derlerdi şimdi 35 yaşında kız veya erkek olsun böyle bir tabir kullanılmıyor. 39 yaş bir kadının uyarı verdiği biyolojik saattir. Eskiden de insanlar günümüz kadar uzun yaşamıyormuş. Şimdi 20 yaşını geçip bakir olan erkekler ayıplanıyor. 24 yaşını geçip bakire olan kızlar ayıplanıyor. Ahlaksızlıklar normal gösteriliyor.
Ahlaksızlıkların yaşa bağlı tutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Cinsel ilişkiye 13-14 yaşındaki çocuklar giriyor kabul ediyorum ama gençleri yermeyi bitiremeyen eski nesli de çok gördük
Yeni nesli yerden yere vuran dayılar internette "yeni nesil" sevgili arıyor.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,593
Bence bu tamamen olgunlukla alakalı, o yıllardaki kızlarla şimdiki kızları karşılaştırmak mantıklı değil bence. Günümüzde adam akıllı kız bulamazsın mesela, hepsinin elinde telefon var aptalca tiktok videoları çekiyorlar.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Aile eğitimi çok önemli 14-15 yaşlarında çocukların nikahlı veya nikahsız farketmez cinsellik yaşaması çok ilkel, hayvani bir davranış. Çözüm eğitimde.

Arife F`

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Günümüz adına konuşursak açıkçası erken yaşta evliliğe katiyen karşıyım. eskiden Peygamberimiz döneminde olan şeylere de şu kesin bu kesin şeklinde hüküm verilmesi çok gerçekçi gelmiyor. Ha siz bilirsiniz yinede ancak bu gün için konuşursak erken yaşta evlenmek bana ilkellik dışında başka birşey çağrıştırmıyor.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
kızların yaşını doğduğu andan itibaren tuttuklarını ya da kayda geçtiklerini mi sanıyorsunuz? En az 9-10 yaş ekleyin ordaki yaşlara.

Arap tarihinde vesaire böyle bir bilgi yok. Bu görüş aşağıdaki sahih kaynakta bulunan yazıyı savunmak için ortaya konmuştu. Fakat doğruluk payı yok çünkü örneğin Hz.Aişenin olsun, Rukiyenin olsun doğum ve evlilk yılları verilmiş bu yıllara göre hesaplanan yaşlardır yazdıklarım. Örneğin Aişeyi aşağıdaki kaynağa göre değil ilk posttaki kaynağa göre verdim. Doğum ve evlilik yılları belli olduğundan yaşların ergenlıkten sonra sayılması savunmasının anlamı kalmıyor.

aise1.jpg

Buhari 1588

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Ahlaksızlıkların yaşa bağlı tutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Cinsel ilişkiye 13-14 yaşındaki çocuklar giriyor kabul ediyorum ama gençleri yermeyi bitiremeyen eski nesli de çok gördük
Yeni nesli yerden yere vuran dayılar internette "yeni nesil" sevgili arıyor.
Yani bozulmalar genç yaşta başlıyor demek istedim. Yoksa dediğin gibi ne dayılar var. Veya eve gelen kuryelere küçük işletme elemanlarına yan gözle bakan kadınlar var. Aileler de çocuk yetiştirmiyor. İlk zamanlar seviyorlar büyüdükçe sokağa koğluyorlar. Size şimdi bir örnek vericem. Markette veya pazarda mutlaka bir çocuğun o şeker bu oyuncak diye ağladığını ve ailenin de onu sussun diye aldığını görürsünüz. İşte bu aile çocuk yetiştirmeyi bilmeyen bir ailedir.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Bence devam etmeliydi. Gerici ve yobaz denilebilir bana ama ben yaşlar yakın ise erken evliliğe karşı değilim. 24 yaşında şehvetten patlayan aklı fikri oralarda olan birisi ile ergenlikte evlenmiş birisi aynı rahatlığa sahip olamıyor. Bir çok günah kavramından uzakta durmuş oluyor. Sanki modern dünya insanın doğasına karşı gibi. Şehirleşme ve doğanın katledilmesinden bahsediyoruz ama modern dünya bütün bunlara sebep olurken insanı da baskılayarak doğasına aykırı yaşamasına neden oluyor

Bu forumda kaç yaşında adamlar telefon seçemiyor. Cİnsel olarak aktif olabilecek yaşa geldi diye eş seçip aile yükünü taşıyabilir mi? Nerede? Nasıl çalışacak? Nasıl kazanacak? Nasıl eğitim alacak? Modern dünya böyle dönmüyor

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Dikkat ediyormusunuz. Hep aynı şahıslar ve hep aynı tip konular açıyorlar.

Buna benzer bir konuyu daha öncede açmıştı şimdi döndürmüş dolaştırmış tekrar açıyor. ( Böyle olunca maksat bir şey öğrenmek veya tartışma değil ortalığı karışmaya çalışmak olduğu ortaya çıkıyor.)

