Halk Ekmeğe %33 zam geldi

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
75 bin öğrenciye 400 TL verince aylık ortalama 267 TL oluyor buna birşey diyen yok hesaplayınca.
Yarısı kadar olan öğrenciye 3200 TL yıllık ücret yerine aylık 400 TLden 4800 TL rahatça verilebilir. Madem 75 bin vaadini ilk yıldan yapamıyorsun o zaman vaadini daha tutabilecek bir rakamdan verebilirsin.

Yalnız, verdiği vaadlerde hemen seneye bu sözümüzü yerine getireceğiz dememiş ki. 30 bin belki de bir ön çalışmaydı. Üstelik 75 bini yine dillendiriyor, ben demedim de demiyor yani. Yapar ya da yapmaz, bunu bilemeyiz ancak "75 bine kadar bunu çıkartmak istiyoruz" diyor.

İkincisi için ise öğrenciler için 40 veya 50 TL olması noktasında değilim. Burada önemli olan madem 40 TLye inmiş bir karta neden zam yapıldığı bunun için zam yapmayabilirdi.

Geçmiş yıllara ilişkin öğrenci aylık mavi kart ücretlerinde şöyle bir baktım.

Hiçbir dönemde öğrenci aylık mavi kart ücretlerinde bu oranda bir indirim olmamış. Aksine hep artan yönde bir düzeltme yapılmış:

Son on iki seneye ilişkin öğrenci aylık mavi kart ücretlerindeki düzenlemeler (YTL'den TL'ye geçiş uygulaması başladıktan sonra):

2009 yılında 55 TL
2010 yılında 60 TL
2011 yılında 70 TL
2012 yılında 75 TL
2013 - ... (200 geçiş hakkı 180'e düşürüldü.)
2014 yılında 77 TL
2015 yılında 80 TL
2017 yılında 85 TL
2019 yılında 40 TL
2020 yılında 50 TL

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yalnız, verdiği vaadlerde hemen seneye bu sözümüzü yerine getireceğiz dememiş ki. 30 bin belki de bir ön çalışmaydı. Üstelik 75 bini yine dillendiriyor, ben demedim de demiyor yani. Yapar ya da yapmaz, bunu bilemeyiz ancak "75 bine kadar bunu çıkartmak istiyoruz" diyor.

Hiçbir dönemde öğrenci aylık mavi kart ücretlerinde bu oranda bir indirim olmamış. Aksine hep artan yönde bir düzeltme yapılmış:

Son on iki seneye ilişkin öğrenci aylık mavi kart ücretlerindeki düzenlemeler (YTL'den TL'ye geçiş uygulaması başladıktan sonra):

2009 yılında 55 TL
2010 yılında 60 TL
2011 yılında 70 TL
2012 yılında 75 TL
2014 yılında 77 TL
2015 yılında 80 TL
2017 yılında 85 TL
2019 yılında 40 TL
2020 yılında 50 TL

Hocam amma kastın ya :D 10 TL zam olmuş mu olmamış mı şimdi neden zorluyorsun. Yok 10 sene önce şöyleymişte 5 sene sonra böyleymiş flan. Balk gibi 10 TL onada zam gelmiş İBB başkanı değişince aynen Suya Ulaşıma Halk ekmeye vb bir sürü belediye hizmetine geldiği gibi işte... Milat olarak 27 Haziran 2019'u alacan.

Zam oldu de geç sanki neden kasıyorsan bu kadar...

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,385

2009 yılında 55 TL
2010 yılında 60 TL
2011 yılında 70 TL
2012 yılında 75 TL
2014 yılında 77 TL
2015 yılında 80 TL
2017 yılında 85 TL
2019 yılında 40 TL
2020 yılında 50 TL

