İnternetin ölüm tarihi: 22 Ağustos 2011

Bu konuyu okuyanlar

HARBİKIZ

Profesör
Reaksiyon puanı
132
Sandik baŞina gİdİnce oylarinizi akilli kullanin.....

musabbu

Profesör
Reaksiyon puanı
23
İyiki uyardın(!) Harbikız
Sen olmasan biz nasıl düşünürdük bunu.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yasaklamalara niçin yasaklama getirdiklerine dair belge sunacaklarmı mesela yeri gerlir kendilerine muhalif bütün internet sitelerini kapatırlar ve kapat amacı olarak bir kullanıcının paylaştığı bir şeyi gösterebilirler örnek blogger örnek youtube.

HA BİR DE ŞU VAR SANDIK BAŞINA GİTMEYECEM BU SENE OYUMU TEK SAHİPÇİSİ VAR OADA BİR KİBRİT ÇÖPÜ.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Konu internet olunca herkes özgürlükçü oluyor kampanyalar falan.Bu kadar özgürlücüysek bi kampanyada başörtüsü için yapalım.Tüm kamu kurumlarında serbest olsun diyelim.Askerdeki oğlunun yemin törenine giden ama içeri alınmayan insanlar içinde yapalım böyle bi kampanya.Şimdi bazıları ne alaka? diyecek.Konu özgürlük değilmi alın size bir ÖZGÜRLÜK meselesi daha

Yapın kardeşim, sizi durduran da yok. Üstelik şu an iktidardakiler söylediklerine muhafazakârlar, millet de öyle görüyor. Hem de tek başlarına iktidarlar. Seni en çok bunların dinlemesi lazım. En çok şansın bugün var. Buyur yap kampanya, destek vermezsem namerdim.

Neyse, konuya dönersek bir-iki gün önce blip.tv'de yasaklandı. Minareyi çalan kılıfını da hazırlar derler ya, istemedikleri siteleri engelleyip, denizin içindeki bir balığı bahane gösterecekler denizi yasaklamak için.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yapın kardeşim, sizi durduran da yok. Üstelik şu an iktidardakiler söylediklerine muhafazakârlar, millet de öyle görüyor. Hem de tek başlarına iktidarlar. Seni en çok bunların dinlemesi lazım. En çok şansın bugün var. Buyur yap kampanya, destek vermezsem namerdim.

Neyse, konuya dönersek bir-iki gün önce blip.tv'de yasaklandı. Minareyi çalan kılıfını da hazırlar derler ya, istemedikleri siteleri engelleyip, denizin içindeki bir balığı bahane gösterecekler denizi yasaklamak için.

%100 sana katılıyorum özgürlükçü bütün kampanyalara destek veriyorum açın bir interne sitesi, form doldurun deyin doldurum hem sosyal paylaşımda paylaşır 1000 lere ulaşır yeterki bir işte samimi olun ve o iş için çabalayın

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Halen görüyorum ki bazı arkadaşlar birtakım nedenlerle bu filtrelemede sorun olmadığını / abartıldığını düşünüyor.

Kanun gayet belli
Filtre aşma yöntemleri
MADDE 11 - (1) İşletmeciler, filtreleme işlemini etkisiz kılmak için uygulanan filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi amacıyla çalışma yapmak ve söz konusu çalışmanın sonuçlarını periyodik olarak Kuruma iletmekle yükümlüdürler.
(2) Filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi için gerek görülmesi halinde Kurum tarafından düzenleme yapılabilir.

Bugünkü bir haberi de vereyim size,
link
AĞUSTOS ayında yürürlüğe girecek “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” hükümlerine göre kullanıcılar Bilgi ve Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) belirlediği 4 internet filtresinden birini yasa gereği seçmek zorunda kalacak. Yönetmelik, tüm kullanıcıların sadece belirlenen kullanıcı adı ve şifreyle internete girebilmelerine izin verecek. Böylece herkesin ziyaret ettiği siteler, yaptıkları işlemler kayıt altında olacak. Her internet kullanıcısının bir pakete dahil olma zorunluluğu getiren sistemde, ‘standart paket, aile paketi, çocuk paketi ve yurtiçi paket’ler yer alacak. Buna göre Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yasaklı olmasına rağmen YouTube’a girebilmesini sağlayan yöntemler de ortadan kalkacak. DNS ayarlarının siteler aracılığıyla değiştirilerek yasaklı sitelere girme olanağı sağlayan sistem son bulacak.

Bu konudaki diğer mesajımı da alıntılayım,
1-Daha önce gördüğümüz ünlü mail hosting firmalarına ne amaçla yollandı? Yollandıktan sonra tepkiler gelince "yanlış anlaşıldık" deyip neden konu toprak altına gömüldü? Ki söz konusu mailde açık açık ilgili kelimeleri barındıran web adreslerine hosting hizmetinin kesilmesi ifadeleri vardı.

2-Filtrelemeyi aşmanın suç sayma olayının gerçekliliği var mıdır? Eğer yoksa bugun neden bu konudan bahsedilmeli, "kesinlikle böyle bir şey yok" demedi? İnternette sürekli konuşulan bir olay bu, haberi olmama gibi bir şansı yok, elbette haberi vardı. Eğer bundan haberi olup konuşmadıysa ilerki günlerde böyle bir şey beklemeli miyiz?

