Hali hazırdaki diski bozmadan bölmek

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ubuntuyu kurarken 500 gb hdddem 30 gb ayırmıştım ubuntuya şimdi kendime arşiv için bi 120gb yer ayırcam bunu xpyi ve ubuntuyu bozmadan nasıl yapcam:hammer:

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ya xpde programlar vardı bunların ubuntudaki karşığını ne disk bölümle araçlarındakilerin :)

------------------------------------------

kdisk i deniyom inş olur :)

-----------------------------------
aradığım bu değilmişti bölme programı olcak :)

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
torrent arşivi :) bide banama 60 gb rsim arşivi lazım :)

poverri

Asistan
Reaksiyon puanı
6
evet bu disk bölme nasıl yapılır fırsat bulup öğrenemedim birtürlü:wink: diskteki bilgilere zarar vermeden nasıl bölebiriz? bilen varmı?

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
öğrenemedik daha onu Haps ALMİ yusufsan Jea yok ortalıkta bi çıksalar :)

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
ubuntuyu kurarken 500 gb hdddem 30 gb ayırmıştım ubuntuya şimdi kendime arşiv için bi 120gb yer ayırcam bunu xpyi ve ubuntuyu bozmadan nasıl yapcam:hammer:

Windows XP ye geç:

Başlat-->Çalıştıra:diskmgmt.msc enterla...
Sonra orda harddiskine sağtıkla ve yeni bölüm de ve sihirbazı takip et...
Linuxta yeni bölüm oluşturmak istiyorsan önce bir tane live DVD lazım...
birde zahmet olmazsa ubuntu forumuna gitmen gerekecek...
Windowsta yapmak daha kolay...
Seni seviyorum Microsoft..:thumbup::thumbup:

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
karc dostum yok yav şimd windows filan :) ordan bölmek için cracklenmiş program kurmak gerek şimdi ubuntu cdsinden giriyim daha kolay

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
karcx dostum yok yav şimdi windows filan :) ordan bölmek için cracklenmiş program kurmak gerek şimdi ubuntu cdsinden giriyim daha kolay
Programa gerek yok...
Sen önce xpye geç 1 dakika sonra 120GB diskin hizmetinde ...
Ancak yine de sen bilirsin..
Linuxta yapacaksan
http://gparted.sourceforge.net/
Burayı incele...
Ordaki live CD yi indir...
İyi çalışmalar..
Bol şans..

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
karc dostum yok yav şimd windows filan :) ordan bölmek için cracklenmiş program kurmak gerek şimdi ubuntu cdsinden giriyim daha kolay

Demekki sen bu işi biliyorsun bak ubuntu hızır gibi yetişti :) hadi kolay gelsin ubuntu çözdü sorununu :)

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Merak etme önünde ubuntu var bedava hatta ücretsiz hatta ve hatta beleş programlarla windowstaki gibi crack felan uğraşmadan yapar :)

Buda demek oluyor ki arkadaşın bizim yardımımıza ihtiyacı yok...
Ha unutmadan yaparsan nasıl yaptığınıda paylaşırsan bizim gibi garibanlar öğrenmiş oluruz...
iyi çalışmalar...:wink::wink:

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Acronis Disk Director Suite 10
Programı ile Harddiskinde istediğin (Partition Yarat, Partition Genişlet, 2 Partitionu birleştir , 1 Partitionu Diğerine Ekle) Gibi İşlemleri Hiç Bişeye Zarar Vermeden Yapabilirsin Ama Kullanım için Biraz Araştır Bir Çok Sonuç Bulursun Kolay Gelsin

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ya şimdi ubuntuyu sıfır kurdum xpyi sildim ama 500gb hddnin 32 gblık kısmı görüyo 160 ve 250 gb olarak ayırdığım kısımları görmüyor ubuntu

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x02230223

Aygıt Açılış Başlangıç Bitiş BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1 56912 60801 31246425 83 Linux
/dev/sda2 * 1 6249 50195061 83 Linux
/dev/sda3 6250 56911 406942515 5 Ek
/dev/sda5 6250 25763 156746173+ 83 Linux
/dev/sda6 25764 26012 2000061 82 Linux takas / Solaris
/dev/sda7 26013 56911 248196186 83 Linux

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ama giremiyom yaf biliyom tamamını elimle biçimlendirdim ama giremiyom
ekrangrntsm.png

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ya 160 gblık ve 250 gblık bölüme giremiyom xpyi ben sildim zaten :)

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Sana söylediğim herşeyi unut...
hadi iyi eğlenceler...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
crazyturtle, XP'den biçimlendirme yapmanı önerecektim de sen 500 GB'ı da ext4 olarak biçimlendirmişsin anladığım kadarıyla.

Şu an XP'ye ulaşabiliyor musun?

