İlk buluşmada hesabı kim ödemeli?

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Bugün arkadaş grubumuzla bu konuyu konuşuyorduk. Kimi fark etmez, kimi erkek öder, kimi Alman usülü olmalı dedii...? Sizce nasıl olmalı?

MrGrфn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,290
Samimiyetin seviyesi az olacağından Alman usulü ödenmeli. Hatta tüm buluşmalarda öyle olsa daha iyi, ama bizde yerleşmiş bir alışkanlık, herkes erkeğin ödemesi gerektiğini söylüyor. Bence erkek ve kadının burada bir farkları yok. Bu yüzden tüm hesabı bir kişinin ödemesi saçma.

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
İlk buluşmada da son buluşmada da Alman usülü olmalı, "Ben öderim ben öderim" dediğim zaman birileri dur demeli yoksa o iş olmaz.
Aslında olabilir ülkemizde alışılması zor:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Samimiyetin seviyesi az olacağından Alman usulü ödenmeli. Hatta tüm buluşmalarda öyle olsa daha iyi, ama bizde yerleşmiş bir alışkanlık, herkes erkeğin ödemesi gerektiğini söylüyor. Bence erkek ve kadının burada bir farkları yok. Bu yüzden tüm hesabı bir kişinin ödemesi saçma.
İlk buluşma diye bir algı var. O yüzden çokta önemli değil ya kimin ödediği bende ödeyebilirim o da :)

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,567
İlk önce erkek öder , birdahaki buluşmada sen ısmarlarsın kahveleri der. Böylece kız tekrar buluşmaya davet edilmiş olur , kız birdahaki buluşmada hesabı öder ve buradan hareketle karakteri de düzgün biri ise evliliğe kadar yolu var bu işin :D

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Davet edenin ödemesi daha centilmen bir hareket gibi geliyor banaa ?

mesela gezmeye çıkıyorsun karnın acıkıyor yada birşeyler içeceksiniz bunda belki ortaklaşa ödenebilir çok tutarsa, ama romantik bir yemek olsun yada ne bileyim özel günler olsun erkek ödemeli diye düşünüyorum aksini iddia eden odundur :tearsofjoy:

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
mesela gezmeye çıkıyorsun karnın acıkıyor yada birşeyler içeceksiniz bunda belki ortaklaşa ödenebilir çok tutarsa, ama romantik bir yemek olsun yada ne bileyim özel günler olsun erkek ödemeli diye düşünüyorum aksini iddia eden odundur :tearsofjoy:
Hahahahaha güldürüyorsun benii ?? sen bu konuda katısın anladım:)

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,544
Yaşadığınız Coğrafyaya Göre Değişir.

Türkiye İçin Erkek ;)

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Devlet ödesin:p Şaka bir yana bu tamamiyle tarafların özellikle de kadın tarafının davranışına bağlı. Eğer kadın ödemekte ısrar etmezse erkek ödüyor genelde. Fakat atılgan olursa alman usulü ödeniyor. Anlayacağınız diğer birçok şeyde olduğu gibi ipler burada da kadınların elinde. Bana sorarsanız samimiyetin güçlenmesi açısından yeri geldiğinde erkek tarafından, yeri geldiğinde kadın tarafından, yeri geldiğinde de alman usulü ödenebilmeli.

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Bence fark etmez o ana göre değişir genel olarak bi tarafın üstüne çok gidilmemeli dengelenmeli ama maddi durumlar denk değilsede maddi duruma göre dengelenmeli. Ben eski kızarkadaşımla ilk buluşmamızda kahvaltıyı o ödemişti akşam yemeğinide ben mantıken ilk ödemeyi o yapmış olmuştu?

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
İlk önce erkek öder , birdahaki buluşmada sen ısmarlarsın kahveleri der. Böylece kız tekrar buluşmaya davet edilmiş olur , kız birdahaki buluşmada hesabı öder ve buradan hareketle karakteri de düzgün biri ise evliliğe kadar yolu var bu işin :D
Screenshot_1.jpg

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Bir kız olarak ödemeyi teklif ederim paylaşmayı yani ama karşı taraf reddederse çok da diretmeye gerek yok diye düşünüyorum ? Tabi bu sürekli böyle devam etmemeli yoksa işler karışır?

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Üstaaddddddd konuş sabaha kadar dinleyelim seniii :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

zamanın da çok çektirdiler bana be kız didem, valla yaşlandım :tearsofjoy:
Ciddi miii yaa...

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343
Duruma göre değişir. 11 sene önce ilk buluşmada kıza ödetmiştim hesabı. Belki ben öderdim ama bir daha görüşmem bununla ediyordum içten içe... yanılmışım :( Evlendim ve 9 senedir bana kitliyor tüm masrafları... Bir de oğlan va tabi... Bak 2 ye katlandı...
Yaaa olaya baak❤ ne güzel. Evlilik hikâyeniz baya iyi gibii....

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Duruma göre değişir. 11 sene önce ilk buluşmada kıza ödetmiştim hesabı. Belki ben öderdim ama bir daha görüşmem bununla ediyordum içten içe... yanılmışım :( Evlendim ve 9 senedir bana kitliyor tüm masrafları... Bir de oğlan va tabi... Bak 2 ye katlandı... :)
*E şimdi sen naneyi yemedin mi ? ?

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Ortak ödenmeli kesinlikle ya daaa kim davet ettiyse o ödeyebilir tabi ısrar ederek karşı taraf heykel gibi hesap ödenmesini beklemesin??

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,136
İlk buluşmada erkek ödeyebilir kibarlık neticesinde. Sonrasında ortak ödenmeli diye düşünüyorum.