Bazı vaatler vardır ilk seneden yapılabilir. Burs mesela 2-3 yılda 75 bin öğrenciye ulaşacağız vaadi olmamalı. İkincisi öğrenci akbili yıllık bazda İmamoğlu öncesinde bir kere 10 TL birden artmış. İmamoğlu da 2 yıl sonra 5 TL gibi bir düzenleme yapsaydı emin olun hem onun için bir artı geri kazanımı olacaktı hem de bu kadar ortalıkta dönmeyecekti. Ekonomik durumun kötü olduğu zamanlarda zam yapmayacağım indirim yapacağım diyip sonrasında zam yapılırsa bu yüzden göze batar.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hocam amma kastın ya :D 10 TL zam olmuş mu olmamış mı şimdi neden zorluyorsun. Yok 10 sene önce şöyleymişte 5 sene sonra böyleymiş flan. Balk gibi 10 TL onada zam gelmiş İBB başkanı değişince aynen Suya Ulaşıma Halk ekmeye vb bir sürü belediye hizmetine geldiği gibi işte... Milat olarak 27 Haziran 2019'u alacan.

Zam oldu de geç sanki neden kasıyorsan bu kadar...
Zaten ben konudaki ilk mesajımda eleştirimi yapmışım. Sene başında "İstanbul’un ekmeği de İstanbullular için 75 kuruş olmaya devam edecek." diyor. Sene bitmeden yedi ay sonra İstanbul halk ekmeğine zam geliyor. Üstelik zam sezonu değil.
Ancak buradaki tartışma öğrenci aylık mavi kart ücretlerine ilişkin düzenlemeler. Bir analizi konuda paylaşmış olduk, yani fena mı oldu? Size de iyilik yaramıyor. :)
Bazı vaatler vardır ilk seneden yapılabilir. Burs mesela 2-3 yılda 75 bin öğrenciye ulaşacağız vaadi olmamalı. İkincisi öğrenci akbili yıllık bazda İmamoğlu öncesinde bir kere 10 TL birden artmış. İmamoğlu da 2 yıl sonra 5 TL gibi bir düzenleme yapsaydı emin olun hem onun için bir artı geri kazanımı olacaktı hem de bu kadar ortalıkta dönmeyecekti. Ekonomik durumun kötü olduğu zamanlarda zam yapmayacağım indirim yapacağım diyip sonrasında zam yapılırsa bu yüzden göze batar.
İlk olarak; pek çok genel ve yerel seçim gördüm ama vaad verip de seçildiğinde tüm vaadlerini gelir gelmez gerçekleştireni ben görmedim. 2-3 yıl içinde... diye bir söylemi var mıydı, okumadım, bilmiyorum. Bütçeye hakim olmadan "ben şunu 1 yıl içinde yapacağım" demek kendini ateşe atmaktan farksızdır. Demek ki ilk senede gerçekleştirilebilecek bir vaad değilmiş.
İkincisi; iki yıl sonraki 5 TL'lik bir düzenleme dediğin gibi fazla göze batmazdı ama yine haber olurdu. Bakalım bir sonraki öğrenci aylık mavi kart ücretlerindeki düzenleme neler getirecek. Sonra yine onu da değerlendirir, tartışmasını yaparız. :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Ne çok seviyorsunuz arkadaş siyaseti, sonra ama eleştiri yaparken bu site teknoloji sitesi değil mi neden siyasi konular vs. var? Siz istiyorsunuz diye var belki de! :p

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
niye yazdığını sildin ? kaçıp gitmek olmaz öyle

Ben ne silecem Moderatör sildi. Dün o kadar dedim şu konuyu siyaset bölümüne taşıyın diye taşımayıp benim mesajlarımı sildi. Bugün konu Siyaset bölümüne taşındı benim mesajlar silindiği ile kaldı...

Ayrıca halen neyin peşindesin sen Halk Ekmeğe zam gelmiş işte hayır zam gelmediğine bu yıl halk Ekmek fiyatı değişmeyecek sözünden dönülmediğine mi ikna edecen beni ?

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
Şimdi bazı durumlarda karşı atağa geçmek herkes için saçma durum.Ben yapıyorsam benim içinde doğru olmaz.Adam 3 şey için zam yok,indirim felan gelecek diyip bunların hepsine zam yapması nekadar doğru ?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
İstanbul için sırada ne kaldı güzel olmayan ? Her şey Güzel olmalı...