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
jea xpyi sildim :) 500 gblığıda 250 160 ve 40 gb olarak 3e böldüm ama şimdi 250 ve 160 gblık kısma erişemiyorum

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
250 ve 160 NTFS olarak mı biçimlendirildi? 40 GB ise Ubuntu mu kurulu?

liebe

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Yok ubuntu yok kubuntu yok cubuntu :D

Kur kardesım windows 7 yi kurtul!!

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Gnu/Linux ile ilgili aşılması gereken bazı konular
sıralarsak

1. Mutlaka bir çıkıntının gelip hangi amaca hizmetse "ya ne uğraşıyorsun kur win'i" gibi cümleler diyor. Bu kişi ististasız Linux'u hiç kullanmamış birisi oluyor ve hayır kullandım diyerek de yalan söylemeyi ihmal etmiyor Düşük bir ihtimal ise en fazla ama en fazla üç gün Linux kullanıp sonrada şu kadar ay-yıl kullandım diyip burada herkese artistlik yapıyor.

2. Linux'u önerenler dağıtım hususunda karşı tarafı düşünmeksizin kendi kullandığı dağıtımı öneriyor. Adam gelmiş diyor ki "ben bilgisayardan pek anlamam, sadece şu şu işler için lazım ne kurayım" Bizim esas çocuğumuz da Arch diye cevap verebiliyor sonra da "aga sen ne yaptın" dediğimde zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor. Bir de önüne gelen herkese Ubuntu önerme gibi bir alışkanlık da mevcut.

3. Karşı taraftakine birşey anlatırken o şeyi illa komut ile anlatıp, görsel yolla anlattıklarında ise bu yolla yapmak isteyen acemi kullanıcılar diyip kendi egolarını tatmin edip üniversitedeki hocaların yaptığı gibi kendini kanıtlama yolunu seçme. Yani mesela xorg-driver-fglrx_9.02.deb diye dosya var. Adam bu dosyaya çift tıkla demiyor da
"sudo dpkg -i xorg-driver-fglrx_9.02.deb"
yaz diyor, ondan sonra da insanlar linux zormuş diyor, dahası da bunu diyen birey istisnasız Ubuntu kullanan biri oluyor ki Ubuntu'yu da tanıtırken en kolay linux diye tanıttıkları için millete "abi en kolayı böyleyse ben kaçayım" dedirterek getirdiğinden daha fazlasını kaçırıyorlar.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Gnu/Linux ile ilgili aşılması gereken bazı konular
sıralarsak

1. Mutlaka bir çıkıntının gelip hangi amaca hizmetse "ya ne uğraşıyorsun kur win'i" gibi cümleler diyor. Bu kişi ististasız Linux'u hiç kullanmamış birisi oluyor ve hayır kullandım diyerek de yalan söylemeyi ihmal etmiyor Düşük bir ihtimal ise en fazla ama en fazla üç gün Linux kullanıp sonrada şu kadar ay-yıl kullandım diyip burada herkese artistlik yapıyor.

2. Linux'u önerenler dağıtım hususunda karşı tarafı düşünmeksizin kendi kullandığı dağıtımı öneriyor. Adam gelmiş diyor ki "ben bilgisayardan pek anlamam, sadece şu şu işler için lazım ne kurayım" Bizim esas çocuğumuz da Arch diye cevap verebiliyor sonra da "aga sen ne yaptın" dediğimde zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor. Bir de önüne gelen herkese Ubuntu önerme gibi bir alışkanlık da mevcut.

3. Karşı taraftakine birşey anlatırken o şeyi illa komut ile anlatıp, görsel yolla anlattıklarında ise bu yolla yapmak isteyen acemi kullanıcılar diyip kendi egolarını tatmin edip üniversitedeki hocaların yaptığı gibi kendini kanıtlama yolunu seçme. Yani mesela xorg-driver-fglrx_9.02.deb diye dosya var. Adam bu dosyaya çift tıkla demiyor da
"sudo dpkg -i xorg-driver-fglrx_9.02.deb"
yaz diyor, ondan sonra da insanlar linux zormuş diyor, dahası da bunu diyen birey istisnasız Ubuntu kullanan biri oluyor ki Ubuntu'yu da tanıtırken en kolay linux diye tanıttıkları için millete "abi en kolayı böyleyse ben kaçayım" dedirterek getirdiğinden daha fazlasını kaçırıyorlar.

1-) O çıkıntılar konusunda bu forumda sadece sen ve yusufsan21 ile aynı görüşe sahibim sanırım. Bu dediklerine tamamen katılıyorum.

