Index, Dünya Devi Datatec İle Ortak Oluyor

Bu konuyu okuyanlar

valtay77

Öğrenci
Katılım
3 Ocak 2006
Mesajlar
57
Reaksiyon puanı
3
Puanları
0
[size=8pt]Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri grubu Index’in borsada işlem gören şirketleri Index Bilgisayar ve Datagate Bilgisayar Netex’teki hisselerinin toplam %50’sini Datatec International Limited’e devrediyor.
Devir sonrası Netex’teki ortaklık yapısı, %50 Index Bilgisayar ve %50 Datatec olacak. Böylece Netex’in ağ ve iletişim teknolojilerindeki liderliği, bir dünya devinin gücüyle birleşecek.

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri grubu Index bünyesinde faaliyet gösteren Netex, yaklaşık 3 ay süren görüşmelerin ardından, iletişim ağı ürünlerinde dünyaca tanınmış bir firma olan Datatec ile el sıkıştı. 19 Şubat 2007’de başlayan ortaklık görüşmeleri, 4 Mayıs 2007’de sonuçlandırıldı. İki şirket arasındaki anlaşma kapsamında, Datatec 3,5 milyon ABD Doları karşılığında Netex’in %50’sinin sahibi oluyor.

Index Grup, Netex-Datatec ortaklığıyla, Türkiye bilişim sektörüne dördüncü kez yabancı sermaye girişini gerçekleştirirken, 2007 yılında sektördeki ilk yabancı sermaye girişine de imza atmış oldu.

Ticari kaydı Güney Afrika’da bulunan Datatec, 2.500’ün üzerinde çalışanıyla, Cisco, Nortel, Avaya gibi üreticilerin dünyadaki en büyük iş ortağı olarak 19 ülkede faaliyet gösteriyor. Londra ve Johannesburg borsalarında işlem gören firmanın 28 Şubat 2006 tarihinde biten 2006 yılı mali dönemlerindeki yıllık cirosu 3 milyar ABD Doları’nı aşıyor. Datatec, dünyanın en büyük iletişim ağı ürünleri distribütör şirketlerinden Westcon Grup’un %97,4 ortağı konumunda bulunuyor.


Index Grup CEO’su Erol Bilecik, yeni kurulacak ortaklığı şu şekilde değerlendiriyor: “Netex-Datatec ortaklığı, bizim için çok önemli ve değerli bir gelişme. Zira, Datatec şu ana kadar organize olduğu 19 ülkede ya %100 kendine ait şirket statüsüyle faaliyete geçti ya da %100 yerel bir şirketi satın aldı. Bizimle yaptıkları anlaşmada ise bir ülkeye girerken ilk kez ortaklık yapısı içinde hareket ediyor ve Netex’in %50’sini satın alarak işe başlıyor. Datatec’in aldığı bu karar, Index Grup’a ve Netex’e duyulan güvenin güçlü bir işareti. Değerli ortağımızın bize olan inancını büyük bir memnuniyetle karşılıyor, bu yeni ortaklıkla birlikte Türkiye BT sektöründe çok önemli işlere imza atacağımıza inanıyoruz.” Datatec International Limited’e hisse devirleri, tarafların bağlı olduğu mevzuat gereğince ilgili resmi makamların (Rekabet Kurulu) onayı alındıktan sonra gerçekleşecek.

Bilecik, Index Grup’taki her şirketin sağlam temellere dayanarak hızla büyümesini hedeflediklerini, diğer grup şirketlerinde olduğu gibi, Netex’in de yeni ortaklık yapısıyla pazarda ve rekabette çok farklı bir yönde koşacağına ve açık ara farkla lider olacağına inandıklarını söylüyor.

Index Bilgisayar’ın Genel Kurul Toplantısı 10 Mayıs’ta
Index Grup ile ilgili bir başka gelişme de grubun amiral gemisi Index Bilgisayar’dan geliyor. Firma, 2006 yılı Genel Kurul toplantısını 10 Mayıs Perşembe günü yapacak. Genel Kurul’a, şirketin en büyük yabancı yatırımcısı Pouliadis’i temsilen Yunan EFG Eurobank da katılacak. Index Grup CEO’su Erol Bilecik, konu hakkında şunları söylüyor: “Yunan EFG Eurobank, şirketimizin en büyük yabancı yatırımcısı konumunda bulunan Pouliadis S.A’nin sahip olduğu %35,5'lik imtiyazsız hisse senetlerini temsilen Genel Kurul toplantımıza katılacak. Eurobank’ın oy hakkını kullanmak üzere yapacağı katılım bizi son derece memnun etti. Özellikle son dönemde Yunanistan bankalarının Türkiye’de çok önemli ve büyük yatırımlar yaptıklarını görüyoruz. Bu durum, iki ülke arasındaki ticaret ve dostluk ilişkisini daha da geliştirecektir. EFG Eurobank’ın Genel Kurul toplantımıza katılması, Yunanistan’daki bankacı dostlarımıza Türkiye’nin gelişmekte olan bilişim sektörünü, bilgi toplumuna dönüş sürecini, şirketimizin kısa ve uzun vadeli hedeflerini, başarılarımızı ilk elden anlatma fırsatı açısından da bizim için çok önemli. Şirketimizin sektörde edindiği lider konumunu, yeni yatırım planlarını, çalışma disiplin ve şevkimizi kendilerine anlatmaktan büyük keyif alacağız.”

Alıntı.[/size]
 

chimera

Dekan
Emektar
Katılım
24 Kasım 2006
Mesajlar
8,774
Reaksiyon puanı
562
Puanları
0
üstad paylaşım için saol ama sen alıntı kaynağını yine yazmamışsın haberin olsun 8)
 

RuNaL

Dekan
Emektar
Katılım
11 Mart 2006
Mesajlar
6,898
Reaksiyon puanı
69
Puanları
48
Yaş
34
tşkler haber için
 
Üst