Su ucuzlayacaktı zam geldi.
Ulaşım ucuzlayacaktı yüzde 40 zam geldi.
Halk ekmek zamlanmayacaktı yüzde 33 zam geldi.
Herşeye bindirim gelirken birşeye indirim beklemeniz çok garip açıkçası. Çok fena taraflı bir fanboysunuz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Herşeye bindirim gelirken birşeye indirim beklemeniz çok garip açıkçası. Çok fena taraflı bir fanboysunuz.

Öyle olsun bakalım forumun ultra tarafsız üyesi... Şuna zam yaptı deyin konu kapansın işte neyin inadındaysanız.
Ama inatla kanırtmaya çalışıyorsunuz ve sanki olmamış gibi davranıyorsunuz. Burada her zaman dediğim gibi meydanlarda verilen sözler var. İBB'de İSRAF VAR İSRAF var yandaşlara para aktarma var boşa gidiyor İBB'nin parası ben belediye başkanı olunca bu İSRAFI kesecem ve bu para 5 yıl boyunca halka yetecek deniyordu meydanlarda HANİ NERDE BU İSRAF PARASI ? Kesilen tasarruf edilen paralar nerde ...
Üstüne verdiği bütün sözlerdende dönülüp zam yapılıyor gene bir kelime diyemiyorsunuz ve tarafsız oluyorsunuz. Seçim zamanı TV programlarında nerden bütçe bulacaksınız neyle yapacaksınız bu vaatleri dendiğinde biz hesabımızı kitabımızı çok iyi yaptık biz hesap adamıyız çok rahat yapacaz deniyordu bende bir vatandaş olarak soruyorum hani nerde bu israf yandaşa aktarılan oaralar ? Sen tarafsız olduğuna sorma sakın...

Bİr gün önce 25 Kuruşluk Benzine gelen zamma bu tarafsız yorumuda sen yaptın dimi ?

1600716527605.png

Not: Ayrıca Benzin Özel Tüketim Ekmek Temel Gıda ürünü temel Tüketime giriyor.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Öyle olsun bakalım forumun ultra tarafsız üyesi... Şuna zam yaptı deyin konu kapansın işte neyin inadındaysanız.
Ama inatla kanırtmaya çalışıyorsunuz ve sanki olmamış gibi davranıyorsunuz. Burada her zaman dediğim gibi meydanlarda verilen sözler var. İBB'de İSRAF VAR İSRAF var yandaşlara para aktarma var boşa gidiyor İBB'nin parası ben belediye başkanı olunca bu İSRAFI kesecem ve bu para 5 yıl boyunca halka yetecek deniyordu meydanlarda HANİ NERDE BU İSRAF PARASI ? Kesilen tasarruf edilen paralar nerde ...
Üstüne verdiği bütün sözlerdende dönülüp zam yapılıyor gene bir kelime diyemiyorsunuz ve tarafsız oluyorsunuz. Seçim zamanı TV programlarında nerden bütçe bulacaksınız neyle yapacaksınız bu vaatleri dendiğinde biz hesabımızı kitabımızı çok iyi yaptık biz hesap adamıyız çok rahat yapacaz deniyordu bende bir vatandaş olarak soruyorum hani nerde bu israf yandaşa aktarılan oaralar ? Sen tarafsız olduğuna sorma sakın...

Bİr gün önce 25 Kuruşluk Benzine gelen zamma bu tarafsız yorumuda sen yaptın dimi ?

Ekli dosyayı görüntüle 117235

Not: Ayrıca Benzin Özel Tüketim Ekmek Temel Gıda ürünü temel Tüketime giriyor.
Ben tarafsız olduğumu iddia etmiyorum ki? Sürekli tarafsızım diye ortalarda dolaşan sensin.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ben tarafsız olduğumu iddia etmiyorum ki? Sürekli tarafsızım diye ortalarda dolaşan sensin.

Kurtla Kuzunun kavgasında tarafsızım demek kurdu tutmaktır diye çok sevdiğim bir laf var.

