İMF'ye Son Taksidi Ödüyoruz

BERVA

Doçent
24 Nisan 2011
712
8
18
Kıyaslamaya kalkarsak bir yere varamayız. Çünkü günün şartlarına göre politikalar farklılık gösterir. Şİmdi Sultan AbdulHamit ile Atatürk'ü karşılaştırırsak aradaki uçurumu kestiremeyiz.

Abdulhamid Han bazılarının aksine benim çok sevdiğim ve saygı duyduğum bir insandır.Bende kendisini İmparatorluğun son İmparatoru, Ulu Hakan'ı olarak görürüm.
Fakat ne varki, Atatürk'le kıyaslamak istemem çünkü dediğiniz gibi şartlar çok farklı.
Kendisi tahta çıktığı zaman kaçınılmaz olan "93 Harbi" dışında bir savaş vermemiştir.
1.Dünya Savaşı,Kurtuluş Savaşı.... gibi savaşlar sonrasında kurulan Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin her alandaki gelişimi,en az Ulu Hakan kadar başarılıdır.Hatta daha başarılıdır birçok insanın nazarında.
Eğer diyorsanız Atatürk başarısızdır,ekonomik alanda yanlış kararlara imza atmıştır ülke ekonomisini kötü etkilemiştir,halkına zamanının yeterli sosyal şartları sağlayamamıştır.O konuyu da tartışabiliriz.
Ama Imf'ye ödenen ve kapanan borç sevindiricidir.Bunu inkâr etmiyorum,etmiyoruz.
Fakat sizde söylediklerimin,yorumlarımın hayal ürünü olduğunu, halkın %77 sinin mutlu mesut olduğunu, sosyal ve ekonomik açıdan söylenildiği kadar iyi olduğumuzu düşünüyor,yada şahit olduysanız ülkemiz için ne mutlu.

thekillingroad

Profesör
10 Eylül 2012
1,510
1
218
IMF'ye borç bitince ne oluyor?
Anlarım ama, siz ekonomiden anlamayan bir bakkala falan anlatır gibi anlatabilir misiniz lütfen. Rica ediyorum. :)
IMF'ye borcumuz kalmayınca ne oluyor?

kgt1453

Asistan
7 Şubat 2013
158
4
18
Anlarım ama, siz ekonomiden anlamayan bir bakkala falan anlatır gibi anlatabilir misiniz lütfen. Rica ediyorum. :)

Alacagi oldigu icin uokemizin icmeselelerine ve siyasetine karisabilen vir kurum ile alakamizi kesmis oluyoruz. Ayrica dis borcimuzun bir kismi odenmis oldu. Bunlar maddi kazanc. Birde manevi kazancı varki anlatamam.

thekillingroad

Profesör
10 Eylül 2012
1,510
1
218
Alacagi oldigu icin uokemizin icmeselelerine ve siyasetine karisabilen vir kurum ile alakamizi kesmis oluyoruz. Ayrica dis borcimuzun bir kismi odenmis oldu. Bunlar maddi kazanc. Birde manevi kazancı varki anlatamam.

Manevi kısmı kenara koyalım, ona bir yorum yapamam. Doğrudur, bir ülkenin uluslararası bir tefeciye borcunun olmaması tek başına bakıldığında güzel bir şey elbette.

IMF'nin alacağı olduğu için hangi iç siyaset meselemize karıştığını söyler misin? Veya karışmaya yeltendiğini?

Dış borcun ödenmesiyle ilgili olarak. Mesela, benden alıp IMF'ye ödemişsen ve benim faizim daha yüksek, yani borcun arttıysa da iyi midir peki? Soruyorum gerçekten, dalga falan geçtiğimi düşünmeisn lütfen kimse.

Hafiye

Profesör
30 Nisan 2009
2,092
14
218

Bir gecede kağıt üzerinde 3.500 dolardan 10.500 dolara çıkan milli hasılaya göre mi? Yoksa aile ve sosyal politikalar bakanlığının bizzat yayınladığı raporda da belirtildiği gibi, halkın %93'ünün fakir olmasına göre mi anlatalım? Bir borcun bitmesi iyi ama ya açılan cari açık, zengin-fakir arasındaki uçurum?

webrettin

Profesör
16 Mart 2009
1,676
49
228
Manevi kısmı kenara koyalım, ona bir yorum yapamam. Doğrudur, bir ülkenin uluslararası bir tefeciye borcunun olmaması tek başına bakıldığında güzel bir şey elbette.

