Fedora'nın 13. Sürümü Bizlerle

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
fedora-71438-2.jpeg

Masaüstü ve sunucular için dünyanın en yaygın kullanılan Linux dağıtımlarından biri olan Fedora'nın yeni sürümü çıktı. 2.6.33 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sitem; KDE 4.4.3 ve GNOME 2.30 masaüstü yöneticilerine sahip. Fedora 13; otomatik yazıcı sürücüsü yükleme, yeni masaüstü uygulamaları ve iyileştirmeler, Shotwell fotoğraf yöneticisi, Deja-dup yedekleme yazılımı, Pino Identi.ca / Twitter istemcisi, geliştirilmiş iPod işlevleri, Radeon sürücüsü aracılığıyla ATI ekran kartları için 3D desteği gibi özelliklerle geliyor. NVidia ekran kartları için 3D desteği, "Nouveau" açık kaynak kodlu ekran kartı sürücüsüyle sağlanıyor. Fedora 13 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu veya sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.
Fedora 13 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

İndirme sayfası
http://fedoraproject.org/get-fedora.html

http://www.2dbilgisayar.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=858&Itemid=1

imparatorhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yakında tekrar linux kullanmaya başlayacağım.
bilgi için tsk ederim

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Bilgi için teşekkürler :)
ama mandriva 2010.1 i daha yeni kurdum, uzun bir süre dağıtım değiştirmeyeceğim, zaten kurulum aşamasında dalgınlıkla 250 gb'lık film arşivim gitti :D
Allah'tan arkadaşım harici diskine almıştı, ondan tekrar kendime kopyalayacağım :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Haberi zenginleştirelim :D

alexandra-franco-tux_fedora.png

Dünyanın en çok kullanılan Linux dağıtımlarından biri olan Fedora’nın 13. sürümü, bugün Fedora Project kapsamında duyuruldu.

Yeni sürümün başlıca yenilikleri şunlar;

Otomatik yazıcı sürücüsü yükleme, yeni masaüstü uygulamaları ve geliştirmeleri, Shotwell fotoğraf yöneticisi, Deja-dup yedekleme yazılımı, Pino Identi.ca / Twitter istemcisi, geliştirilmiş iPod işlevleri, ATI ekran kartları için 3D Radeon sürücüsü.

Daha detaylı bilgi için, sürüm duyurusuna göz atabilirsiniz. (İngilizce)

Fedora 13 sürümünü indirmek için, indirme bağlantısını tıklayabilirsiniz.

http://www.habertux.com/haberler/dagitim-haberleri/fedora-13-duyuruldu/

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
geliştirilmiş ipod işlemleri hakkında bilgi verebilirsen seviniriz:)
bi ipod shuffle'ım var başıma bela...

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
geliştirilmiş ipod işlemleri hakkında bilgi verebilirsen seviniriz:)
bi ipod shuffle'ım var başıma bela...

Ben kendisinin RC haberini yapmıştım, haberi yaparken ki araştırmalarımdan anladığım kadarıyla iPod'a direk şarkı atılmasını sağlamışlar, kendim deneme fırsatım olmadığı gibi hangi iPod'lar da bu destek geçerli o konuda da bir bilgi bulamadım ama yüksek ihtimalle yeni nesil desteğinde sorun vardır. :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
merak etme
bir linux'te olan diğerine en geç 1 ayda geçer :)
fedora genelde bu tür işlerin öncüsü olmasına rağmen çıkardığı üründen kararsızdan da ötedir
fedora ve opensuse bu konuda birlikte çalıştıkları için diğer linuxlere kararlı hali geçecektir

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ubuntuda ipod islemlerini sorunsuz yapiyoruz diye duymustum hatta googleda gormustum.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
zaten sorunsuz ancak ekstra bir programa ihtiyaç duyuyor bildiğim kadarıyla
ve yine anladığım kadarıyla ekstra bir program olmadan dosya yöneticisiyle doğrudan erişim sağlayacaklar
tabi ipod gibi birşeyi asla almayacağımdan umursamıyorum :)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
zaten sorunsuz ancak ekstra bir programa ihtiyaç duyuyor bildiğim kadarıyla
ve yine anladığım kadarıyla ekstra bir program olmadan dosya yöneticisiyle doğrudan erişim sağlayacaklar
tabi ipod gibi birşeyi asla almayacağımdan umursamıyorum :)

Yeni nesilleri kontrol edemiyorsun.. :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
@keyloger, Fedoranın kendisini yükleyemedim türevini denersem bu defa kurabilir miyim :D

NEW
• Distribution Release: Ojuba 4

Muayyad Al-Sadi has announced the availability of Ojuba 4, a Fedora-based distribution from Jordan optimised for Arabic speakers: "With God's blessing we are pleased to announce the final release of Ojuba Linux 4. This is the first release to have 64-bit support besides the 32-bit one, which we also offer for legacy PCs. Each got a LiveCD version within 700 MB and an installation media with packages within 4 GB. This release includes a pre-release version of Thawab the Arabic Islamic library (ث�اب) and Ojuba-personal-lock (a GUI for folder encryption) and many more applications and enhancements. For more information please check Ojuba 4 release notes in Arabic." The brief release announcements in Arabic and in English with a few screenshots. Download the installable live CDs or the installation DVDs (SHA256): ojuba-4-live-i686.iso (687MB, torrent), ojuba-4-live-x86_64.iso (699MB, torrent), ojuba-4-i386-DVD.iso (4,048MB, torrent), ojuba-4-x86_64-DVD.iso (4,146MB, torrent).

desktop.jpg

raining.jpg

http://www.ojuba.org/wiki/

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Yüklersin tabi neden yükleyemeyesin, senin sorununu anaconda oluşturuyor ancak onunda ne zaman sorun çıkaracağı hiç belli olmuyor. :D

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Fedora ile yıldızımız barışmadı ...
Az önce ikinci bilgisayarda defalarca denedim..
Maalesef

Kısmet...

