Öneri Fitness'e başlamalı mıyım?

Bu konuyu okuyanlar

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Protein tozu takviye gıdadır. Yan etkisi falan olmaz.

Forumda bayağı fitnessci varmış yahu. ???
Hocam siz natural mi yapıyorsunuz? Bir de evden mi yoksa salonda mı yapıyorsunuz?
Naturalim ve salonda yapıyorum steroid asla kullanmam cünkü ben vücut geliştirmeci değilim yarışmaya hazırlanmıyorum ama atletik fizik kategorisinde yarışma niyetim var o da sırf hevesimi almak icin derece elde etme gibi bir niyetim yok amacım podyuma cıkıp atmosferi tatmak
Protein tozu bcaa glutamine creatine bunlar supplementtir yani besin takviyesidir günlük protein ihtiyacını karşılayamadığın zaman devreye bunlar girer

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,601
Naturalim ve salonda yapıyorum steroid asla kullanmam cünkü ben vücut geliştirmeci değilim yarışmaya hazırlanmıyorum ama atletik fizik kategorisinde yarışma niyetim var o da sırf hevesimi almak icin derece elde etme gibi bir niyetim yok amacım podyuma cıkıp atmosferi tatmak
Protein tozu bcaa glutamine creatine bunlar supplementtir yani besin takviyesidir günlük protein ihtiyacını karşılayamadığın zaman devreye bunlar girer
Ben takviye kullanmıyorum da bir arkadaşım kullanıyor. Bca, creatine vb. Uyku sorunu falan var, neden olabilir. Fikriniz var mı? Çözüm öneriniz var mı?

TombalakKedi

Asistan
Reaksiyon puanı
88
Hocam peki fitness'e gittikten sonra boy uzaması durur mua

İyi akşamlar dostlar. 14 yaşındayım, boyum 177 cm ve kilom 70. 10 kilo verdim. Şuan hafif göbeğim var. Boyum 180 olsun yeter. Fazla kasım yok. Sizce fitness'e başlamalı mıyım?

Boyum gaz, fren ve debriyaj pedalına yetmesi yeterli.
Git ama ağır bence falan çıkma az ağırlık çalış. Kendine zarar verme. Kas yapcam diyede kendine baskı yapma. Çalış en azından vücudun sıkı olsun kas hafızan olsun yani hafif ağırlık başla bence
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben takviye kullanmıyorum da bir arkadaşım kullanıyor. Bca, creatine vb. Uyku sorunu falan var, neden olabilir. Fikriniz var mı? Çözüm öneriniz var mı?
Kafein falan alıyor uyku sorunu normal kas gelistecem testesteron arttircam diye kendilerine zarar veriyolar

EsaT K

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İyi akşamlar dostlar. 14 yaşındayım, boyum 177 cm ve kilom 70. 10 kilo verdim. Şuan hafif göbeğim var. Boyum 180 olsun yeter. Fazla kasım yok. Sizce fitness'e başlamalı mıyım?

177 boy araba sürmek için fazlasıyla yeterli. Fitness konusunda yap bence tavsiye ederim iyi bir fizik yaşam kalitesini arttırır her türlü yönden

FastRoad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

başlamalısın, uzun süreli istikrarlı olursan ilerlersin

Sdnmoduçöp

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
16
Kimse boy kısalacak demedi. Ama ilk başladığında omuriliğe çok ağır yüklenirse boyunun uzaması yavaşlayacaktır. Ayrıca şuan yaşıda küçük bedeni büyüme aşamasında. Hemen girmese bile seneye veya ondan sonraki seneye girecektir ve belki 1.90 olucakken 1.85 kalacaktır(Örneğin).
Ağır kaldırarak kendine zarar verirse yavaşlar/durur.
Bunu diyen de sensin B12 al istersen takviye olur

Reaksiyon puanı
948
Bence spor güzel bişi fitness ben de yapıyorum ama yaşın çok küçük olduğu için daha vücudun oturmadığı için dövüş sanatlarına yazılman daha yerinde olur.
Ki zaten onlar da haftada 1 gün hafif ağırlık idmanları yapıyorlar.
Vücudun daha çevik ve esnek olur.
Sonrasında çevik dinamik biri olursun.
Ben 30undan sonra gitmeyi denedim 2 ay gittim vücut kaldırmadı tolere edemedi esnek değil vücudum ve esnetmek için de çok uğraşmam gerektiğini anladım bel ağrısı da eklenince bıraktım şimdi fitness yapıyorum.
Ama hocanın Instagram sayfasını takip ediyorum senin yaşından bile küçükler geliyor valla canavar gibiler.
Basketbol da oynayabilirsin spor olarak güzel olur.
Ama benim tavsiyem kesinlikle dövüş sanatlarına gitmen olur bu yaşlarda en verim alınan zamandır çünkü.
Fitness sonra da gidebilirsin 18 yaşından sonra.Ama dövüş sanatlarına ne kadar erken o kadar iyi.