2-) Ben karşı taraftakine elimden geldiğince komutlarla anlatmaya çalışıyorum. Çünkü siz sadece "kullanıldığı sürece" görselliğin iyi olduğunun farkına varamıyorsunuz. Herhangi bir Linux dağıtımı değil, bir Windows için bile bu durum böyledir. Adam bilgisayarı teklemediği sürece görselliğin anasını ağlatabilir. Fakat bak bakalım, karşısına siyah ekran geldiğinde, yanıp sönen bir imleç gördüğünde ne yapacağını bilebilir mi o kişi? "sudo yaz." dersin, o da sana "sudo ne?" der. Buraya insanlar bilgisayar kullanmayı öğrenmeye değil, Linux'u öğrenmeye geliyorlar. Linux ise komutlar üzerine kurulu bir sistemdir bana göre. Çünkü Windows'taki gibi tıkladığın her dosya için okuma-yazma izinlerin olmayabilir, bunu da sağ tıklayıp "sudo" komutu bulunan bir satıra tıklayarak açamazsın. :) Windows'ta "Take Ownership" diye bir şey yapıyorlar mesela, sağ-tık menüsüne bunu ekliyor, normalde değiştiremediğin sistem dosyalarını bununla değiştirebiliyorsun. Ben bunu kullanmamıştım bile. Adam gibi gidip Komut İstemi'ni kullandım. Niye? Çünkü her nasılsa bendeki Take Ownership işlevinin parametleri bozuktu ve işe yaramıyordu. Ben Komut İstemi, Uçbirim gibi şeylere, kısacası komutlara karşı ilgisiz ve bilgisiz olsaydım o gün o dosyayı düzeltemezdim. Fakat ben ne yaptım? Hiç panik yapmadan, Komut İstemi'ne komut yazarak hallettim işimi. Bak bu sadece basit bir örnek, basitlikten çok uç bir örnek çünkü sadece bilgisayarı kullanma amacına sahip biri benim gibi oturup da Windows 7'deki Başlat simgesini değiştirmek için sistem dosyalarını kurcuklamaz. Ama diyorum ya, buraya gelen Linux'u öğrenmek için geliyor. Sen Linux'u Windows gibi öğretirsen ve bir gün kişi sırf izinlere sağ-tık ile sahip olamıyor diye veya bir programdan ötürü siyah ekranı görüyor diye sana gelip "Hani Linux çökmezdi?" derse, o zaman sorarım ama ben sana. :) Siz Linux'u insanlara basit göstereceksiniz diye çok yanlış öğretiyorsunuz bazı şeyleri. Asıl sizde hata var, insanlara Linux'ta her şeyi görsel olarak öğretirken, "Linux çökmez." mantığı ile hareket ediyorsunuz. Adam da "Neden komut öğreneyim?" diyor tabi. Hani o 2-3 gün Linux kullanıp bırakanlar var ya, işte onlar da sizin yüzünüzden bırakıyor. Çünkü Linux çökmez, ama sistem hata verdi mi de görsel olarak bir b*k yapamazsınız. Sonra adam Live CD ile açıp "Onar" diyip kurtarabileceğini sanar, karşısına gelen yine siyah ekrandır. Eğer birkaç komut bilse, düzeltebilir. Ama sayenizde bilmiyorlar.

Ubuntu'yu millete kolay diye tanıtan kimdir? Ya da "kolaylık" ne demektir Linux için? Arch zordur, çünkü Arch MSN, Facebook için yapılmamıştır. Daha doğrusu demek istediğim Arch kullanan adam zaten kod yazan adamdır, sistemini kendisi yapar. Ubuntu gibi dağıtımlar ise geneli kapsar, yani kullanan kişi kod da yazar, MSN'de de takılır, Facebook'una da bakar. Aradaki fark bu. Ben asla Ubuntu'yu genel anlamda kullanılan kolay kelimesi ile sunmam insanlara. Çünkü Linux'un mantığı kolay olmak değildir, güvenli ve hızlı bir sistem verebilmektir.

Bir Ubuntu-sever olarak sözlerini çok mantıksız buluyorum.

3-) Buraya yazacağımı üst tarafta yazmışım.

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
şimdi son soru ubuntudaki o kolay virutal machine yazılımı acil cevap :)

--------------------------------------------

bu arada söliim evet ara birimi açıp sudo -s yazmak çok zevkli bana root ol dediğinde napcağımı sormak yerine grip gemen sudo -s yazıoyrum ve sorun çözülü o kadarda zor değil :) kod yazmata zeckli bi uğraş :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
şimdi son soru ubuntudaki o kolay virutal machine yazılımı acil cevap :)

--------------------------------------------

bu arada söliim evet ara birimi açıp sudo -s yazmak çok zevkli bana root ol dediğinde napcağımı sormak yerine grip gemen sudo -s yazıoyrum ve sorun çözülü o kadarda zor değil :) kod yazmata zeckli bi uğraş :)

Dediğini anlamadım crazyturtle. :(

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ben bunu yazarken seni dusunerek yazmamistim Ceku:rolleyes:
patlama hemen:tt2:

Not; Puppy Linux Turkce karakter destegi sunmadigi icin idare edin hatta ben wpa2 wireless'a baglanabildigine sukrediyom:mrgreen: