Soru İp Adresi Bulunması

Bu konuyu okuyanlar

User H

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Merhabalar sorum şu ben Fake bir E-posta açtım aslında aklıma da geldi çalınacağı ve çalındı ama benim sorum orda büyük ihtimalle İP adresimi buldu ve modemi açıp kapama şansım yok komşumun internetini kullanıyorum korkuyorum acaba kötü bir şey yaparlar mı diye lütfen biri yardımcı olsun. Bilgisayarıma girer mi veya suç işler mi. Bilgisayarıma hiçbir türlü dosya indirmedim ve bilgisayarımda Kaspersky koruması var sizce benim için sorun yaratır mı ve e postayı geri alamıyorum tamamen kendi aleyhine almış okuduğum bir kaç sitede bir şey olmaz diyolar ama yine de içim rahat olmadı lütfen yardım edin.

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Merhabalar sorum şu ben Fake bir E-posta açtım aslında aklıma da geldi çalınacağı ve çalındı ama benim sorum orda büyük ihtimalle İP adresimi buldu ve modemi açıp kapama şansım yok komşumun internetini kullanıyorum korkuyorum acaba kötü bir şey yaparlar mı diye lütfen biri yardımcı olsun. Bilgisayarıma girer mi veya suç işler mi. Bilgisayarıma hiçbir türlü dosya indirmedim ve bilgisayarımda Kaspersky koruması var sizce benim için sorun yaratır mı ve e postayı geri alamıyorum tamamen kendi aleyhine almış okuduğum bir kaç sitede bir şey olmaz diyolar ama yine de içim rahat olmadı lütfen yardım edin.
Yapacağı tek şey e posta ile biryerlere kayıt olmak olur. Eğer aynı ağlara bağlı değilken işlem yapar ise baglandiği internetin ipsine göre hareket edilir. Geri almaya bakın hocam ama almazsanızda birşey olmayacağını düşünüyorum.

User H

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Yapacağı tek şey e posta ile biryerlere kayıt olmak olur. Eğer aynı ağlara bağlı değilken işlem yapar ise baglandiği internetin ipsine göre hareket edilir. Geri almaya bakın hocam ama almazsanızda birşey olmayacağını düşünüyorum.
Pcden İP adresimi değiştirsem?
@Dontachi

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Hiçbir şey olmaz merak etme. Mail adresin ile bir işlem gerçekleştirirse, işlemin gerçekleştirildiği IP adresine bakılır, sana dokunmaz ucu.

User H

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Hiçbir şey olmaz merak etme. Mail adresin ile bir işlem gerçekleştirirse, işlemin gerçekleştirildiği IP adresine bakılır, sana dokunmaz ucu.
Ya özür dilerim rahatsız ediyorum ama acaba kamerama felan sızabilirlermi veya telefon bilgisayar?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama hocam sonuçta benim İP adresim üzerinden gerçekleştirilecek.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Ya özür dilerim rahatsız ediyorum ama acaba kamerama felan sızabilirlermi veya telefon bilgisayar?

Ama hocam sonuçta benim İP adresim üzerinden gerçekleştirilecek.
Senin ip adresin üzerinden gerçekleştirmeyecek. Kendi kullandığı ip adresi üzerinden gerçekleştirecek.

User H

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Senin ip adresin üzerinden gerçekleştirmeyecek. Kendi kullandığı ip adresi üzerinden gerçekleştirecek.
Ana benim İP adresimi biliyor?

Ya @lamer hocam eminmisiniz korkuyorum gerçekten.

Son düzenleme:

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Ana benim İP adresimi biliyor?
Hocam ip adresini bilmek büyük bir olay değil. Öğrenmesi zor da değil. Asıl nokta şu, aynı ip adresi ile aynı anda sadece bir cihaz internete açılabilir ve bu ip adresinin kime atandığı iss tarafından kayıt altında olur. Yani sizin ip adresinizi bilmesi bir şey yapabileceği anlamına gelmez. Siz internete bagliysaniz o kişi, o bağlıysa siz kullanamazsınız ip adresini zaten (oldu ki ip adresinizi kopyaladı fakat bu mümkün degil).
Düşünün eğer böyle bir şey mümkün olsaydı, yani ip adresinizi bilen biri sizin cihazınızdanmış gibi işlem yapabilseydi, rastgele ip adresleri girilerek farkli ınsanlar yapmis gibi illegal işlemler gerçekleştirildi sürekli.

