İMF'ye Son Taksidi Ödüyoruz

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sanki birtek borcumuz imf ye varmış gibi konuşuyolar türkiyenin dış borcu 534 milyar dolar kardeşim. Diğer borçlu olduğumuz kurumları neden anlatmıyo ekonomi bakanı ?

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
gayrısafi milli hasıla nasıl hesaplanır allahını seven gerçek manada yazsın şu formülü.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

katılıyorum. kesinlikle doğru. ama dünyanın aynı en büyük ülkeleri aynı zamanda en büyük üreticileri. yahu adamların içeri sokmadığı pirinci ( bak priinç pirinç ), gdo'lu pirinç, içeri almışız. bakanlarımız bir öyle bir böyle konuşmakta. size neyi hatırlatıyor peki ?
Ben söyleyeyim "Karadeniz'in en Karanlık Yüzü : Kanser"

konuya geri dönersem; en büyüklere bakacaksak nasıl büyük olduklarına bakalım.

güzel söyledin ama bu konudan farklı bir tartışma konusu o

ama şunuda unutmamak gerek ki bu tür olaylar dünyanın gelişmiş, gelişmemiş tüm ülkelerinde yaşanıyor, en yakınımızda avrupada kaçak et skandalı, hormonlu et skandalı, ilaç kalıntılı sebze meyve skandalı vs. vs tüm dünyada insan insandır kısa yoldan köşeyi dönme derdinde olan hep oldu olacaktırda bunu sadece bizim ülkemize hasmış gibi görmek yanlış sadece

Benim açımdan kötü olan şudurki tüketim toplumu olduk ve malesefki tüketim varsa üretim var üretim varsa biten kaynaklar var demektir yani dünyayı hoyrat ve hızlı bir şekilde yiyip bitiriyoruz hemde dünya tarihinin görmediği bir açlık,israf ve süratle

herkes ekonomilerinin çok kötü olduğunu ay sonunu getirmediğini söylüyor çünkü herkes borçlu yani herkes birşeyler tüketiyor(istisnalar hariç) kimsenin kıredi kartındaki 4 haneli borçlar çocuğuna mama aldığı yada evine ekmek götürdüğü için değil

Sıfır araba satışı her yıl artıyor hakeza ikinci elde öyle ev,mobilya,beyazeşya vb sürekli artış gösteriyor bu ürünler artık eskidiği için değil modası geçtiği için değiştirilir oldu

Ben şunun üzerine basa basa hatta tüm muhalefet eden herkese inat bağıra bağıra söylüyorum ki ekonomi çok iyi(iyilik kavramı yükseliş bazlı olarak söylüyorum) çünkü tüketim çok fazla buda üretimin çok fazla olduğunun kanıtı buda geçenlerde kim olduğunu hatırlayamadığım birisininde deiği gibi gelecek nesillerin cabinden yiyoruz

Ama bizim tek derdimiz malesef siyaset o sebepten iyi ve kötü arasındaki bu algı farkı herbirimizin koyu gözlükler takmış olması

annttiigs

Profesör
Reaksiyon puanı
24
güzel söyledin ama bu konudan farklı bir tartışma konusu o

ama şunuda unutmamak gerek ki bu tür olaylar dünyanın gelişmiş, gelişmemiş tüm ülkelerinde yaşanıyor, en yakınımızda avrupada kaçak et skandalı, hormonlu et skandalı, ilaç kalıntılı sebze meyve skandalı vs. vs tüm dünyada insan insandır kısa yoldan köşeyi dönme derdinde olan hep oldu olacaktırda bunu sadece bizim ülkemize hasmış gibi görmek yanlış sadece

Benim açımdan kötü olan şudurki tüketim toplumu olduk ve malesefki tüketim varsa üretim var üretim varsa biten kaynaklar var demektir yani dünyayı hoyrat ve hızlı bir şekilde yiyip bitiriyoruz hemde dünya tarihinin görmediği bir açlık,israf ve süratle

herkes ekonomilerinin çok kötü olduğunu ay sonunu getirmediğini söylüyor çünkü herkes borçlu yani herkes birşeyler tüketiyor(istisnalar hariç) kimsenin kıredi kartındaki 4 haneli borçlar çocuğuna mama aldığı yada evine ekmek götürdüğü için değil