Şimdi, benim 2. maddeme "olur mu öyle şey" diyenler bugunku haberle birlikte gayet bunun olduğunu gördü. Sanırım bu arkadaşlar dun yapılan "sourtimes.org yanlışlıkla listeye kondu, o kapanmayacak" açıklamasıyla yeterince tatmin olmuştur. Ben olmuyorum şahsen, o madde farkedilmeseydi ya da bu kadar yaygara kopmasaydı 22 Ağustos'ta ekşisözlük kapanacaktı. Buna inanmayan da kendini kandırıyordur kimse kusura bakmasın. Şahsen benim asıl tepkim ekşisözlüğün kapanması değil, bu insanların kendi fikrinde olmayan herşeyi sansürlemek istemesidir. X, Y özgürlüğü diyen arkadaşlar; fikir özgürlüğünüzü belirtemediğiniz yerde hiçbirşeyin özgürlüğünü kazanamazsınız.

HARBİKIZ

Profesör
Reaksiyon puanı
132
İyiki uyardın(!) Harbikız
Sen olmasan biz nasıl düşünürdük bunu.
sen dalganı geç sonra burda ağlar durursun sitelere giremiyorum diye ,benim için hava hoş bize yasak işlemiyor ispatı mı nette ara gör burda yazarsam banlıyorlar sonra illegal paylaşım diye..........

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Bir de açıklama yapma gereği duydum. Şimdi 22 Ağustos'tan itibaren her kullancıya bir kullanıcı adı ve şifre verilecek ve siz web tarayıcınıza girdiğinizde karşınıza gelen ilk sayfa bu şifrenizi girmeniz için dizayn edilmiş servis sağlayıcınızın sayfası olacak. Gireceksiniz paşa paşa şifrenizi, "hoşgeldiniz X kimlik numaralı Y Bey/Hanım" diyecek ve internette gezinmeye başlayacaksınız. Bu işlem standart pakette de geçerli olacak. Bu sayede hangi sitelere girdiğiniz, internetten ne indirdiğiniz, internete nereden kaç saat girdiğiniz gibi çok önemli olabilicek gayet kişisel bilgiler kayıt edilecek. DNS vb. yöntemler işlemeyecek çünkü sitelere IP ban veriyorlar artık, alan adlarını değil IP leri banlıyorlar. Bir şekilde aşmaya çalışanlar yakalanırsa para cezalar verilecek. Bazı arkadaşlar VPN demiş ama VPNler P2P hizmeti vermez yani torrent indiremezsiniz. Sadece bazıları yüksek ücret karşılığı verir bu hizmeti o da kotalı olarak, ama zaten torrent sitelerinin tümüne de IP ban gelir birkaç ay içerisinde, giremezsiniz bile.

Bu uygulamaya sesi çıkmayacak olan, destekleyen, sorun görmeyen bir kişi var ise cidden açık açık söylesin düşüncelerini, çünkü böyle bir insanı gerçekten çok merak ediyorum, tanımak istiyorum.

needforspeed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dns değiştirmek yasak demişler.

Sizde kapanan sitenin İplerini HOST dosyasına kaydedin Dnsye gerek kalmadan siteye girin.

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Konu internet olunca herkes özgürlükçü oluyor kampanyalar falan.Bu kadar özgürlücüysek bi kampanyada başörtüsü için yapalım.Tüm kamu kurumlarında serbest olsun diyelim.Askerdeki oğlunun yemin törenine giden ama içeri alınmayan insanlar içinde yapalım böyle bi kampanya.Şimdi bazıları ne alaka? diyecek.Konu özgürlük değilmi alın size bir ÖZGÜRLÜK meselesi daha

Açıkçası yorumlarından sonra senin hangi partiyi desteklediğini biliyorum. Şimdi sana bir şey söyleyeceğim şaşıracaksın.

Başörtüsü yasağı demişsin. Git bi' araştır bakalım, o başörtüsü yasağını kim gündeme getiriyor? kim onu rant olarak kullanıyor? Anladığım kadarı ile bunu senin partin yapıyor. Sen de geliyorsun böyle yorum yazıyorsun. İnan çok güldüm.

Şey gibi oldu: "bakk benim partim özgürlüğümü elimden alır ama ben yine ona veririm oyumu..." Az önce sadece internet özgürlüğünden bahsediliyordu şimdi ise başörtüsüne geçildi. "Ne internet özgürlüğüymüş, anlamadım gitti" deniliyordu. Köküne indikçe neler neler çıkıyor. Sırf neden: Çünkü baş eğiyoruz da ondan.

Açıkçası bu yorumdan sonra yapacak yorumum kalmadı. Ne diyim ki yani artık? Kendi partinin hatasını bize söylüyorsun.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şuraya bakar mısın arkadaş yaaa... Hem yavaş hızlara dünyanın parasını veriyoruz hemde bizim girebileceğimiz internet sitelerini elin oğlu belirliyor :S

Bu resmen ne demek biliyor musunuz?? Mesela ben bakırköyde oturuyorum çıktım gidicem mecidiyeköye btk çıkıyor karşına hayır mecidiyeköye gidemezsin kadıköye git diyor.... Sanane anasını satayım benim gireceğim internet sitesinden... Filltre almak isteyen alır niye herkese filtre uyguluyorsunuz vicdansızlar..... Gidin internetten suç işleyenlerin peşine düşün bütün insanların ne suçu var.... bir kişi ekmek çalsın 70 milyon suçlu olsun atılsın hapise ne güzel mantık anasını satiyim..

Hiç kimse kusura bakmasın ama....