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517

Buna benzer bir konuyu daha öncede açmıştı şimdi döndürmüş dolaştırmış tekrar açıyor. ( Böyle olunca maksan bir şey öğrenmek değil ortalığı karışmaya çalışmak gibi geliyor.)
Üzerime alındım hacı hep bu tarz konuların ortasında buluyorum kendimi?

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Buna benzer bir konuyu daha öncede açmıştı şimdi döndürmüş dolaştırmış tekrar açıyor. ( Böyle olunca maksat bir şey öğrenmek veya tartışma değil ortalığı karışmaya çalışmak olduğu ortaya çıkıyor.)

Açtığım konular %99 din konularıdır en başından beri. Size göre bir konu tartışma yaratıyorsa ve heleki sizin hoşnut olmayacağınız bir tartışma çıkarıyorsa forumda bulunmamalı gibi düşünüyorsunuz sanırım. Öyle algıladım.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Açtığım konular %99 din konularıdır en başından beri. Size göre bir konu tartışma yaratıyorsa ve heleki sizin hoşnut olmayacağınız bir tartışma çıkarıyorsa forumda bulunmamalı gibi düşünüyorsunuz sanırım. Öyle algıladım.
Burası dini konularda yetkili bir forum mu? Bilgi paylaşımı yapılabilir ama tartışma yeri değil.Senin derdin öğrenmekse ki hiç sanmıyorum niyetin açıkca ortada! Öğrenmek için yanlış yerdesin.Burda böyle bir başlık var evet ama alim kişiler yok herkes ağzına geleni söylüyor.Sende eğleniyorsun...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Amaçsız konular açıyorsun. Türkiye Şerihatla yönetilmiyor. Türk Ceza kanununa göre 17 yaş altı bir kızlada evlenmek suç hapis cezası var sen gidip gidip yok 12 yaşında evlenilir mi 13 olur mu olmaz mı . 1500 yıl öncesi şartlar ile günümüzü kıyaslamaya çalışıyorsun. Ve alenen Müslümanların sinir uçları ile oynamaya çalışıyon.

Git bir evlende kaç yıl ceza alıyon görek. Burada Bir Allah'ın kulu çıkabilir mi ben kızımı 13 yaşında evlendirecem diye.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Burası dini konularda yetkili bir forum mu? Bilgi paylaşımı yapılabilir ama tartışma yeri değil.Senin derdin öğrenmekse ki hiç sanmıyorum niyetin açıkca ortada! Öğrenmek için yanlış yerdesin.Burda böyle bir başlık var evet ama alim kişiler yok herkes ağzına geleni söylüyor.Sende eğleniyorsun...

:D :D

Forum kurallarına aykırı değil olan şeyleri öğreniyor belki öğretiyorum. Başka tartışma yaratmayın lütfen konu dışında.

Amaçsız konular açıyorsun. Türkiye Şerihatla yönetilmiyor. Türk Ceza kanununa göre 17 yaş altı bir kızlada evlenmek suç hapis cezası var sen gidip gidip yok 12 yaşında evlenilir mi 13 olur mu olmaz mı . 1500 yıl öncesi şartlar ile günümüzü kıyaslamaya çalışıyorsun. Ve alenen Müslümanların sinir uçları ile oynamaya çalışıyon.

Git bir evlende kaç yıl ceza alıyon görek. Burada Bir Allah'ın kulu çıkabilir mi ben kızımı 13 yaşında evlendirecem diye.

Yahu siz delirdiniz mi ben bu konuları konuşmayı seviyorum sürekli dini kaynakları okurum bunu tartışırım size ne?

Reaksiyon puanı
307
Bence erken evlilik çok mantıklı;

Bazıları 30 yaşında evlenin hayatınızı yaşayın diyor.

Diyelim 30 yaşında evlendin, 2 yıl da çocuk yapmaya bekledin.
Çocuğun 20 yaşına geldiğinde sen 52 yaşında yaşlı biri olacaksın

Ben 23 yaşındayım babam 52 yaşında, mouse tutmayı bilmez, anlattığım şeyleri anlamaz.

Yurtdışında insanlar ergenlikte bekareti kaybediyor 18' inde evlenen bir sürü insan var.

Arife F`

Asistan
Reaksiyon puanı
200

Ben 23 yaşındayım babam 52 yaşında, mouse tutmayı bilmez, anlattığım şeyleri anlamaz.

Yurtdışında insanlar ergenlikte bekareti kaybediyor 18' inde evlenen bir sürü insan var.
İroni olmasını umuyorum.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

13-14 yaşındaki evlilikle erken evlliliği karıştırmayalım.

Şimdi yazmış oldun
Polemiğe girecek, cevap olacak bir şey yazmayacağım yani. :D

Arife F`

Asistan
Reaksiyon puanı
200
İroni falan değil, çocuğunla yakın yaşlarda olmak bence çok daha iyi
Küçük yaş az hayat tecrübesi demektir. Ayrıca günümüzde her iki taraf da kendi ayakları üstünde durmadan olmuyor kusura bakma. Yani bir taraf diğer tarafın eline mi bakacak? Böyle mi olması lazim? Onu geçtim burası TÜRKİYE. Arabistan değil.