Sıfır araba satışı her yıl artıyor hakeza ikinci elde öyle ev,mobilya,beyazeşya vb sürekli artış gösteriyor bu ürünler artık eskidiği için değil modası geçtiği için değiştirilir oldu

Ben şunun üzerine basa basa hatta tüm muhalefet eden herkese inat bağıra bağıra söylüyorum ki ekonomi çok iyi(iyilik kavramı yükseliş bazlı olarak söylüyorum) çünkü tüketim çok fazla buda üretimin çok fazla olduğunun kanıtı buda geçenlerde kim olduğunu hatırlayamadığım birisininde deiği gibi gelecek nesillerin cabinden yiyoruz

Ama bizim tek derdimiz malesef siyaset o sebepten iyi ve kötü arasındaki bu algı farkı herbirimizin koyu gözlükler takmış olması

konu dağılmasın o laf lafı açtı dayanamadım söyledim. orayı tartışmaya gerek yok. antiparantez olarak görün. takılmayın oraya.

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
hala borç ne kadar diyor yukarıda yazdım zaten bu soru yanlış sen bir ekonomiyi borca göre değil borç/gysh oranına göre değerlendirirsin kısacası istediğin yerden borç arttı dersen yaptığın cahilliktir.
Türkiye Cumhuriyeti kamu borçluluk oranı
2002-%74
2003-%67.7
2004-%59.6
2005-%52.7
2006-%46.5
2007-%39.5
2008-%40
2009-%46.1
2010-%42.4
2011-%39.4
buyur bak bakalım borç artmış mı?
dur birde diğer ülkeleri yazalım da iyice bak
Yunanistan-%166 Fransa-%87 Almanya-%83

burda sadece bir soruya cevap vermişsin diğer sorularımıda cevaplarsan sevinirim.

o dediğin gysh memur ve işçiye göremi hesaplanıyor yoksa ortalamamı baz alınıyor?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
eskiden aliye borçluyduk, şimdide veliye borçluyuz. Bazıları dış borcumuzun kalmadığını sanıyor. Gelişiyoruz vb diyor.
10 yııl öncesindeki toplam ülkenin borcu nekadardı bugün nekadar birde bunu yazsaydınız bari. Son 10 yılda rekor borçlandık. Doğmamış çocuklar bile ülkede borçlu hae geldi.
Bu gerçeği görmeniz bu kadar mı zor.
IMF gitmiş ne yzar ülkenin borcu everesti geçtikten sonra.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bir bakan çıkıp nedenini de söylemişti, eskiden alınan vergiden çok daha fazlası alınıyor bugün, eskiden halktan daha az vergi alınır, yetmeyeni borçlanırdı devlet, bugün imf den alınmıyor çünkü halkı soymak daha kolay. işkembeden sallamıyorum araştırın, 15 sene önce halktan alınan vergi yükü ile bugünkü vergi yükünü.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
onu bunu bilmem de bu milleti iyi uyutuyorlar vesselam, ekonomist olanlar kıs kıs gülüyorlar şimdi, uyandıklarında göreceğiz bu kerizleri diye.

andacafs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sanki birtek borcumuz imf ye varmış gibi konuşuyolar türkiyenin dış borcu 534 milyar dolar kardeşim. Diğer borçlu olduğumuz kurumları neden anlatmıyo ekonomi bakanı ?

Ekonomi bakanına söyleyelim bundan sonra senin kadar cahil ve at gözlüklü insanlara bir devletin borç hesabı nasıl yapılır onuda anlatsın da şuralara borcu yazıp gayrısafi milli hasılayı yazmadan ekonomi kötü diye çığırtkanlık yapmasın.
2002-%74
2011-39.4
borç hesabı budur oran ver bana borç miktarını yazıp ülke battı diye gösteremezsin.

burda sadece bir soruya cevap vermişsin diğer sorularımıda cevaplarsan sevinirim.

o dediğin gysh memur ve işçiye göremi hesaplanıyor yoksa ortalamamı baz alınıyor?

gayrısafi milli hasıla demek bir ülkedeki vatandaşların 1 yıl içinde yaptıkları hizmet-üretimin parasal değeridir.Yani ne kadar artarsa o kadar büyürsün.