Btknında bippppppppppp geçmişinide bipppppppp geleceğinide bippppppp yasak koyduranında bipppppp uygulatanında bippppppppppp filtresini de bipppppppppp internetininde bipppppppp filtreleri onaylayanında bippppppppppp bipppppp bippppbippppppppppppppppp bippppppppppppppppp................

useryok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar dün Hürriyet haberde gördüm. BTK başkanı bir açıklama yapmış. Şu anda kullanılan bütün paketler standart paketmiş ve standart paket aynı şekilde kalacakmış. Bu paketin yanında 3 adet paket getireceklermiş. BU paketlerden seçenler paketin türüne göre kısıtlamaya tabi olacaklarmış...

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/17703620.asp?gid=381

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
İnternetin ölümüne 109 gün kaldı

spacer.gif

spacer.gif

5 Mayıs 2011
spacer.gif

spacer.gif

spacer.gif

spacer.gif

13339223.jpg

Geçen ay açıklanan İnternette Özgürlük Raporu’na göre, Türkiye’nin kötü puanı 42'den 45'e yükseltildi. 22 Ağustos tarihinden itibaren ise Çin; İran, Küba gibi ülkelerle dünya sıralamasının son sıralarında yer alacak. Çünkü kullanıcılar, BTK'nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak. Filtreyi aşmak suç sayılacak. Penguen de "Arama Motoru Müdürlüğü" başlığıyla internet yasaklarını yıllar önce espirili bir dille kapağına taşımıştı.

spacer.gif

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi hükümleri kapsamında, BTK tarafından hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı” 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek.

22 Ağustos'ta devreye girecek sistemde internete "BTK" tarafından belirlenen Aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket adıyla 4 filtre tipinden biri seçilerek girilebilecek.. Filtreyi aşmak ya da aşmaya çalışmak suç sayılacak. internet servis sağlayıcıları filtrelerin aşılmasını engellemekle sorumlu tutulacak. Aksi taktirde büyük para cezaları verilecek.

Bu tür filtre sistemleri işletim sistemleri, internet servis sağlayıcılar ya da internetten bulunabilecek programlar sayesinde isteyen kullanıcılar tarafından zaten istenildiği zaman kullanılabiliyor. Yani zaten kullanıcı böyle bir opsiyona sahip. Ancak BTK'nın uygulamasıyla bu durum bir opsiyon olmaktan çıkıp zorunluluk haline geliyor.

13339307.jpg

BM desteğiyle Freedom House tarafından Nisan 2011 de yayınlanan İnternette Özgürlük Raporu’na göre, Türkiye’nin “kötü puan’ını 42'den 45'e yükselterek” internete erişim özgürlükleri konusunda geriye doğru gitti. 22 Ağustos'tan itibaren yerimiz Çin, İran, küba gibi ülkelerle yanyana olacak.

DNS DEĞİŞTİRİLEREK GİRİLEMEYECEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Youtube’un yasaklı olduğu dönemde, ‘Ben giriyorum. Siz de yolunu bulun girin demişti. Yani YouTube kapalıyken önceden DNS ile girebiliyordu. Ancak bu paket altında erişimi engellenmiş YouTube'a da girmek mümkün olmayacak.

DAVA AÇILDI

IPS İletişim Vakfı-Bianet, 13 Nisan 2011 tarihinde “yürütmenin durdurulması” talebiyle, söz konusu usul ve esaslara karşı Danıştay’a iptal davası açtı. Vakıf, Danıştay’a yaptığı başvuruda BTK’nın aldığı yeni kararın yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle tanınan temel hak ve özgürlükleri ölçüsüz şekilde kısıtladığını belirtti. Vakıf adına başvuruda bulunan avukat Ayşe Altıparmak, BTK’nın keyfi bir şekilde yasaklı siteler listesi hazırlayabileceğini, çocukları zararlı içerikten korumak için ebeveynlerin yerine devlet eliyle karar verilmesinin doğru bir uygulama olmadığını belirterek, “Gerek Avrupa Birliği gerekse Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Komisyonu çocuklar gibi zarar görmesi mümkün grupları korumak için yasal önlemler almaktansa özdenetim yollarına gidilmesini teşvik etmektedir. Bu nedenle, üye ülkeler ev ve okul bilgisayarları ile internet kafelerde filtre programlarının kullanılmasını teşvik etmeli ama devlet düzeyinde filtreleme girişimlerinden her ihtimalde kaçınmalıdır” açıklamasında bulunmuştu.

TWİTTER’DA DÜNYA TRENDİ OLDU
22agustos Türkiye'de trend olarak listeye girerken konuyla ilgili tweet yağdı. Hızla artan tweetlerle birlikte 22 Ağustos dünyada da 1 numaralı trend oldu.

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Bende bugün BTKnın açıklamasını okudum...

Olaylar hiçte o kadar abartıldığı gibi değilmiş...Neden ülkemizde herşey böyle yalan yanlış abartılıp olur olmaz yerlere yönlendiriliyor anlamıyorum..

Bizzat BTK müdürü yaptığı açıklamada şu anda herkesin kullanmış olduğu tarifenin ZATEN STANDART TARİFE olduğunu ancak İSTEYENLER için EK OLARAK 3 ADET DAHA Tarife oluşturulacağını belirtmiş..

Bunu da gelen aşırı istekler yüzünden yaptıklarını söylüyorlar. Bilidiği üzere FİLTRELEME İşlemleri PARALI olarak yapılıyor. BTK da bu işlemi İSTEYENLERE ücretsiz olarak yapabilmek için bir çalışma yapmış...Olay bundan ibaret. Yani hiçbir işlem yapmazsanız şu anki halihazırda bulunan STANDART tarifenizde kalacaksınız ve aynen böyle devam edeceksiniz interenete girmeye.

