Haber Halk Ekmeğe %33 zam geldi

OzkanK.

Profesör
Sözden dönmek anladım. Biri vardı ya sanki seçimi kazanınca dolar euro düşecek diyordu kimdi o?

Bir temenni ile SÖZ VERMEYİ bile ayırt edemiyorsun. Spesifik bir söylem ile iktidar olursam dolar düşecek gibi afaki bir söylemi bir tutuyorsun.
Erdoğan atıyorum Emeklilere 1000 TL verecem der başa gelir emekliye 1000 TL vermez bu işte sözünden dönmek olur. Veya işçiye yüzde 10 zam verecem der vermez bu sözünden dönmek olur.
Şimdi herkes iktidar olursam işsizlik bitecek diyor sen biteceğini sanıyormusun ? Amerika'da bile yüzde 15 işsizlik varken...

Strasza

Profesör

Kimseyi can hıraş savunmayın boşuna, umurlarında bile değilsiniz. Demokrasi sizi kimin düdükleyeceğini seçme özgürlüğü işte. Burada da mutlaka vardır sırtını iktidara dayayıp yolunu bulan beslenen, onlara diyecek bir şey yok ama pastadan bir payınız yoksa aklınıza vicdanınıza yazık yok yere kralcılık oynuyorsunuz.

kilicbaligi

Dekan
Onursal Üye
75 bin öğrenciye aylık 400 TL burs vaadi sonuç 30 bin öğrenciye yıllık 3200 TL yani aylık 267 TL

Ufak bir düzeltleme:

İmamoğlu: "75 bin öğrenciye 8 ay boyunca 400 lira burs vereceğiz" diyor. Bunun aylık ort. da zaten 267 TL yapıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 27-28 Haziran tarihlerinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek 30 öğrenciyle, Florya’daki Başkanlık Konutu’nun bahçesinde bir araya geldi. Bu hafta sonu sınava girecek öğrencilere: "İlk defa İBB olarak, 30 bin gence biz burs verdik. Bunu artırmak istiyoruz. 75 bine kadar bunu çıkartmak istiyoruz." ifadeleri yer alıyor.

Öğrenci abonman kartlarına %40 indirim yapacağım vaadi sonuç seçim yenilenene kadar geçici başkan ile 40 TL yapılması ve İmamoğlu başkan seçildikten sonra 50 TL'ye çıkarması

İmamoğlu'ndan önce:
30 Haziran 2017 yılında öğrenci aylık mavi kart ücreti de 85 TL olarak belirlenmiş.

15 Mayıs 2019 İBB meclisi, öğrenci aylık mavi kart ücretinin 85 liradan 40 liraya indirilmesini oy birliğiyle kabul etti. (%53 indirim)

10 Şubat 2020'den itibaren 40 lira olan öğrenci mavi kartı 50 liradan satılmaya başlandı. (bir önceki yıla göre %25 zam ancak 2017 yılındaki tarifenin %41 oranında altında)

Bu şimdi öğrenciler için kötü mü olmuş?

Fakehero

Profesör
Ufak bir düzeltleme:

İmamoğlu: "75 bin öğrenciye 8 ay boyunca 400 lira burs vereceğiz" diyor. Bunun aylık ort. da zaten 267 TL yapıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 27-28 Haziran tarihlerinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek 30 öğrenciyle, Florya’daki Başkanlık Konutu’nun bahçesinde bir araya geldi. Bu hafta sonu sınava girecek öğrencilere: "İlk defa İBB olarak, 30 bin gence biz burs verdik. Bunu artırmak istiyoruz. 75 bine kadar bunu çıkartmak istiyoruz." ifadeleri yer alıyor.

İmamoğlu'ndan önce:
30 Haziran 2017 yılında öğrenci aylık mavi kart ücreti de 85 TL olarak belirlenmiş.

15 Mayıs 2019 İBB meclisi, öğrenci aylık mavi kart ücretinin 85 liradan 40 liraya indirilmesini oy birliğiyle kabul etti. (%53 indirim)

10 Şubat 2020'den itibaren 40 lira olan öğrenci mavi kartı 50 liradan satılmaya başlandı. (bir önceki yıla göre %25 zam ancak 2017 yılındaki tarifenin %41 oranında altında)

Bu şimdi öğrenciler için kötü mü olmuş?