Zaten sana kamu borçluluk oranını verdim haliyle neden dış borç miktarını istediğini çözebilmiş değilim.

Özelleştirme gelirleri ise yıllardır "demir ağlarla ördük ana yurdu" diye marş söyleyip ingilizin yaptığı 5000 km demir yolunu gösterenlerin, bırak demiryolunu doğru dürüst karayolu bile yapmayanların yarım bıraktıkları icraatlar yapılmıştır.
Kısacası ülke kalkınmıştır.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Ne sağcı ne solcuyum. Tarafsız bi yorumcuyum. Misal;

IMF her ay ülkemize gelir, bi kaç ültümatom verir, bunu yaparsan para veririm der gider ve bizde yapar para gelirdi. Artık bu yok.
Bu hükümet ile Türkiye; ekonomi, büyüme, enflasyon ve en önemlisi yatırım olarak çok büyük işler çıkardı.
Hiç almadığımız kadar hizmet alıyoruz, yollar, köprüler, metrolar, trenler, evler vs.
Hep söylenen ama olmayan şey gerçek oluyor (vergi size köprü, yol vs. olarak geri dönecek)
Yerli yatırım aldı başını gidiyor vs.

Ama çok önemli kamu şirketlerimizin kime satıldığı önemsenmeden özelleştirilmesine de ayar oluyorum.
Enflasyon iyi ama cebe giren yine aynı evet.
Abuk subuk açıklamalar yapılıyor evet vs.

Oranlama yaparsak şuan başta olan parti tüm partiler arasında "kötünün en iyisi."

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Ekonomi bakanına söyleyelim bundan sonra senin kadar cahil ve at gözlüklü insanlara bir devletin borç hesabı nasıl yapılır onuda anlatsın da şuralara borcu yazıp gayrısafi milli hasılayı yazmadan ekonomi kötü diye çığırtkanlık yapmasın.
2002-%74
2011-39.4
borç hesabı budur oran ver bana borç miktarını yazıp ülke battı diye gösteremezsin.

gayrısafi milli hasıla demek bir ülkedeki vatandaşların 1 yıl içinde yaptıkları hizmet-üretimin parasal değeridir.Yani ne kadar artarsa o kadar büyürsün.

Zaten sana kamu borçluluk oranını verdim haliyle neden dış borç miktarını istediğini çözebilmiş değilim.

Özelleştirme gelirleri ise yıllardır "demir ağlarla ördük ana yurdu" diye marş söyleyip ingilizin yaptığı 5000 km demir yolunu gösterenlerin, bırak demiryolunu doğru dürüst karayolu bile yapmayanların yarım bıraktıkları icraatlar yapılmıştır.

Köylü bitmiş, asgari ücretli açlık sınırının altında maaş alıyor, memur ay sonunu getiremiyor, telekom 2 yıllık net karı ile satılıyor, deprem vergisi diye toplanan paralarla yol yapılıp bize hava basılıyor, 500 milyar doların üzerinde dış borç var (diceksinki %40 gsmh ya göre. milyar dolar kazanan şirketlerin patronları ile asgari ücretli birer birey tutuluyor demi bunu hesaplarken? yarın o milyar dolar kazanan işveren az karı düşünce iş veren meraklanma işçim 560 milyar dolar bizim ortak borcumuz öderizmi dicek? yoksa yine işçi ve memurun sırtınamı binecek?) şimdi sen diyosanki ekonomi çok güzel gidiyo bişey diyemiyorum sana.
ayrıca 11 yılda hayatımıza fazladan giren vergileri, satılan kitleri ve özkaynaklarımızı saymıyorum bile. o paralarıda hesaba katarsak dış borcumuz 1 trilyon doları buluyor.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
GSMH (Gayri Safi Millî Hasıla), bir ülke vatandaşlarının verilen bir yıl için ürettikleri toplam mal ve hizmetlerin, belli bir para birimi karşılığındaki değerinin toplamıdır.

Yani1 yıl içinde o ülkedeki yapılan ticaretin toplam boyutunun ülke nüfüsuna bölümünden çıkan sonuçtur.