Ayrıca tarifeden tarifeye istediğiniz zaman geçiş yapabileceksiniz. Özellikle AİLElerin bu konudaki istekleri gözönünde tutulmuş.

Girdiğiniz sitelerin kaydı tutulur mu tutulmaz mı bilemem ama kimsenin birilerinin özgürlüğünü engelleyeceğini zannetmiyorum.
MALUM SEÇİM YAKLAŞIYOR...ORTALIĞI YAYGARAYA VERMEK BİRİLERİNİN İŞİNE GELİYOR...

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Haberde iyi güzel gibi anlatılıyor da işin gerçeği maalesef hiç de öyle değil o standart paket şu anda herkesin kullandığı paket yani youtube, vs sitelerin engelli olduğu paket o uygulama geldiğinde en serbest gibi görülen o standart paket üyeleri dns değiştirerek bile istedikleri siteye erişemeyecekler. Yani iş tamamen btk nın keyfine kalıyor onlar karar verecek nereye girip giremeyeceğimize...

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Ben cidden anlamıyorum, insanlar ya benim yazdıklarımı okumuyorlar ya da görmemezlikten geliyorlar. Hala "şu anki kullandığımız standart internet işte, paket istemeyen devam edecek eskisi gibi kullanmaya" diyen insanlar var. Halen bu tür bürokratların yanlış yaptığı şeyleri ısrarla "hata" olarak gören kişiler var. Ve insanlar sadece açıklamayla yetiniyor, kimse cümle aralarındaki "asıl anlam"ı bulup anlamaya çalışmıyor.

Bu konuya yazdıklarımı yine alıntılıyorum. Argümanlarıma mantıklı cevap veren olursa sonuna kadar tartışırız, ama artık lütfen kimse "standart internet devam, çocuklar için yapmışlar işte" demesin, biraz araştırıp bişeyler okusun.

Halen görüyorum ki bazı arkadaşlar birtakım nedenlerle bu filtrelemede sorun olmadığını / abartıldığını düşünüyor.

Kanun gayet belli
Filtre aşma yöntemleri
MADDE 11 - (1) İşletmeciler, filtreleme işlemini etkisiz kılmak için uygulanan filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi amacıyla çalışma yapmak ve söz konusu çalışmanın sonuçlarını periyodik olarak Kuruma iletmekle yükümlüdürler.
(2) Filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi için gerek görülmesi halinde Kurum tarafından düzenleme yapılabilir.
Bugünkü bir haberi de vereyim size,
link
AĞUSTOS ayında yürürlüğe girecek “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” hükümlerine göre kullanıcılar Bilgi ve Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) belirlediği 4 internet filtresinden birini yasa gereği seçmek zorunda kalacak. Yönetmelik, tüm kullanıcıların sadece belirlenen kullanıcı adı ve şifreyle internete girebilmelerine izin verecek. Böylece herkesin ziyaret ettiği siteler, yaptıkları işlemler kayıt altında olacak. Her internet kullanıcısının bir pakete dahil olma zorunluluğu getiren sistemde, ‘standart paket, aile paketi, çocuk paketi ve yurtiçi paket’ler yer alacak. Buna göre Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yasaklı olmasına rağmen YouTube’a girebilmesini sağlayan yöntemler de ortadan kalkacak. DNS ayarlarının siteler aracılığıyla değiştirilerek yasaklı sitelere girme olanağı sağlayan sistem son bulacak.
Bu konudaki diğer mesajımı da alıntılayım,
1-Daha önce gördüğümüz ünlü mail hosting firmalarına ne amaçla yollandı? Yollandıktan sonra tepkiler gelince "yanlış anlaşıldık" deyip neden konu toprak altına gömüldü? Ki söz konusu mailde açık açık ilgili kelimeleri barındıran web adreslerine hosting hizmetinin kesilmesi ifadeleri vardı.

2-Filtrelemeyi aşmanın suç sayma olayının gerçekliliği var mıdır? Eğer yoksa bugun neden bu konudan bahsedilmeli, "kesinlikle böyle bir şey yok" demedi? İnternette sürekli konuşulan bir olay bu, haberi olmama gibi bir şansı yok, elbette haberi vardı. Eğer bundan haberi olup konuşmadıysa ilerki günlerde böyle bir şey beklemeli miyiz?
Şimdi, benim 2. maddeme "olur mu öyle şey" diyenler bugunku haberle birlikte gayet bunun olduğunu gördü. Sanırım bu arkadaşlar dun yapılan "sourtimes.org yanlışlıkla listeye kondu, o kapanmayacak" açıklamasıyla yeterince tatmin olmuştur. Ben olmuyorum şahsen, o madde farkedilmeseydi ya da bu kadar yaygara kopmasaydı 22 Ağustos'ta ekşisözlük kapanacaktı. Buna inanmayan da kendini kandırıyordur kimse kusura bakmasın. Şahsen benim asıl tepkim ekşisözlüğün kapanması değil, bu insanların kendi fikrinde olmayan herşeyi sansürlemek istemesidir. X, Y özgürlüğü diyen arkadaşlar; fikir özgürlüğünüzü belirtemediğiniz yerde hiçbirşeyin özgürlüğünü kazanamazsınız.