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Fedora'yı kimse sevmiyor galiba. E en çok kullanılan linux dağıtımı diye lanse etmişler amaaa :)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Fedora ile yıldızımız barışmadı ...
Az önce ikinci bilgisayarda defalarca denedim..
Maalesef

Kısmet...

Bigün barışır umarım. :)

Fedora'yı kimse sevmiyor galiba. E en çok kullanılan linux dağıtımı diye lanse etmişler amaaa :)

Fedora'yı bu işte en eski olanlar kullanıyor, onlarda sorunlarla rahatlıkla başedebiliyor zaten. :)

Redhat'ın deneme tahtası gibi davranıldığı için çok fazla hata ile yayınlanıyor denebilir, hata olmasa bile sisteme kullanıcılar ne tepki verecek diye ekledikleri yazılımlar bile delirtebiliyor.

Bu da Linux'a yeni geçmiş olan ve buralarda yeni ne var diyen kullanıcıların başını ağrıtıyor, ama en son yenilikler de genellikle burada oluyor, Linux'ın geleceğine dair mesajlar alabiliyorsun. :) Eskiler ne yapıyor diye sorarsanız, eskilerin bir lafı vardır, bi sistem düzgün çalışıyorsa ona dokunmayacaksın. :devil2: Yani çok ihtiyaç olmadıkça güncellemiyorlar bile. :D Doğal olarak birçok sorunu yaşamıyorlar. :D

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Fedorayı bir türlü sevemedim.Geçen hafta kurmuştum.Hatta forumda iyi çalıştığına dair mesajlarım bile mevcut.Ama donanımımdan olsa gerek kısa süre sonra ileri derecede ağırlaşmaya başlıyor sistem.

Bir de synaptic kullanan biri olarak paket yöneticisine bir türlü ısınamadım.

Şu anda Kubuntu kullanıyorum.Ve ses kartı dışında problrm yok.Kİ o da Kubuntudan değil yeni Alsa driverlerdan kaynaklanıyor.O nedenle hangi dağıtımı kurarsam kurayım aynı problem var.Hatta windows 7'de bile aynı sorunu yaşadım.O yüzden çok umursamıyorum.Sanırım usb ses kartı ile o problemi de halledersem Kubuntu tadından yenmez olur...

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Fedorayı bir türlü sevemedim.Geçen hafta kurmuştum.Hatta forumda iyi çalıştığına dair mesajlarım bile mevcut.Ama donanımımdan olsa gerek kısa süre sonra ileri derecede ağırlaşmaya başlıyor sistem.

Bir de synaptic kullanan biri olarak paket yöneticisine bir türlü ısınamadım.

Şu anda Kubuntu kullanıyorum.Ve ses kartı dışında problrm yok.Kİ o da Kubuntudan değil yeni Alsa driverlerdan kaynaklanıyor.O nedenle hangi dağıtımı kurarsam kurayım aynı problem var.Hatta windows 7'de bile aynı sorunu yaşadım.O yüzden çok umursamıyorum.Sanırım usb ses kartı ile o problemi de halledersem Kubuntu tadından yenmez olur...

Başka ses driverlarını denesen?

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Kubuntu 10.10 için ses sorunu bende de vardı.
Hiç uğraşmadan Kubuntuyu yolcu ettim :)

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Başka ses driverlarını denesen?

Aslında kısmi olarak hallettim.Problem, kulaklığı taktığımda hoparlör sesinin kesilmemesiydi.Ses kartım Realtek ALC 880 chipsetli.ALC serisindeki herkes aynı problemi yaşadığından çözüme ulaşmak zor olmadı.Ancak şimdi de ses çok zayıf.

Realtek'in kendi driverini kuramadım henüz.Onu kurarsam belki de hallolur sorun.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Fedora 14 Alpha yayınlandı.
Alpha bile olsa kurmaya çalışacağım..

Fedora 14 Alpha Live (ISO) i386
[iso] [0 KB]

Fedora 14 Alpha Live (ISO) x86_64
[iso] [0 KB]

Fedora 14 Alpha Live (ISO) i386 (KDE)
[iso] [0 KB]

Fedora 14 Alpha Live (ISO) x86_64 (KDE)
[iso] [0 KB]

Fedora 14 Alpha Live (ISO) i386 (LXDE)
[iso] [0 KB]

Fedora 14 Alpha Live (ISO) x86_64 (LXDE)
[iso] [0 KB]

Fedora 14 Alpha Live (ISO) i386 (XFCE)
[iso] [0 KB]

Fedora 14 Alpha Live (ISO) x86_64 (XFCE)
[iso] [0 KB]

Highlights of Fedora 14 Alpha:

· Linux kernel 2.6.35;
· KDE SC 4.5;
· GNOME 2.31.2 desktop environment;
· Session and system management;
· Desktop virtualization;
· Faster JPEG compression and decompression;
· Updated and new programming languages;
· Better utilities for developers;
· Sugar 0.90 desktop environment;
· Better netbook experience with MeeGo;
· Fedora EC2 images;
· IPMI server management made simple;
· SCAP (Security Content Automation Protocol) support;
· Perl 6 support with Rakudo;
· Powerful data analysis tools.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ekran görüntüleri aynı konuda yeralıyor..
Dikkat ettim de "install kısayolu" var :)