Gsmh 10.000 dolarına üzerine çıkınca ''hani benim cebimde öyle bir para yok '' diye eleştiren kardeşim ülke dış borcununda senin cebinden çıkan bir kısmı yok.Vergi olayına girmeyin neolur yine her hükümet zamanında vardı her hükümet artırdı ve her hükümette olup her hükümet artıracaktır

Ben bu ülkede bir tv kanalında bir muhabirin yanına birde utanmadan bir ekonomi profesörü alıpta çarşı pazar gezip millete varmı cebinizde bu kadar para diye sorup mikrofon tuttuklarını bilirim.

Neyi eleştiriyoruz? Neye göre eleştiriyoruz?

Gsmh ölçümleri ülkelerin yatırım yapılabilirlik durumlarını belirlediği için önemlidir ve bu sebeple bu rakamın yükselmesi yabancı yatırım açısından ülke menfaatini doğrudan ilgilendirir

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
yorumları baştan sonra okudum dış borç rakamı yükseldikçe orgazm olanlar var şaka gibi :) sözde ülkesini düşünen ekonomi uzmanı arkadaşlara benden selam olsun :)

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
olaya bak ya 2013 yılında binlerce gencecik fidanın, çucuğun ve masum insanların katili yıllardık bu ülkeyi sömüren pkk denen illetin kurucusu ile pazarlık yapıyoruz. siz kalmış ekonomi iyi gidiyor hükümet çok iyi yapıyor diyebiliyorsunuz. nasıl bir mantık anlıyamadım.

biz 30 yıldır bu tavizleri vermemek için savaşmadıkmı?
binlerce şehidi bu taleplerini kabul etmediğimiz için vermedikmi?
boşu boşunamı verdik bu kadar şehidi?
madem bunlara bu isteklerini verecektik neden terörle mücadele ettik yıllar boyunca?
neden çanakkele savaşına girdik 3 ay sonra ingilizler istanbula girmedimi? madem gireceklerdi niye çanakkalede binlerce şehit verdik?
ne salak insanlarmışız biz. bunların istediklerini madem verecektik nie bu kadar şehit bekledikki başta vereydik biteydi.

andacafs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Köylü bitmiş, asgari ücretli açlık sınırının altında maaş alıyor, memur ay sonunu getiremiyor, telekom 2 yıllık net karı ile satılıyor, deprem vergisi diye toplanan paralarla yol yapılıp bize hava basılıyor, 500 milyar doların üzerinde dış borç var (diceksinki %40 gsmh ya göre. milyar dolar kazanan şirketlerin patronları ile asgari ücretli birer birey tutuluyor demi bunu hesaplarken? yarın o milyar dolar kazanan işveren az karı düşünce iş veren meraklanma işçim 560 milyar dolar bizim ortak borcumuz öderizmi dicek? yoksa yine işçi ve memurun sırtınamı binecek?) şimdi sen diyosanki ekonomi çok güzel gidiyo bişey diyemiyorum sana.
ayrıca 11 yılda hayatımıza fazladan giren vergileri, satılan kitleri ve özkaynaklarımızı saymıyorum bile. o paralarıda hesaba katarsak dış borcumuz 1 trilyon doları buluyor.

Bak hele rakamsal kanıt istiyordu verince yine mahalle ağzı ile atmalar başlamış yok o bitmiş şu şöyle olmuş.Hele şu gayrısafi milli hasıla hesabına hayran oldum ortalama soruyor adam yahu.
Adam alınan vergi ile yol yapılmasına kızıyor öncekiler o vergileri ne yapıyordu doğru ya israilin batan askeri şirketlerini kurtarıyordu
şu ülke ordusunun ihtiyaçlarının içeriden %40 ını anca karşılıyordu şimdi %75 karşılıyor ama beyefendi mutsuz.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Yukarıdada bahsettiğim gibi her konuya siyaset gözüyle bakıp yorumlarsak konu imf ye biten borçtan iç işlerinde olmasını istemediğimiz( yada istediğimiz yöntemle olmayan bir yoldan) girilen bir sürecin eleştirisine dönüşür

Yediğimiz içtiğimiz siyaset imf'ye biten borca sevinirsek eyer hükümeti övmüş oluruz buda yanlış tabiki

@freewill kardeşim başım yarıldı attığın taştan :D ama bende senin yorumunu baştan sona okuyunca imf'ye biten borçtan (ki konu başlığımız bu) kara yaslar bağladığın izlenimine kapılıyorum