Bir de açıklama yapma gereği duydum. Şimdi 22 Ağustos'tan itibaren her kullancıya bir kullanıcı adı ve şifre verilecek ve siz web tarayıcınıza girdiğinizde karşınıza gelen ilk sayfa bu şifrenizi girmeniz için dizayn edilmiş servis sağlayıcınızın sayfası olacak. Gireceksiniz paşa paşa şifrenizi, "hoşgeldiniz X kimlik numaralı Y Bey/Hanım" diyecek ve internette gezinmeye başlayacaksınız. Bu işlem standart pakette de geçerli olacak. Bu sayede hangi sitelere girdiğiniz, internetten ne indirdiğiniz, internete nereden kaç saat girdiğiniz gibi çok önemli olabilicek gayet kişisel bilgiler kayıt edilecek. DNS vb. yöntemler işlemeyecek çünkü sitelere IP ban veriyorlar artık, alan adlarını değil IP leri banlıyorlar. Bir şekilde aşmaya çalışanlar yakalanırsa para cezalar verilecek. Bazı arkadaşlar VPN demiş ama VPNler P2P hizmeti vermez yani torrent indiremezsiniz. Sadece bazıları yüksek ücret karşılığı verir bu hizmeti o da kotalı olarak, ama zaten torrent sitelerinin tümüne de IP ban gelir birkaç ay içerisinde, giremezsiniz bile.

Bu uygulamaya sesi çıkmayacak olan, destekleyen, sorun görmeyen bir kişi var ise cidden açık açık söylesin düşüncelerini, çünkü böyle bir insanı gerçekten çok merak ediyorum, tanımak istiyorum.

Reaksiyon puanı
2,146
Zaten ttnet kullanıcı adı ve şifre girmiyor muyuz?

Bir de ilk başta işletmecilerden kastı nedir?

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
İşletmelerden kasıt internet servis sağlayıcıları. Kendileri herşeye yetişemeyeceği için filtre aşanları yakalamayı zorla internet servis sağlayıcılarına yıktılar. Filtre aşılırsa hem ISS hem de aşana cezalar verilecek.

TTNet kullanıcı adı ve şifre ile giriyorsun ama senin internet kullanımın ile bilinen girdiğin sitelerden ibaret. Senin hattından kimin girdiğini bilmiyorlar internete. Diğer şekilde ise mesela okula gittin, internete girerken kullanıcı adı/şifre yazacaksın, yoksa giremeyeceksin internete. Atıyorum İzmir'e gittin, ordaki bir bilgisayardan internete girmen için yine kullanıcı adı/şifreni yazacaksın. Hangi internet hattının hangi siteye girdiğini bilmek başka şey, birey olarak kimin, hangi siteye, nerden girdiğini bilmem apayrı bir şey.

Demnesia

Profesör
Reaksiyon puanı
43
"Bir de açıklama yapma gereği duydum. Şimdi 22 Ağustos'tan itibaren her kullancıya bir kullanıcı adı ve şifre verilecek ve siz web tarayıcınıza girdiğinizde karşınıza gelen ilk sayfa bu şifrenizi girmeniz için dizayn edilmiş servis sağlayıcınızın sayfası olacak. Gireceksiniz paşa paşa şifrenizi, "hoşgeldiniz X kimlik numaralı Y Bey/Hanım" diyecek ve internette gezinmeye başlayacaksınız. Bu işlem standart pakette de geçerli olacak. Bu sayede hangi sitelere girdiğiniz, internetten ne indirdiğiniz, internete nereden kaç saat girdiğiniz gibi çok önemli olabilicek gayet kişisel bilgiler kayıt edilecek. DNS vb. yöntemler işlemeyecek çünkü sitelere IP ban veriyorlar artık, alan adlarını değil IP leri banlıyorlar. Bir şekilde aşmaya çalışanlar yakalanırsa para cezalar verilecek. Bazı arkadaşlar VPN demiş ama VPNler P2P hizmeti vermez yani torrent indiremezsiniz. Sadece bazıları yüksek ücret karşılığı verir bu hizmeti o da kotalı olarak, ama zaten torrent sitelerinin tümüne de IP ban gelir birkaç ay içerisinde, giremezsiniz bile.

Bu uygulamaya sesi çıkmayacak olan, destekleyen, sorun görmeyen bir kişi var ise cidden açık açık söylesin düşüncelerini, çünkü böyle bir insanı gerçekten çok merak ediyorum, tanımak istiyorum."

Sadece gülüyorum sana güzel kardeşim, devlet girdiğimiz her siteyi görecekmiş kayıt altına alacakmış, bunu zaten yapmadıklarınımı sanıyorsun? Sen devleti ne sanıyorsun Allah aşkına ya... Devletten habersiz kuş uçabilir mi? Onca sapıkları teroristleri, katilleri nasıl yakalıyorlar sanıyorsunuz. Hadi ben yalan söylüyorum devlet bişey yapamıyor bu konuda bu yasayıda yapabilmek için çıkardılar. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, hergün google a giriyormusunuz? facebooka? Onların sizin bilgilerinizle ne haltlar çevirebileceklerini bildiğiniz halde, ne renk don giydiğinizi bile bildikleri halde kalkmış kendi devletinizin sizi gözetlediğinden (yada gözetleyeceğinden) rahatsız oluyorsunuz, bu ne perhiz ne lahana turşusu! Elin İsraillisi Amerikalısı donunuza kadar gözetliyor birşey demiyorsunuz kendi devletiniz yapınca suç! Gidip Googledan Facebooktan Microsofttanda hesap sorsanıza!