User H

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Hocam ip adresini bilmek büyük bir olay değil. Öğrenmesi zor da değil. Asıl nokta şu, aynı ip adresi ile aynı anda sadece bir cihaz internete açılabilir ve bu ip adresinin kime atandığı iss tarafından kayıt altında olur. Yani sizin ip adresinizi bilmesi bir şey yapabileceği anlamına gelmez. Siz internete bagliysaniz o kişi, o bağlıysa siz kullanamazsınız ip adresini zaten (oldu ki ip adresinizi kopyaladı fakat bu mümkün degil).
Düşünün eğer böyle bir şey mümkün olsaydı, yani ip adresinizi bilen biri sizin cihazınızdanmış gibi işlem yapabilseydi, rastgele ip adresleri girilerek farkli ınsanlar yapmis gibi illegal işlemler gerçekleştirildi sürekli.
Peki hocam benim konumumu takip edebilirler mi?

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Peki hocam benim konumumu takip edebilirler mi?
Sadece ip adresinizi bilen birinin için acik adresinizi takip etmesi mümkün değil. En fazla, servis sağlayıcınız ve bölgeniz (ülke, bölge, şehir) gibi bir bilgiye ulaşılabilir. Daha detaylı bir konum takibi yapılamaz servis saglayicin tarafından paylasilmadigi sürece.

Ya özür dilerim rahatsız ediyorum ama acaba kamerama felan sızabilirlermi veya telefon .
Bunu görmemişim kusura bakma. Eğer ip adresinde bir sunucu çalışıyorsa ve bu sunucuda açık ve güvenlik zafiyeti bulunan bir port varsa; buradan sisteme erişim sağlanabilir. Yani hayır yapamazlar diye yalan söylemeyeceğim fakat bunlar zaman alan işler, kim neden sizin cihazınıza erişmekle uğraşsın? Ayrıca kişisel bir bilgisayar olduğunuz için bir sunucu da calistirmadiginizi dusunuyorum(web sitesi, web uygulamasi vs.) o yuzden sisteminize ip adresiniz aracılığıyla erişilmesi çok düşük bir ihtimal.
Bilgisayarınızda devlet dosyaları saklamıyorsanız korkmanıza gerek yok?

Son düzenleme:

User H

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Bir şey olmaz. Bu kadar korkmanıza gerek yok. İşler bu kadar basit değil.
Ya bende öyle düşündüm de ne bileyim içimde bir kuşku kaldı.

@lamer ben şuan PC başına geçtim ve İP adresime bakayım dedim telefondan baktığımda bilgisayar adresi gözükmüyordu ama telefonun İP adresi e-posta adresi üzerinde gözüküyor ama şimdi baktığım e-postada 78. ile başlarken PC'de 192 ile başlıyor acaba bir yerde okudum İP adresi belirli zaman ile kendini yeniliyormuş acaba böyle bir durum mu var?

Son düzenleme:

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Değiştirmenize gerek yok hocam. Bu kadar korkmayada gerek yok. E-posta üzerinden hicbirseyinize erişemezler İP adresiniz bilinse bile tam konumu göremez. Ayrıca o e-posta adresi ile hangi işlemi gerçekleştirirse gerçekleştirsin, işlemi yaptığı internet sağlayıcısı tarafından işlem görür. Yukarıdaki arkadaş çok doğru söylemiş. @lamer Bende yazsam size aynı şekilde yazardım.

User H

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Değiştirmenize gerek yok hocam. Bu kadar korkmayada gerek yok. E-posta üzerinden hicbirseyinize erişemezler İP adresiniz bilinse bile tam konumu göremez. Ayrıca o e-posta adresi ile hangi işlemi gerçekleştirirse gerçekleştirsin, işlemi yaptığı internet sağlayıcısı tarafından işlem görür. Yukarıdaki arkadaş çok doğru söylemiş. @lamer Bende yazsam size aynı şekilde yazardım.
Sağ olun cevaplarınız için

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Ya bende öyle düşündüm de ne bileyim içimde bir kuşku kaldı.

@lamer ben şuan PC başına geçtim ve İP adresime bakayım dedim telefondan baktığımda bilgisayar adresi gözükmüyordu ama telefonun İP adresi e-posta adresi üzerinde gözüküyor ama şimdi baktığım e-postada 78. ile başlarken PC'de 192 ile başlıyor acaba bir yerde okudum İP adresi belirli zaman ile kendini yeniliyormuş acaba böyle bir durum mu var?
192 ile başlayan senin local yani kendi ağın içerisindeki ip adresin. Örnek vermek gerekirse, modeme bağlı 3 bilgisayarın local ip adresleri 192.168.1.4 / 192.168.1.6 / 192.168.1.10 şeklinde olur. Fakat bu cihazlar dış ağa(internete) çıkmak isterse servis sağlayıcı tarafından verilen ip adresini (mesela 78.135.136.93) kullanırlar. İşte bu public ip, servis sağlayıcı tarafından atanır ve kullanımı kayıt altına alınır.