Birileri bitirsin borcuda kim bitirirse bitirisin diyebilelim istiyorum

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bak hele rakamsal kanıt istiyordu verince yine mahalle ağzı ile atmalar başlamış yok o bitmiş şu şöyle olmuş.Hele şu gayrısafi milli hasıla hesabına hayran oldum ortalama soruyor adam yahu.
Adam alınan vergi ile yol yapılmasına kızıyor öncekiler o vergileri ne yapıyordu doğru ya israilin batan askeri şirketlerini kurtarıyordu
şu ülke ordusunun ihtiyaçlarının içeriden %40 ını anca karşılıyordu şimdi %75 karşılıyor ama beyefendi mutsuz.
Hükümet zenginden vergi toplayabilmek için Türk Ticaret Kanunu hazırlıyor chp oraya buraya başvurup içine ediyor.Sonra biz niye fazla vergi ödüyoruz diye bide şikayet ediyor.

Ayrıca şu pkk ya neler verilmiş bi söyleyin bakalım siz galiba baya baya hakimsiniz bu konuya

Konuştuğun kelimelere dikkat et öncelikle.

Ben bu ülkede yaşayan vatandaşım ben tabiki hayatın gerçeklerini sölicem başka ne söylememi beklerdinki? Ben pazarda gördüğümü söylicem, bakkalda manavda gördüğümü söylicem. senin gibi pro ekonomist değilim belki ama en azından kapitalist düzenin tuzakları ile gerçekleri ayırt edebiliyorum çok şükür.

Daha kötü örnek göstererek kendini haklı çıkaramazsın öncekiler ne yaptıysa o onların ayıbıdır.
Dünyanın en yüksek vegilerini biz ödüyoruz ama halen daha asgari ücretli 500tl ev kirasının olduğu bir şehirde 750-800 lira gibi komik bir rakam alıoyor.

PKK ya verilen en büyük taviz nedir biliyormusun?
Avrupa ve Türkiyedeki tüm paralarının dolaşımını serbest bıraktılar. zaten başka bir şey vermelerinide gerek yok.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
[video=youtube;urQPidxFoH8]http://www.youtube.com/watch?v=urQPidxFoH8[/video]

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu ülkede en nefret ettiğim şey takım tutar gibi siyasi parti tutulması.Bu çok büyük bir kesim için geçerli hemde. partilerinin yaptıkları her şeyi hiç sorgulamaya bile gerek duymadan doğru kabul ediyorlar.Ayrıca dışborç konusunda Türkiye yi Amerika Almanya gibi devletlerle karşılaştırma gafletine düşenler olmuş.. Zaten bütün dünya amerikan dolarıyla dönüyor.Her türlü alışveriş dolarla yapılıyor. Adamlar çıkardıkları yasalarla ülkelerine kendi paralarının girişini sınırlı tutuyorlar ama bir taraftan karşılıksız para basıp dünya ekonomisine salıyorlar, borçlarını ödüyorlar.haliyle olan bizim gibi gelişmekte olan ülkelere oluyor.Almanya desen dünyanın en büyük ihracatçılarından biri. o kadar ticaret yapan bir ülkenin tabi ki büyük birde dış borcu olucak ama asıl önemli olan kasasına giren para.Ve şuanda ekonomimiz iyiye gidiyor ama satacak bir şey kalmadığında ne olacak bakalım? Şişme ekonomi. Devlet halkı süründürdükten sonra o ülkenin borcu olmasa en süper ekonomiye sahip olsa ne olacak ki? Devletin amacı ve görevi halkın refahını sağlamak değil mi? Ama bu ülkede her şeyden devlet zaten vergisini alıyor. hemde son kullanıcıya gelene kadar bir kaç defa verginin vergisi alınıyor.Bunlar yetmezmiş gibi alakasız saçma sapan şeylerde devletin kurumlarına katılım payı ödüyoruz.aynı şekilde devlet hırsızlık yapanı adalete teslim edeceğine onun ödemediği suyun elektriğin parasını kaçak kullanım bedeliyle namuslu vatandaşına ödetiyor. İnsanlar açlık sınırının çok altında paralarla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.Sizde hala bu ülkede ekonomiden bahsediyorsunuz yahu. istanbul depreminde yaraların sarılması için ek vergiler konuldu ama o vergilerle göz boyamak amacıyla yol yapıldı heralde bir tek. yıllar geçti hala deprem için konulan vergiyi ödüyoruz.