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Ben cidden anlamıyorum, insanlar ya benim yazdıklarımı okumuyorlar ya da görmemezlikten geliyorlar. Hala "şu anki kullandığımız standart internet işte, paket istemeyen devam edecek eskisi gibi kullanmaya" diyen insanlar var. Halen bu tür bürokratların yanlış yaptığı şeyleri ısrarla "hata" olarak gören kişiler var. Ve insanlar sadece açıklamayla yetiniyor, kimse cümle aralarındaki "asıl anlam"ı bulup anlamaya çalışmıyor.

Bu konuya yazdıklarımı yine alıntılıyorum. Argümanlarıma mantıklı cevap veren olursa sonuna kadar tartışırız, ama artık lütfen kimse "standart internet devam, çocuklar için yapmışlar işte" demesin, biraz araştırıp bişeyler okusun.

Standart profil, kullanıcının erişebileceği İnternet site ve uygulamalarına ait bir sınırlamanın olmadığı, mevcut (şu anki) İnternet’e erişim sağlanan profili ifade etmektedir.

http://www.tk.gov.tr/Etkinlikler/Ulusal_Etkinlikler/basin-toplantilari/2011/bt05052011.htm
Şuan ki ve daha önceden kullandığın paket aynı zaten değişen bir şey yok.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Demnesia nickli kullanıcıya sonuna kadar katılıyorum. Zaten bizden fazla fazla para alıyorlar bir de üstüne standart filtre kullanım ücreti alacaklar. Daha doğru düzgün internete girip dolaşamazken, birde filtre çıkardılar başa.

Diyorlar ki olayı büyüttüler yok yanlış anladılar, zaten bu filtrenin standardı uygulanıyordu fasa fiso açıklamalar.

Madem öyle büyütüldü niye yasaklıyorsun dns değiştirmeyi, "dns değiştiren ceza yiyecek" açıklamaya bakar mısın????? büyütülür tabi benim internette dolaşmamı engelliyorsan büyütürüm..

İnanmayın millet bu tür açıklamalara... Böyle giderse yarın öbür gün internet nasıl olacak söyliyim. Hani bilgisayarı ilk aldığınız zamanı düşünün, içinde çok fazla program yoktur yapacaklarınız kısıtlıdır. Sonradan oyun yüklersiniz program yüklersiniz, pc başında vakit geçirmekten hoşlanırsınız. İnternetide pcyi ilk aldığınız gün gibi yapacaklar bir şey arayacaksın karşına hemen hemen bir sürü sitede yasaklı diye yazı çıkacak...... Yapabilecekleriniz kısıtlı olacak sonradan da karşınıza bir mektup gelecek açıp bakacaksınız ki xxxxxxxx adlı siteye giriş yapmaya çalıştığınız için size bilmem ne kadar ceza.....

Uyanın millet, olayı büyüttünüz diyorlarsa dnsyi değiştirmeyi yasaklamasınlar, isteyen istediği siteye girsin....

Karadeleler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hakediyor bizim millet, herkes kötü film izliyor nette başka bişey yapan yok, ahlakımız bozuldu, aile yapısı filan kalmadı, süphanallah.

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Ücret alınmayacak filtremede her hangi bir ücret talebi yok.
Devletin her şeyi takip ettiğini söyleyen arkadaşlar ; Buna yasal olarak izin yok !!! Yani devlet gelip bana bak msnden bunu yazdın diyemez(Savcılıktan izin almadıkça). Ama zaten bu kanunla bir izin almasına gerek kalmadan ; filtreyi aşıp aşmadığıma ya da birine hakeret edip etmediğime bakmak için beni takip edebilecek.

Bu arada filtreye karşı çıkan arkadaş nerdesiniz siz bu zamana kadar he ? Çok pis kavga çıkarcamda :)

http://imza.la/22agustos/liste 20169 kişiyiz siz hala bekliyor musunuz ?

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
@SARKAT

Bugünkü internet ile 22 Ağustos'tan sonraki internetin farkını 5 kere anlattım.
22 Ağustos'tan itibaren her kullancıya bir kullanıcı adı ve şifre verilecek ve siz web tarayıcınıza girdiğinizde karşınıza gelen ilk sayfa bu şifrenizi girmeniz için dizayn edilmiş servis sağlayıcınızın sayfası olacak. Gireceksiniz paşa paşa şifrenizi, "hoşgeldiniz X kimlik numaralı Y Bey/Hanım" diyecek ve internette gezinmeye başlayacaksınız. Bu işlem standart pakette de geçerli olacak. Bu sayede hangi sitelere girdiğiniz, internetten ne indirdiğiniz, internete nereden kaç saat girdiğiniz gibi çok önemli olabilicek gayet kişisel bilgiler kayıt edilecek. DNS vb. yöntemler işlemeyecek çünkü sitelere IP ban veriyorlar artık, alan adlarını değil IP leri banlıyorlar. Bir şekilde aşmaya çalışanlar yakalanırsa para cezalar verilecek.

Standart profil şimdikini ifade edebilir ama yukardaki gibi gireceksin internete şimdikinden farklı olarak.

