İpucu Başarılı Girişimci Olmak Mümkün mü? Kendi Hikayem

Bu konuyu okuyanlar

browland

Öğrenci
Katılım
22 Ocak 2024
Mesajlar
12
Reaksiyon puanı
3
Puanları
3
Yaş
40
"Hayatımın her bir sayfası, cesaret, tutku ve kararlılıkla yazıldı. Şimdi, sıra seninle birlikte bu yolculuğa çıkmakta."
-ChatGbt-

Günümüzde girişimcilik bizim eski zamanlarımıza göre çok daha kolay. Çünkü artık başarılı insanları, olayları, yöntemleri sıralayıp yön verebilecek, başarısız olanları analiz edip hataları ayıklayabilecek sistemler bulunuyor. Bizden daha şanslısınız. Artık en yalın haliyle yapay zekanız var. Artık yeni bir girişimcilik hikayesi yazmak daha zor diyorsanız yanılıyorsunuz.

Sizlere hem kendimi tanıtmak hem de girişimcilik konusunda hayatınızın yazısını sunmak istiyorum. Gerçekten öyle çünkü bu benim hayatımın yazısı, gerçeğe dönüşen çocukluk hayalim. Başlamadan önce lütfen aşağıdaki ekran görüntüsüne dikkatli bakın. 2009 tarihinde üye olduğum ağaçlar net forumunda 2012 yılında yazdığım mesaj içeriğidir.

1081931548.jpeg


1997 yılında bir piknikte can sıkıntısından bir makale okumuş ve astronomiye hayran kalmıştım. Orta okulda Astronomi okumaya karar vermiştim. 2001 de Astronomi ve uzay bilimlerini kazandım. Yaşam okulu bırakıp tekrar sınava girmeme zorladı, ama hayalimden vaz geçmedim.

Ekran görüntüsünde 2015 yazsam da, patronumun isteği ile bir yıl daha erteledim. Çünkü o da hayalimi biliyordu. 2016 yılının sonunda işimizden ayrılıp Çanakkale'nin bir ilçesine kaz dağlarının dibine taşındık. 7 yıldır burada huzurlu bir hayat yaşıyoruz.

Yazın çocuklarımla balkona yatağı serip birlikte kayan yıldızları sayıyoruz.

Hayallerime gittikçe yaklaşıyorum...

Şimdi ilçeden 6 yıl önce satın aldığım arsama, taşınmadan önce satın aldığım tarlayı satıp "konteyner ev" yapacağım. Evet kendim yapacağım evimizi. Proje belediyede ruhsatın çıkmasını bekliyoruz.

Düz çatılı konteyner ev. Çatısına teleskobumu kurup çocuklarımla birlikte gök yüzünü inceleyeceğiz.

Hala aşmam gereken bir engelim var. Konteyner evimi yapabilmem için yeterli param yok, tarlamı satsam bile tam olarak yetmiyor... Daha doğrusu sonraki projem için yetmiyor. Bu nedenle engelleri aşacak fikirler geliştiriyorum.

İlk engel maddi, maliyetler yüksek olduğundan önceliğim maliyetleri düşürmek. Bunun için kaynakçıda kaynak pratiği yapıyorum. Yıllarca büyük şantiyelerde çalıştığımdan evim için tüm sürece hakimim. Aşağıdaki görsel kaynak pratiğimden. Böylece maliyetlerimi %40 oranında düşürmeyi başardım.

d1ae45f2-7ae0-4195-a66c-a310a17ebba6.jpeg


Bahçe kapısını ustayla beraber yaptık. Küçük küçük adımlarla öğreniyorum işleri.

Benim girişimcilik hikayem 27 yıl önce 13 yaşındayken başladı. Engellerim vardı ve çok büyüktü. Çünkü maddi durumumuz yoktu. Pembe panjurlu ev hayal etmedim. Teknolojiden uzak bir hayalim de yoktu. Bilhassa teknoloji ve bilimin iç içe olduğu, doğa ile bütünleştiği bir hayaldi. Aynı zamanda gerçekçi yaklaştım. Sorup cevap alabileceğim "yapay zeka" sistemleri de yoktu. Kendim öğrenecektim. Henüz tamamlanmamış bir girişimcilik. Ancak artık daha kolay ve hızlı karar verebiliyorum.

Makalenin giriş cümlesine yapay zeka cevabı ile başlamam bunu ifade etmek içindi. Girişimciliğiniz yada hayaliniz her neyse artık önünüzdeki engelleri aşmak daha kolay. Çünkü aradığınız cevaplara ulaşmada yardımcı olabilecek sistemler var.

Günümüzde bir şeyleri yapmanın çok zor olduğunu, ilk şartın "para" yada "sermaye" olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Oysa ilk şart "gerçekleşebilecek" bir hayal. Hayalleriniz olmazsa paranız olsa da yapamazsınız. Çünkü paranız olduğunuzda ilk vaz geçeceğiniz hayalleriniz olacak. Ta ki biri sizin hayalinizi gerçekleştirene kadar.

Kim bilir belki de bir çoğunuzun hayali benim gibi yaşamaktır.

Ben önceden başlamış olsam da sizler daha hızlı yol alabilirsiniz.

Asla geçmişte özenmeyin, geleceği isteyin ve planlayın. Geçmişe dönemezsiniz ancak geleceği yakalayabilirsiniz.


Bilgi ile kalın.
 
Üst