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
2002-%74
2011-39.4

bir 2002 deki duruma bak bide şimdiki ? vatandaş aç kardeşim kriz varken bile millet bu kadar parasız kalmadı. 2002 yılı sonunda 129.6 milyar dolar dış borç vardı 2012 yılı eylül ayı sonunda 326.3 milyar dolar dış borç oldu ülkemizin dış borç stoğu 2.55 katına yükseldi sen neden bahsediyosun

Reaksiyon puanı
0
Şunu tekrar söylemek istiyorum; Borçlar GSYİH göre yüzde bazında hesaplanır.2002 den bu yana GSYİH 3 katı artmıştır.2001 krizinin bedeli olarak 380 milyar dolar borç ödenmiştir.Geçmiş dönemlerin keyleri ödenmiştir.İMF ye borç bitme noktasına gelmiştir.TL den 6 sıfır atılmasına rağmen enflasyon kontrol altında tutulmuştur.Tarihimizde ki en fazla yatırım ve altyapı bu dönemde vuku bulmuştur.OECD verilerine göre son 3 yılda dünya da en çok istihdam yaratılan dönem bu dönemdir.OECD verilerine göre son 2 yılda dünya da en çok büyüyen 2. ülke biziz.Şimdi kendimden örnek vereyim Ben devlet memuruyum.3 yıl önce net maaşım 1700 liraydı şimdi net maaşım 3000 lira.Çarşının pazarın halini milletin halini bizde biliyoruz görüyoruz.Ahmak sanmayın milleti.Partizanlık yapmayın lütfen.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
tamam eyvallah ekononi gelişiyorda bu halka yansımıyor zengin daha zengin, fakir daha da fakir oluyor sorun burda

andacafs

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuştuğun kelimelere dikkat et öncelikle.

Ben bu ülkede yaşayan vatandaşım ben tabiki hayatın gerçeklerini sölicem başka ne söylememi beklerdinki? Ben pazarda gördüğümü söylicem, bakkalda manavda gördüğümü söylicem. senin gibi pro ekonomist değilim belki ama en azından kapitalist düzenin tuzakları ile gerçekleri ayırt edebiliyorum çok şükür.

Daha kötü örnek göstererek kendini haklı çıkaramazsın öncekiler ne yaptıysa o onların ayıbıdır.
Dünyanın en yüksek vegilerini biz ödüyoruz ama halen daha asgari ücretli 500tl ev kirasının olduğu bir şehirde 750-800 lira gibi komik bir rakam alıoyor.

PKK ya verilen en büyük taviz nedir biliyormusun?
Avrupa ve Türkiyedeki tüm paralarının dolaşımını serbest bıraktılar. zaten başka bir şey vermelerinide gerek yok.

PKK zaten parasını dolaştırmakta hiç zorlanmıyordu ki. Bir Avrupa birliği şartı yakında devreye girecek ve Türkiye ekonomi şeffaflığında sınıfta kaldığı için teröre destek veren ülke kategorisine girecek.
Şöyle anlatayım iki tür vergi vardır:
1-doğrudan vergi: kazanılan paradan kesilen vergi yani bildiğin orjinal vergi
2-Dolaylı vergi: ötv,kdv gibi saçmalıklar.
Ekonomisi kayıt altında olan yani denetlenen vergi kaçırmanın şirket hortumlamanın zor olduğu ülkede zengin vergisini mecburen verir bu durumda doğrudan verginin toplama oranı %90 dır.
Bizim gibi vergi kaçırmanın,şirket hortumlamanın çocuk oyuncağı olduğu ülkelerde mesela Türkiye'de %50 dir. Tam bir rezillik bunun sebebi devlet zenginden vergi alamayınca millete yıkar.
Basit bir soru kim denetim istemez,şeffaflık istemez vergi kaçırmak ister. Medya patronu,tüsiad,tobb ve daha bir sürüsü.
Peki bu iş nasıl oluyor tabi ki Türk ticaret kanunu tam onların istediğine göre seneler önce yazılmış açın bakın tüketiciyi-fakiri-halkı destekleyen tek cümlesi yok.Bunun değişmesini istemiyorlar. Geçen yaz hükümet yeni ttk hazırladı baktım maddelerine biraz o gece mutluluktan gözüme uyku girmedi ertesi günler gazetelere televizyonlara baktım hevesim kursağımda kaldı. Çarpıtma mı dersin kötüleme mi vatandaşı korkutmak için bütün lobi faaliyete geçmiş tüsiad-tobb isyan bayrağı açmış vs. sonra bir süre böyle geçti sonra baktım birileri yine bir yerlere başvurmuş yasayı delik deşik ettiler çıkartmadılar. İşin özü bu ülkede zengin seni ezmesin istiyorsan fahiş vergi vermek istemiyorsan sana tavsiyem hükümete sallayacağına gidip yasaya karşı çıkanlardan hesap sormandır.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Hükümet zenginden vergi toplayabilmek için Türk Ticaret Kanunu hazırlıyor chp oraya buraya başvurup içine ediyor.Sonra biz niye fazla vergi ödüyoruz diye bide şikayet ediyor.

