İnternette başarılı olmak için cevaplamanız gereken 12 soru!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
İşiniz ne olursa olsun, mutlaka yönetici olmak zorundasınız. İşinizde yalnızsanız kendinizi, değilseniz de ekibi yönetmek zorundasınız. Neyin nasıl yapılacağı, eskisi gibi sorun değilken, neden başarılı olmak için mücadele veren insanlar daha fazla hüsranla karşılaşıyor. İşin teknik tarafı daha az önemliyken, sosyal nedenler daha mı fazla öne çıkıyor dersiniz.

2005 yılında iki kişi ile çıktığımız ShiftDelete.Net yolculuğunda bugün 40 kişilik bir ekosistem ile her ay 7 milyon internet kullanıcısına hizmet veriyoruz.
Bu kadar büyük bir ekosistemi yönetmek, hiç ama hiç kolay değil. Beraberinde getirdiği gerilim ateşini, okurlarımızdan gelen geribildirimler söndürebiliyor ve doğru seçimi yaptığımıza olan inancımızı kaybetmeden yolumuza devam ediyoruz.

Olumlu tepkiler ve övgüler, gözlerimizi körleştirmiyor elbette. Önümüzde başarılı bir örnek olmadığı için kendi yolumuzu kendimiz çizmemiz gerekiyor. Öyle ki, tam zamanlı çalışan kişilerin yanı sıra uzaktan çalışan gece ekipleri, farklı ülkelerden aramıza katılan SDN Forum moderasyon ekibi, (Türkçe’sini bilen varsa söylesin hemen yazımı güncelleyeyim) outsource ettiğimiz işler derken, yönetimin temel ilkeleri, yeni nesil işlerimizde de her zaman karşımıza çıkıyor.

Lisans eğitimimi Endüstri Mühendisi olarak tamamladığım için konuya uzman olarak yaklaşmanın yanı sıra, süreçleri daha da iyileştirmek için çok sayıda kaynağa başvurmaya ve öğrendiklerimi ShiftDelete.Net ekosistemine uygulamaya da devam ediyorum.

Okuduğum son kitaplardan biri de Rodd Wagner, James K., Harter, PH. D’nin kaleme aldığı, Remzi Kitabevi tarafından piyasaya sürülen “Başarılı Yönetimin 12 Temel İlkesi” adlı kitap.

Burada uzun uzadıya kitabın özetini çıkartmayacağım elbette ama o yönettiğiniz ekibin her birisinin net olarak cevaplaması gereken 12 maddeyi sizlerle paylaşacağım. İşiniz ne olursa olsun, sizler de kendinizi o kişilerin yerine koyun ve bu soruların yanıtını düşünün. Eğer sorular yanıtsız kalıyorsa, o zaman yapmanız gereken çok önemli yeni işler var demektir.

Her şey açık ve net!

1. İşimde benden ne beklendiğini biliyorum.
  2. İşimi doğru yapabilmem için gereken malzeme ve araçlar var.
  3. İşimde, en iyi yaptığımı her gün yapma fırsatım var.
  4. Son yedi gün içinde iyi iş yaptığım için övgü ve takdir aldım.
  5. Şefimin ya da işyerinden başka birinin benimle birey olarak ilgilendiği görülüyor.
  6. İşyerinde gelişmemi destekleyen biri var.
  7. İşyerinde görüşlerime değer verildiği görülüyor.
  8. Çalıştığım şirketin misyonu/amacı, bana yaptığım işin önemli olduğunu hatırlatıyor.
  9. İş arkadaşlarım, kaliteli iş çıkarma konusunda kararlılar.
  10. Son altı ayda, işyerinden biri gelişimimle ilgili benimle konuştu.
  11. Son bir yıl içinde işyerinde yeni şeyler öğrenme ve gelime fırsatı buldum.

Sizler de bu görüşlere katkı sağlamak isterseniz, kendi bulunduğunuz ortamla bu soruları değerlendirerek neler yapmanız gerektiğini paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Kaynak: http://troy.shiftdelete.net/shiftdeletenet/basarili-yonetimin-12-temel-ilkesi

Felix Dzerjinski

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Güzel yazı.

Çok genç sayılacak bir yaşta bence büyük bir iş başarmışsınız. Tatlı bir mutluluğun yanında, ne gibi bir baskı hissediyorsunuz üzerinizde merak ediyorum. :) Geleceğe dönük beklentiler, yeni atılımlar... zor olsa gerek.