Ben devletimin milletimin tarafındayım. Ama Amerika nın Yunanistan'nın çıkarlarını savunur gibi onların ağızıdan konuşanlar Suriye'de ne işimiz var Libyada ne işimiz var Doğu akdenizde ne işimiz var Savaş olsa Suriyeyi tutarım İran'ı desteklerim devlet seri katil YPG-PYD terör örgütü değil Türkiye güvenilir değil yatırım yapmayın TL nizi bozmayın dolar alın diyenler hangi taraf oluyor sen karar ver.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Kurtla Kuzunun kavgasında tarafsızım demek kurdu tutmaktır diye çok sevdiğim bir laf var.

Ben devletimin milletimin tarafındayım. Ama Amerika nın Yunanistan'nın çıkarlarını savunur gibi onların ağızıdan konuşanlar Suriye'de ne işimiz var Libyada ne işimiz var Doğu akdenizde ne işimiz var Savaş olsa Suriyeyi tutarım İran'ı desteklerim devlet seri katil YPG-PYD terör örgütü değil Türkiye güvenilir değil yatırım yapmayın TL nizi bozmayın dolar alın diyenler hangi taraf oluyor sen karar ver.
Onlar bölücüler, ülkeyi zarara uğratmak isteyenler. Ben bu parti çok iyi bu parti çok kötü diye bir şey söylemiyorum.

Reaksiyon puanı
8,008
Zam gayet normal. CHP de olsa AKP de olsa bu yükselecekti. Enflasyon denen bir şey var bilmem haberi olan var mı.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Zam gayet normal. CHP de olsa AKP de olsa bu yükselecekti. Enflasyon denen bir şey var bilmem haberi olan var mı.

Yılbaşından sonra yapılsa gene bir nebze anlayacam :) Ama beyanı vardı bu yıl içinde halk ekmeğe zam yok diye... Ağızdan çıkan sözler var. Seçim meydanlarında söylenenleri geçtim Halk ekmekteki diğer ekmeklere ilk zamanlar zam yapılmıştı ama bu yıl için halk ekmeğe zam yoktu sözde...

Not: Yoksa ben Zamma karşı değilim ihtiyaçtır enflasyon oranında zamlar olur çarkın dönmesi için. Ama ana mesele söylemler...

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Ülkede 3 haneli IQ su olan adam kalmadı, cumhuriyet tarihin de hiç olmadığı kadar beyin göçü yaşadık son 10 sene de, sonumuz hayrola.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ülkede 3 haneli IQ su olan adam kalmadı, cumhuriyet tarihin de hiç olmadığı kadar beyin göçü yaşadık son 10 sene de, sonumuz hayrola.

Bu konu ile ne alakası var şimdi bunun =?

Aç başka bir konu tartışak sırf burada konuyu sulandırmaya çalışıyorsun.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Halk Ekmek AŞ yönetim kurulu üyesi canlı yayında 25 kuruş gösterip sadece bu kadarcık zam yaptık demiş.

1600723460014.png

Son düzenleme:

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Halk Ekmek AŞ yönetim kurulu üyesi canlı yayında 25 kuruş gösterip sadece bu kadarcık zam yaptık demiş.

Ekli dosyayı görüntüle 117246
Videonun Orjinali :)
Her yaştan insanın erişebildiği foruma böyle bir yorum yapmanız seviyenizi belirtmiş. Videonun orjinalini koydum benlik bir durum yok deyip kenara çekilmesini de bilirsiniz şimdi. Yeri geldiğinde dini, muhafazakarlığı sonuna kadar savunan insanın bu mesajı atması da gerçekten acınacak bir durum.

Son düzenleyen moderatör:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Her yaştan insanın erişebildiği foruma böyle bir yorum yapmanız seviyenizi belirtmiş. Videonun orjinalini koydum benlik bir durum yok deyip kenara çekilmesini de bilirsiniz şimdi. Yeri geldiğinde dini, muhafazakarlığı sonuna kadar savunan insanın bu mesajı atması da gerçekten acınacak bir durum.

Nasıl anlamadım =?

