Soru Yurt Dışı Veya Okumak?

Bu konuyu okuyanlar

Ekto02

Profesör
Reaksiyon puanı
1,326
Merhaba arkadaşlar öncelikle kendimden bahsederek başlamak istiyorum. Ben liseyi bitireli 2 yıl olmuş 19 yaşında olan ve hala bir üniversiteye yerleşememiş bir arkadaşınızım. Bunun sebebi kesinlikle başarısızlığım değil sınava çalışmaya daima üşenmiş birisiyim ben. Kendimi asla o moda sokup 1 sene hayatsız gibi sınava hazırlanmayı beceremedim. Bundan dolayı hala üniversiteye girebilmiş değilim. Geçenlerde Kanada'ya gittim TS2023 programına başvuru yaptım ve onay aldım. Şu anda türkiyedeyim ve elimde 3 senelik bir açık çalışma izni ve ikamet hakkı var. Bu izin açık izin olduğu için istediğim işte çalışabiliyorum ve Kanada'da 3 sene oturum sağlayabiliyorum. İş yerimin iznimi uzatma için başvuru yapma gibi hakları var.

Öğrenci profilimden kısaca bahsetmem gerekirse daha matematik temeli olmayan bir öğrenciyim ortaokulda yaklaşık 1.5 sene ve lisede yaklaşık 2 sene matematik öğretmenimin olmaması ve akrabalarımın yanlış yönlendirmeleri ile mesleki lisede eğitim almış derslerden tamamen mahrum kalmış. Benim çocuk aklımla boş ders olduğu için bunu avantaj sanmam üzerine akademik olarak tam bilgisiz yetişmiş bir bireyim. Sözel derslerim ve yabancı dilim çok iyidir. İngilizcem B2 seviyesindedir. Fakat sayısal derslerim vasattır. Matematikte rasyonel sayılar gibi temel konuları bilmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Kısacası akademik hayatım dil bilgim, tarih gibi genel kültür derslerini ve sözel konuları saymazsak tam bir fiyasko. Sadece sözel olarak donanımlıyım kalan her konuda maalesef boş bir kutu gibiyim. Sayısal olarak becerebildiğim tek ders bir tık biyoloji onunda nedeni biraz da sözel bir ders olması zaten...

Sorum çok basit ve kısa üniversteye hazırlanıp Türkiye'de üniverste okumak mı? Yoksa 3 senelik bu çalışma izni ile Kanada içerisinde 8+4 Total'de 12 saatlik bir çalışma ile 3 yıl boyunca çalışıp üstüne bu vizeyi uzatıp vatandaşlığa kadar koşmak mı? Bilmiyorum açıkçası eğitim konusunda az korkuyorum ömrümün sonuna kadar vasıfsız bir insan olarak kalmaktan dolayı fakat 30 yaşından sonra bile üniversitelere girip okumaya başlayan insanlar var bunu düşününce korkum biraz azalıyor.

Siz olsaydınız ne yapardınız bu kadar yetersiz bir akademik kariyere rağmen eğitiminizin peşinde mi koşardınız Türkiye içerisinde yoksa fırsatı kullanıp gidip çalışır mısınız sabah akşam bunu düşünüyorum elimde açık çalışma izni olmasına rağmen bakıp bakıp duruyorum. Hala bir aksiyon alamadım ve bu beni delirtiyor o yüzden artık en son buraya sormak istedim. Fikirleriniz nelerdir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Kanada'ya git ve orada bir Üniversite'de oku.
Vasıfsız işçi Türkiye'de çok aranır, ama Kanada'da ne iş yapabileceksin ki? Onların gördüğü eğitim bizimkinden daha kaliteli ve öğrenim/eğitim ortalaması da bizimkinin çok üstünde.