Turkcell Türkiye Varlık Fonu'na devredildi

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Xiaomi huawei oneplus üçüde devlet destekli kurulmuş şirketler. Hatta huawei kelimesinin çincedeki kelime anlamı Çin halkının görünen gücü demek ve ayrıyeten yöneticiliğini yapan çinin savunma alanında üst mertebelerde bulunmuş biri.

Huawei direk Apple a rakipti Redmi Xiaomi flan alt seviye fakir fukara telefonu Amerikanın gözünde onlara pek dokunmuyor. Ama sonuç olarak Huawei ye vurduğu darbe ortada... Çevremde çok kişi Iphondan Huawei ye geçmişti çokta memnundu ama 1-2 sene sonra artık almazlar bu google muhabbetlerine.

Samsung'ada Amerikada satacaksan Amerikan malı Snapdragon işlemci kullanacaksın diye dayatıyor ortan parayı kırıyor.

WAR1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı

Hisseleri uluslararası piyasalarda işlem gören tek Türk şirketi olan ve Türkiye’nin en değerli ilk 5 markası arasında yer alan Turkcell’in bugün yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında Ana Sözleşme değişiklikleri onaylandı.

Ekli dosyayı görüntüle 120499

Turkcell Genel Kurulu, şirketin İstanbul'daki genel merkezinde yapıldı. Turkcell'de tarihi kararların alındığı ve şirkette yeni dönemi başlatan Genel Kurul toplantısı tamamlandı.

Turkcell'in ana hissedarlarının uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve Turkcell Genel Kurulu'na taşıdıkları şirketin Ana Sözleşmesi'nde değişiklik öngören maddeler, pay sahipleri tarafından kabul edildi.

Bu değişiklikler sonrasında hissedarlar arasında gerçekleşmesi öngörülen hisse devir işlemleri ile birlikte, şirketin yüzde 49 oranındaki halka açık hisseleri Borsa İstanbul ve New York Borsası'nda işlem görmeye devam ederken, Türkiye Varlık Fonu'nun yüzde 26,2 pay ile Turkcell'in en büyük hissedarı durumuna gelmesi ve LetterOne'ın da şirketteki payını yüzde 24,8'e çıkarması bekleniyor.

"TURKCELL'DE TARİHİ KARARLAR ALINDI"

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Genel Kurul toplantısının yüksek bir katılımla ve oldukça verimli bir şekilde gerçekleşmiş olmasının şirkete değer kattığını söyledi.

Ana Sözleşme'nin hem yatırımcılar hem de müşteriler açısından daha güçlü bir şirket ve marka olma amacıyla değiştirildiğini vurgulayan Aksu, "Bugünkü Genel Kurulumuza iştirak eden ve oy kullanan tüm hissedarlarımıza teşekkür ediyorum. Tarihi kararlar alınmasını sağlayan bu teveccüh sayesinde Ana Sözleşmemiz değişerek, hissedarlarımız çözüm noktasında buluştu. Hissedarlarımızın müşterek iradesiyle mevzuat hükümleri ve kurumsal yönetişim ilkeleri doğrultusunda hem şirketimiz için hem de Türkiye ekonomisi için önemli bir değer ortaya koyacak şekilde çözüm üretilmiş oldu." ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ MARKAMIZI GLOBAL ARENADA DAHA DA YUKARILARA TAŞIMAK"

Bülent Aksu, söz konusu Turkcell olduğunda asla değişmeyecek bazı değerlerin bulunduğuna dikkati çekti.

Turkcell'in DNA'sında var olan yenilikçilik, yüksek kalite anlayışı, müşteri memnuniyeti politikası, güçlü finansal yapı, toplumsal fayda odaklı hizmet anlayışını güçlendirerek sürdüreceklerini belirten Aksu, şöyle devam etti:

"Turkcell istikrarlı bir şekilde büyüyen ve yarattığı değeri yatırımcısı ile paylaşan bir şirket. 50 milyona yakın abone ve dünyanın en güçlü altyapılarından birisine sahip olan Turkcell, ayrıca tüm dünyada kullanılan müzik, anlık mesajlaşma, bireysel bulut gibi servislerini içeren dijital servis portföyünü, Türkiye'nin en büyük veri merkezi hizmetini veren dijital iş çözümleri işini ve tüm bunlarla beraber tech-fin alanında yine Türkiye'nin yeni nesil ödeme sistemleri işini bünyesinde barındırıyor.

Genel Kurul sonrası gerçekleşmesi öngörülen hisse devirlerinin Turkcell'in piyasa değerine katkı sağlayacağına ve şirketimizin yerli yabancı tüm yatırımcılar için doğru adres olmaya devam edeceğine inanıyorum. Turkcell küresel marka olma yolculuğuna hızlı ve emin adımlarla devam ediyor."

Aksu, bugünkü Genel Kurul sonrasında kavuştukları güçlü yapıyla, hedeflerinin Turkcell markasını global arenada daha da yukarılara taşımak olduğunu ifade etti.

