İnternet Hızı

aykut5855

Doçent
Msnden arkadaşım bana bir soru sordu dediki sn'de 2,5 hız iyimi dedi? bende dedim herhalde interneti yavaş 2,5 kb mi diye sordum haliylen bana cevap olarak dediki 2,5 mb! bende dalga geçme dedim o hızda 2 sn de bir şarkı indirirsin.Cevabı ise zaten bende aynı o şekilde indiriyorum dedi. Yaklaşık 6 saatte 10 gb dosya indirmiş. Böyle birşey nasıl mümkün olur? herhangi bir şekilde beni işletmesine gerek ve neden yok.Adsl tarifesi 1Mb kotasız firması Biri Adsl kullandığı yer Bursa...Bu olaydan sonra şöyle bir duyum aldım Koçne'e ait olan Biri Adsl kendi alt yapısını kuruyormuş fiber kablolarla ve pilot şehir olarak Bursa'yı seçmişler. Böyle birşey mümkün olabilir mi?

aykut5855

Doçent
Gözümle gittim gördüm sn'de 2,5 mb indirme yapıyor arkadaşım...Rapidden premium hesabıyla 2,5 mb gördük.Normal başka yerlerden bişey indirdiğimiz zaman 600-700 kb ile geliyor sn de....

cokyurur

Üyecik
metro eternet Kullanan arkadaslarım var 9mb bile Goruyorlar yaw elimde ki resimlerde Suan beni inandirmak için Gönderdikleri Resimler 2 mb ve 5 mb var onları gonderiyorum 9Mb ta Goruyorlar Tabi özel serverlerden (News Gruplardan)

Bilgi

• Metro Ethernet Internet Erişimi
Fiber imkanlarının artması ve Ethernet switch teknolojilerinin çok hızla gelişmesi ile birlikte Ethernet erişiminin WAN iletişimi için kullanılabilmesi artık mümkün hale gelmiştir. Günümüz Ethernet switchlerinin Layer3, Layer 4 özellikleri, VLAN ( Virtual LAN ) yetenekleri ve fiber optik arayüzlerinin çok uzak mesafelerde de çalışabilmesi Telekom dünyasında kullanılabilir olmalarını sağlamıştır. Gelecekte Telekom operatörlerinin büyük bir LAN üzerinden tüm telekom servislerini vereceğini öngörmekteyiz.

Türk Telekom iki tür Metro Ethernet hizmeti vermektedir. Biri Internet Erişmi, diğeri Noktadan Noktaya bağlantı hizmetidir. Metro Ethernet ile 5Mb/s 'den 1Gb/s hızına kadar erişim imkanı sunulmaktadır.

Türk Telekom Metro Ethernet Internet Erişim tarifesi aşağıdadır. Aşağıdaki tabloda tüm hız değerleri belirtilmemiştir, aşağıda belirtilmeyen ara hız değerlerine ulaşmak için Türk Telekom Metro Ethernet Tarifelerini tıklayabilirsiniz.

Hız (Mb/s)
Aylık Bedel (YTL)
5-- 1.476
10-- 2.166
20 --3.270
50 --5.806
100 --9.093
500 --26.435
1000 --42.101

Metro Ethernet erişim hizmeti alınabilmesi için Türk Telekom lokal santrali ile bu hizmetin alınacağı nokta arasında fiber optik kablo tesis edilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca Türk Telekom tarafından onaylanacak Ethernet switch kurulumu ve gerekli konfigürasyonların yapılması ile bağlantı gerçekleştirilir.