IMF'nin alacağı olduğu için hangi iç siyaset meselemize karıştığını söyler misin? Veya karışmaya yeltendiğini?

Dış borcun ödenmesiyle ilgili olarak. Mesela, benden alıp IMF'ye ödemişsen ve benim faizim daha yüksek, yani borcun arttıysa da iyi midir peki? Soruyorum gerçekten, dalga falan geçtiğimi düşünmeisn lütfen kimse.

Bugün nasıl karışırabilir diye soru gelebilir ancak para istediğimizde parayı vermek için ülkemizin katılabileceği ihalelere kısıtlamalar, asgari ücretin bölgesel belirlenip düşürülmesi ve askeri ihalelere açık kapı bırakıyorlardı. Bunlar medyaya yansıyan para verme şartlarıydı. Hatta paranın iyi yönetilmesi için amerikadan ihraç bakanlarla bile yönetilir yıllar sonra şartlar düzelince nasıl karışabilir ki diye soru sorulması çokta anlaşılmaz değil.

topalsolucan

Rektör
25 Mart 2010
15,673
555
293
kutuplaşma denilen şey ne menem birşeymiş, yeni yeni anlıyorum. tutulan bir partinin lideri bir konu hakkında ne söylüyorsa, tüm oy verenleri o alanda tüm benliğiyle savunucu oluyor. ekonomi iyi diyen bir partiye oy verenler ekonominin iyi olduğunu göstermek için çabalarken, muhalefet partisine oy verenler ise ekonominin kötüye gittiğini göstermek için canla başla mücadele veriyor. hele bir nokta var ki alıp başını nereye gider insan bilmiyorum. suriyedeki olayları esed'e yükleyip, hakaretler eden partiye oy verenler, esed'i tek suçlu olarak görürken, o partiye muhalif olup suriyedeki olayları muhaliflerine bağlayanlar ise esed'i savunuyorlar. ve öyle inanmışçasına savunuyorlar ki, sanırsın suriyenin iç işlerinde görev yapmışlar. halbuki savunduğu şeye onu sevk eden tek şey, tuttuğu partinin liderinin öyle söylemiş olması. Allah bu siyaseti kahretsin.

by efsane

Rektör
Emektar
10 Aralık 2008
14,680
2,135
293
kutuplaşma denilen şey ne menem birşeymiş, yeni yeni anlıyorum. tutulan bir partinin lideri bir konu hakkında ne söylüyorsa, tüm oy verenleri o alanda tüm benliğiyle savunucu oluyor. ekonomi iyi diyen bir partiye oy verenler ekonominin iyi olduğunu göstermek için çabalarken, muhalefet partisine oy verenler ise ekonominin kötüye gittiğini göstermek için canla başla mücadele veriyor. hele bir nokta var ki alıp başını nereye gider insan bilmiyorum. suriyedeki olayları esed'e yükleyip, hakaretler eden partiye oy verenler, esed'i tek suçlu olarak görürken, o partiye muhalif olup suriyedeki olayları muhaliflerine bağlayanlar ise esed'i savunuyorlar. ve öyle inanmışçasına savunuyorlar ki, sanırsın suriyenin iç işlerinde görev yapmışlar. halbuki savunduğu şeye onu sevk eden tek şey, tuttuğu partinin liderinin öyle söylemiş olması. Allah bu siyaseti kahretsin.

310295_582880628410887_1714027526_n.jpg

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0

O Zaman ülkenin geleceğini belirlemek adına birilrine, Evet sen olursun derken siyasette lider mi seçiyoruz yoksa Rab mi ediniyoruz bu ayrımı yapmak lazım. Yoksa fani olan insan konuşur iken bile hata yaparken liderler nasil sütten çıkmış ak kaşık olabiliyor inşanların gözünde yoksa bir grubun bir toplulugun benimser iken onların günahlarına hoş görü ile bakarken o günahlardan muaf mi tutulacağimizi mi düşünüyoruz.Kendimize kimi imam kimi lider yada grup,parti veya herhangi sosyolojik bir olguya dahil olurken onlar ile hasr edileceğimız aklımiza gelmez mi yoksa o günün hiç gelmeyeceğini mi düşünürüz ölüm bir nefes kadar uzağımizda .

kgt1453

Asistan
7 Şubat 2013
158
4
18
Topkumun belirli bir kesimi surekli olarak ikinci planda tutuldu. Bugun kendibi on planda gorenlerin bu siddetle bugunku iyilesmeleri -istemeyerekte olsa- cok buyuk gormesi normal karsilanmali.