Hissedarların da desteği ile bu ortak amaç doğrultusunda var güçleriyle çalışmaya, müşterilerin hayatına değer katmaya, küresel arenadaki güçlü pozisyonunu yükseltmeye katkı verecek ürün ve servisler geliştirerek Türkiye'nin Turkcell'i olarak ülke için çalışmaya ve millet için üretmeye devam edeceklerini dile getiren Aksu, "Türkiye'nin Turkcell'i gücüne güç kattı. Yeni dönem Türkiye'mize ve Turkcell'imize hayırlı olsun." diyerek sözlerini tamamladı.
Ya aga çekim gücü falan değişir zam gelir vergiler offf burda tek çeken turkcell içine edilmesin

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
OzkanK. ve Kamtarir abim, sizin niye varlık fonu'na karşı çıktığınızı anlayamıyorum. Şu an bu fon'da çok büyük şirket ve işletmeler var ve muazzam ölçekte de yönetiliyorlar. Sanırım siz çok eskilerde devlet işletmelerinin "Arpalık" zihniyetiyle yönetildiği zamanlarla karıştırıyorsunuz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
OzkanK. ve Kamtarir abim, sizin niye varlık fonu'na karşı çıktığınızı anlayamıyorum. Şu an bu fon'da çok büyük şirket ve işletmeler var ve muazzam ölçekte de yönetiliyorlar. Sanırım siz çok eskilerde devlet işletmelerinin "Arpalık" zihniyetiyle yönetildiği zamanlarla karıştırıyorsunuz.

Muhalefet karşıya Varlık Fonuna bende bildikleri birşey vardır diye düşündüm :)

Devletin Arpalığı diyorlar veya Paralel hazine diyorlar Varlık fonu için muhalefet... Hatta HDP'nin seçim vaadiydi Varlık fonunu kapatacaz diye...

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Zaten bundan önce çoğunluk hisse yabancılarda değil miydi?

ulasfather27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
bir Turkcell kalmıştı varlık fonuna devredilmeyen. sonuçları yine bize girecek arkadaşlar zaten 30 tllik faturama aylık yaklaşık 6 tl vergi ödediğim yetmemiş gibi şimdi faturayı da zamlarlar :(

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Şimdi böyle olması kötü bir şey mi yoksa iyi bir şey mi?Herkes başka bir şey diyor da.

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Hayırlısı olsun demekten başka yapacağımız birşey yok belki ama. Turkcellde gidici gibi sanki. Vergiler cart curt felan.

akilli55

Asistan
Reaksiyon puanı
41
telsiz ucretine zam gelmezse benlik sıkıntı yok. ?

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,382
Şimdi ben bu haberi tam anlayamadım. Bu 26.2 denilen pay daha önceden kimindi de Varlık Fonuna aktarıldı ? Aktarılmadan önce borcu harcı alacağı varmıydı ? Türm borçlarıyla birlikte mi devlete aktarıldı devletin kasasından pra çıktı mı bunlar önemli sorular ?

Açıkçası devletin kontrolünde bu kadar büyük bir firmanın en büyük payının olmasını sakıncalı görüyorum. ( Devlete sallamak veya yaptırım yapmak isteyenler büyük devletler bu firma üstüne oynayıp değer kaybetmesine veya işini yapamayacak duruma gelmesi için çalışabilir. )

Devletin en kısa sürede bu yüzde 26.2 lik hisseyi belli bir süreliğine 5-10-15 sene olur özelleştirmesi taraftarıyım. ( Devlet şirket yönetiminde ticari düşünemiyecektir siyasi düşünüp firmayı zarara sokacaktır. )
Şimdi anlatayım da aklında soru kalmasın.

Turkcell'de 2000 yılında şirketin ortaklık yapısı şöyleydi: Turkcell Holding A.Ş. ( yüzde 51),Çukurova Grup Şirketleri (yüzde 15.5),Sonera Holding (yüzde 13.3),halka açık (yüzde 10.5) ve diğer hissedarlar (yüzde 9.7).

Yani şirket içindeki en büyük paya sahip şirkette yine pay dağılımı vardı. Bu da dolaylı hissedarlık ile içinden çıkılamaz bir hal almıştı. Yani Mehmet Emin Karamehmet Yapı Kredide yaptığı gibi kendine zaman kazanmıştı. Zaten Çukurova Holdingi de Cem Uzanın mal varlığını TMSF el koyup tekrar satınca o almıştı.

Sonrasında ise dolaylı hissedarlık bitince Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan bilgilere göre borsada işlem gören yüzde 49’luk hisse oranı dışında Turkcell’deki dolaylı ortaklık yapısı şu şekildeydi: Sonera Holding B.V. (yüzde 24.02),Çukurova Grup Şirketleri (yüzde 13.76) ve Alfa Telekom Turkey Limited (yüzde 13.22).

Örneğin

Sonera Holding
% 24.02

Çukurova Grubu
% 13.76

Alfa Telekom Turkey
% 13.22

Citibank
% 7.44

Halka Açık
% 41.56

Ve ödenmeyen borçlar vergilerden dolayı Yapı Kredide olduğu gibi TMSF şirkete el koydu. Yalnız Yapı Kredi devletin kendi bankaları olduğu için Koç grubuna satılırken, kişisel verilerin olduğu Turkcell herhalde diğer ortakların onayı olmadığından satılamadı.