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
963
Başlamamanda hiç bir engel yok. Sadece bilinçsiz bir şekilde kas antremanları yapmak yerine bol cardio ve streeching hareketleriyle vücudunu parçala. Sonrasında bol tekrarlı hafif ağırlıklar ve vücut ağırlığı ile çalışarak sağlam postur oturt kendine. Temmuz'a kadar böyle çalışıp kas antremanlarına önem ver.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104

Gidebilirsin bence. Ben 15.5 yaşındayım gidiyorum katkısını gördüm mü evet gördüm. Mesela sırt çalışırken aynı zamanda bilekte çalışmış oluyorum çünkü makineler bileğimi de yoruyor sırtımla beraber. Güç kazanımı gözle görülür derecede oluyor. Boya zarar veren hareketler var ama onları kendini zorlamadan ve doğru şekilde yapmalısın. Bir şeyi yanlış yaptığını düşünüyorsan hocaya sormalısın bu konu çok önemli. İlk başta adaptasyon süreci olabilir 2 hafta boyunca full body yaparak vücudu alıştırıyorsun. Sonrasında sana haftalık program hazırlanıyor. Kardiyo ve ağırlık günlerin olur büyük ihtimalle. Ağırlık günlerinin sonunda o son hareketleri yaparken zorlanıyorsun kolunu düz yapamayacak duruma gelebiliyorsun. Bacak çalıştığında hareketler sonrasında ayakta kalmada güçlük çekebilirsin. Bunları azaltmak için bol bol esneme hareketleri yapmalısın gün içerisinde ve ayrıca yatmadan önce. Su tüketimine dikkat etmeli bol su tüketmelisin spordayken fazla su içme azar azar iç,gün içinde bol su tüket. Benim boyda 172 civarlarında 67 Kiloyum,tam boyu bilmiyorum okulda ölçüldüm farklı çıktı sağlık ocağında ölçüldüm farklı çıktı ikisinin ortalamasını alıp söylüyorum :D Başla başla güzel olur.

Yani hocam boyumun biraz daha uzamasını bekleyip sonra mı fitness'e başlamalıyım?
Zararı olmaz la :D Ağırlıkla squat yaparsan ve deadlift gibi hareketler yaparsan zararı olur. Squatı gene yapabilirsin ama hafif kilo ve doğru teknik ile. Deadliftten uzak dur.

Reaksiyon puanı
948
Gidebilirsin bence. Ben 15.5 yaşındayım gidiyorum katkısını gördüm mü evet gördüm. Mesela sırt çalışırken aynı zamanda bilekte çalışmış oluyorum çünkü makineler bileğimi de yoruyor sırtımla beraber. Güç kazanımı gözle görülür derecede oluyor. Boya zarar veren hareketler var ama onları kendini zorlamadan ve doğru şekilde yapmalısın. Bir şeyi yanlış yaptığını düşünüyorsan hocaya sormalısın bu konu çok önemli. İlk başta adaptasyon süreci olabilir 2 hafta boyunca full body yaparak vücudu alıştırıyorsun. Sonrasında sana haftalık program hazırlanıyor. Kardiyo ve ağırlık günlerin olur büyük ihtimalle. Ağırlık günlerinin sonunda o son hareketleri yaparken zorlanıyorsun kolunu düz yapamayacak duruma gelebiliyorsun. Bacak çalıştığında hareketler sonrasında ayakta kalmada güçlük çekebilirsin. Bunları azaltmak için bol bol esneme hareketleri yapmalısın gün içerisinde ve ayrıca yatmadan önce. Su tüketimine dikkat etmeli bol su tüketmelisin spordayken fazla su içme azar azar iç,gün içinde bol su tüket. Benim boyda 172 civarlarında 67 Kiloyum,tam boyu bilmiyorum okulda ölçüldüm farklı çıktı sağlık ocağında ölçüldüm farklı çıktı ikisinin ortalamasını alıp söylüyorum :D Başla başla güzel olur.