Türkiye'de birçok TV kanalında yayınlana bilen bir skecin repliğini yazdım sadece ne var bunda ? Küfür yok hakaret yok. Burada sizi rahatsız eden ney ki RTÜK bile TV'de yayınlanmasına bir şey demedikten sonra ? İBB'ye bir eleştiri kendimce siz taraf değil bir şey değilsiniz neden rahatsız oldunuz ?
Ayrıca bu yazdığımın İslam ile muhafazakarlıkla ne alakası var ?

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Nasıl anlamadım =?

Türkiye'de birçok TV kanalında yayınlana bilen bir skecin repliğini yazdım sadece ne var bunda ? Küfür yok hakaret yok. Burada sizi rahatsız eden ney ki ? İBB'ye bir eleştiri kendimce sadece siz taraf değil bir şey değilsiniz neden rahatsız oldunuz ?
Ayrıca bu yazdığımın İslam ile muhafazakarlıkla ne alakası var ?

Videonun orjinalini koydum benlik bir durum yok deyip kenara çekilmesini de bilirsiniz şimdi.

:) hiçbir alakası yok aynen öyle.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
:) hiçbir alakası yok aynen öyle.

Ayrıca acınası hal söylemi flan yakışıyor mu bir Mod adayına. Asıl sizin bir mod adayı olarak taraf olmanız hatta bu şekilde sözlerle konuya dahil olmanız acınası bir durum değil mi ?

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Halk Ekmek AŞ yönetim kurulu üyesi canlı yayında 25 kuruş gösterip sadece bu kadarcık zam yaptık demiş. ( Aklıma Olacak O Kadar geldi. Zam değil zamcık skeci gibi. Yarın ulaşımında zamına korum suyunda zamına korum demezse iyidir :) )

Ekli dosyayı görüntüle 117246
Videonun Orjinali :)
O zaman istediğimiz küfürü edelim, şu videoda diyordu diyelim. Pes!

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
O zaman istediğimiz küfürü edelim, şu videoda diyordu diyelim. Pes!

Küfür nerde =? Skecin orjinalide benim yazdığımda orada... Levent Kırcanın şu skecine küfür mü diyeceksiniz gerçekten :D Adam eleştiri yapıyor sadece. Olacak O Kadar'ın en bilinen skeçlerindendir bu repliği bilmeyende yoktur rahat 12-15 yıllık skeç onlarca kez TV'lerdede yayınlandı yapmayın Allah aşkına :)

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Ayrıca acınası hal söylemi flan yakıyor mu bir Mod adayına. Asıl sizin bir mod adayı olarak taraf olmanız hatta bu şekilde sözlerle konuya dahil olmanız acınası bir durum değil mi ?
Siz her istediğinizi söyleyin, küfürün önüne bir harf koyun "Ne küfürü canım :D:D:D ben skeci koydum." diyebilin. Ben burada susayım, acınacak halinizi belirtince tarafsız olmayayım?
Son olarak görevimi yapıyorum. "Forum kurallarının kenarından atlayayım hem ceza almayayım hem de istediğim lafı edeyim." diyen insana hatasını belirtiyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Siz her istediğinizi söyleyin, küfürün önüne bir harf koyun "Ne küfürü canım :D:D:D ben skeci koydum." diyebilin. Ben burada susayım, acınacak halinizi belirtince tarafsız olmayayım?
Son olarak görevimi yapıyorum. "Forum kurallarının kenarından atlayayım hem ceza almayayım hem de istediğim lafı edeyim." diyen insana hatasını belirtiyorum.

Bu skece gerçekten hakaret diyebiliyorsunuz demek ?

İyi kaldırayım madem. Bahane ile Levent Kırcayı'da saygı ve rahmetle anayım. Çok büyük sanatçıydı ama onun 15 sene önce yaptığı ve çok kolay TV lerde yayınlanan Hükümeti yerden yere vurabilen eleştirel skeçlerini şuan bile şu foruma koyamıyacak seviyeye gelmişik özgürlüklerde çok ilerlemişik...

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Eski skeç koymak zor değil de yiyen şimdi eleştirsin hükümeti böyle : d

Adamı ve sülalesini silerler kanalla birlikte.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Çok doğru bir söylem, şuanda ülkemizde okuyanların bile amacı yurt dışına gitmek.