Dolayısıyla TVF şirketteki Telia'nın hisselerinide alarak %24,02den %26,2 paya çıkardı.
TOGG girişiminde Turkcell'in de olduğunu düşünürsek devletin kontrolde olması bu arabanın çıkmasını da garanti altına almak demek oluyor.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Varlık fonuna karşı değilim,
Ama varlık fonunun dış borçlanma için teminat gösterilmesine karşıyım.
Zira bu borçlar yüzünden yarın bir gün "Turkcelli çinliler aldı, Ziraat Bankası amerikanın oldu" haberlerini duymak istemiyorum üstadım.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Zira bu borçlar yüzünden yarın bir gün "Turkcelli çinliler aldı, Ziraat Bankası amerikanın oldu" haberlerini duymak istemiyorum üstadım.

Tam benim korktuğumda bu işte... Hem o hisseleri BORÇLARI İLE birlikte devlete alıp ilerde teminat gösterip veya borçlara karşılık yabancı bir firmaya geçmesini istemem yok pahasına.

Reaksiyon puanı
5,172
Eğer 3 5 şirketi yönetemeyeceklerse başta olmanın hiçbir anlamı yok... Turkcell bugüne kadar nasıl kendi gelir gider dengesi içinde bu günlere geldiyse bundan sonrasındada aynı şekilde gidecek.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kıymetli abim, teminat gösterilmesi demek satılması, hatta peşkeş çekilmesi gibi anlamlara gelir. Ben bugün bunun olacağını pek zannetmem. Yarınları da Rabbim bilir. Ama Türkiye'nin üç kuruş kredi için kendi öz varlıklarını teminat gösterecek kadar dip bir seviyeye düşeceğine ihtimal veremiyorum. Sadece Suriyeli göçmenler için takriben 50 milyar dolar harcayabilecek bir ülke o kadar düşer mi sizce?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066
Kıymetli abim, teminat gösterilmesi demek satılması, hatta peşkeş çekilmesi gibi anlamlara gelir. Ben bugün bunun olacağını pek zannetmem. Yarınları da Rabbim bilir. Ama Türkiye'nin üç kuruş kredi için kendi öz varlıklarını teminat gösterecek kadar dip bir seviyeye düşeceğine ihtimal veremiyorum. Sadece Suriyeli göçmenler için takriben 50 milyar dolar harcayabilecek bir ülke o kadar düşer mi sizce?

Risk hep bugün düşmez dersin yarın hükümet değişir sabahısı düşedebilir :(
İktidar olayım ilk iş İMF'den borç alacam diyenler var ülkede...

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Yanlış hatırlamıyorsam Ziraat'İn Çukurova Holdinge verdiği krediden dolayı hisselerde rehin vardı. Ama detaya bakmak lazım. Turkcell çok çetrefilli ortaklık yapısı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnşallah diyorum. Yani o kadar düşmemiştirize inşallah diyorum.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,382
Yanlış hatırlamıyorsam Ziraat'İn Çukurova Holdinge verdiği krediden dolayı hisselerde rehin vardı. Ama detaya bakmak lazım. Turkcell çok çetrefilli ortaklık yapısı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnşallah diyorum. Yani o kadar düşmemiştirize inşallah diyorum.
Ve ödenmeyen borçlar vergilerden dolayı Yapı Kredide olduğu gibi TMSF şirkete el koydu. Yalnız Yapı Kredi devletin kendi bankaları olduğu için Koç grubuna satılırken, kişisel verilerin olduğu Turkcell herhalde diğer ortakların onayı olmadığından satılamadı.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,066

hikayesi yukarıda...

Bu hikaye doğrumu ? Tarih 14 mart 2019 diyor. Bu konuda ki muhabbet daha 3 gün önce oldu. 20.10.2020 'de . Arada 1.5 yıldan fazla var... Ödenen para veya diğer muhabbetler değişmiş olabilir.

1603383492202.png

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Hikaye doğru. Zaten devlete geçmişti bir kısmı. Şimdi Varlık fonunun içine alındı.

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Turkcell çoğunluk hisseleri daha önce yabancı şirketlerin elinde değil miydi?
Bu kadar kritik ve önemli şirket bugün devletimizin uhdesine geçmiş olması sizi niye rahatsız ediyor anlamadım.

Hem niye gereksiz zam yapsın? Hani rekabet edeceği rakipleri olmaz anlarım da, enayi mi bunu işletecek olanlar ki zam yapsınlar?
Yabancıların mıydı ben Acun Ilıcalının diye biliyodum xd

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Orası çok karışık. Bıçak sırtı dengede Karamehmet İdare ediyordu Turkcell'i
Ama Telia Sonera / Alfa filan gibi yabancılar da vardı ortaklıkta.
Acun Ilıcalı yoktu ama :p
Eyvallah, yerime çok yerinde cevap vermişsiniz.
Ben de bunu kastetmiştim. :)