75 bin öğrenciye 400 TL verince aylık ortalama 267 TL oluyor buna birşey diyen yok hesaplayınca.
Yarısı kadar olan öğrenciye 3200 TL yıllık ücret yerine aylık 400 TLden 4800 TL rahatça verilebilir. Madem 75 bin vaadini ilk yıldan yapamıyorsun o zaman vaadini daha tutabilecek bir rakamdan verebilirsin.

İkincisi için ise öğrenciler için 40 veya 50 TL olması noktasında değilim. Burada önemli olan madem 40 TLye inmiş bir karta neden zam yapıldığı bunun için zam yapmayabilirdi.

Yasuobilal2007

Profesör
vay anasını 50 bin euroluk arabayı 1 milyona satınca laf yok 25 kuruş ekmeğe zam gelince yok şöyle yok böyle diyip tatava yapıyorunuz ulan geçmediğiniz köprüye para veriyorsunuz. Var ya size her şey müstehak

kilicbaligi

Dekan
Onursal Üye
75 bin öğrenciye 400 TL verince aylık ortalama 267 TL oluyor buna birşey diyen yok hesaplayınca.
Yarısı kadar olan öğrenciye 3200 TL yıllık ücret yerine aylık 400 TLden 4800 TL rahatça verilebilir. Madem 75 bin vaadini ilk yıldan yapamıyorsun o zaman vaadini daha tutabilecek bir rakamdan verebilirsin.

Yalnız, verdiği vaadlerde hemen seneye bu sözümüzü yerine getireceğiz dememiş ki. 30 bin belki de bir ön çalışmaydı. Üstelik 75 bini yine dillendiriyor, ben demedim de demiyor yani. Yapar ya da yapmaz, bunu bilemeyiz ancak "75 bine kadar bunu çıkartmak istiyoruz" diyor.

İkincisi için ise öğrenciler için 40 veya 50 TL olması noktasında değilim. Burada önemli olan madem 40 TLye inmiş bir karta neden zam yapıldığı bunun için zam yapmayabilirdi.

Geçmiş yıllara ilişkin öğrenci aylık mavi kart ücretlerinde şöyle bir baktım.

Hiçbir dönemde öğrenci aylık mavi kart ücretlerinde bu oranda bir indirim olmamış. Aksine hep artan yönde bir düzeltme yapılmış:

Son on iki seneye ilişkin öğrenci aylık mavi kart ücretlerindeki düzenlemeler (YTL'den TL'ye geçiş uygulaması başladıktan sonra):

2009 yılında 55 TL
2010 yılında 60 TL
2011 yılında 70 TL
2012 yılında 75 TL
2013 - ... (200 geçiş hakkı 180'e düşürüldü.)
2014 yılında 77 TL
2015 yılında 80 TL
2017 yılında 85 TL
2019 yılında 40 TL
2020 yılında 50 TL

OzkanK.

Profesör
Yalnız, verdiği vaadlerde hemen seneye bu sözümüzü yerine getireceğiz dememiş ki. 30 bin belki de bir ön çalışmaydı. Üstelik 75 bini yine dillendiriyor, ben demedim de demiyor yani. Yapar ya da yapmaz, bunu bilemeyiz ancak "75 bine kadar bunu çıkartmak istiyoruz" diyor.

Hiçbir dönemde öğrenci aylık mavi kart ücretlerinde bu oranda bir indirim olmamış. Aksine hep artan yönde bir düzeltme yapılmış:

Son on iki seneye ilişkin öğrenci aylık mavi kart ücretlerindeki düzenlemeler (YTL'den TL'ye geçiş uygulaması başladıktan sonra):

2009 yılında 55 TL
2010 yılında 60 TL
2011 yılında 70 TL
2012 yılında 75 TL
2014 yılında 77 TL
2015 yılında 80 TL
2017 yılında 85 TL
2019 yılında 40 TL
2020 yılında 50 TL

Hocam amma kastın ya :D 10 TL zam olmuş mu olmamış mı şimdi neden zorluyorsun. Yok 10 sene önce şöyleymişte 5 sene sonra böyleymiş flan. Balk gibi 10 TL onada zam gelmiş İBB başkanı değişince aynen Suya Ulaşıma Halk ekmeye vb bir sürü belediye hizmetine geldiği gibi işte... Milat olarak 27 Haziran 2019'u alacan.

Zam oldu de geç sanki neden kasıyorsan bu kadar...