@Demnesia
Bunu da anlattım.
TTNet kullanıcı adı ve şifre ile giriyorsun ama senin internet kullanımın ile bilinen girdiğin sitelerden ibaret. Senin hattından kimin girdiğini bilmiyorlar internete. Diğer şekilde ise mesela okula gittin, internete girerken kullanıcı adı/şifre yazacaksın, yoksa giremeyeceksin internete. Atıyorum İzmir'e gittin, ordaki bir bilgisayardan internete girmen için yine kullanıcı adı/şifreni yazacaksın. Hangi internet hattının hangi siteye girdiğini bilmek başka şey, birey olarak kimin, hangi siteye, nerden girdiğini bilmem apayrı bir şey.

Şu an tek yapabilecekleri şey senin internet hattına nereye girdiğin. Ama artık internete girişte kişisel şifre başlarsa senin bireysel olarak nerde olduğuna, hangi siteye girdiğini bilecek. Şu an bir internet kafeden ya da arkadaşının evinden internete girersen bunu senin kişisel olarak yaptığını bilemez ya da kanıtlayamaz. Ama 22 Ağustos'tan sonra nerde olduğun takip edilecek, ne yaptığın takip edilecek.

Ayrıca şu an veya 22 Ağustos'tan sonra devletin senin facebook ya da internet bankacılığı şifreni bilmesi gibi birşey tabii ki yok, encryption lu siteler sayesinde bu şifreleri kimse bilemiyor. Devletin bunları bildiğini zannetmen çok komik afedersin. Ayrıca Google beni gözetliyor diye devletin gözetlemesine bir şey dememek gibi saçma bir şey mi var? Ki Google, Apple vs. senden izin alıp yapıyor bunu, devlet ise dayatıyor. Fark burada.

Bu gidişle tek girebildiğimiz yer gov.tr siteleri olur. Şimdi bu yasaklamalardan etkilenmeyenler, bu duruma tepki göstermeyenler, hatta destekleyenler, devran dönünce kendi sevdikleri siteler engellenince buralara çok yazar, biz de "demiştik" deriz.

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Zorunlu olması gizliliğe ve özgürlüğe aykırı!
Filtrelerde istedikleri siteleri engelleyecek belki de bizi takip edecekler.

Bunun yerine filtreyi isteğe göre uygulasalar çok daha iyi olur

vedatyildirim87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
önce filmlerde sansörleme oldu şimdi de internet. bence çok saçma bir sistem. cinsel içerikli site mi var +18 diye uyarı koysunlar isteyen girsin bizene. filmler de öyle değil mi? korku filmleri bile sansörlü hem korku şiddet sembölü var hem de bazı yerlerinde sansör yapıyorlar. madem uyarıyorsun neden uyarıya uyup uymayacağımıza karışıyorsun...!! tabi konu film değil ben sadece örnekleme yaptım. kesinlikle filtrelemeye katılmıyorum..

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
@SARKAT

Bugünkü internet ile 22 Ağustos'tan sonraki internetin farkını 5 kere anlattım.

Standart profil şimdikini ifade edebilir ama yukardaki gibi gireceksin internete şimdikinden farklı olarak.

5 kere yanlış anlattım desen daha iyi olur.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesi ile ilgili basın toplantısı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 5 Mayıs 2011 tarihinde basın toplantısı yaparak Güvenli İnternet Hizmeti hakkında bilgi verdi. Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda Dr. Tayfun Acarer, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen ile birlikte soruları da cevaplandırdı.

1- Güvenli İnternet Hizmeti nedir?

Güvenli İnternet Hizmeti Erişim Sağlayıcılar tarafından altyapısı oluşturularak isteyen kullanıcıların İnternet’ten güvenli hizmet alma seçeneğidir.

2- Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin İnternetin Güvenli Kullanımı başlıklı 10.maddesi, İşletmecilere İnternetin Güvenli Kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir. Diğer taraftan Türkiye’de İnternet’in güvenli kullanımına yönelik şikâyet ve talepler doğrultusunda Güvenli İnternet Hizmeti ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun 22/02/2011 tarihli ve 2011/DK-10/91 sayılı Kurul Kararı ile “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” belirlenmiştir.

3- Güvenli İnternet Hizmeti ne zaman faaliyete geçecektir? Güvenli İnternet Hizmeti’nin getirdiği yenilikler nelerdir?

Halen sunulan internet hizmetine ilave olarak, işletmeciler 22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren, isteyen kullanıcıların tamamıyla özgür iradeleri ile seçebilecekleri alternatif Güvenli İnternet Hizmeti sunacaklardır.
Söz konusu hizmet, halihazırda birçok işletmeci tarafından ücret karşılığı sunulan filtreleme hizmetlerine veya ücretli filtreleme programlarına alternatif olarak sunulacak seçenekli, abonelerin istedikleri takdirde kullanabilecekleri ücretsiz bir filtreleme hizmeti olacaktır.

4- Güvenli İnternet Hizmeti’ni almak zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti bir zorunluluk olmayıp, talep eden aboneler alabilecek, talep etmeyenlerin İnternet erişimlerinde ise mevcut duruma göre hiçbir değişiklik olmayacaktır.

Bu hizmeti alıp almama, seçip seçmeme konusunda kullanıcıların rızası esas olup, tam bir özgürlük mevcuttur.

5- Bu uygulama ücretli midir?

Bu uygulama ücretsizdir.

6-Güvenli İnternet Hizmeti ile kullanıcılar sınıflandırılacak/sınırlandırılacak mıdır?

Bu hizmetle İnternet kullanıcıları sınıflandırılmamakta, bilgiye erişim kısıtlanmamaktadır.

7- Kullanıcılar Güvenli İnternet Hizmeti’nde yer alan profilden yalnızca birisini mi seçebilecekler?