Ayrıca şu pkk ya neler verilmiş bi söyleyin bakalım siz galiba baya baya hakimsiniz bu konuya

hocam öncelikle ağzına sağlık. ancak ne söylediğini kendi de bilmeden sürekli çark edip konuyu saptıranlar yüzünden siyasete girip gereksiz yere ceza almayın. malum forumda siyaset yasak. herkesin kapasite aynı olmuyor ne yazıkki.

muhahmtok

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hayırlısı bakalım elbruz46 arkadaşım güzel yazmışsın maşallah :)

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
1 sente muhtaç olduğumuz günleri ne çabuk unuttuk.İmf Türkiye masası vardı zamanında.Buranın Ceberrut tipli şeflerinin her dediği olay olurdu.Bu İmf den kurtuldu isek Ekonominin kötü oldugunu iddia etmek.Nasıl bir Cahilliktir.Anlamıyorum.

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
borç yoksa extra vergi de yoktur.ötvleri kaldırsınlar görelim o zaman :D

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Her şey tamamda hükumetin bu borcun ödenmesinin kendinin bir marifeti gibi göstermesi beni öldürüyor.O borç vatandaşın bir somun ekmeğinin bile vergisinden ödendi."2002 ile 2011 arası maaşı enflasyon karşısında eriyen sadece 2 kesim var, bunlardan biri müsteşarlar, diğeri ise milletvekiller"Diyen bir maliye bakanımız varken bunu da üstlenmeleri de kaçınılmaz.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Mümkün olduğunca basit anlatacağım. Maksadı anlamak olan anlar, maksadı anlamak değil siyaset yapmak olan taş çatlasa yine anlamaz!

Ülkelerin 2 tür dış borcu vardır!

1) Devletin borcu... Hazineyi ilgilendirir, hükümet öder...
2) Özel sektör borcu... Özel sektörü ilgilendirir... Ekonomi politikalarını ilgilendirir...

Bu iki borcun toplamı ülkenin DIŞ BORCU olarak kabul edilir.

TÜM DÜNYADA BORÇ MİKTAR İLE DEĞİL ORAN İLE DEĞERLENDİRİLİR.
BORCUN ne kadar olduğu ÖNEMLİ DEĞİLDİR!
BORCUN GSYH'ya ORANI ÖNEMLİDİR!

1) Devletin borcu... Türkiye'de son 10 yılda devletin DIŞARIYA OLAN borcu, GSYH'ya oranla AZALMIŞTIR

Hükümeti İlgilendiren borç bu borçtur. Hükümet eğer devleti ve ekonomiyi iyi yönetiyorsa bu borç her zaman ödenebilir ve çevirilebilir bir hal alır.

Dünyada kabul gören Borç/GSYH oranı %40'tır...
Avrupa'da kabul gören oran Maastricht kriterleri'dir %60...

Yani Dış Borcunuzun GSYH'a oranı %60'ın altında olması gerekiyor!
%40'ın altına inmiş ise zaten işler gayet iyi gidiyor demektir...

%40-60 arası normaldir...

%40, %60 ne demek derseniz.