Zararı olmaz la :D Ağırlıkla squat yaparsan ve deadlift gibi hareketler yaparsan zararı olur. Squatı gene yapabilirsin ama hafif kilo ve doğru teknik ile. Deadliftten uzak dur.
Bugün proğramımda deadlift var ?
Ama tabi tekniği zor hareket herkese uygun değil özellikle de 14 yaşında birine.

• Beğen
Reactions: Rei

DarkKnight.

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Sakalın çıkmadan başlama omurgana yük biner yapacaksanda compaund egzersiz tecih et deadlift vs saçma sapan şeyler yapma bencine gir curl lerini yap

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903
Kesinlikle başlamalısın, mesajları okumadım ama boyun kısalır, uzamazsın gibi şeyler yazanlar varsa asla takma. Yok öyle bir şey, hem mental olarka hem fiziksel olarak gerçekten bayağı faydası oluyor. Hareketleri doğru yaptığın sürece boyuna olumsuz bir etkisi olmaz, aksine yararı olur.

Genetikte saç dökülmesi yatkılınlığı varsa Creatine kullanma, protein tozunu ise protein açığı varsa kullan.

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,807
Ağır yük kaldırarak kendinize zarar verirseniz durur.
13 yaşında fitnesse başladım boyum 158 cm civarı idi 19 yaşındayım boyum 191 cm vücüdum gayet iyi durumda.

Erken yaşta Fitnessin zararı yoktur ama sporu fazla kaçırmaman lazım dostum.

Tam başlaman gereken yaştasın ama sadece fazla kaçırmaman gerekli.

Kesinlikle Protein tozu gibi güçlendiricilerden uzak durmalısın.

Protein tozu takviye gıdadır. Yan etkisi falan olmaz.
Yan etkisi vardır.

Uyku düzensizliği ve sıklıkla isal, güç tozu kullananların çoğunda görünür.

Son düzenleme:

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Kesinlikle başlamalısın, mesajları okumadım ama boyun kısalır, uzamazsın gibi şeyler yazanlar varsa asla takma. Yok öyle bir şey, hem mental olarka hem fiziksel olarak gerçekten bayağı faydası oluyor. Hareketleri doğru yaptığın sürece boyuna olumsuz bir etkisi olmaz, aksine yararı olur.

Genetikte saç dökülmesi yatkılınlığı varsa Creatine kullanma, protein tozunu ise protein açığı varsa kullan.
Allah'a şükür genimde öyle bir sıkıntı yok, protein eksikliğim de yok. Net başlamalı mıyım?

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,601
Bodybuilding seviyorum ama yaşın 14 bence biraz daha bekle ciddi yapacaksan. Yani ben protein tozu, Bca, creatine falan alırım diyorsan bekle. Yoksa normal yapabilirsin, yapmalısın da.

Dövüş sanatlarına yazıl çok faydasını görürsün dua edersin sonra bana.
???

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,601
Neden beklesin ki hocam?
Toz, bca, preworkout, creatine falan için erken. Eğer böyle yapacaksa. Normal sadece ağırlık kaldırmak, takviyelere bulaşmamak daha mantıklı bence 14 yaş için. Yapsın yani. Benim görüşüm tabi bu. Başlayabilir tabii ki. Steroide bulaşmasında ?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Toz, bca, preworkout, creatine falan için erken. Eğer böyle yapacaksa. Normal sadece ağırlık kaldırmak, takviyelere bulaşmamak daha mantıklı bence 14 yaş için. Yapsın yani. Benim görüşüm tabi bu. Başlayabilir tabii ki. Steroide bulaşmasında ?
Hocam bodybuild çok ta iyi değil yav :D Vücut kitle endeksi vs çok yüksek oluyor ve aşırı da estetik durmuyor vücut kitle endeksi iyi olan fit kaslı bir vücut hem daha estetik hem daha işlevsel oluyor.

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903
Bence de steroide bulaşmadığı sürece hiçbir şekilde sorun yok.

ATO-01

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
43
Bence hemen gidin, kaybedecek vakit yok hem güçlenirsiniz hem de kas yaparsınız daha yakışıklı olursunuz
14 erken diyenleri dinleme bu arada, savaşa gitmiyorsun yani alt tarafı fitness