Fakehero

Profesör

2009 yılında 55 TL
2010 yılında 60 TL
2011 yılında 70 TL
2012 yılında 75 TL
2014 yılında 77 TL
2015 yılında 80 TL
2017 yılında 85 TL
2019 yılında 40 TL
2020 yılında 50 TL

Bazı vaatler vardır ilk seneden yapılabilir. Burs mesela 2-3 yılda 75 bin öğrenciye ulaşacağız vaadi olmamalı. İkincisi öğrenci akbili yıllık bazda İmamoğlu öncesinde bir kere 10 TL birden artmış. İmamoğlu da 2 yıl sonra 5 TL gibi bir düzenleme yapsaydı emin olun hem onun için bir artı geri kazanımı olacaktı hem de bu kadar ortalıkta dönmeyecekti. Ekonomik durumun kötü olduğu zamanlarda zam yapmayacağım indirim yapacağım diyip sonrasında zam yapılırsa bu yüzden göze batar.

kilicbaligi

Dekan
Onursal Üye
Hocam amma kastın ya :D 10 TL zam olmuş mu olmamış mı şimdi neden zorluyorsun. Yok 10 sene önce şöyleymişte 5 sene sonra böyleymiş flan. Balk gibi 10 TL onada zam gelmiş İBB başkanı değişince aynen Suya Ulaşıma Halk ekmeye vb bir sürü belediye hizmetine geldiği gibi işte... Milat olarak 27 Haziran 2019'u alacan.

Zam oldu de geç sanki neden kasıyorsan bu kadar...
Zaten ben konudaki ilk mesajımda eleştirimi yapmışım. Sene başında "İstanbul’un ekmeği de İstanbullular için 75 kuruş olmaya devam edecek." diyor. Sene bitmeden yedi ay sonra İstanbul halk ekmeğine zam geliyor. Üstelik zam sezonu değil.
Ancak buradaki tartışma öğrenci aylık mavi kart ücretlerine ilişkin düzenlemeler. Bir analizi konuda paylaşmış olduk, yani fena mı oldu? Size de iyilik yaramıyor. :)
Bazı vaatler vardır ilk seneden yapılabilir. Burs mesela 2-3 yılda 75 bin öğrenciye ulaşacağız vaadi olmamalı. İkincisi öğrenci akbili yıllık bazda İmamoğlu öncesinde bir kere 10 TL birden artmış. İmamoğlu da 2 yıl sonra 5 TL gibi bir düzenleme yapsaydı emin olun hem onun için bir artı geri kazanımı olacaktı hem de bu kadar ortalıkta dönmeyecekti. Ekonomik durumun kötü olduğu zamanlarda zam yapmayacağım indirim yapacağım diyip sonrasında zam yapılırsa bu yüzden göze batar.
İlk olarak; pek çok genel ve yerel seçim gördüm ama vaad verip de seçildiğinde tüm vaadlerini gelir gelmez gerçekleştireni ben görmedim. 2-3 yıl içinde... diye bir söylemi var mıydı, okumadım, bilmiyorum. Bütçeye hakim olmadan "ben şunu 1 yıl içinde yapacağım" demek kendini ateşe atmaktan farksızdır. Demek ki ilk senede gerçekleştirilebilecek bir vaad değilmiş.
İkincisi; iki yıl sonraki 5 TL'lik bir düzenleme dediğin gibi fazla göze batmazdı ama yine haber olurdu. Bakalım bir sonraki öğrenci aylık mavi kart ücretlerindeki düzenleme neler getirecek. Sonra yine onu da değerlendirir, tartışmasını yaparız. :)

Creative

Patr10
Yönetici
Admin
Ne çok seviyorsunuz arkadaş siyaseti, sonra ama eleştiri yaparken bu site teknoloji sitesi değil mi neden siyasi konular vs. var? Siz istiyorsunuz diye var belki de! :p

OzkanK.

Profesör
niye yazdığını sildin ? kaçıp gitmek olmaz öyle

Ben ne silecem Moderatör sildi. Dün o kadar dedim şu konuyu siyaset bölümüne taşıyın diye taşımayıp benim mesajlarımı sildi. Bugün konu Siyaset bölümüne taşındı benim mesajlar silindiği ile kaldı...

Ayrıca halen neyin peşindesin sen Halk Ekmeğe zam gelmiş işte hayır zam gelmediğine bu yıl halk Ekmek fiyatı değişmeyecek sözünden dönülmediğine mi ikna edecen beni ?

cheleby

Profesör
Şimdi bazı durumlarda karşı atağa geçmek herkes için saçma durum.Ben yapıyorsam benim içinde doğru olmaz.Adam 3 şey için zam yok,indirim felan gelecek diyip bunların hepsine zam yapması nekadar doğru ?