100 Lirarınız var bunun en fazla 60 lirası BORÇ OLMALIDIR...

2) Özel Sektörün Borcu... Türkiye'de son 10 yılda ÖZEL SEKTÖRÜN BORCU ARTMIŞTIR...

Özel Sektör borcu nedir?

Ülkemizde faaliyet gösteren bir çok firma var. Bu firmalar yatırım yapmak, iş yapmak için BORÇ ALIYORLAR! Yaptıkları yatırım, iş sonucunda elde ettikleri kar ile belli bir vade sonunda belli bir faiz ile bu borcu ödüyorlar!

Sadece firmalar değil, halk olarak hepimiz bir çok alış verişimizi BORÇLAR ile yapıyoruz.
Araba alıyoruz, kredi çekiyoruz.
Ev alıyoruz, kredi çekiyoruz.
Hatta günümüzde sakız alsak KREDİ KARTI ile alıyoruz yani BORÇLANIYORUZ!

Peki bunun DIŞ BORÇ İLE ALAKASI NEDİR derseniz...

Gerek Firmalar olsun gerekse normal halk olsun bu borçları BANKALARDAN alıyor...
Bankalardan borçlanırken belli faiz oranları ile borçlanıyoruz.

İşin Dış Borç ayağına gelince...

Banklara yabancı bankalardan ya da para fonlarından belli faiz oranıyla ülkeye para getiriyorlar.
Ülkeye getirdikleri bu paraları yine belli faiz oranları ile özel sektöre ve halka borç veriyor.

Yani bir banka yurt dışından %2 faiz ile aldığı borcu, bize %4 ile veriyor.
Biz bankaya borçlu görünüyoruz, ancak parayı aldığımız banka parayı yurt dışından getirdiği için aslında biz DIŞARIYA BORÇLU OLUYORUZ...

ŞİMDİ TÜM BORÇLARIMIZI YAZALIM GSYH'ya ORANI NEDİR GÖRELİM...

2002'de Türkiye'nin Devlet olarak 64.5 Milyar Dolar DIŞ BORCU VARDI...
2012'de Türkiye'nin Devlet olarak 101.1 Milyar Dolar DIŞ BORCU VAR...

2002'de Özel Sektörün 43.1 Milyar Dolar DIŞ BORCU VARDI...
2012'de Özel Sektörün 217.2 Milyar Dolar DIŞ BORCU VAR...

Miktar Olarak BORÇ ARTTI...
ORAN olarak BORÇ AZALDI...

2002'de DIŞ BORCUN GSYH'YA ORANI %73.7
2012'de DIŞ BORCUN GSYH'YA ORANI %41

Yani 2002'de 100 liramızın 74 lirası borçtu...
2012'de 100 liramızın 41 lirası borç...

2002'de Dış Borçta Devletin borç oranı daha yüksekti...
2012'de Dış Borcun üçte ikisi Özel Sektörün...

Yani devletin borcu azaldı...
Özel sektörün borcu arttı...

ÖZEL SEKTÖRÜN BORCUNUN ARTMASI KÖTÜ BİR ŞEY MİDİR?
Ekonomi iyiye gidiyorsa bir sorun yoktur!

İnsanlar geleceğe umutla baktıkları için ödeyebileceklerine güvendiklerinden dolayı HARCAMA YAPIYOR demektir...

10 yıl 20 yıl vaade ile insanlar ev, araba alıyor...

Özel Sektör yeni yatırımlar yapıyor, iş sahaları artıyor...

BORÇ OLMADAN BUNLAR OLMAZ!

İşadamı BORÇ ALACAK ki yeni FABRİKA KURSUN...
Ahmet efendi BORÇ ALACAK ki kirada oturmak yerine EV ALSIN...

Özetel bugün ülke olarak 100 liramız var bunun 41 lirası borç...
Eğer 100 liramızın 61 lirası borç olursa o zaman tehlike çanları çalıyor demektir, muhalif arkadaşlar işte o zaman feryadı koparsınlar...

Bu konu bundan daha açık anlatılabilir mi bilmiyorum...
Niyeti İYİ OLAN ANLAMIŞTIR...
Niyeti KÖTÜ OLANLA BİZİM İŞİMİZ OLMAZ!...