Ben 28 yasimdayim 20 yildir ailece borc oduyoruz ancak ev araba ve ozel ihtiyaclarimi bu 10 yillik sure icinde gerceklestirdim. Hala borcumuz var ama odemekte sıkıntı duymuyorum. Gelecekten umutluyum. Bu benim gercegim. Simdi ben kendi gercegime gore konusuyorum siz de kendi gerceginize gore..

Bana bol gelen size dar gelebilir.

thekillingroad

Profesör
10 Eylül 2012
1,510
1
218
Bugün nasıl karışırabilir diye soru gelebilir ancak para istediğimizde parayı vermek için ülkemizin katılabileceği ihalelere kısıtlamalar, asgari ücretin bölgesel belirlenip düşürülmesi ve askeri ihalelere açık kapı bırakıyorlardı. Bunlar medyaya yansıyan para verme şartlarıydı. Hatta paranın iyi yönetilmesi için amerikadan ihraç bakanlarla bile yönetilir yıllar sonra şartlar düzelince nasıl karışabilir ki diye soru sorulması çokta anlaşılmaz değil.

O yılları hatırlamayacak yaşta bilinçte olmadığıma emin olabilirsiniz. :)
Yazılanların bir kısmına katlmakla beraber, ben insanların bu konudan ne anladığını merak ediyordum daha çok. IMF'nin karışma olarak gördüğümüz hareketlerinin çoğu malesef zorda olan ekonomiyi canlandırmak amacıyla zaten yerel politikacıların yaptığı şeylerdir. Ayrıca ABD'den ithal edilen bakanın uyguladığı ekonomik politika sözde düzlüğe çıkmamızı sağlamıştır ve bugün IMF'yi def ettiğini söyleyen iktidar tarafından da devam ettirilmektedir. Yani Bakan'ı kötü olarak algılayacaksak yine durum kötü.

Peki IMF'ye olan borcun bitmesi ve toplam borcun artması ne anlam ifade ediyor? Mesela IMF'den değil de A'dan B'den borç aldığımızda durumun farkı nedir? Mesela bugün Almanya'nın Yunanistan'a yaptıkları borç yüzünden değil neden olmuştur hiçdüşündük mü?

ByEGT

Profesör
26 Kasım 2009
3,025
15
218
Zamanında IMF'den çok çektik. Bu belanın etkisinden zamanla kurtulduğumuz için balık hafızalı milletimiz şimdi IMF borcunun bitmesini küçük iş olarak görüyor. Dış borcumuz, IMF borcu ile kıyaslanamayacak kadar büyük; ama ekonomik düzen büyüdükçe borçlanmayı gerektiriyor. Büyük şirketlerin borçlarını araştırırsanız bu durumu görebilirsiniz. Bu borçların halka paylaştırılıp bir şekilde dizginlenmesiyle de borsa piyasası çıktı. Borsaya yeni açılan bir firma borçları boyunu aşan firmalar oluyor (yanlışım varsa düzeltin).

Sonuç olarak IMF'den kurtulmamız hafife alınacak bir olay değildir. Günümüzde küçük bir sinek olarak görüyor olabiliriz; ama mide bulandırıyordu.

alpikk

Öğrenci
21 Eylül 2012
7
0
1
2002 yılında İMf'den alınan bırç 23,5 milyar dolar.bu borç bitiyor doğru ama 10 yıl önce 130 milyar dolar olan dış borç(Imf ye olan borçla birlikte 130 milyon dolar) şu anda 337 milyar dolar ve bunun 100 milyar doları kısa vadeli.Yani artık imf ye değil diğer yabancı bankalara daha fazla borcumuz var ve buna seviniyoruz:)

12 Mart 2011
35,206
10,327
293
2002 yılında İMf'den alınan bırç 23,5 milyar dolar.bu borç bitiyor doğru ama 10 yıl önce 130 milyar dolar olan dış borç(Imf ye olan borçla birlikte 130 milyon dolar) şu anda 337 milyar dolar ve bunun 100 milyar doları kısa vadeli.Yani artık imf ye değil diğer yabancı bankalara daha fazla borcumuz var ve buna seviniyoruz:)

yahu bu tür serzenişlere bu konu içinde onlarca defa cevap verildi be arkadaşım, eğer baştan itibaren okumuş olsaydın söylediklerinin cevabını bulmuş olacaktın eminim.