Hayır, istemeyen kullanıcının herhangi bir seçim yapması zorunlu değildir. Kullanıcı istediği zaman bir web sayfası üzerinden istediği profile geçiş yapabilecektir. Kullanıcı, Güvenli İnternet Hizmetini seçse dahi istediği an filtresiz İnternet hizmetine de erişebilecektir. Tek bir profili kullanma zorunluluğu diye bir durum olmayacaktır.

8- Güvenli İnternet Hizmeti’nin seçilmediği durumda ne olacaktır?

Güvenli İnternet Hizmetini tercih etmeyen kullanıcının İnternet erişiminde mevcut duruma göre hiçbir farklılık olmayacaktır. Güvenli İnternet Hizmeti’ni seçmeyen kullanıcı zaten kullandığı İnternet hizmetini aynen kullanmaya devam edecektir.

9- Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

Güvenli İnternet Hizmeti, mevcut Standart profile ilave olarak, çocuk profili, aile profili ve yurtiçi profilinden oluşacaktır.
Çocuk Profili Kurum tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi ve portlara erişimin sağlandığı profildir.
Aile Profili Kurum tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi port ve ve web proxy sitelerine erişimin sağlanmadığı profildir
Yurtiçi İnternet Profili Kullanıcının sadece yurtiçinde barındırılan ve Kurum tarafından tarafından işletmecilere gönderilen alan adı, IP adresi ve portlara erişimin sağlandığı profildir.
Standart profil, kullanıcının erişebileceği İnternet site ve uygulamalarına ait bir sınırlamanın olmadığı, mevcut (şu anki) İnternet’e erişim sağlanan profili ifade etmektedir.

10- Güvenli İnternet Hizmeti’nin dünyada örneği var mıdır?

Güvenli İnternet Hizmeti tamamen özgür irade ile kişisel tercihler doğrultusunda talep edilecek bir hizmettir. Hem Ülkemizde, hem de dünyada İnternet Servis Sağlayıcıları kullanıcılarına benzer hizmetler sunmaktadırlar. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliğinin bu konuda tavsiye kararları olduğu gibi, Avustralya, İngiltere, İsviçre, İspanya ve Japonya’da benzer uygulamalar yapılmaktadır.

11- Ailelerin seçebileceği internet filtreleme sistemleri mevcutken neden yeni bir sistemin hazırlanmasına gerek duyuldu?

Şu anda sunulan mevcut hizmetlerin büyük çoğunluğu ücretli ve belirli kullanım zorlukları içermektedir. Bu konuda vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikayetler ve istekler doğrultusunda, kullanımı kolay ve ücretsiz olarak sunulacak alternatif bir hizmet olarak “Güvenli İnternet Hizmeti” hazırlanmıştır.

12- Profiller arası geçiş nasıl olacaktır? Herhangi bir Profilden Başka Bir Profile Geçmek İsteyince Ne yapmak Gerekecektir?

İsteyen İnternet kullanıcısı Güvenli İnternet Hizmetini seçse dahi istediği an filtresiz İnternet hizmetine de erişebilecektir. Bu hususta herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.
Güvenli İnternet Hizmetini alan kullanıcı, profiller arası geçişleri istediği an yapabilecektir. Örneğin bir evde çocukların İnternet kullanımı sırasında “çocuk profili” seçilebileceği gibi, yetişkinlerin internet kullanımları sırasında “standart profil”e kolayca geçilebilecektir.

13- Güvenli İnternet hizmetinde yasaklı sitelere girenler tespit edilecek midir?

Güvenli İnternet hizmetinde kullanıcıların İnternet erişimleri hiçbir şekilde tespit edilmeyecektir.

14- Güvenli İnternet Hizmetinin Kelime Grupları ve Alan Adları İle İlişkisi Nedir?
Basında birkaç gündür tartışılan “kelime grupları ve alan adları” ile Güvenli İnternet Hizmetinin hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

15-Basında Tartışılan Kelime Grupları Hakkında Açıklama Yapar mısınız?

21 ve 27 Nisan 2011 tarihlerinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yer sağlayıcılara gönderilen elektronik posta ekinde yer alan kelime grupları ve alan adları kesinlikle yasaklı liste değildir.
Söz konusu liste, yapılan çalışma, gelen ihbar ve şikâyetlerin incelenmesi ve birçok yer ve içerik sağlayıcının yardım talebi üzerine oluşturulmuştur. Bu bildirim işlemi; ilgili Kanun gereği içerik düzenlemesi gerektiren İnternet sitelerinin tespitinde kolaylık sağlanarak erişim engelleme tedbirine ihtiyaç duyulmamasını sağlayan, bu İnternet sitelerinin ‘öz denetim – self regulation’ yönelik bir işbirliği sürecinden ibarettir.

16-Belirtilen Kelimeler Alan Adlarında Kullanılamayacak mıdır?
Kullanımı yasaklanan ve otomatik filtreleme yapılacak herhangi bir kelime yoktur.

http://www.tk.gov.tr/Etkinlikler/Ulusal_Etkinlikler/basin-toplantilari/2011/bt05052011.htm

Yazı bu tavuktan deve kuşu çıkarmayın arkadaşlar

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
5 kere yanlış anlattım desen daha iyi olur.

Yazı bu tavuktan deve kuşu çıkarmayın arkadaşlar

İyi güzel biz yanlış anlamışız demek ki . O zaman neden gereksiz siteler kapanıyor ? Neden Bu filtreyi aşmak suç sayılıyor ?